Reklama

Inicjatywy

Rok Wiary w diecezji

Wobec ofensywy laicyzmu nie wystarczy sama tylko celebracja sakramentów. Nie wystarczy szkolna katecheza, mająca nieraz formę jednej z wielu lekcji. Nie wystarczą ogłoszenia parafialne na końcu Mszy św. Mamy wziąć do rąk Pismo Święte, dokumenty Soboru Watykańskiego II i Katechizm Kościoła Powszechnego, aby przez ich lekturę i medytację odkrywać czego żąda od nas Pan - mówił bp Krzysztof Nitkiewicz

Niedziela sandomierska 43/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

Rok Wiary

Ks. Adam Stachowicz

Procesja rozpoczynająca uroczystość inauguracji Roku Wiary w bazylice katedralnej w Sandomierzu

Procesja rozpoczynająca uroczystość inauguracji Roku Wiary w bazylice katedralnej w Sandomierzu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Kościele powszechnym rozpoczął się 11 października „Rok Wiary”, ogłoszony przez Benedykta XVI. Papież w Motu Proprio „PortaFidei” pisze, że jest „zachętą do autentycznego i nowego nawrócenia się do Pana, jedynego Zbawiciela świata” (Porta Fidei, 6). Ojciec Święty podkreślił, że dokonał tego z powodu głębokiego kryzysu wiary, który dotknął wielu ludzi. Podkreśla również, że w Kościele należy zintensyfikować celebrację wiary w liturgii, szczególnie w Eucharystii; odkryć na nowo prawdy wiary, wyjaśnione szczególnie w Katechizmie. Zakończenie tego czasu łaski nastąpi w Uroczystość Chrystusa Króla 24 listopada 2013 r. Rozpoczęcie związane było z 50. rocznicą otwarcia Soboru Watykańskiego II oraz 20. rocznicą promulgowania Katechizmu Kościoła Katolickiego.

W diecezji

Bp Krzysztof Nitkiewicz i bp Edward Frankowski z udziałem kapłanów, wiernych, w tym przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń rozpoczęli w bazylice katedralnej w Sandomierzu 11 października obchody Roku Wiary na terenie naszej diecezji.
Podczas homilii bp Edward Frankowski wskazał na rozpoczynający się Rok Wiary, jako czas nie tylko pomnażania Bożego daru wiary, ale także owocnego jej przeżywania. - Odnówmy nasze przyrzeczenie wierności Bogu, aby nie tylko trwać w wierze, ale wzrastać w niej, dojrzewać i przede wszystkim, aby wydać jej owoce - mówił Kaznodzieja.
Biskup Ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz zainaugurował diecezjalny Rok Wiary symbolicznym przekazaniem przedstawicielom parafii, zgromadzeń zakonnych i młodzieży ksiąg z tekstami soborowymi oraz Katechizmu Kościoła Katolickiego. - Rok Wiary ma służyć temu, aby każdy z nas indywidualnie i we wspólnocie uświadomił sobie, iż wiara jest największym skarbem, jaki posiadamy, skarbem o który trzeba się troszczyć i tak z niego korzystać, aby przynosił jak najobfitsze owoce - mówił do zgromadzonych bp Nitkiewicz. - Ojciec Święty Benedykt XVI przypomina nam, że wiara rodzi się ze spotkania z Chrystusem. Dzięki zjednoczeniu z Chrystusem pozostaje żywa i przynosi owoce. Temu będą sprzyjały różne inicjatywy duszpasterskie, jakie zaplanowaliśmy w naszej diecezji. Wierzę głęboko, że również każda parafia podejmie w związku z tym bardzo konkretne kroki. Wobec ofensywy laicyzmu nie wystarczy bowiem sama tylko celebracja sakramentów. Nie wystarczy szkolna katecheza mająca nieraz formę jednej z wielu lekcji. Nie wystarczą ogłoszenia parafialne na końcu Mszy św. Mamy wziąć do rąk Pismo Święte, dokumenty Soboru Watykańskiego II i Katechizm Kościoła Powszechnego, aby przez ich lekturę i medytację odkrywać czego żąda od nas Pan, umacniać wiarę i dzielić się Dobrą Nowiną z innymi, którzy są daleko od Chrystusa i Kościoła - wskazywał Ksiądz Biskup. - Niech ten rok umocni gorliwość tych, którzy już to czynią. Niech rozbudzi większy zapał w tych, którzy odczuwają znużenie lub stali się letni. Niech obudzi śpiących - dodał Pasterz diecezji.
Uroczyście zostały wniesione do świątyni Katechizm Kościoła Katolickiego (KKK) i dokumenty Soboru Watykańskiego II. Biskup Ordynariusz przekazał te znaczące dla Kościoła teskty przedstawicielom grup duszpasterskich.
Na początku roku szkolnego i katechetycznego odbyło się również sympozjum katechetyczno-pastoralne, którego zasadniczym tematem było zagadnienie: „Wiara i jej przekazywanie w katechezie”. W całej diecezji kontynuowana będzie podjęta wcześniej inicjatywa katechez przed Mszą św. Katechezy te dotyczyć będą Eucharystii i następnych sakramentów.
Wydział Duszpasterski podkreśla, że w każdej parafii powinny być prowadzone katechezy przedchrzcielne dla rodziców i chrzestnych, mające na celu wyjaśnienie sakramentu i pogłębienie wiary. W diecezji rozpoczęła się również peregrynacja relikwii bł. Czesława, połączona z sympozjum ku Jego czci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W parafiach

