Reklama
Ukaże się niezwykła książka z nieznanymi notatkami Jana Pawła II, które mały zostać spalone.
Wyjątkowa Tora, być może związana z dynastią słynnych rabinów polskich, została odkryta w szkolnej bibliotece. Dotarto do niej podczas zbierania materiałów do Kaplicy Pamięci w Toruniu.
1-2
BESTSELLER PRZED KANONIZACJĄ
Ta książka to nie tylko okazja do prywatnych rekolekcji z Janem Pawłem II, nie tylko odpowiedź na pytanie, jak modlił się przyszły święty, ale przede wszystkim klucz do zrozumienia duchowości Papieża Polaka.
Zachowane notatki osobiste ks. Karola Wojtyły, Jana Pawła II już w chwili śmierci wzbudziły ogromne zainteresowanie.
Z Agnieszką Rudziewicz jedną z redaktorek książki pt. „Jestem bardzo w rękach Bożych” rozmawia Milena Kindziuk
Notatki osobiste, które Jan Paweł II prowadził przez czterdzieści lat, odkrywają tajemnice jego duszy i całkowitego oddania się Bogu. To niezwykła i wzruszająca lektura.
4-7
Z WATYKANU
8
ZE ŚWIATA
9
10
Z POLSKI
11
13-15
DROGI ŚWIĘTOŚCI JANA PAWŁA II
W oczekiwaniu na kanonizację Jana Pawła II przygotujmy i my nasze dusze na głębsze zrozumienie znaczenia tego faktu. Jan Paweł II nie tylko nauczał o świętości, ale ją praktykował w całym swym życiu.
18
Niedawno wielu katolików poczuło się urażonych informacją, że Ojciec Święty Franciszek ochrzci dziecko rodziców, którzy zawarli tylko kontrakt cywilny.
Bez wątpienia 27-letni pontyfikat bł. Jana Pawła II (1978 2005) był przełomowy pod wieloma względami, również, jeśli chodzi o szeroko rozumiane stosunki chrześcijańsko-żydowskie.
19-20
26 STYCZNIA - DZIEŃ ISLAMU
Jednym z największych paradoksów we współczesnym świecie jest wrogość religii, których głównym zadaniem jest przecież pojednanie wszystkich ze wszystkimi.
21
KAPELAN GWARDII SZWAJCARSKIEJ BISKUPEM
Z bp. Alainem de Raemy dawnym kapelanem papieskiej Gwardii Szwajcarskiej, nowym biskupem pomocniczym Lozanny, Genewy i Fryburga rozmawia Włodzimierz Rędzioch
22-23
61. ŚWIATOWY DZIEŃ TRĘDOWATYCH
61. Światowy Dzień Trędowatych.
24-25
Chociaż wszystkiego mam pod dostatkiem i jest mi tutaj bardzo dobrze, to tęsknię za Wołyniem. I gdyby mi ktoś powiedział: wróć natychmiast bym wrócił, nawet do warunków gorszych i do ubóstwa mówił na wygnaniu bp Adolf P. Szelążek s. Marii Myrze Grzegorzewskiej.
28-31
LITURGIA TYGODNIA
32-33
PRZY OŁTARZU I NA SCENIE
Nie był to zwykły koncert, jakich wiele w okresie świąt Bożego Narodzenia i karnawału. 12 stycznia 2014 r. wnętrze kościoła w podczęstochowskim Olsztynie wypełniły anielskie głosy, a wszystko za sprawą księży z zespołu „Servi Domini Cantores”.
34
FELIETONY
Popularny program Jana Pospieszalskiego „Bliżej” podpadł ostatnio władzom TVP, ponieważ zaproszono do niego Jacka Karnowskiego, szefa tygodnika niekłaniającego się III RP.
35
36-37
NOWA ATEISTYCZNA IDEOLOGIA
Ideologia genderowska zaprzecza normalności ludzkiego funkcjonowania. Jest nie tylko niezgodna z chrześcijańską wizją człowieka, ale zmierza do zniszczenia cywilizacji ludzkiej.
38-39
ZAMACH NA POLSKIE LASY PAŃSTWOWE
Rozpoczął się skuteczny proces destabilizacji polskich Lasów Państwowych.
42-43
FAKTY I OPINIE
Będąc senatorem RP, nie uczestniczę z przyczyn oczywistych w pracach Komisji Nadzwyczajnej, która została powołana przez Sejm w styczniu 2013 r., do rozpatrzenia projektów dwóch ustaw spółdzielczych: o spółdzielniach ustawy kluczowej i o spółdzielniach mieszkaniowych ustawy szczegółowej, która ma zastąpić ustawę z 15 grudnia 2000 r.
44
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
45
Ekipy zdjęciowe operatorzy, dźwiękowcy czy potem montażyści, wszyscy przygotowujący newsy czy reportaże są świadkami prywatnych zachowań ludzi ze świecznika: prezydenta, premiera, ministrów, posłów, różnego rodzaju ekspertów, polityków… Można by niejedną powieść napisać z rozmów ludzi pracujących nad przygotowaniem tego, co potem widzimy codziennie na ekranach telewizorów.
Książka opisuje historie ludzi, którym w naszej części świata, w tej swoistej dolinie śmierci, przyszło poddać się testowi na człowieczeństwo. Zmierzyć z nieludzkim systemem narzuconym przez dwa zbrodnicze totalitaryzmy hitlerowski i komunistyczny.
Nie wolno pamiętać tylko tego, co zasmuca, co sprowadza złe wspomnienia. Marzena jest w tej chwili wyleczona z raka, choć zawsze będzie w grupie najbardziej zagrożonych. To daje jej zupełnie inną perspektywę. Chwyta się dobra, szuka nadziei, punktów zaczepienia na przyszłość. Czegoś, co będzie pomostem do lepszego życia. I znalazła.
47-49
50-51
52
RÓŻNE
Kończy się okres kolędowych wizyt duszpasterskich. Zachęcamy do podzielenia się refleksją (maks. 3 strony maszynopisu) na jej temat.
53
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
Przepis pochodzi z książki wydanej przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, zatytułowanej „ Z kuchni Siostry Arkadii”. Czytelnik znajdzie tam ponad 500 wypróbowanych receptur na domowe potrawy.
54
Niedziela bielsko-żywiecka
Spotkanie pod hasłem „Stop ideologii gender” odbyło się 11 stycznia w Skoczowie w MDK „Pod Pegazem”. Wykład wygłosiła prof. Krystyna Pawłowicz, posłanka na Sejm RP.
Z trenerem piłkarzy TS Podbeskidzia Bielsko-Biała Leszkiem Ojrzyńskim o motywacji religijnej w sporcie i nie tylko rozmawia Jarosław Jesionka
Niedziela częstochowska
Żyjemy w czasach XXI wieku. Epoka informatyki i możliwości, jakie przynosi chwila obecna, możliwość oddziaływania w przestrzeni globu, zobowiązują do korzystania z nowych form przekazywania ludziom radosnej nowiny o zbawieniu.
Z br. Marianem Markiewiczem ze Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego rozmawia Beata Pieczykura
Każdego roku, od ponad 20 lat, z początkiem roku spotkają się na noworocznym opłatku członkowie Unii Laikatu Katolickiego.
Niedziela podlaska
Trzej Królowie i ich barwne orszaki, dzieci i dorośli podążali za gwiazdą 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, kiedy w Siemiatyczach zorganizowano Orszak Trzech Król
19 grudnia 2013 r. w Domu Miłosierdzia Caritas w Sokołowie Podlaskim odbyło się integracyjne spotkanie świąteczne dla dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców lub opiekunów z powiatów sokołowskiego i węgrowskiego.
Kolejne Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez wspólnotę z Taizé odbyło się w dniach od 28 grudnia 2013 r. do 1 stycznia 2014 r. w Strasburgu.
Niedziela kielecka
Zespół działa zaledwie od dwóch lat, ale jest zżyty i prężny, a jego członkowie pełni zapału.
Tydzień Ekumeniczny upłynął, jak co roku, pod znakiem spotkań w Kościołach różnych wyznań, wzajemnego poznawania, dialogu. Artystyczną formą pokazania specyfiki jedynej cerkwi prawosławnej w Kielcach stała się jesienno-zimowa wystawa fotografii w Centrum Edukacyjnym „Szklany Dom” w Ciekotach.
Na wzgórzu z widokiem na panoramę Kielc stoi kaplica i Dom Wspólnoty, który zamieszkują bracia i siostry z Koinonii św. Pawła Wspólnoty ze szczególnym charyzmatem i misją, by nieść Dobrą Nowinę na krańce świata.
Niedziela małopolska
W dzisiejszą niedzielę przypada Dzień Pomocy Chorym na Trąd. Obecnie w cywilizowanych krajach Europy i świata trąd nie występuje.
Pierwszych Beczkowiczów o. Tomasz Pawłowski OP werbował podczas spowiedzi, zadając odwiedziny w rodzącym się duszpasterstwie…
O „klęsce urodzaju” oraz jubileuszu „wyłaniającej się »Beczki«” rozmawiamy z jej nowym duszpasterzem, o. Januszem Pydą OP
Niedziela lubelska
Od wielu lat kolędnicy misyjni pukają do domów mieszkańców naszej archidiecezji, by w barwnych strojach i z piosenkami na ustach głosić radosną nowinę o Bożym narodzeniu, a przy okazji zebrać datki dla swoich rówieśników z dalekich krajów.
W niedzielę 5 stycznia w kościele pw. św. Antoniego w Lublinie odbyło się 22. Regionalne Spotkanie Opłatkowe Alkoholików, ich Rodzin i Przyjaciół regionu lubelskiego.
Ulicami miasta już po raz drugi przeszła rzesza uczestników Orszaku Trzech Króli. Ponad 3 tys. osób swoją obecnością, gotowością słuchania Słowa Bożego, modlitwą, śpiewem kolęd i radością serca dało świadectwo przynależności do Chrystusa.
Niedziela legnicka
Ma nieocenioną wartość artystyczną i historyczną, przez lata uważany był za zaginiony. Odkryty niemal przypadkowo podczas prac restauratorskich w kościele parafialnym w Niedźwiedzicach. Mowa o XVI-wiecznym portrecie szlachcica Wolffa von Buswoya.
Ostatnimi czasy często powtarzanym terminem jest angielskie słowo gender. Jedni mówią o filozofii gender, inni natomiast nazywają ją tylko ideologią.
W Duszpasterstwie Ludzi Pracy ’90 odbyło się spotkanie poświęcone franciszkańskim męczennikom z Peru.
Niedziela łódzka
W Muzeum Miasta Łodzi otwarta została interesująca wystawa pt. „Młodopolskie fascynacje. Malarstwo końca XIX i pierwszej połowy XX wieku z kolekcji prywatnej”.
Największym współczesnym zagrożeniem rodziny jest egoizm i brak miłości stwierdziła dr Wanda Półtawska na spotkaniu w Łodzi.
W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata (24 listopada 2013 r.) zakończył się Rok Wiary, ogłoszony 11 października 2012 r. przez papieża Benedykta XVI, a zamknięty przez Ojca Świętego Franciszka.
Niedziela przemyska
W Przemyślu, 4 stycznia br., w ramach XX Galicyjskiego Salonu Sukcesu, odbył się wielokulturowy opłatek, w którym wzięło udział ok. 200 osób.
Nasza diecezja, jako jedna z niewielu w Polsce, może szczycić się diecezjalnym radiem, które nadaje z trzech ośrodków, w tym z jednego z nich, jarosławskiego, już od 20 lat.
Kilkanaście tysięcy wiernych wzięło udział w Orszaku Trzech Króli, który w uroczystość Objawienia Pańskiego już po raz trzeci przeszedł ulicami Jarosławia.
Dzieciństwo Jezusa od stuleci pobudza wyobraźnię. Skąpe przekazy ewangeliczne św. Łukasza oraz św. Mateusza usiłowano przez stulecia uzupełniać obfitym piśmiennictwem apokryficznym, a także wyrazić poprzez bogatą twórczość malarską.
Niedziela rzeszowska
Do śpiewu potrzeba nie tylko głosu, ale także serca. Aby śpiew brzmiał wspaniale musi być zaangażowanie i serce. I tego na pewno nie brakowało uczestnikom Rzeszowskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, który został zorganizowany przez Studium Muzyki Liturgicznej w Rzeszowie.
Piękny, liryczny obraz ukazujący Świętą Rodzinę, znajduje się w kościele garnizonowym (poreformackim) w Rzeszowie.
Naszą wiarę powinniśmy przeżywać radośnie, tak jak to czynił założyciel liczącego już prawie 100 lat Bractwa Dzieciątka Jezus i założyciel kontemplacyjno-czynnego zgromadzenia, o. Anzelm Gądek (1884 1969), karmelita bosy.
Niedziela sandomierska
W tym roku Sandomierz stał się miejscem centralnym w Polsce do obchodów Dnia Judaizmu. Już po raz siedemnasty organizatorzy chcą wskazać na rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego.
Z racji Dnia Dziennikarza, jak popularnie nazywamy obchodzone w Kościele wspomnienie naszego patrona św. Franciszka Salezego, chcemy odsłonić nieco kulisy pracy dziennikarza mediów katolickich.
W ramach obchodzonego właśnie jubileuszu 400. rocznicy założenia parafii w Radomyślu nad Sanem, w miejscowym sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, 12 stycznia odbył się diecezjalny zlot kolędników misyjnych.
Niedziela sosnowiecka
Jak co roku na początku stycznia Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej „Nadzieja” z siedzibą w Będzinie, działające już 13 lat, było organizatorem koncertu charytatywnego, z którego dochód przeznaczony zostanie na potrzeby osób przewlekle chorych.
Już za tydzień, świętem Matki Bożej Gromnicznej kończy się ciepły, rodzinny czas bożonarodzeniowej radości i związanych z nim kolęd, żłóbka, choinki. Każdy z nas na swój sposób przeżywał ten wyjątkowy czas, zarówno w sposób duchowy, jak i zewnętrzny.
O „jesieni życia” z Anną Hepner 83-letnią matką, babcią i prababcią, honorową prezes Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Będzinie, emerytowaną nauczycielką rozmawia Piotr Lorenc.
Niedziela świdnicka
Prawdopodobnie czytający ten tekst z zaskoczeniem przyjmą, że będzie on poświęcony spotkaniom opłatkowym. Przecież już w większości domów choinki rozebrane, zwłaszcza te żywe. Klimat świąteczny dawno przebrzmiał.
Dzisiaj też, jeżeli mamy świadomość, że jest źle, gdzie mamy iść, gdzie mamy się zbierać? Przede wszystkim w świątyniach. Czasem są manifestacje, są strajki, jest to też ważny wymiar protestu, ale winniśmy zawsze w takich czasach, szczególnie trudnych, być w naszych świątyniach przed Panem Bogiem.
Jezus przechodził brzegiem „Morza Galilejskiego” to semickie określenie jeziora, które w Ewangeliach nazywane jest także Galilejskim, Tyberiadzkim lub Genezaret. W Starym Testamencie, a także współcześnie, jest znane jako Jam Kinneret.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Z dziekanem Wydziału Teologicznego US ks. prof. zw. dr. hab. Henrykiem Wejmanem rozmawiał ks. Robert Gołębiowski
Powstaje pytanie, jak obraz tej klasy znalazł się w małym wiejskim kościele na Pomorzu?
Poznałem ks. prof. Janusza Pasierba latem 1970 r. w Kamieniu Pomorskim. W czasie swego urlopu przebywał w starej, XVIII-wiecznej kamieńskiej plebanii jako gość ks. Romana Kostynowicza.
Niedziela toruńska
W roku duszpasterskim „Wierzę w Syna Bożego” otwieramy cykl poświęcony sanktuariom diecezji toruńskiej. Niech wiedza o tych miejscach żywej pobożności, naznaczonych licznymi znakami doznanych łask, umocni nas w wierze w Jezusa Chrystusa.
5 stycznia oraz w uroczystość Objawienia Pańskiego w konkatedrze Świętej Trójcy w Chełmży zabrzmiały kolędy w wykonaniu kapeli góralskiej „Ochodzita”, Chóru Mieszanego „Św. Cecylia” oraz Miejskiej i Powiatowej Orkiestry Dętej.
Od lutego do października 18. dnia miesiąca w diecezji toruńskiej trwać będzie nowenna przed 100. rocznicą śmierci bł. Karoliny.
Niedziela warszawska
Jan Paweł II do grobu apostoła Jakuba pielgrzymował dwa razy. I dwa razy wezwał mieszkańców Europy do pielęgnowania korzeni chrześcijańskich i dziedzictwa wiary, bo jak twierdził można być nowoczesnym, a jednocześnie głęboko wiernym Chrystusowi.
Już 1 lutego polscy biskupi rozpoczną wizytę „Ad Limina Apostolorum”. W jej trakcie spotkają się z papieżem Franciszkiem, odwiedzą główne urzędy Kurii Rzymskiej oraz będą się modlić m.in. przy grobach apostołów – św. Piotra i św. Pawła
Ks. prał. Tadeusz Sowa jest nowym moderatorem wydziałów duszpasterskich kurii warszawskiej. To on będzie koordynował inicjatywy duszpasterskie w całej archidiecezji.
Będzie to najpewniej jedna z najważniejszych premier tego roku. Za kilka tygodni, niemal w kolejną rocznicę Akcji pod Arsenałem, obejrzymy filmowa wersję „Kamieni na szaniec”, książki uważanej za jedną z najważniejszych w XX wieku.
Niedziela wrocławska
Polscy biskupi udadzą się 1 lutego do Rzymu z wizytą „ad limina Apostolorum”, czyli do progów apostolskich. Do Watykanu z archidiecezji wrocławskiej pojedzie abp Józef Kupny i bp Andrzej Siemieniewski.
W poczcie Czternastu Świętych Wspomożycieli znalazł się m.in. św. Błażej. Jego wspomnienie liturgiczne przypada 3 lutego.
W ostatnim dniu stycznia Kościół wspomina św. Jana Bosko, założyciela Zgromadzenia Salezjańskiego, jako ojca i nauczyciela młodzieży. I to właśnie praca z młodzieżą stanowi główny trzon posługi Salezjanów.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Wpatrzeni w Boga, który stał się Człowiekiem, w najnowszym numerze podzielimy się wraz ze współpracownikami edycji zamojsko-lubaczowskiej tygodnika „Niedziela” wspomnieniami i relacjami z odbywających się w naszej diecezji Orszaków Trzech Króli.
W niedzielę, 5 stycznia br., w parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Mirczu odbyły się wprowadzenie i instalacja relikwii pierwszego stopnia bł. Jana Pawła II połączone z 200. rocznicą poświęcenia miejscowego kościoła.
„Mądry dojrzały wybór współmałżonka, potrzeba wzajemnej odpowiedzialności za małżeństwo i potrzeba wzrastania razem”. To tylko kilka porad prof. nadzw. Elżbiety Osewskiej z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, z którą rozmawia Małgorzata Godzisz.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
„Ad limina apostolorum” znaczy do progów apostolskich. Nasi biskupi wyjadą na tę wizytę do Rzymu 31 stycznia. Ich celem jest spotkanie z papieżem, odwiedzenie poszczególnych urzędów Kurii Rzymskiej i złożenie sprawozdania z funkcjonowania diecezji.
Czy Dekalog w XXI wieku jest wciąż aktualny? Jak go odczytywać z perspektywy dzisiejszych czasów? W Roku Wiary w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze odbył się cykl katechez nt. Dziesięciorga Przykazań.
Minęła kolejna rocznica śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty. Przy jego grobie w katedrze gorzowskiej można spotkać diecezjan, którzy modlą się o jego rychłą beatyfikację.
W roku minionym zarówno globalnie, jak i lokalnie obchodziliśmy 100-lecie urodzin Witolda Lutosławskiego m.in. poprzez parlamentarnie zadekretowany rok wielkiego kompozytora.