Egzorcyzmy to nie tropienie diabła czy poszukiwanie wszędzie zła. Nawet nie tropienie zagrożeń duchowych, chociaż mówienie o nich w jakiś sposób wchodzi w przestrzeń posługi uwalniania. Egzorcyzmy to tak naprawdę wielkie narzędzie miłości, z którym Kościół katolicki wychodzi do ludzi dręczonych przez szatana.
Egzorcyści w Sosnowcu
W każdy 3. piątek miesiąca w parafii pw. św. Tomasza w Sosnowcu, między godz. 20 a 21, po Drodze Krzyżowej odprawiana jest Msza św. z modlitwą o uwolnienie. W każdy 1. piątek miesiąca księża pełniący funkcję egzorcystów w naszej diecezji spotykają się na wieczornej modlitwie w intencji osób, które zgłoszą się z prośbą o ich posługę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Osoby potrzebujące takiej posługi mogą łatwo skontaktować się z egzorcystami. A oto ich dane: ks. Mieczysław Miarka, ul. Szpitalna 1, 32-300 Olkusz, tel. 32-643-08-91; ks. Andrzej Jasiński, ul. Kosmonautów 9, 41-303 Dąbrowa Górnicza, tel. 602-290-860; ks. Dariusz Nowak, Przeginia 352, 32-049 Przeginia, tel. 692-440-660.
Posługa w Kościele
Posługa egzorcystów dziś powraca, gdyż wielu ludzi jej potrzebuje. Coraz bardziej popularne są idee i praktyki sprzeczne z zasadami wiary chrześcijańskiej lub nawet ją kwestionujące.
Reklama
We wrześniu 2009 r. ordynariusz diecezji sosnowieckiej, biskup Grzegorz Kaszak powołał trzech diecezjalnych egzorcystów. Kontakt do nich jest otwarty, a za ich zgodą można go publikować. To zupełnie nowa jakość w traktowaniu tych spraw przez hierarchię Kościoła katolickiego, gdyż jeszcze dziesięć lat temu istniał w Kościele nieformalny zakaz publikowania takich danych, a w całej Polsce było zaledwie kilku egzorcystów.
Sprawy dotyczące egzorcyzmów przez lata były traktowane z nieufnością przez wiernych, bo kojarzyły się z zabobonami czy wręcz magią, aż w 1998 r. powstał w Kościele katolickim nowy rytuał egzorcyzmów. Podpisał go najpierw Ojciec Święty Jan Paweł II, a potem polskie władze kościelne.
W 2002 r. Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski przygotowała polską wersję księgi liturgicznej do odprawiania egzorcyzmów.
W imię Boga
Egzorcyzmy to posługa uwalniania od wpływu zła, którą pełnił Jezus Chrystus i którą zlecił czynić swoim uczniom słowami: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wyrzucajcie złe duchy” (Mt 10, 8).
„Egzorcyzm” (z języka greckiego „exorkizein”, czyli „wyklinać”) jest rozkazem wydanym w imię Boga demonowi, aby ten wyszedł z osoby, zwierzęcia, miejsca lub rzeczy. To szczególna forma błogosławieństwa (sakramentalium), które kapłan udziela człowiekowi w określonych sytuacjach i potrzebach.
Reklama
Kapłani widzą, jak m.in. za pośrednictwem nowoczesnych mediów, praktyk parapsychologicznych, medycyny niekonwencjonalnej, a także okultyzmu coraz mocniej ujawnia się zło. Podatni na działanie złego są ludzie ufający różnego sortu amuletom, pierścieniom Atlantów, ezoteryce, wróżkom i znachorom. Jednocześnie kapłani ostrzegają przed ludźmi, którzy podszywają się pod egzorcystów, a także przed tymi wszystkimi, którzy odganiają złego ducha za pieniądze.
Kapłani posługujący w parafiach, aby pomóc ludziom zniewolonym, opętanym, dręczonym, powinni przynajmniej raz na kilka miesięcy odprawiać Msze św. o uzdrowienie duszy, podczas których odmawiane byłyby modlitwy o uwolnienie, odbywałoby się błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na sposób lurdzki. Wskazane są także takie modlitwy, jak Różaniec i Koronka do Bożego Miłosierdzia. Trochę zapomniana jest Modlitwa do św. Michała Archanioła, pierwszego egzorcysty, którą też należałoby często odmawiać, gdyż ma moc uwalniającą.
3 do 5 mln Polaków eksperymentuje
Obecnie, według różnych danych, z okultyzmem, magią, wróżbiarstwem eksperymentuje od 3 do 5 mln Polaków. W Polsce pełni posługę ok. 90 mianowanych księży egzorcystów.
Tylko niespełna 1% osób, które trafiają do egzorcystów, to ludzie rzeczywiście opętani przez złego ducha. Natomiast ok. 40% to osoby przez niego dręczone, przejawiające pewne oznaki jego działalności uznali egzorcyści, którzy każdego roku przyjeżdżają na swój międzynarodowy zjazd na Jasną Górę.