W każdym kościele parafialnym natomiast proboszczowie i rektorzy wraz ze swymi współpracownikami zainaugurowali Rok Wiary w niedzielę 14 października. W każdej parafii również uroczyście wniesiono do kościoła Katechizm Kościoła Katolickiego oraz dokumenty Soboru Watykańskiego II i wraz z logo Roku Wiary umieszczono w widocznym miejscu, bądź w bocznym ołtarzu.
Z inicjatyw jakie możemy podejmować w parafiach Wydział Duszpasterski przypomina o zorganizowaniu rekolekcji adwentowych i wielkopostnych w oparciu o KKK i Dekalog. W Wielkim Poście 23 marca, przed Niedzielą Palmową, dodatkowo zachęca do zorganizowania nabożeństwa pokutno-przebłagalnego za grzechy przeciwko wierze.

Reklama

Inicjatywy

Od listopada w większych miastach diecezji: Sandomierzu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Tarnobrzegu, Połańcu, Staszowie, Ożarowie, Janowie Lubelskim, Nisku i Stalowej Woli będą organizowane Konwersatoria Wiary.
Uczestnicy przyszłorocznej pielgrzymki pieszej na Jasną Górę rozważać będą zagadnienia dotyczące głównych prawd wiary.
Na Świętym Krzyżu, 9 czerwca 2013 r., zorganizowane zostanie spotkanie Ruchów i Stowarzyszeń połączone z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych w ramach przygotowań do 1050. rocznicy Chrztu Polski.
W Sandomierzu natomiast odbędzie się ogólnodiecezjalne nabożeństwo ekumeniczne w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Sandomierzu-Nabrzeziu
Mówiąc o pielgrzymkach należy wspomnieć inicjatywę zorganizowania pielgrzymowania śladami świadków wiary diecezji sandomierskiej. Obejmuje ono odwiedzenie miejsc związanych z życiem świętych, błogosławionych lub sług Bożych diecezji sandomierskiej.

Dla młodzieży

Ruch Światło-Życie (Oaza) i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM) podejmą w Roku Wiary zadanie ewangelizacyjne, które miałoby polegać na tym, że każda istniejąca już wspólnota postara się o założenie w sąsiedniej parafii grupy duszpasterskiej i przez cały rok podejmie się opieki formacyjnej nad nią.
W szkołach średnich kontynuowane będą warsztaty Eutrapelia, których tematem wiodącym będzie wiara. Katecheci i nauczyciele zachęcani są, aby zorganizować np. weekendowe lub 2-3 dniowe rekolekcje zamknięte dla bierzmowanych lub maturzystów. Dla młodzieży został, również w skali światowej i ogólnopolskiej, wydany specjalny katechizm oparty o KKK - YouCat. W diecezji i w parafiach odbędzie się jego promocja i do ręki dostaną go bierzmowani jako pamiątkę sakramentu.

Od redakcji

Jako redakcja „Niedzieli sandomierskiej” wraz z innymi diecezjalnymi mediami katolickimi, chcemy zorganizować Diecezjalny Konkurs Wiedzy na temat Prawd Katechizmowych. O szczegółach będziemy informować w kolejnych numerach naszego pisma.
24 listopada 2013 r. nastąpi zamknięcie Roku Wiary, połączone z uroczystym wyznaniem wiary we wszystkich kościołach diecezji.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Witaj Krzyżu, nadziejo nasza

Niedziela wrocławska 4/2013, str. 5

[ TEMATY ]

Rok Wiary

krzyż

ADAM BUJAK, ARTURO MARI, ROK 27./BIAŁY KRUK

W trwającym Roku Wiary archidiecezja wrocławska przeżywać będzie wyjątkowe wydarzenie. Do każdej z parafii zawita krzyż wielkopiątkowy bł. Jana Pawła II, który Papież-Polak trzymał w ramionach podczas Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w 2005 r. Początek peregrynacji, której mottem jest zawołanie „Witaj krzyżu, nadziejo nasza”, zaplanowano na Środę Popielcową, 13 lutego br. Pierwszą wspólnotą, która przyjmie krzyż i rozpocznie jego adorację będzie parafia katedralna pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. By wyjątkowy krzyż mógł zagościć we wszystkich parafiach archidiecezji, potrzeba prawie roku. Peregrynacja zakończy się 2 lutego 2014 r., również w katedrze wrocławskiej, uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem Metropolity Wrocławskiego. Szczegółowy plan peregrynacji znajduje się na stronie internetowej archidiecezji: www.archidiecezja.wroc.pl.

CZYTAJ DALEJ

Św. Katarzyna Tekakwitha

2024-04-17 07:59

[ TEMATY ]

święci

pl.wikipedia.org

Katarzyna Tekakwitha

Katarzyna Tekakwitha

Św. Katarzyna Tekakwitha, zwana też Kateri, była Indianką z plemienia Mohawków. Przyszła na świat w kwietniu 1656 r. Jej ojciec był poganinem, wodzem osady. Matka była chrześcijanką, Indianką z plemienia Algonkinów.

Kateri wcześnie straciła rodziców, którzy zmarli na ospę. Wychowywała się u ciotki i wuja, który został wodzem plemienia. Chrzest przyjęła w wieku 18 lat. Za patronkę obrała sobie św. Katarzynę ze Sieny. Robiła krzyże z zebranych gałęzi, rozdawała je ludziom i umieszczała je w różnych miejscach w lesie. Nie rozstawała się z różańcem, a jej pobożność zrobiła wrażenie nie tylko na Indianach lecz także na Francuzach.

CZYTAJ DALEJ

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

[ TEMATY ]

Katolik

Narodowy Spis Powszechny

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Prof. Koseła i prof. Grabowska przypomnieli, że wyniki spisu z 2021 r. opublikowane zostały w 2023 r. Przynależność do wyznania rzymskokatolickiego zadeklarowało 27121331 osób z ogółu 38 mln. Polaków. Bezwyznaniowość zadeklarowało 2 611506 osób, natomiast aż 7807553 osoby odmówiły odpowiedzi na pytanie o wyznanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję