Reklama

Niedziela Łódzka

Jubileuszowe spotkanie Przyjaciół WSD

Każdy przedstawiciel Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi podejmuje się duchowej adopcji jednego z alumnów lub przełożonych. Wspierają Seminarium modlitwą, wyrzeczeniami, dobrym słowem oraz ofiarami materialnymi

Niedziela łódzka 46/2014, str. 4

[ TEMATY ]

seminarium

Mariusz Turczyński

Każdy z nas cieszy się, gdy może spotkać przyjaciół. Nie inaczej jest z nami, seminarzystami. W sobotę 8 listopada odwiedziło nas doborowe towarzystwo – Towarzystwo Przyjaciół łódzkiego seminarium! Jest to grupa ponad 1000 osób z terenu całej archidiecezji, sympatyzujących z uczelnią. Wspierają nas modlitwą, wyrzeczeniami, dobrym słowem oraz ofiarami materialnymi. Bijące od nich ciepło, życzliwość, zainteresowanie i miłość są dla nas najlepszą motywacją do tego, by jak najsumienniej przygotować się do posługi w Kościele. Patrząc na naszych przyjaciół, nie sposób nie pomyśleć o ludziach, do których Bóg pośle nas za kilka lat. Wśród nich będą też i ci, którym tyle zawdzięczamy. Chyba tylko sam Pan Bóg wie, jak wiele łask nam wyprosili i jaką pomocą i oparciem w trudnych chwilach były dla wielu z nas ich modlitwy i wyrzeczenia. Warto o tym pamiętać szczególnie dlatego, że każdy członek Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi podejmuje się duchowej adopcji jednego z alumnów lub przełożonych.

Modlitwa i misja

Wszystko zaczęło się 10 lat temu. 5 października 2004 r. abp Władysław Ziółek powołał do istnienia Towarzystwo Przyjaciół WSD w Łodzi. Tym bardziej więc to spotkanie miało charakter wspólnego dziękczynienia za dekadę pięknej historii, którą my – klerycy i nasi przyjaciele – współtworzymy. Świętowanie rozpoczęliśmy Mszą św. w łódzkiej archikatedrze. Abp Marek Jędraszewski, który przewodniczył celebrze, w homilii określił seminarium jako „miejsce, w którym nieustannie głosi się niezmienną prawdę”, „wyspę światła, mocy i mądrości Bożej”. Zwracając się do przyjaciół uczelni, Ksiądz Arcybiskup porównał ich troskę o „źrenicę oka naszej archidiecezji”, do troski Filipian, na których hojności nie zawiódł się nigdy św. Paweł Apostoł. Dzięki temu WSD może realizować swoją misję w świecie.

Reklama

Po Eucharystii obejrzeliśmy program artystyczny przygotowany przez alumnów trzeciego i czwartego roku, w którym doskonale pokazano, że kościelny humor nie musi być wcale nudny. Po uczcie dla duszy nadszedł czas, by nasycić i ciało. Zaprosiliśmy gości na poczęstunek w refektarzu kleryckim, będący okazją do podzielenia się doświadczeniem przeżywania formacji seminaryjnej, jak i poznania historii życia osób, które ofiarują za nas swoją modlitwę. Dla wielu członków Towarzystwa bardzo ważne było, by spotkać się i porozmawiać z klerykiem, którego otaczają swoją modlitwą. Każdy, kto miał takie pragnienie, mógł zwiedzić seminarium i dowiedzieć się ciekawostek z życia kleryków.

Żywa świątynia

Spotkanie zakończyły Nieszpory w naszej kaplicy seminaryjnej. W refleksji rektor, ks. dr Marek Marczak, zwrócił uwagę na to, jak wielka rzesza ludzi modli się za seminarium. Ks. Jacek Kubis, odpowiedzialny z ramienia przełożonych za Towarzystwo Przyjaciół WSD, patrząc na zgromadzenie liturgiczne, stwierdził, że jest to świątynia zbudowaną z żywych kamieni i wyraził pragnienie, by w przyszłości ławki seminaryjne były tak zapełnione klerykami, jak kaplica, w której łącznie modliło się około 200 osób.

Wspólna modlitwa, spotkanie przy stole, wzruszające rozmowy – w ten sposób Jezus Chrystus jednoczy swoich uczniów w przyjacielskiej wspólnocie. Wspólnocie opartej na Dobrym Pasterzu i Najwyższym Kapłanie będącym ideałem, do którego dąży każdy kleryk i kapłan.

2014-11-13 10:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do włoskich biskupów: nie można mylić się podczas przyjmowania do seminariów

Papież Franciszek zaapelował do włoskich biskupów, by dokładali starań, aby nie popełnić błędów w procesie przyjmowania do seminariów. "Nie ma żartów z młodzieżą, która przychodzi do nas, by wstąpić do seminarium" - mówił w poniedziałek do ponad 200 biskupów.

W przemówieniu wygłoszonym podczas otwarcia obrad Konferencji Episkopatu Włoch papież powiedział: "W tym momencie jest bardzo duże niebezpieczeństwo: błędu w formacji i błędu w ostrożności w przyjmowaniu seminarzystów".

CZYTAJ DALEJ

Anita Włodarczyk: Wierzę w Boga, kocham Go, jestem Mu oddana

2021-08-04 17:58

PAP

Anita Włodarczyk po raz trzeci z rzędu zdobyła olimpijskie złoto w rzucie młotem. Po odebraniu najcenniejszego krążka powiedziała, że jest ambitna i jeśli zdrowie pozwoli, to za trzy lata wystartuje też w Paryżu. W przeszłości Włodarczyk przyznawała, że po każdym sezonie pojawia się na Jasnej Górze, by – jak mówiła – przed Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej podziękować Panu Bogu i Jego Matce.

Anita Włodarczyk przechodzi do historii światowego sportu. W Japonii wywalczyła złoto i trzeci raz z rzędu została mistrzynią olimpijską.

CZYTAJ DALEJ

„Migotanie komór” – nowy zbiór opowiadań bp. Nitkiewicza

2021-08-05 19:24

[ TEMATY ]

książka

bp Krzysztof Nitkiewicz

diecezja sandomierska

Karol Porwich/Niedziela

Biskup Krzysztof Nitkiewicz

Biskup Krzysztof Nitkiewicz

„Migotanie komór”, to drugi zbiór opowiadań, biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, który został wydrukowany nakładem Wydawnictwa Buk. Opowiadania, których bohaterem jest bp Bernard Włóczyński, posługujący w diecezji rzymkowieckiej, są kontynuacją książki pt. „Klucz do serca biskupa”, wydanej w ubiegłym roku.

Książka pt. „Migotanie komór” powstała w trudnym okresie pandemii związanej z koronawirusem. Kilkadziesiąt jej stron biskup napisał w listopadzie ubiegłego roku w sandomierskim szpitalu, do którego trafił z powodu zakażenia się wirusem COVID-19. Znajduje się w niej 15 opowiadań, które opisują duszpasterskie, detektywistyczne i ojcowskie zaangażowanie bp. Bernarda Włóczyńskiego w diecezji rzymkowieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję