Reklama

Polska

Jedyny taki pomnik

To będzie szczególny rok dla Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Rok ogłoszony przez Sejm Rokiem św. Jana Pawła II, rok 10. rocznicy śmierci Papieża i 1. rocznicy jego kanonizacji, rok 15 lat działalności fundacji i wreszcie rok jubileuszowego XV Dnia Papieskiego, obchodzonego pod hasłem: „Jan Paweł II – Patron Rodziny”

Niedziela Ogólnopolska 4/2015, str. 20-21

[ TEMATY ]

Kościół

Polska

Dzieło Nowego Tysiąclecia

Mateusz Krawczyk

Podczas konferencji prasowej prezentującej inicjatywy Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Podczas konferencji prasowej prezentującej inicjatywy Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, 14 stycznia br. podczas spotkania prasowego w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie mówił: – Poprzez różne wydarzenia, konferencje i uroczystości chcemy przedłużyć dziękczynienie za kanonizację i przybliżać osobę Jana Pawła II. Jest to rok 10. rocznicy śmierci Papieża, co pokazuje nam, jak czas szybko płynie i jak wiele jest do zrobienia w kwestii pamięci o tym Papieżu, a zwłaszcza o jego przesłaniu.

W tym roku przypomniane zostanie przesłanie o rodzinie, która zajmowała szczególne miejsce w nauczaniu i w sercu tego świętego. Świadczą o tym słowa papieża Franciszka z homilii kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II. Nazwał w niej Polaka „papieżem rodziny” oraz przypomniał, że właśnie tak chciał być on zapamiętany.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rodzina – znowu i wciąż!

Nietrudno zauważyć, że hasło tegorocznego Dnia Papieskiego brzmi znajomo. Wystarczy cofnąć się pamięcią o trzy lata: „Jan Paweł II – Papież Rodziny” – takie było motto organizowanego przez fundację Dnia Papieskiego w roku 2012. „Powtórka z rozrywki”? Tak, z pełną świadomością.

– Nie przejmujemy się tym, że jest to w pewnym sensie powtórzenie – mówi kard. Nycz. – Wskazujemy na patrona rodziny, czyli świętego, który nie tylko uczy o rodzinie, ale jest też jej orędownikiem i wstawia się za wszystkimi rodzinami. W tym duchu będziemy to hasło przeżywać.

Właśnie dlatego potrzeba, by raz jeszcze – i z pewnością nie ostatni – sięgnąć do nauczania św. Jana Pawła II o rodzinie, co uczyni w tym roku Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Nie można jednak pominąć milczeniem nowej, pokanonizacyjnej perspektywy. Dlatego tegoroczny Dzień Papieski będzie również okazją do modlitwy za rodziny przez wstawiennictwo nowego świętego.

Młodzi – „przyszłość świata, nadzieja Kościoła”

Fundacja, obok organizowania Dnia Papieskiego i upowszechniania nauczania św. Jana Pawła II, pracuje wytrwale przez cały rok dla wspierania rozwoju kultury i nauki chrześcijańskiej. Najbardziej kojarzona jest jednak ze stypendiami. I słusznie. Wspieranie zdolnej młodzieży z ubogich rodzin jest bowiem jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym celem „Dzieła Nowego Tysiąclecia”.

Reklama

Każdy chyba zna żółte koszulki i puszki z logo w formie krzyża, do których wolontariusze zbierają pieniądze w październiku. W zeszłym roku podczas zbiórki publicznej i przykościelnej zebrano ponad 7,5 mln zł. To jednak tylko ok. połowa pieniędzy przekazywanych każdego roku na stypendia dla ponad 2,5 tys. gimnazjalistów, licealistów i studentów – młodzieży, która bez tej pomocy nie byłaby w stanie zdobyć dobrego wykształcenia i rozwijać swoich talentów.

Trzeba podkreślić, że fundacja dba o stypendystów nie tylko materialnie, ale i duchowo. – Formacja duchowa jest równie ważna – mówi Olga Szczęsna, kiedyś stypendystka z małej miejscowości koło Ełku, dzisiaj kierownik biura prasowego fundacji. – Kształtuje ona kręgosłup moralny, aby potem ci ludzie, tworząc swoje rodziny, starali się żyć naukami św. Jana Pawła II – dodaje.

Istnieją zarówno wspólnoty lokalne, jak i diecezjalne. Program formacyjny składa się ze spotkań, zjazdów, rekolekcji, czuwań i oczywiście corocznych obozów, których tematem przewodnim jest hasło Dnia Papieskiego. W tym roku młodzież gimnazjalno-licealną przyjmie Rzeszów, zachęcając ją do studiowania na rzeszowskim Uniwersytecie lub Politechnice, zaś studentów – Ełk, szczególnie bliski Papieżowi, który niejednokrotnie odpoczywał tam nad jeziorami.

Pomnik wciąż rośnie

Jubileusz 15-lecia działalności fundacji to również czas pewnych podsumowań i zmian. Z tej okazji „odświeżony” został logotyp, trwają prace nad zmianami treści na stronie internetowej (www.dzielo.pl), organizowane są liczne imprezy kulturalne (koncerty, spotkania, wystawy). Wydano również raport zbiorczy, obejmujący działalność fundacji od początku jej istnienia.

Reklama

– Kiedy powstawała fundacja, nikt nie wiedział, jak będzie się rozwijała ani też jak będzie przebiegała budowa tego „pomnika” – mówi ks. prał. Jan Drob, przewodniczący zarządu fundacji – bo to jedyny tego typu pomnik w Polsce: autentyczny, wychodzący naprzeciw społecznemu nauczaniu Jana Pawła II, czyli „daj innym”. Nie „oczekuj”, ale właśnie „daj”. Nikt się nie spodziewał, że to się tak rozwinie, że to będzie tak piękny pomnik. Najpiękniejszy i najlepszy – podkreśla.

Zaczęło się od kilkuset stypendystów, w większości ze wschodniej części Polski, dzisiaj jest ich prawie 2,5 tys. z całego kraju. Żywy pomnik wciąż rośnie i przynosi owoce, czego wymiernym przykładem może być to, że ponad 600 osób, dzięki wieloletniej pomocy materialnej i formacji duchowej fundacji, mogło w minionym roku ukończyć studia.

Jest wielką nadzieją ks. Droba, by w przyszłości to właśnie ci, którzy dzisiaj są stypendystami, mogli „dawać”.

Otrzymawszy – dawać

Pomysł dojrzewał długo. Ale w końcu, m.in. z pragnienia, by podtrzymać kontakty i przyjaźnie z czasów stypendium, udało się zarejestrować Stowarzyszenie Absolwentów Dzieło. Teraz ono kontynuuje na swój sposób to, co w fundacji było niezwykle cenne – relacje i formację. A choć jeszcze młode, już aktywnie pracuje i włącza się w życie publiczne i społeczne, ponieważ absolwenci, otrzymawszy wiele od innych, teraz sami chcą dawać.

– Czujemy, jako absolwenci, że powinniśmy zajmować głos w ważnych dla nas sprawach – mówi Katarzyna Bukowska, prezes stowarzyszenia. – Dlatego wybraliśmy rodzinę i rozpoczęliśmy w 2013 r. cykl sympozjów zatytułowany „Rodzina się liczy”. Dodaje, że organizując sympozja, stowarzyszenie chce dać możliwość wypowiedzi młodym ludziom, sprawić, by ich głos został usłyszany w debacie publicznej. Temat najbliższego sympozjum, które odbędzie się 25 marca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, to „Wizerunek rodziny prezentowany w mediach”.

Reklama

Inną inicjatywą, na której szczególnie stowarzyszeniu zależy, jest otwarcie sieci punktów przedszkolnych „Lolek”. Sami stypendyści i absolwenci – jako młoda i wykwalifikowana kadra – będą kształcić dzieci i oferować im bogaty program zajęć artystycznych. Pierwsze przedszkole, z miejscami dla 15 maluchów (przyjmowane będą nie tylko dzieci absolwentów fundacji), zostanie otwarte w Warszawie we wrześniu 2015 r., w domu użyczonym fundacji przez Siostry Służebniczki Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

– Jako absolwenci fundacji chcielibyśmy wychowywać dzieci właśnie w wartościach, które reprezentował Papież. Uczyć je wybierania postawy „bardziej być, niż mieć”, podchodzenia z szacunkiem i miłością do każdego człowieka – mówi Beata Tkaczyk-Ozimek, członek zarządu stowarzyszenia, koordynatorka pierwszego warszawskiego punktu przedszkolnego.

Kard. Nycz podkreśla z naciskiem, że „wszyscy jesteśmy Papieżowi coś winni”. Idea wdzięczności za niestrudzoną posługę duchową św. Jana Pawła II przyświecała Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” od samego jej utworzenia w 1999 r. Przyświeca także i dzisiaj. – Chcieliśmy, by rzeczywiście powstało coś, co sprawi Papieżowi radość wewnętrzną, kapłańską, prawdziwą – podkreśla ks. Drob.

Czy po 15 latach działalności fundacja osiągnęła zamierzony cel? Czy Papież Polak uśmiecha się razem z Chrystusem z nieba, widząc starania zarówno założycieli, pracowników fundacji, stypendystów, jak i wszystkich włączających się w Dzieło swą pracą lub ofiarą? Może kiedyś poznamy odpowiedź na to pytanie... Pewne jest natomiast, że budowanie tego żywego, najpiękniejszego pomnika zależy od nas samych. Od „uczenia się Papieża”, jak mówi kard. Nycz, czyli zgłębiania nauki św. Jana Pawła II i życia zgodnie z nią.

2015-01-20 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Wielkanoc w Jasienicy Msza polowa - ustalenia po spotkaniu abp. Hosera i parafian

[ TEMATY ]

Kościół

Artur Stelmasiak

Kościół w Jasienicy nadal zamknięty, ale w Wielką Sobotę pokarmy poświęci tam bp Marek Solarczyk, natomiast w Wielkanoc zostanie odprawiona Msza polowa. To ustalenia po spotkaniu abp. Henryka Hosera z delegacją jasienickiej parafii Narodzenia Pańskiego. Spotkanie odbyło się w Wielki Czwartek w kurii warszawsko-praskiej. Biskup życzył, żeby święta wielkanocne dla wszystkich były „nowym otwarciem i nowym horyzontem oraz radością przyszłego spełnienia”.

Abp Hoser powiedział po spotkaniu, że "doszliśmy do bardzo wielu konkluzji, które prowadzą do poprawienia sytuacji w parafii Jasienica i doprowadzenia do jej optymalnego stanu. Przygotowaliśmy ustalenia, które będą realizowane". Przyznał też, że „dialog był bardzo konstruktywny, owocny i obiecujący” i zapewnił, że będzie kontynuowany.
Rzecznik prasowy diecezji warszawsko-praskiej Mateusz Dzieduszycki odczytał dziennikarzom ustalenia spisane w dokumencie pt. „Informacje po spotkaniu abp. Henryka Hosera z wiernymi z parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy”.
„Po pierwsze, sytuacja ks. Wojciecha Lemańskiego pozostaje w zakresie decyzji Stolicy Apostolskiej. Do czasu jej podjęcia ksiądz powinien przebywać poza parafią w Jasienicy.
Po drugie, w Wielką Sobotę bp Marek Solarczyk przyjedzie poświęcić pokarmy przed kościołem w Jasienicy o godz. 13.
Po trzecie, w Niedzielę Wielkanocną zostanie o godz. 10 odprawiona Msza św. polowa przed kościołem w Jasienicy, o ile zostaną zagwarantowane godne warunki do sprawowania Mszy św.
Po czwarte, decyzje personalne zostaną podjęte w możliwie najkrótszym terminie i po piąte, rozmowy przedstawicieli parafii i kurii biskupiej będą kontynuowane”.
Abp Hoser wyraził też „nadzieję, że idziemy dobrą drogą, że uda nam się dojść rzeczywiście do dobrych rozwiązań". Zapewnił, że to jest bardzo dobra wiadomość w okresie Wielkiego Tygodnia, "kiedy będziemy realizować wspólnym wysiłkiem postęp w tym, co jest obciążone ogromnymi emocjami i wieloma nieporozumieniami, które będziemy wyjaśniać”.
Przedstawiciel parafii w Jasienicy uczestniczący w spotkaniu z abp. Hoserem poinformował ze swojej strony, że rozmowy przebiegały w bardzo miłej atmosferze. Podziękował też arcybiskupowi za to spotkanie, jak również za ustalenia dotyczące procesu rozwiązywania problemu w jasienickiej parafii.
Jednocześnie zaapelował do mediów o uszanowanie i spokój „w te trudne dla nas dni”. – My parafianie musimy się wyciszyć. Dopóki nie będzie spokoju i jedności w naszej parafii, drzwi świątynie nie będą otwarte. A to chcemy osiągnąć jak najszybciej – zapewnił.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Liturgista, ks. prof. Piotr Kulbacki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powiedział PAP, że część pierwsza Triduum - misterium Chrystusa ukrzyżowanego - rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej (Wielki Czwartek) i trwa do Liturgii na cześć Męki Pańskiej (Wielki Piątek). Po tej liturgii rozpoczyna się dzień drugi - obchód misterium Chrystusa pogrzebanego, trwający przez całą Wielką Sobotę. Nocna Wigilia Paschalna rozpoczyna trzeci dzień - misterium Chrystusa zmartwychwstałego – obchód trwający do nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Wspaniałe świadectwo wrażliwości liturgicznej

2024-03-28 12:37

[ TEMATY ]

Msza Wieczerzy Pańskiej

parafia św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze

procesja z darami

Archiwum parafii

Kolejny rok przygotowujemy bardzo uroczystą procesję z darami na Wielki Czwartek. To taka tradycja w naszej parafii - mówi Iwona Szablewska (pierwsza z prawej)

Kolejny rok przygotowujemy bardzo uroczystą procesję z darami na Wielki Czwartek. To taka tradycja w naszej parafii - mówi Iwona Szablewska (pierwsza z prawej)

Parafia wprawdzie niewielka, ale zaangażowanie i hojność wiernych – bardzo duże. Parafia św. Stanisława Kostki to zielonogórski fenomen. W tym roku na procesję z darami na Mszę Wieczerzy Pańskiej uzbierano tam ogromną sumę, a w samą procesję zaangażowało się ponad 200 osób!

- Kolejny rok przygotowujemy bardzo uroczystą procesję z darami na Wielki Czwartek. To taka tradycja w naszej parafii, bardzo związana z tym jak mocno stawiamy na liturgię i na edukację liturgiczną wszystkich wiernych – mówi Iwona Szablewska, wiceprzewodnicząca duszpasterskiej rady parafialnej i precentorka. - Jesteśmy bardzo małą parafią jak na realia Zielonej Góry, bo liczymy 3,5 tys. mieszkańców, a do kościoła w niedzielę na Mszę św. regularnie przychodzi 400 osób. W procesję z darami w tym roku zaangażowało się 250 osób. To ponad 70 rodzin, co daje nam 150 osób, i kolejne 100 osób, niepowtarzalnych, to ci, którzy są we wspólnotach. Zwyczaj jest taki, że w ciągu roku przyglądamy się, co jest tak naprawdę potrzebne jeszcze do sprawowania liturgii, a że jesteśmy młodą parafią „na dorobku” to wiele rzeczy nam brakowało, więc zawsze staramy się ustalać priorytety z proboszczem i służbą liturgiczną – podkreśla pani Iwona. Dodaje, że we wszystkim ważna jest też transparentność, by ofiarodawcy mieli świadomość, na co i w jaki sposób zostały rozdysponowane pieniądze. - W procesję z darami czynnie zaangażowało się 62,5% parafian. To wspaniałe świadectwo wrażliwości liturgicznej, dbania o jej piękno – to wszystko dla naszego Pana Jezusa Chrystusa – mówi Iwona Szablewska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję