Reklama

Niedziela Rzeszowska

I Pielgrzymka Akcji Katolickiej do Matki Bożej Rzeszowskiej

Niedziela rzeszowska 42/2013, str. 4

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Małgorzata Jaworska

W Roku Wiary, na spotkanie modlitewne do Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej u Ojców Bernardynów przybyła w sobotę 28 września pielgrzymka członków i sympatyków Akcji Katolickiej Diecezji Rzeszowskiej wraz z księżmi asystentami dekanalnymi i parafialnymi. Eucharystii przewodniczył oraz homilię wygłosił ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba.

Pasterz diecezji podkreślił, iż Akcja Katolicka jest istotnym stowarzyszeniem w życiu Kościoła, jest w głównym nurcie życia Kościoła, a praca w diecezji to ważne zobowiązanie. Winny powstawać nowe POAK, są jak stągwie przemiany, które się napełniają, czekają na tych którzy zechcą wysłuchać co Pan im poleci uczynić. Kościół liczy na Akcję Katolicką, na świeckich wierzących „jeszcze trochę śpi, ale to olbrzym którego trzeba obudzić”.

Reklama

W homilii Ksiądz Biskup przywołał słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: „Patrzenie w przyszłość z odwagą to postawa, która nie jest owocem wyboru, lecz rodzi ją i konkretyzuje pamięć o bezcennym darze, jakim jest Akcja Katolicka od początku swego istnienia. Nadszedł czas odnowy, o której świadczą wielorakie zjawiska obecne w waszym stowarzyszeniu. Wiele wskazuje na to, że możemy z nadzieją oczekiwać kairos nowej wiosny Ewangelii! Ta wielka odpowiedzialność, która spoczywa na was wszystkich i na waszych pasterzach i zobowiązuje cały Kościół, zmusza do podjęcia pokornej i odważnej decyzji, by rozpocząć na nowo od Chrystusa z zachowaniem świadomości, że wspiera nas wszechobecna moc Ducha Świętego. W realizacji tego wielkiego zadania mogą uczestniczyć wszyscy wierni świeccy świadomi swego powołania, wynikającego z chrztu oraz związanej z nim potrójnej misji – kapłańskiej, prorockiej i królewskiej” (Christifideles laici, 34). Włączenie nas wszystkich w chwili chrztu do misji kapłańskiej Chrystusa oznacza gotowość i umiejętność do codziennego składania Bogu ofiary ze swego życia: z myśli, zamiarów, czynów, ze swoich cierpień. Włączenie nas do misji prorockiej (nauczycielskiej) Chrystusa oznacza zobowiązanie do codziennego i konsekwentnego dawania świadectwa o wyznawanej wierze – zarówno słowem, jak i przykładem życia. Natomiast włączenie do misji królewskiej – pasterskiej to podjęcie i realizowanie odpowiedzialności za zbawienie swoje i innych. W tym mieści się obowiązek modlitwy za innych, obowiązek dawania innym dobrego przykładu, obowiązek udzielenia dobrej rady, także – bardzo trudny obowiązek upomnienia z miłością...

„Każdy z nas ma głosić Chrystusa, głosić prawdę o Nim” – mówił bp Jan Wątroba, podkreślał, iż o Jezusie mamy świadczyć nie tylko słowem, ale przede wszystkim własnym życiem. „Nie mów o Jezusie zanim o Cię o Niego nie zapytają, ale żyj tak, aby cię o Niego zapytano” – mówił cytując bł. Matkę Teresę z Kalkuty.

Akcja Katolicka jak wskazuje nazwa to „akcja na działanie”, powołanie do działania. Aby działać trzeba, pochylić się nad sobą, formować siebie tj. samowychowywać. Nasza wiara ma być pogłębiona, zakorzeniona w autentycznych źródłach, poprzez działanie do środka, do siebie – własna formacja, potem realizowanie na zewnątrz własnego powołania. Krzyż to naturalny element, składnik chrześcijańskiego powołania, nie istnieje Chrystus bez krzyża, nie ma chrześcijanina bez ofiary, kto nie bierze krzyża nie jest uczniem Chrystusa, krzyż i cierpienie jest wpisane w nasze powołanie. Św. Paweł mówił: „przypatrzcie się swemu powołaniu” a św. Franciszek Ksawery mówił: „Miarą miłości jest miłość bez miary” – Krzyż Chrystusa i to co na Nim się dokonało jest „miłością bez miary” wobec każdego z nas.

Liturgię poprzedziła konferencja o. Artura Adama Stępienia, wikarego klasztoru Ojców Bernardynów w Rzeszowie, który przywołał historię sanktuarium w kontekście 500-letniej rocznicy objawień Matki Bożej. Słowo do Akcji Katolickiej skierował ks. prał. Stanisław Potera, asystent diecezjalny AK, działalność AK w diecezji przybliżył Prezes Zarządu DIAK Artur Stojałowski, na spotkaniu obecna była prezes Zarządu KIAK Halina Szydełko oraz Zarząd DIAK. Po Mszy św. członkowie Akcji, Katolickiej wysłuchali programu słowno-muzycznego Credo w wykonaniu Teatru Rapsodycznego z parafii św. Michała Archanioła w Rzeszowie.

2013-10-18 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Skubiś do Akcji Katolickiej: nie wolno poprzestać na deklaracjach

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Akcja Katolicka

Ks. Mariusz Frukacz

Pod hasłem „Być solą ziemi” – Akcja Katolicka w służbie apostolstwu już po raz osiemnasty 14 i 15 czerwca do Częstochowy i na Jasną Górę pielgrzymowali członkowie Akcji Katolickiej z całej Polski. W pielgrzymce wzięli udział również przedstawiciele Akcji Katolickiej z Wielkiej Brytanii i ze Lwowa na Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj benedyktyński sposób na dobrą modlitwę!

2021-09-27 13:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Niezmiernie ważnym tematem codziennego życia mnichów jest modlitwa indywidualna. Jaka powinna być modlitwa? W jaki sposób dobrze się modlić?

Jednak św. Benedykt bardzo krótko pisze na jej temat w dwóch rozdziałach Reguły: w rozdziale 20 i 52:

CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

[ TEMATY ]

małżeństwo

adopcja

LGBT

Szwajcaria

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Konferencja Szwajcarskich Biskupów opowiadała się przeciwko projektowi. Podkreślając jednocześnie konieczność walki z wszelkimi dyskryminacjami, optowała za adaptacją do potrzeb par jednopłciowych istniejących już przepisów dotyczących związków partnerskich. Występowała jednak przeciwko udostępnieniu tym parom możliwości zapłodnienia in vitro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję