Reklama

Niedziela Łódzka

Jubileuszowe dziękczynienie

Arcybiskup metropolita łódzki Marek Jędraszewski przyjął święcenia kapłańskie 24 maja 1973 r. w archikatedrze poznańskiej z rąk abp. Antoniego Baraniaka. W tym roku przypada 40. rocznica tego wydarzenia. Z tej okazji 2 czerwca w bazylice archikatedralnej zgromadzili się kapłani diecezjalni i zakonni, osoby życia konsekrowanego, klerycy WSD oraz wierni świeccy, a wśród nich marszałek województwa Witold Stępień i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, by dziękować Jezusowi Chrystusowi za łaskę święceń udzieloną Pasterzowi Kościoła łódzkiego i za jej owoce.

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył abp Marek Jędraszewski, a koncelebrowali: abp senior Władysław Ziółek, bp Adam Lepa, bp Ireneusz Pękalski oraz księża naszej archidiecezji, którzy w tym roku także obchodzą 40. rocznicę święceń prezbiteratu.

Reklama

Witając uczestników liturgii proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Ireneusz Kulesza podkreślił, iż wspólna modlitwa eucharystyczna będzie wyrazem pamięci oraz darem serca złożonym Księdzu Arcybiskupowi na dzień rocznicy jego święceń.

- Uwierzyć słowu Chrystusa, potędze tego słowa. Szczególnie, kiedy rozważa się chwilę powołania do kapłaństwa - mówił w homilii abp Marek Jędraszewski. - Słowu Chrystusa, które przedziera się przez głębiny człowieczego serca, rozjaśnia ciemności umysłu i jest silniejsze, bardziej wyraźne niż szmery, szumy, hałasy tego świata. Zdziwienie i wzruszenie nad potęgą Chrystusowego słowa, które odnosi się do kapłanów już po otrzymaniu święceń, tego samego słowa, które usłyszeli apostołowie w Wieczerniku po ustanowieniu Najświętszego Sakramentu i sakramentu kapłaństwa.

Uwierzyć, że słowo Chrystusa jest prawdą a Ewangelia, którą głosi Kościół i której sługami staliśmy się mocą kapłaństwa Chrystusowego, nie może ulec deprawacji. Zachęty ku temu są liczne w postaci tzw. Kościoła otwartego, Kościoła postępowego, Kościoła, który weźmie pod uwagę społeczne oczekiwania, by zmienił swoje nauczanie chociażby w odniesieniu do aborcji, in vitro, eutanazji, tzw. związków partnerskich. Kto by odszedł od autentycznej Ewangelii głoszonej przez Kościół, niech będzie przeklęty - słowa św. Pawła przerażają swoją jednoznaczną wymową.

Reklama

Na zakończenie Metropolita łódzki prosił, aby jubileuszowa Eucharystia była wspólną modlitwą o wierne trwanie w wierze naszej, Świętego, Katolickiego i Apostolskiego Kościoła, i o wierne trwanie w naszym poznaniu Chrystusa, który jest prawdziwie Świętym Bożym.

W imieniu Kościoła łódzkiego życzenia abp. Markowi Jędraszewskiemu złożył bp Ireneusz Pękalski. Odwołując się do słów papieży, którzy w ciągu czterdziestu lat kapłaństwa Metropolity łódzkiego zasiadali na Tronie Piotrowym, a szczególnie do słów papieża Pawła VI, życzył: „aby Czcigodny Jubilat zgłębiając na nowo tajemnicę swego powołania ciągle wspaniałomyślnie przyczyniał się do budowy Kościoła Chrystusowego, który jest w Łodzi i umacniany mocą z wysoka gorliwie głosił temu Kościołowi Dobrą Nowinę o zbawieniu”.

Pasterz Kościoła w Łodzi otrzymał najlepsze życzenia od przedstawicieli władz, członków organizacji, stowarzyszeń i ruchów katolickich, a także od wielu osób prywatnych. Na zakończenie Mszy św. Dostojny Jubilat wypowiedział słowa podziękowania i wdzięczności za otrzymane życzenia.

- Dziękuję za tę jedność Kościoła, której doświadczamy w Eucharystii - mówił Metropolita łódzki. - Wielką moją radością, którą chcę się pochwalić, jest to, że przed tą Mszą św. spotkałem osoby, które przyjechały na tę uroczystość, aby być razem ze mną, a które pamiętają mnie dokładnie sprzed 40 lat, kiedy byłem wikariuszem w małym miasteczku, w Odolanowie koło Ostrowa Wielkopolskiego. To też piękny znak tego, czym jest Kościół - podkreślał ze wzruszeniem Ksiądz Arcybiskup.

2013-06-12 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historyczna decyzja

2020-09-30 11:18

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 40/2020, str. I

[ TEMATY ]

rocznica

kapituła kolegiacka

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński ustanowił Kapitułę Kolegiacką w Głogowie

Bp Tadeusz Lityński ustanowił Kapitułę Kolegiacką w Głogowie

W Głogowie odbyły się uroczystości z okazji 900-lecia tamtejszej Kapituły Kolegiackiej.

Uroczystości w głogowskiej kolegiacie rozpoczął Różaniec i czuwanie przy relikwiach św. Jadwigi. Mszę św. hejnałem Głogowa rozpoczęli sygnaliści-uczniowie Szkoły Muzycznej w Głogowie. Następnie odbyło się procesyjne przejście przez kościół w oprawie Mszy De Angelis w wykonaniu chóru Magnificat.

CZYTAJ DALEJ

Wadowice: nie żyje s. Magdalena Strzelecka – kustosz Domu Rodzinnego Jana Pawła II

2020-10-01 09:36

[ TEMATY ]

śmierć

Siostra zakonna

nazaretanki.org

S. Magdalena Strzelecka zmarła 29 września w wieku 85 lat. W latach 1984-2010 była kustoszem Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach. Pogrzeb s. Magdaleny Strzeleckiej odbędzie się w czwartek. Nazaretanka spocznie na wadowickim cmentarzu parafialnym.

Siostra Magdalena (Daniela) Strzelecka pochodziła ze Szczekocin. Urodziła się w rodzinie o patriotycznych tradycjach. Jej ojciec Antoni był legionistą Józefa Piłsudskiego i brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Został ranny w bitwie pod Warszawą. W czasie II wojny światowej dom rodzinny s. Magdaleny w Szczekocinach służył jako skrzynka kontaktowa placówki Armii Krajowej.

Śluby zakonne przyjęła w 1957 r. w zgromadzeniu nazaretanek w Kielcach. Następne etapy jej służby zakonnej to Częstochowa, Piekoszów, Kraków, a od 1977 r. - Wadowice.

Przez 25 lat uczyła religii. Od 1984 aż do 2010 r., kiedy rozpoczęła się przebudowa Domu Rodzinnego Jana Pawła II, jako kustosz papieskiego muzeum wraz z trzema innymi siostrami oprowadzała turystów i pielgrzymów, przybliżając postać małego Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II.

"Ojca Świętego Jana Pawła II poznałam w okresie Bożego Narodzenia w 1960 r. jako młodego biskupa. Wówczas to odwiedził nasz dom w Częstochowie, w którym prowadziłyśmy liceum dla dziewcząt. Z homilii, którą wtedy wygłosił, przebijało wielkie umiłowanie Świętej Rodziny z Nazaretu, a zarazem zatroskanie o współczesną rodzinę" - wspominała pierwsze spotkania z Janem Pawłem II. O papieżu mówiła, że był wybitną osobowością, pełną prostoty i niestwarzającą dystansu między nim a człowiekiem, z którym się spotykał.

Dzięki jej staraniom i zabiegom współpracujących z nią sióstr udało się wzbogacić zbiory muzeum o pierwszą sutannę, jaką założył papież, ubranie kardynalskie, stroje i sprzęt sportowy, a także różaniec, na którym modlił się w Radiu Watykańskim.

CZYTAJ DALEJ

Abp Kupny: "Dziękuję Bogu za tak wielu szlachetnych ludzi..."

2020-10-01 21:39

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. abp Józef Kupny przewodniczył dziś w Katedrze wrocławskiej, Mszy św. w intencji mieszkańców Wrocławia. W sposób szczególny pamiętano o zmarłych w wyniku COVID-19 i tych, służących innym w czasie pandemii. Uroczystość ta odbyła się w ramach 38. Wrocławskiej Księgi Pamięci.

Wszystkich zgromadzonych na liturgii przywitał proboszcz katedry, ks. kan. Paweł Cembrowicz. W wygłoszonej homilii, ks. abp Józef Kupny przestrzegał przed spostrzeganiem Pisma Świętego jako dzieła historyczne, co może prowadzić do odbierania go jako wydarzenia minione, nie mające żadnego odniesienia do współczesności.

Przy takim podejściu gubi się kerygmatyczny charakter Pisma Świętego. Przestaje ono być orędziem Boga skierowanym do człowieka każdej epoki i czasu - mówił.

Odnosząc się do przeczytanej chwilę wcześniej Ewangelii o wyznaczeniu 72 uczniów, metropolita wrocławski zwrócił uwagę na posłanie wybranych uczniów, których zadaniem była pomoc apostołom w ich działaniu.

- Tamto wydarzenie uświadamia nam jak ważna jest dzisiaj, w czasie trwającej pandemii, współpraca, wzajemna pomoc, solidarność - powiedział.

W swoich dalszych słowach, abp Kupny skierował słowa szacunku do osób, które służą chorym, narażając przy tym swoje życie i zdrowie.

– Dziękuję Bogu za tak wielu szlachetnych ludzi, którzy w ostatnim czasie wypełniali misję, jaką jest troska o zdrowie innych i walka z epidemią. Być może byli wśród nich tacy, z którymi w wielu sprawach się nie zgadzaliśmy. Być może dzieliły nas poglądy, przekonania, a nawet różniła nas wyznawana wiara - zauważył ks. abp i kontynuując powiedział - Jednak to, co się wydarzyło, wspólna służba chorym, nauczyła nas szacunku dla każdego człowieka i dobrze by było, gdyby ta postawa w naszym mieście i społeczeństwie przetrwała.

Metropolita wrocławski przywołał trudny czas lockdownu i tych, którzy angażowali się w pomoc, a niekoniecznie byli związani ze służbą zdrowia.

- Myślę o tych, którzy przygotowywali i dowozili posiłki dla pracowników służby zdrowia, szyli maseczki. Myślę o dziennikarzach, którzy dbali o to, by głos lekarzy słyszało społeczeństwo. Myślę o tych, którzy zgłaszali się jako wolontariusze do opieki nad chorymi, kupowali sprzęt medyczny, robili zakupy dla pozostających w domu - wyliczał abp Kupny.

Kontynuując, hierarcha zwrócił uwagę, że zaangażowanie wielu ludzi, w tym trudnym czasie, uzmysłowiło potrzebę pomocy drugiemu człowiekowi i pokazało pewnego rodzaju zależność od siebie.

Ks. Arcybiskup odniósł się także do kwestii duchowych.

- Zaczęliśmy dostrzegać wartość prostych gestów i słów. Przekonaliśmy się, że rzeczywistość wirtualna nie zastąpi spotkania z drugim twarzą w twarz. A oglądanie Mszy św. w telewizji nie nakarmi naszej duszy - mówił.

Podczas Mszy św. zbierane były pieniądze na zakup nawilżaczy z jonizatorem dla jednego z domów pomocy społecznej. Po zakończonej Eucharystii wręczone zostały statuetki SuperDiament i Laury Wrocławia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję