Reklama

Niedziela Wrocławska

Ekstremalna Droga Krzyżowa

EDK 2024 w Archidiecezji Wrocławskiej

Pierwsi uczestnicy EDK w Archidiecezji Wrocławskiej dotarli już do celu. Przed nami jeszcze wiele możliwości, aby wejść na nocną drogę ponad 40 km.

Magdalena Lewandowska

"Ekstremalni" pielgrzymi przyjechali do Wrocławia z Głębowic, żeby wziąć udział w EDK z katedry.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne rozważania poświęcone są osobie Karola Wojtyły i pokazują, jak mały Karol stał się wielkim papieżem. - Te czternaście stacji plus przebyta droga ma pomóc w rozwoju duchowym. Ten czas poświęcony, aby w nocy przeżywać mękę i śmierć Pana Jezusa. I to jest droga, która ma pomóc na poprawienie relacji konkretnego człowieka z Bogiem - dowiadujemy się z Biura Prasowego EDK.

Dzieło EDK może istnieć tylko i wyłącznie dzięki zaangażowaniu ludzi. -Przy tworzeniu tras liczy się mocna kreatywność liderów rejonu. To oni, zapewne przy pomocy życzliwych ludzi, planują, aktualizują trasę, rozmawiają z księżmi w sprawie ustalenia Mszy świętej i terminu wyjścia - zaznaczają organizatorzy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przy wyborze trasy pomocna jest strona internetowa www.edk.org.pl oraz Facebook EDK. - Strona medialna jest bardzo ważna w promocji wydarzenia. EDK to już konkretna marka, za którą odpowiada ks. Jacek Stryczek. Już tyle lat tłumy ludzi wychodzą rozważać Drogę Krzyżową. To nie jest zwykły spacer, ale przeżycie duchowe, konkretne nabożeństwo, tylko w nowej formie, aby modlił się nie tylko nasz duch, ale całe ciało. Ma boleć, bo poprzez wysiłek, trud i cierpienie łatwiej jest o przemianę i zmianę stylu życia - zaznaczają organizatorzy i dodają: - To, co możemy znaleźć na naszych mediach społecznościowych i stronie internetowej to dzieło wspaniałych ludzi, którzy bardzo często po swoich codziennych obowiązkach, pracy zawodowej pracowali tak, aby jak najprościej i najszybciej ułatwić przeżywanie EDK i otrzymać najpotrzebniejsze informacje i bezpiecznie i zdecydowanie wyruszyć w drogę.

W tym roku przygotowane są pakiety, za które można złożyć dobrowolną darowiznę. - Ma to pomóc w ustabilizowaniu działań organizacyjnych. EDK to projekt międzynarodowy, który zaprasza do przeżywania Drogi Krzyżowej w sposób ekstremalny, ale także chcemy wyjść naprzeciw najnowszym trendom, aby wszystko to było jeszcze bardziej atrakcyjne, dostępne. To ma także nam pomóc w dotarciu do jak największej liczby osób. To nie tylko zwykłe wydarzenie, ale stawiamy akcent na przeżycie duchowe, aby uczestnicy EDK mogli przekraczać swoje granice i stawali się lepszymi ludźmi przy Panu Bogu - mówią członkowie Biura Prasowego EDK

Reklama

W tym roku na terenie Archidiecezji Wrocławskiej przygotowane zostały następujące trasy:

Za nami już EDK z kościoła pw. NSPJ we Wrocławiu [Salezjanie] do Sanktuarium NMP Wspomożycielki Wiernych.

Przed nami:

15 marca 2024 r.

Kościół Uniwersytecki: Organizatorzy przygotowali 5 tras. Wszystkie trasy rozpoczynają się i kończą w tym samym miejscu. Trasy można dobierać w zależności od swoich możliwości. Liczą one odpowiednio: 40, 80 88,100, 102 km

Głębowice: Tradycyjnie już z wielu miejsc Archidiecezji Wrocławskiej będzie można wyruszyć do Głębowic. Można wyruszyć z: Milicza, Góry, Wińska, Szewc, Krzelowa, Lubiąża:

Lista tras:

Głębowice - Głębowice - Msza św. o godz. 18:00 w kościele pw. NMP z Góry Karmel w Głębowicach [40 i 50 km]

Krzelów - Głębowice - Msza św. o godz. 17:00 w kościele pw. św. Marcina w Krzelowie [40 km]

Góra - Głębowice- Msza św. o godz. 18:00 w kaplicy pw. św. Faustyny w Górze. [3 trasy: 40, 41 i 55 km]

Milicz - Głębowice - Msza św. o godz. 18:00 w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Miliczu [47 km]

Wińsko- Głębowice - Msza św. w kościele pw. św. Michała Archanioła w Wińsku o godz. 17:00 [40 km]

Lubiąż - Głębowice - Msza św. w kościele pw. św. Walentego w Lubiążu - [40 km]

Szewce - Głębowice - Msza św. w kosciele pw. św. Anny w Szewcach o godz. 19:00 - [41 km]

Milicz: Oprócz trasy do Głębowic zaplanowana jest trasa, która rozpoczyna się i kończy w kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Ta trasa liczy 42 km. Prowadzić będzie m.in, przez Trzebicko czy Rudę Milicką.

Reklama

Namysłów: Osoby chcące wyruszyć z Namysłowa powinny udać się do kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary. Tam będzie można wyruszyć w różnych kierunkach: Kluczbork, Brzeg, Sanktuarium Maryjne na Pólku, w trasę dookoła Namysłowa, czy do Sanktuarium św. Rity w Smolnej [nowość]. Początek Mszą św. o godz. 20:00

Bagno: EDK rozpocznie się Mszą św. o godz. 18:00. Trasę liczącą 42 km rozpoczyna się i kończy w kościele pw. Wniebowzięcia NMP.

22 marca:

Nowością jest trasa z Brzeziny do Głębowic. EDK rozpocznie się w kościele pw. NMP Matki Bożej Różańcowej w Brzezinie o godz. 18:00 i liczyć będzie 41 km.

Brzeg: Wyjście na EDK możliwe jest z dwóch brzeskich kościołów: Miłosierdzia Bożego – 43 km. Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 20:00; Podwyższenia Krzyża Świętego – 45 km.

Lewin Brzeski: Tutaj wyjście zaplanowane jest na godz. 18:00. Uczestnicy swoją drogę krzyżówą zakończą przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu. Do przejścia 42 km.

Dobrzykowice: EDK rozpocznie się Mszą św. o godz. 18:30 w kościele pw. Narodzenia NMP w Dobrzykowicach. Jedna z tras prowadzi po parafiach dekanatu i swój koniec ma w Gajkowie. Druga trasa prowadzi do Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy, a trzecia do Siechnic.

Oława: W tym roku oprócz dwóch tras - ponad 50 km - na Ślęzę, przygotowana została trasa licząca 42 km i swój początek i koniec ma przy kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Oławie. Nowa trasa wiedzie m.in. przez Lizawice, Groblice, Kotowice czy Marcinkowice. Początek Mszą św. w kościele przy ul. Zacisznej o godz. 18:00.

Oborniki Śląskie: Trzy trasy zaplanowane są z Sanktuarium pw św. Antoniego Padewskiego w Obornikach Śląskich. Jeden z ich patronuje śp. ks. Stanisław Orzechowski. - Trasa Orzechowa stanowi pętlę po terenach na północ od Obornik Śląskich. Patronem trasy jest ksiądz Stanisław Orzechowski, który przez wiele lat był przewodnikiem Wrocławskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę oraz prowadził Duszpasterstwo Akademickie Wawrzyny we Wrocławiu. Zapraszamy do uczestnictwa szczególnie wszystkich tych, którzy spotkali na swojej drodze życia księdza - czytamy na stronie przygotowanej przez organizatorów trasy. Druga trasa liczy 44 km, a trzecia 42 km. Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 18:00.

Reklama

Siechnice: Przygotowane zostały dwie trasy, które swoje zakończenie mają w miejscu startowym. Krótsza trasa liczy 41 km, dłuższa 61 km. Początek - Msza św. o godz. 18:00 w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.

Strzelin: Przygotowana trasa liczy 46 km. Uczestnicy przejdą przez następujące miejscowości: Strzelin - Strzegów - Biały Kościół - Gębczyce - Nowolesie - Witostowice - Raczyce - Henryków - Nowy Dwór - Dobroszów - Romanów - Gromnik - Strzelin. Początek - Msza św. o godz. 18:00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Wrocław - Klecina: Z Kleciny zostały przygotowane cztery trasy: na Ślężę (39 km), Wielką Sowę (67 km), Śnieżkę (111 km) oraz na Ślężę z drogą powrotną na Klecinę (80 km). Wyjście na szlak planowane jest na 8 kwietnia. Rozpoczęcie Mszą św. w kościele pw. NMP Królowej Polski o godz. 18:00.

Dominikanie: U wrocławskich Dominikanów przygotowane są cztery trasy na Ślężę. Odpowiednio: 51, 53, 62 i 75 km. Początek o godz. 19:00 w kościele św. Wojciecha podczas Mszy św. o godz. 19:00

Wrocław - Maślice: Rejon ten posiada najwięcej tras w naszej archidiecezji. Wszystkie rozpoczynają się Mszą św. o godz. 19:30 w kościele pw. NMP Matki Bożej Fatimskiej. Z tego rejonu można dotrzeć w różne zakątki archidiecezji wrocławskiej m.in. Brzeg Dolny, Barkowo, Strzelin, Tyniec Mały, Oleśnica, Kiełczów, Oława, Bardo, Gniechowice, Trestno.

Reklama

Więcej informacji i zapisy na stronie www.edk.org.pl

Tam też można przeczytać o idei EDK, a także dowiedzieć się, czy ta duchowość jest dla nas.

2024-03-12 13:32

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jaworzyna Śląska. Ostatnie pożegnanie Tadeusza Papierza, taty ks. Krzysztofa

2024-04-27 15:48

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Jaworzyna Śląska

ks. Krzysztof Papierz

pogrzeb taty kapłana

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Marek Mendyk

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Marek Mendyk

Proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Ścinawce Dolnej wraz z najbliższą rodziną i zaprzyjaźnionymi kapłanami odprowadził swojego ojca Tadeusza na miejsce spoczynku.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sobotę 27 kwietnia w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Jaworzynie Śląskiej. Mszy świętej przewodniczył bp Marek Mendyk. W modlitwie i żałobie ks. Krzysztofowi towarzyszyła nie tylko rodzina i kapłani, ale także siostry zakonne oraz wierni, którzy przybyli z parafii, gdzie posługiwał syn zmarłego: ze Świebodzic, Strzegomia i Ścinawki Dolnej.

CZYTAJ DALEJ

Była sumieniem pielęgniarek

Niedziela rzeszowska 19/2018, str. IV

[ TEMATY ]

bp Kaziemierz Górny

Hanna Chrzanowska

Jerzy Rumun

Hanna Chrzanowska z chorymi w Trzebini, obok po prawej stronie, s. Serafina Paluszek, felicjanka, i Alina Rumun

Hanna Chrzanowska z chorymi w Trzebini, obok po prawej stronie,
s. Serafina Paluszek, felicjanka, i Alina Rumun

Katarzyna Czerniawska: – Ksiądz Biskup był świadkiem życia bł. Hanny Chrzanowskiej. W jakich okolicznościach miał Ksiądz Biskup okazję poznać Hannę Chrzanowską?

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: trwać w Chrystusie - to nasze zadanie

2024-04-28 15:22

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

My jesteśmy jak latorośle. Jezus jest winnym krzewem. I to tak naprawdę On dzięki swojemu słowu nas oczyszcza. Jego Ojciec robi wszystko, żeby ta winorośl funkcjonowała jak najlepiej, a naszym zadaniem, jedynym zadaniem w tej Ewangelii, to jest po prostu trwać w Chrystusie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Piątej Niedzieli Wielkanocnej 28 kwietnia.

Ks. Wojciech Węgrzyniak zaznacza, że „od czasu do czasu zastanawiamy się, co jest najważniejsze, cośmy powinni przede wszystkim w życiu robić”. Biblista wskazuje, że odpowiedź znajduje się w dzisiejszej Ewangelii. „Przede wszystkim powinniśmy trwać w Chrystusie” - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję