W Roku Życia Konsekrowanego w Krakowie zorganizowano ogólnopolską konferencję naukową pt. „Charyzmat felicjański. Wychowanie – komunikacja – zdrowie”. 11 marca br. na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II spotkały się felicjanki z różnych stron kraju, obecni byli także: siostry i bracia z innych zgromadzeń, kapłani oraz osoby świeckie.
Wysłuchano referatów dotykających kwestii zarówno teologicznych, jak i praktycznych. Zastanawiano się m.in. nad tym, co jest źródłem skuteczności apostolskiej i posługi felicjanek. Ks. prof. Jacek Kiciński CMF z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu dowodził, że jest nim radykalizm ewangeliczny. O istocie charyzmatu felicjańskiego mówił natomiast ks. prof. Jan Daniel Szczurek z UPJPII, który opisywał trzy rzeczywistości: charyzmat założycielki zgromadzenia – bł. Marii Angeli Truszkowskiej, charyzmat założycielski, jaki odnajdujemy w pierwszych konstytucjach zgromadzenia, jak również charyzmat zgromadzenia zawarty w najnowszych konstytucjach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Wykład dotyczący wartości, jakimi kierują się członkinie Zgromadzenia Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo, wychowując tych, do których zostały posłane, i same kształtując się dzięki tym osobom, wygłosił ks. prof. Adam Maj z KUL-u. Temat problemów zdrowotnych starszych ludzi, którym m.in. służą współczesne felicjanki, podjęła natomiast dr hab. n. med. Ewa Kucharska. Kolejne zagadnienie poruszył ks. dr hab. Robert Nęcek, który zachęcił siostry do komunikowania się z ludźmi nie tylko poprzez codzienne apostolstwo, ale także poprzez środki społecznego przekazu, zwłaszcza przez prasę lokalną, oraz do wykorzystywania kontaktu z mediami do celów ewangelizacyjnych.
Felicjanki niosą pomoc osobom bezdomnym, ubogim, chorym; starszym, dzieciom i młodzieży. – Uwrażliwiają na to, by dla drugiego człowieka być człowiekiem – podkreślił ks. Nęcek. S. Alina Płoszczyca – przełożona prowincjalna Zgromadzenia Sióstr Felicjanek w Krakowie, wypowiadając się dla telewizji publicznej (TVP Regionalna), zwróciła uwagę na potrzeby osób starszych: – Na pewno potrzebują serca i to staramy się im dawać: być z nimi, rozmawiać, by czuły się potrzebne i miały świadomość, że wartość życia ludzkiego jest wartością do końca.
Organizatorami konferencji były: UPJPII (Katedra Mediów i Komunikacji Społecznej), Akademia Ignatianum (Katedra Pedagogiki Społecznej i Pracy Socjalnej), Centrum Medyczne „Vadimed” oraz Zgromadzenie Sióstr Felicjanek w Krakowie. Patronat honorowy objął kard. Stanisław Dziwisz, a medialny – m.in. tygodnik „Niedziela”.