- Projekt rozpoczął się 1 września ub.r. Na jego realizację, jako diecezjalnej Caritas, udało nam się pozyskać fundusze w wysokości ponad 340 tys. zł. Jest on skierowany do osób w kryzysie bezdomności, dlatego wśród mieszkańców naszych obu schronisk wdrażamy działania wolontariatu systematycznego i akcyjnego. Bardzo nam zależy, żeby panowie, którzy do nas trafiają, którzy są już po przebytej terapii i pracują z naszymi specjalistami, wychodzili do ludzi, którzy również są w potrzebie – mówi Sylwia Grzyb z diecezjalnej Caritas.
W Żukowicach, dwa razy w tygodniu, panowie przygotowują i dostarczają samotnym seniorom w lokalnej społeczności dwudaniowe obiady, które od podstaw są przez nich przygotowywane. - Jest to praca związana z przygotowaniem i obraniem warzyw, gotowaniem posiłku i pakowaniem go do specjalnych pojemników, które następnie są przez nich zgrzewane. Później nasi panowie razem ze mną rozwożą te posiłki do osób samotnych, starszych i w trudnej sytuacji materialnej – mówi Anna Milicz, animator społeczny Caritas w schronisku w Żukowicach. - W Zielonej Górze staramy się wyjść do seniorów, którzy mieszkają w sąsiedztwie i służyć im wsparciem w codziennych zajęciach, w wyjściu na spacer czy do kościoła. Z tym dopiero ruszamy i chcemy to rozwijać - dodaje.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Ale to nie wszystko. Zarówno w Żukowicach, jak i Zielonej Górze wolontariusze pomagają przy rozładunku, oraz segregowaniu i magazynowaniu produktów, które są dostarczane do obu schronisk w ramach tzw. Spiżarni Caritas. Ponadto dbają o teren wokół obu schronisk, pielęgnując znajdujące się wokół nich tzw. społeczne ogrody.
W miniony weekend wolontariusze ze Schroniska Aktywizującego dla Bezdomnych Mężczyzn w Żukowicach, włączyli się do zbiórki żywności "Tak, pomagam!". W ramach działań projektu „Damy radę!” przez dwa dni 8 i 9 marca angażowali się i aktywnie uczestniczyli w wydarzeniu, zachęcając mieszkańców Głogowa do wsparcia zbiórki. Mieszkańcy Schroniska Aktywizującego dla Bezdomnych Mężczyzn w Zielonej Górze włączyli się natomiast w zbiórkę w zielonogórskich marketach. Dzięki wspólnym wysiłkom udało się pozyskać żywność, która będzie stanowiła wsparcie dla potrzebujących.
Projekt „Damy radę!” finansowany jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Korpusu Solidarności – Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018-2030.