Reklama

Niedziela Małopolska

Zakopane

Teraz „Młode Zakopane”!

    W galerii Stacja Kultura Zakopane – jednostce ZCK – odbyło się w ostatni majowy piątek uroczyste otwarcie wystawy prac młodej generacji artystów reprezentujących sztukę współczesną pn. projektu „Młode Zakopane”.

2024-06-08 11:11

Jan Byczkowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Pierwsza edycja projektu ma charakter przeglądu. Znamienite jury zakwalifikowało na wystawę 22 prace w różnych dziedzinach i technikach: malarstwo, rzeźba, fotografia, ceramika, grafika. Wernisaż uświetnił występ Anny Stasińskiej oraz Macieja Cisło. Wystawa jest dostępna dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 16:00 i potrwa do końca września br.

    Jury spośród zgłoszonych prac do przeglądu sztuki współczesnej pn. „Młode Zakopane” wyłoniło 22 prace, które są prezentowane w Galerii Stacja Kultura Zakopane. A są to:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Natalia Boczkowska-Janik, „CZARKA PODSTOL”, ceramika – kamionka

Natalia Brzegowy, „RITRATTO DI MATILDE”, malarstwo olejne

Tomasz Bugajski, „CONNECTED TISSUE”, rzeźba

Katarzyna Chramiec, „CHORY Z UROJENIA”, plakat, grafika wektorowa

Karolina Fedorowicz, „W DOMKU”, wypukłodruk, linoryt

Jan Gąsienica-Byrcyn, „GROŃ GRANDMA’S”, olej na płótnie

Katarzyna Głowacka-Koper, „VISION VIII”, akryl na płótnie

Julia Grabowska, „MORSKIE OKO”, linoryt, druk wypukły

Katarzyna Grzesiak, „CZARNY STAW”, olej na płótnie

Oliwia Kunc-Jasińska, „OBIERAJĄCA JABŁKO”, rysunek

Aleksandra Barbara Mordarska, „MATKA”, grafika

Aleksandra Pazdur, „PĘD”, fotografia cyfrowa

Michał Ptak, „UTRACONE 1”, malarstwo na szkle, grafika

Zuzanna Rumian, „CZTERY KOLORY”, malarstwo olejne

Adam Soroczyński, „FOLQ+”, malarstwo akrylowe

Aleksandra Stasik, „POWRÓT DO KORZENI”, sitodruk na bawełnie, druk komputerowy na welurze

Magdalena Stoch, „WARSZAWSKA NOC”, malarstwo olejne

Jacek Styrczula, „FANTASMAGORIA”, część serii, fotografia cyfrowa

Magdalena Wanat-Drobisz, „SHATTERED MEMORIES”, druk cyfrowy, linoryt

Natalia Wirmańska, „MIŁOŚĆ UPORCZYWIE DOBIJAŁA SIĘ DO ICH DRZWI, NIE UDAŁO SIĘ JEJ DOSTAĆ”, rysunek, technika mieszana

Reklama

Szczepan Wolski, „SUSANNA”, suchoryt + monotypia

Sebastian Zych, „MARTWA NATURA I”, olej na płótnie

W otwarciu wystawy wzięło udział prawie 200 Gości, przywitała ich podczas wernisażu Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury i pomysłodawczyni projektu „Młode Zakopane" - Beata Majcher.

    Dyrektor ZCK zapewniła, iż wystawa jest początkiem współpracy z młodymi artystami, obok organizacji spotkań dot. rynku sztuki, nowych rozwiązań w wystawiennictwie i zarządzaniu w kulturze. Symboliczny początek artystycznej podróży to działania promujące artystów w mediach i wspierające ich np. przez utworzenie galerii ich prac. Planowane są prezentacje projektu w innych miastach, a sama Stacja Kultura powinna stać się dla młodego pokolenia miejscem artystycznych spotkań. Młode Zakopane to także założenie, iż wizerunek Zakopanego tworzą ludzie, ich talenty, kreatywność i pracowitość, młodzi twórcy stają się więc ambasadorami naszego Miasta.

    Dyrektor ZCK podziękowała także za udział w pracach jury i doradztwo: Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem, Muzeum Fotografii w Krakowie – MUFO, Muzeum Tatrzańskiemu im. dra T. Chałubińskiego w Zakopanem, Państwowemu Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem, Teatrowi im. St. I. Witkiewicza

    Pod wrażeniem prezentowanych prac była Naczelnik Wydziału Kultury Joanna Staszak, która w imieniu Burmistrza Miasta Zakopane zabrała głos podczas wernisażu. Podziękowała również za tak liczną obecność młodym artystom zakopiańskim.

    Na otwarciu wystawy obecny był również prof. Jerzy Jędrysiak – Przewodniczący Komisji Kultury, Urzędu Miasta Zakopane, aranżerka wystawy Patrycja Ochman Tarka, Zastępca Dyrektora ZCK ds. artystycznych Lidia Rosińska-Podleśny, Marek Król-Józaga – Dyrektor Liceum Plastycznego oraz Michał Murzyn – Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.

Reklama

    Autorzy prac otrzymali folder wystawy, spotkania i rozmowy w klubokawiarni Stacja Kultura umilił koncert Ani Stasińskiej i Macieja Cisło. Artyści uczestniczyli również w sesji fotograficznej, której rezultaty będzie można zobaczyć już niedługo m.in. na social mediach Stacji Kultura Zakopane.

Wydarzenie wsparli: Wydawnictwo BOSZ, Góralskie Praliny, Kawiarnia Kawa & Kultura.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

2024-06-16 16:40

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

"Mąż i żona - rodzina zjednoczona", "Czas na rodzinę", "Zjednoczeni dla życia, rodziny i ojczyzny" - takie hasła nieśli uczestnicy XIX Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł w niedzielę popołudniu z Placu Trzech Krzyży przez ulicę Wiejską do Belwederu. Jego uczestnicy manifestowali obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz przywiązanie do rodziny oraz małżeństwa kobiety i mężczyzny, domagali się też m.in. odrzucenia ustaw proaborcyjnych i przywrócenia krzyży w warszawskich urzędach.

Organizatorzy marszu - Centrum Życia i Rodziny - podkreśla, że obrona wartości: życia, rodziny, wolności i suwerenności jest możliwa tylko we wspólnym i zjednoczonym działaniu wszystkich, którym te wartości są drogie, tak w wymiarze lokalnym, jak i ogólnopolskim. Dlatego tego dnia, podobnie jak tydzień temu, marsze dla życia i rodziny przeszły w wielu polskich miastach, a od kwietnia do października przejdą one łącznie w ponad 50 polskich miastach.

CZYTAJ DALEJ

Młody pasjonat liturgii

2024-06-04 12:34

Niedziela Ogólnopolska 23/2024, str. 68-69

[ TEMATY ]

liturgia

archiwum prywatne

Dawid Makowski

Dawid Makowski

W życiu bym nie przypuszczał, że teraz będę robił to, co robię, i to na taką skalę, ale... Pan Bóg potrafi zaskakiwać i robi to codziennie! – mówi Dawid Makowski.

Zielonogórzanin od dobrych kilku lat, mimo młodego wieku, nie tylko interesuje się, ale wręcz zachwyca liturgią i świętymi obrzędami. Na swoim koncie ma kilka książek, ponad 300 artykułów i wiele opracowań obrzędowych, a do tego współtworzy internetowy serwis, który przybliża wiernym liturgię Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci

2024-06-16 18:20

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra

Od św. Jana Pawła II uczą się wytrwałości w modlitwie różańcowej zawierzając swoje życie Matce Bożej. Są w niego zapatrzeni, bo to On zachęcał do modlitwy różańcowej mówiąc, że to jest skarb, który trzeba odkryć. Na Jasnej Górze odbyła się 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci Radia Maryja. Jubileuszowa pielgrzymka przebiegała pod hasłem „Jestem w Kościele”.

- To dziękczynienie Panu Bogu, za dar Kościoła, a w tym Kościele, także za wspólnotę Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, która każdego dnia odpowiadając na zaproszenie Matki Najświętszej, bierze do swoich dłoni różaniec i odmawia go z dziecięcą wiarą i ufnością - powiedział o. Piotr Dettlaff, opiekun różańcowych wspólnot

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję