Reklama

Niedziela Rzeszowska

Święta Rodzina... z wiśniami

Niedziela rzeszowska 4/2014, str. 5

[ TEMATY ]

obraz

Arkadiusz Bednarczyk

Piękny, liryczny obraz ukazujący Świętą Rodzinę, znajduje się w kościele garnizonowym (poreformackim) w Rzeszowie. Przedstawia on ciekawą scenę: św. Józef podaje małemu Jezusowi wiśnie... Wiśnie, przedstawiane były często na obrazach Świętej Rodziny, zwłaszcza w sztuce włoskiego renesansu. Dlaczego akurat te owoce? Otóż były one symbolem pasyjnym i eucharystycznym. To dlatego na obliczu Matki Najświętszej z rzeszowskiego obrazu maluje się wprawdzie lekki uśmiech, ale jest to uśmiech smutny. Maria przeczuwa, że kiedyś czas dzieciństwa i beztroski małego Jezusa się skończy i będzie on musiał podjąć swoją zbawczą misję – misję, która znaczona będzie cierpieniem i śmiercią...

Ten ciekawy i głęboki w swoim znaczeniu obraz w dziewiętnastym stuleciu namalował lwowski artysta – Marcin Jabłoński, wywodzący się z podkarpackiego Głogowa Małopolskiego (urodził się w tym mieście w 1801 r.). W czasie powstania styczniowego stracił żonę i dwóch synów... Obraz jest naśladownictwem szkoły włoskiej w malarstwie i podarowany został przez Koło Rodzin Wojskowych przed ostatnią wojną. Jako ciekawostkę podajmy, że pierwotnie miał być przeznaczony do kościoła parafialnego w rodzinnym mieście artysty – Głogowie.

Reklama

W pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu Kościół obchodzi święto Świętej Rodziny. Choć liturgiczną czcią cieszy się Ona już od osiemnastego stulecia to Jej kult umocnił Ojciec Święty Leon XIII, kiedy w 1890 r. wydał specjalny dekret aprobujący tenże kult. Z kolei papież Benedykt XV rozszerzył święto na cały Kościół.

Święta Rodzina jest bodaj jednym z najchętniej podejmowanych tematów w malarstwie. Wiele obrazów związanych ze Świętą Rodziną znajduje się w kościołach diecezji rzeszowskiej. Ciekawy obraz Świętej Rodziny z małym Janem Chrzcicielem, o wyraźnych wpływach szkoły włoskiej, znajdujemy w zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Rzeszowie. Znamy również szersze przedstawienia Świętej Rodziny – powiedzielibyśmy rodziny wielopokoleniowej: Jezusa, Marii i Józefa, do której dołączyli rodzice Najświętszej Marii Panny – św. Anna i św. Joachim. Taki obraz autorstwa pochodzącego z Rzeszowa malarza Jana Tabińskiego (1834 – 1915), artysty pracującego dla wielu rzeszowskich i nie tylko rzeszowskich świątyń, znajdował się w starym kościele w Krasnem (dzisiaj w zbiorach parafii).

Święta Rodzina w dzisiejszych, niełatwych dla rodziny czasach jest wzorem dla nas wszystkich. Jest też doskonałym przykładem na to, że każda, nawet zwykła, ziemska rodzina, może być miejscem uświęcenia dla każdego z jej członków...

2014-01-23 11:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Abp Caputo poświęcił obraz bł. Bartłomieja Longo w Ośrodku Matki Bożej Pompejańskiej

[ TEMATY ]

obraz

obraz

Bożena Sztajner/Niedziela

- Wiara bez miłości jest kłamstwem - podkreślił bp Pompejów Tommaso Caputo. Włoski duchowny spotkał się z wiernymi Ośrodka Duszpasterskiego pw. Matki Bożej Pompejańskiej na stołecznym Tarchominie. Na zakończenie wizyty poświęcił obraz bł. Bartłomieja Longo i ofiarował nowo powstającej parafii jego relikwie, oraz specjalnie przetłumaczoną z języka włoskiego modlitwę do Matki Bożej Różańcowej - codziennie odmawianą w sanktuarium w Pompejach.

Przypominając historię kultu maryjnego w Pompejach duchowny podkreślił wartość modlitwy różańcowej. – Kto lepiej zna syna niż jego matka, stąd w czasie kiedy odmawiamy różaniec Maryja prowadzi nas do Jezusa. W związku z tym ten kto propaguje różaniec i modli się rozważając jego poszczególne tajemnice, ten się zbawia, ponieważ spotyka Tego który jest Zbawicielem - Jezusa Chrystusa. Jemu zawsze towarzyszy Maryja – zwrócił uwagę abp Tommaso Caputo.

CZYTAJ DALEJ

Matka niewidomych i widzących

2021-08-02 14:00

[ TEMATY ]

matka Elżbieta Czacka

AFSK

„Myślę, że m. Czacka na pewno mogłaby być patronką osób z problemami wzroku, doświadczonych dramatem cierpienia, ale być może także wszystkich, którzy mają problemy z zobaczeniem tego, co najważniejsze, poszukujących prawdy, poszukujących Boga, tych, których dusza potrzebuje światła, chociaż oczy widzą” – powiedziała tygodnikowi Echo Katolickie s. Alberta Chorążyczewska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, współautorka Positio w procesie beatyfikacyjnym m. Elżbiety Róży Czackiej.

Choć z ludzkiej perspektywy utrata wzroku w wieku 22 lat jest tragedią, dla Róży Czackiej była Bożą łaską, na której zbudowała wielkie dzieło. Stała się nie tylko pionierką nowoczesnych metod wychowania i pomocy niewidomym w Polsce, ale jednocześnie osobą, która, opierając swe życie całkowicie na Bogu, wywarła wpływ na wielu ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Premier: Igrzyska olimpijskie to nie tylko święto sportu

2021-08-03 11:21

[ TEMATY ]

premier

IO Tokio

Tokio 2020

fb.com/MorawieckiPL

"Igrzyska olimpijskie to nie tylko święto sportu. To także wydarzenie, którego przesłaniem jest poszanowanie ludzkiej godności oraz troska o uniwersalne wartości: wolność, braterstwo, solidarność" - napisał na swoim profilu FB premier Mateusz Morawiecki.

Jak czytamy w dalszej cześci postu:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję