Reklama

Niedziela Lubelska

OSP w Kurowie na rzecz swojej parafii

Bogu na chwałę – ludziom na pożytek

Niedziela lubelska 18/2014, str. 6-7

Archiwum OSP Kurów

Dla członków Ochotniczej Straży Pożarnej z Kurowa bycie strażakiem jest służbą i źródłem satysfakcji, okazją do działań na rzecz wspólnoty lokalnej i parafii. – Czujemy się spełnieni, łącząc służbę na rzecz drugiego człowieka z pracą dla parafii. Jesteśmy otwarci na potrzeby innych, do działań zachęca nas również dobra współpraca z naszymi duszpasterzami – mówi Witold Drążkiewicz, prezes OSP.

Dzień św. Floriana

Dla strażaków dzień św. Floriana jest okazją do podziękowania Bogu za służbę i gotowość oddawania życia za bliźniego. Ich patron – opiekun ludzi wykonujących niebezpieczne zawody, związane z ogniem – to postać znana z okresu krwawych prześladowań chrześcijan. Pochodził z Austrii. Za swoją chrześcijańską wiarę i pomoc współwyznawcom zginął męczeńską śmiercią, najpierw potwornie skatowany, a następnie wrzucony do rzeki Enns. Ok. 1000 lat po tym zdarzeniu do Krakowa przywieziono szczątki św. Floriana. Uważa się, że jego relikwie ocaliły krakowski kościół na Kleparzu przed spaleniem podczas wielkiego pożaru miasta.

Reklama

W parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Kurowie 4 maja wspólnota parafialna szczególnie ogarnia modlitwą strażaków z miejscowych OSP. Na uroczystej Mszy św. gromadzą się strażacy z pocztami sztandarowymi, ich rodziny, władze gminne i parafianie. Duszpasterz zakłada ornat z wizerunkiem św. Floriana, ofiarowany jako wotum wdzięczności dla parafii przez OSP w Kurowie w 2012 r. podczas uroczystości stulecia jednostki. Strażacy wnoszą do świątyni figurkę swojego patrona. Podczas Mszy św. dbają również o oprawę liturgiczną.

Służba w kościele

Działalność strażaków OSP w Kurowie wpisuje się szczególnie w życie wspólnoty parafialnej. Tradycją stała się strażacka służba ołtarza w najważniejsze święta kościelne. Członkowie OSP uczestniczą czynnie w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek, a także w procesjach rezurekcyjnej, Bożego Ciała i odpustowych. Niosą krzyż, feretron, chorągwie, baldachim i prowadzą księdza, który niesie Najświętszy Sakrament. Co roku podczas uroczystości Triduum Paschalnego pełnią wartę honorową przy grobie Pańskim. Kontynuują tradycje lanego poniedziałku; jeżdżąc po ulicach, składają życzenia świąteczne, polewając domostwa i podwórka z armatek wodnych. Oprócz tego czynnie włączają się we wszelkie prace porządkowe, podejmowane na rzecz kościoła i obiektów sakralnych, takie jak: sprzątanie świątyni, porządkowanie miejsc trudno dostępnych, czyszczenie rynien na świątyni czy malowanie krzyży. Corocznie w pierwszą niedzielę września druhowie dbają o bezpieczeństwo ok. 300-osobowej grupy pielgrzymów z gminy Kurów, zdążającej do wąwolnickiej Madonny. Zapewniają wtedy fachową obsługę porządkową i techniczną.

Dla drugiego człowieka

Strażacy są znani z gotowości do niesienia pomocy. Ich służba społeczna to ratowanie życia i mienia, ale także gotowość do podjęcia innych wyzwań na rzecz drugiego człowieka. Dużym przedsięwzięciem jest organizowanie pomocy dla najbardziej potrzebujących z terenu gminy Kurów w postaci dystrybucji żywności z programu PEAD. W ubiegłym roku 42 tony żywności o wartości 130 tys. zł trafiły do 614 osób. W roku 2014 objęto pomocą aż 630 osób. Cyklicznie strażacy są współorganizatorami akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę, podczas której przeprowadzają wielką uliczną zbiórkę darów w pierwszą niedzielę Adwentu. Z darów powstają paczki dla dzieci z terenu gminy, które przekazywane są 6 grudnia przez strażackiego Mikołaja w asyście druhów.

Reklama

W 2013 r. wraz z jednostką straży w Havelock w Stanach Zjednoczonych, strażacy z Kurowa włączyli się w akcję dotyczącą profilaktyki raka piersi. Inicjatorem współpracy OSP w Kurowie z amerykańskimi kolegami był ksiądz proboszcz. W związku z tą akcją strażacy wraz z przedstawicielkami Puławskiego Stowarzyszenia Amazonek i mieszkankami gminy nakręcili klip promujący ten ważny temat. – W marcu z Publicznym Gimnazjum w Kurowie zorganizowaliśmy akcję Różowy Kwiat. Mieszkanki Kurowa wspólnie z Puławskim Stowarzyszeniem Amazonek wykonywały różowe kwiaty z bibuły, symbole troski o zdrowie. Nasz ksiądz rozpropagował ideę akcji, dzięki czemu spotkała się z dużym odzewem. Kwiaty rozdawaliśmy 2 i 8 marca w zamian za dowolne datki przeznaczone na profilaktykę raka piersi – mówi Arkadiusz Małecki, wiceprezes OSP w Kurowie.

Duchowe wsparcie

Zaangażowanie strażaków w pracę dla dobra parafii nie byłoby możliwe bez duchowego wsparcia księży: proboszcza ks. Wiesława Cieszko oraz wikariusza ks. Jakuba Albiniaka. Widzą oni w druhach tych, którzy z zaangażowaniem wypełniają przesłanie: „Bogu na chwałę – ludziom na pożytek”. Corocznie, w dniu ich święta, w imieniu swoim i parafian, duszpasterze składają strażakom szczególne podziękowania, modlą się w ich intencji za wstawiennictwem św. Floriana. W ubiegłym roku Ksiądz Proboszcz poświęcił nowe samochody ratowniczo-gaśnicze dla jednostek z terenu gminy Kurów oraz udzielił błogosławieństwa ich użytkownikom.

Druhowie dbają także o własny rozwój duchowy przez uczestnictwo w pielgrzymkach strażackich do sanktuarium pw. Matki Bożej Kębelskiej czy sanktuarium pw. Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Oddają pokłon Pani Jasnogórskiej, dziękują za otrzymane łaski i proszą Ją o opiekę podczas wypełniania trudnej strażackiej służby.

2014-04-30 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: Na kanaryjskiej wyspie La Palma grozi wybuch wulkanu; ogłoszono stan alarmowy

2021-09-17 16:18

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

Wyspy Kanaryjskie

WikiImages/pixabay.com

Blisko 21 tys. wstrząsów sejsmicznych odnotowano od 10 września na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich - poinformowało w piątek radio Cope, powołując się na ekspertów Instytutu Wulkanologicznego (Involcan).

Władze La Palmy ogłosiły żółty alarm (drugi w 4-stopniowej skali) i wezwały ludność do zachowania spokoju. Nie wyklucza się wybuchu wulkanu Teneguia w strefie Cumbre Vieja na południowym zachodzie wyspy.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Pielgrzymkowe dziękczynienie

2021-09-18 16:21

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Akcji Katolickiej

Już po raz kolejny Akcja Katolicka z parafii św. Anny ze swoim duszpasterzem ks. Andrzejem Milczarkiem i grupą parafian udała się z okazji 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej na pielgrzymkę której trasa prowadziła przez ciekawe i historyczne miejsca z pięknymi zabytkami takie jak: Chęciny ( Jaskinia Raj ) , Łysą Górę ( klasztor Świętego Krzyża), Roztocze ze,, szlakiem szumów", Zwierzyniec ( kościół na wyspie pw. św. Jana Nepomucena ), Krasnobród ( Sanktuarium Nawiedzenia NMP z kapliczką objawień na wodzie ), Lublin, który zachwyca Starym Miastem, którego sercem jest zamek królewski z kaplicą św. Trójcy. Miejscami w których modliliśmy się w intencjach wszystkich dzieł ewangelizacyjnych naszej diecezji były: Kaplica Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, Archikatedra i Bazylika oo. Dominikanów w Lublinie, Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej z cudowna figurka w Wąwolnicy. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Nałęczowie-miasto i uzdrowisko z którym związani byli S. Żeromski, B. Prus, H. Sienkiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję