Reklama
z Watykanu
4
ze świata
5
z ostatniej chwili
Podpisanie ustawy wyrażającej zgodę na ratyfikację Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej oznacza, że Polska jest o krok od przyjęcia tej niebezpiecznej regulacji
7
8
z Polski
W związku z Narodowym Dniem Życia, obchodzonym 24 marca, oraz Dniem Świętości Życia, obchodzonym 25 marca, Polska Federacja Ruchów Obrony Życia zwraca się do wszystkich o wspólnotowe i osobiste zaangażowanie w ich obchody.
Rzeszowscy działacze Fundacji Pro-Prawo do Życia: Przemysław Sycz i Jacek Kotula wielokrotnie stawali przed sądem za obronę życia nienarodzonych dzieci.
9
368. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski
Nierozerwalność sakramentu małżeństwa i kwestia Komunii św. dla osób rozwiedzionych, prześladowania chrześcijan oraz pomoc Kościołowi na Ukrainie to zasadnicze tematy 368. Zebrania Plenarnego Episkopatu, które odbyło się w dniach 11-12 marca br. w Warszawie.
10
25 marca • uroczystość Zwiastowania Pańskiego
Zwiastowanie Maryi w Nazarecie jest punktem zwrotnym w historii ludzkości, która stając w Dziewicy twarzą w twarz przed Bogiem, przemienia odwrócenie się plecami do Boga w rajskim ogrodzie, gdzie człowiek powiedział Bogu, że Jemu nie wierzy i służył Mu nie będzie.
14-15
temat numeru: życie
800. rocznica pojawienia się Okna życia nie jest pomyłką. Pierwsze Okno Życia powstało w naszym kraju w roku 1220 w diecezji krakowskiej, w „szpitalu” wybudowanym w Prądniku Białym przy klasztorze Kanoników Regularnych Świętego Ducha de Saxia.
Blisko 3 mln Polaków stara się o dziecko, co oznacza, że jest to już problem społeczny. Wpływ na to mają zmiany obyczajowe, coraz późniejsze macierzyństwo, ale także cywilizacja, nasz styl życia, a nawet medykamenty, które Polacy łykają garściami.
Historie z nieprzyjaznych porodówek opowiadane są niemal wszędzie. U fryzjera, kosmetyczki, w poczekalni czy nawet pociągu mamy spodziewające się dziecka dowiadują się, że ich perspektywa jest co najmniej niepewna.
Czy wiesz, że „pomimo rozwoju nowoczesnej medycyny cesarskie cięcie pozostaje zabiegiem ratującym życie i powinno być wykonywane jedynie wtedy, gdy korzyści z jego przeprowadzenia przewyższają ryzyko zagrożeń dla matki i dziecka”?
Kontekst uroczystości Zwiastowania Pańskiego, czyli zarazem obchodzonego w Kościele Dnia Świętości Życia, oraz przyjęcia na posiedzeniu rządu RP w dniu 10 marca br. „Projektu ustawy o leczeniu niepłodności” uzasadnia przypomnienie katolickiej nauki moralnej o in vitro.
16-23
Kiedy próbujemy odnaleźć zagubiony przedmiot, zapalamy w domu wszystkie światła, niekiedy bierzemy do ręki latarkę i zabieramy się do szukania. Jak w naszym życiowym bałaganie odnaleźć siebie? Także trzeba zapalić światło.
Historia, którą chcę przedstawić, zaczyna się z początkiem XX wieku, kiedy to we lwowskiej dzielnicy Gródeckie został wybudowany jeden z piękniejszych kościołów Lwowa, pw. św. Elżbiety.
29-31
wiara i życie
Jeśli ziarnem jest słowo Boga zapisane w Biblii, to trzeba zdać sobie sprawę, że Biblia jest podobna do Boga.
31
liturgia tygodnia
32-33
felieton
Krew mnie zalewa, gdy słyszę w kościele fałszującego organistę i – na dodatek – śpiewającego w stylu disco polo. Panu Bogu, a także ludziom, należy się znacznie więcej.
35
rozmawiamy o Rosji
O kreowaniu patriotycznej wspólnoty przez propagandę i karzącej ręce kremlowskiej władzy z Anną Łabuszewską rozmawia Wiesława Lewandowska
36-37
fakty • opinie
Konwencja przemocowa Rady Europy podważa i rozmywa fundament zasad podstawowych.
38
z prasy zagranicznej
Trwa rzeź chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Barbarzyńcy z Państwa Islamskiego wcale nie zamierzają ustąpić. Czy chrześcijanie powinni się im przeciwstawić z bronią w ręku?
39
prezentacje
Sam Doonby, tajemniczy i przystojny włóczęga, pojawia się znikąd w małym miasteczku w Teksasie. Jego nagłe przybycie wywołuje falę niezwykłych zdarzeń i zmienia życie wielu ludzi.
W Roku Życia Konsekrowanego w Krakowie zorganizowano ogólnopolską konferencję naukową pt. „Charyzmat felicjański. Wychowanie – komunikacja – zdrowie”.
41
Prezydent Bronisław Komorowski jeździ po Polsce Bronkobusem, przemawia, wysila się, widać, jak się męczy w tej roli. Krzyczy głośno, wszędzie mówi to samo, tym samym tonem, z tym samym uśmiechem i żartem.
Czas szybko biegnie i ani się obejrzymy, kiedy trzeba będzie oddać głos na osobę pretendującą do urzędu Prezydenta RP. Ponieważ w świecie jest niespokojnie, a przy naszych granicach trwa wojna, to najbliższe wybory prezydenckie będą kluczowe
42
najnowsza książka Białego Kruka
„Na ulicach zaczynają gromadzić się dziwni ludzie z transparentami «Powstań Polsko, skrusz kajdany!». Ależ jakie kajdany? Mowy nie ma o czymś takim.
44-45
rodzina: najwspanialszy wynalazek Boga
Zagadnienie śmierci w wielkopostnym cyklu na temat rodziny może dziwić. Człowiek rodzi się jednak w rodzinie i odchodzi w rodzinie, nawet jeśli z jakiegoś powodu pozostawiono go w samotności szpitalnego łóżka.
46-47
rodzina • poradnik
W niektórych katechizmach można znaleźć taki punkt: „grzechy cudze”. I nie chodzi tu o opowiadanie w konfesjonale win innych ludzi.
48
Niedziela Młodych
Siedem grzechów głównych: pycha, chciwość, zazdrość, gniew, nieczystość, łakomstwo, lenistwo. Który popełniasz najczęściej, a który nie dotyczy cię w ogóle?
„Przeczytam Całą Biblię” to inicjatywa młodych ludzi z Wolbromia. Dlaczego ją podejmują? Pytamy Marcina Wąchala ze wspólnoty Agnus Dei.
50-53
56
Niedziela bielsko-żywiecka
Znaki Światowych Dni Młodzieży pielgrzymowały po podbeskidzkiej i cieszyńskiej ziemi geograficznie obejmując 15 miejsc na mapie naszej bielsko-żywieckiej diecezji. Krzyż i Ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani” zawitały nie tylko w wyznaczonych parafiach i kościołach.
Prof. Bogdan Chazan i mgr Teresa Król byli prelegentami na konferencji: „Wychowanie do życia w rodzinie wobec wyzwań współczesności”, którą nasz diecezjalny Wydział Katechetyczny przygotował dla nauczycieli religii z terenu diecezji bielsko-żywieckiej. Spotkanie odbyło się 7 marca w Bielskim Centrum Kultury.
Oaza w Rajczy co jakiś czas wychodzi z różnymi oryginalnymi propozycjami ewangelizacyjnymi. Takiej propozycji nie mogło zabraknąć również w czasie Wielkiego Postu. Młodzi ludzie wyszli z inicjatywą pod hasłem: „Zrób się na post”.
Niedziela częstochowska
W świetle wiary życie człowieka jest uczestniczeniem w życiu samego Boga, który powiedział o sobie, definiując swoją istotę: „Jestem, Który Jestem” (Wj 3, 14). Wszyscy, którzy uczestniczą w owym Boskim istnieniu, także cieszą się darem życia, człowiek żyjący mówi: „ja jestem”, co jest podobne do Boskiego: „Jestem, Który Jestem”.
W cieniu Jasnej Góry wzrastają dwa „Domy ziarna” – Seminarium wyższe i niższe. Gdy Kościół trwa w czasie Wielkiego Postu, warto na chwilę zatrzymać się przy Niższym Seminarium Duchownym i spojrzeć, jak alumni – młodzieńcy w wieku licealnym – przeżywają ten czas.
Niedziela podlaska
Dzieje ludzkości niosą ze sobą mniej lub bardziej pogłębioną refleksję nad sensem życia. Człowiek, wybiegając myślą poza granice śmierci i zdając sobie jednocześnie sprawę z własnej grzeszności i ograniczoności, szuka dla siebie zbawiciela. Kto może nam zagwarantować szczęśliwe życie przyszłe?
W środę 4 marca w Siemiatyczach odprawiono uroczystą Mszę św. dla uczczenia 10. rocznicy powstania Ruchu Rodzin Nazaretańskich przy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w tym mieście.
Uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii, której przewodniczył bp Tadeusz Pikus, wygłosił on również homilię.
Niedziela kielecka
O wizycie pasterskiej w Republice Konga z biskupem kieleckim Janem Piotrowskim – rozmawia Katarzyna Dobrowolska.
Minoga to mała miejscowość położona na południowym krańcu diecezji kieleckiej. Nad pięknie położoną wsią króluje kościół, w którym w głównym ołtarzu znajduje się łaskami słynący obraz Najświętszej Maryi Panny.
Od 18 lat Rycerstwo Niepokalanej u progu Wielkiego Postu zaprasza na pielgrzymkę pokutną do Kalwarii Świętokrzyskiej w Morawicy.
Niedziela małopolska
Nie zawsze doceniamy łaskę spowiedzi. Niekiedy ten sakrament miłosierdzia traktowany jest – paradoksalnie – jak „zło konieczne”. Dlatego w tym tygodniu rozmawiamy o kłopotach ze spowiedzią. Na nasze pytania odpowiada o. Piotr Hensel, podprzeor klasztoru karmelitów bosych na Glogera w Krakowie.
„Wstępna środa idzie, w dolinie stanena. Noski jom zbolały, furmana najena” – śpiewano na Podhalu w czasie ostatkowej zabawy, czekając na nadejście Środy Popielcowej i początek Wielkiego Postu.
Sobotnie przedpołudnie. Krakowianie sprzątają albo idą na zakupy. W wielu domach to spokojny, „gospodarczy” dzień. A w okolicach Rynku Głównego 7 marca rozstawione...wozy policyjne. Co się dzieje, czyżby jakiś VIP odwiedzał Kraków? Pod pomnikiem Adama Mickiewicza dostrzegam młodych ludzi z fundacji Pro-Prawo do Życia.
Niedziela lubelska
Od 13 marca do rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży pozostało dokładnie 500 dni. Z tej okazji wolontariusze ŚDM wraz diecezjalnym biurem organizacji ŚDM w Lublinie zorganizowali miejską akcję informacyjną.
To się zdarzyło naprawdę. Czas nawrócenia i gorliwego przygotowania do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej zaowocował autentyczną radością, która wypełniła i tak już ciasną świątynię w śpiewie i muzyce, w życzeniach i uśmiechach, w postawie bierzmowanych.
Droga Krzyżowa jest bardzo ważnym nabożeństwem, przeżywanym podczas Wielkiego Postu. Dostarcza zarówno przemyślanych treści orędzia pasyjnego, jak i stwarza warunki głębokich przeżyć, zapadających w sercach wiernych na długie lata.
Niedziela legnicka
Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest dniem świątecznym dla naszej diecezji, nie tylko z racji liturgicznego wspomnienia Zwiastowania Pańskiego czy Dnia Świętości Życia, lecz także z racji kolejnej rocznicy ustanowienia diecezji.
Nie trzeba być zabobrzańskim parafianinem, by spoglądając na przykościelny plac, stwierdzić, że na każdym kroku widać tu pracowitego i odpowiedzialnego gospodarza świątyni i terenu, który ją otacza.
Diecezjalny etap 25. Olimpiady Teologii Katolickiej rozstrzygnięty! 49 uczniów z 32 szkół ponadgimnazjalnych z terenu całej diecezji legnickiej uczestniczyło w finale diecezjalnym 25. Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej.
Niedziela łódzka
Grzech i nawrócenie to temat marcowych „Dialogów w katedrze” prowadzonych z abp. Markiem Jędraszewskim.
Z ks. Piotrem Kosmalą, duszpasterzem osób niepełnosprawnych archidiecezji łódzkiej i proboszczem parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi, rozmawia Anna Cichobłazińska.
Naprotechnologia to nie tylko zabiegi, leczenie i wizyty u lekarza – to też wzajemne rozmowy małżonków i relacje, które prowadzą do umocnienia związku. A przeprowadzana diagnostyka jest naprawdę rzetelna.
Niedziela przemyska
Spośród tych nabożeństw naszą kondycję mocno uwydatnia Droga Krzyżowa. Przechodząc kolejne stacje tej drogi, przyglądając się Chrystusowi i tym, którzy chcąc czy nie chcąc tam się znaleźli, możemy jak w zwierciadle zobaczyć rysy swej własnej twarzy, swoje zwycięstwa i klęski, słabości i zmagania.
W Oratorium „Twój Dom” w Krośnie miało miejsce uroczyste otwarcie dla podopiecznych Sali Doświadczania Świata. Miejsca, w którym każde dziecko może być w pełni wolne i twórcze a przede wszystkim poznawać świat wszystkimi zmysłami.
Zakon Braci Mniejszych, do którego należą bracia zwani Reformatami, został założony przez św. Franciszka z Asyżu. Z biegiem czasu i rozrostu zakonu dzielono go na prowincje.
Niedziela rzeszowska
"Cały Twój lud w Polsce, o Maryjo Panno, Matko Boga i Matko Kościoła, z ufnością wzywający Ciebie jako gwiazdę przewodnią pośród trudów pielgrzymowania, właśnie dzisiaj, w dniu kiedy wyznałaś, że jesteś Służebnicą Pańską, w tym samym duchu posłuszeństwa chętnie przyjmuje zmiany wprowadzone do wspólnot kościelnych”.
W dniach 21-28 lutego odbyła się IV Pielgrzymka Diecezji Rzeszowskiej do Ziemi Świętej. W tegorocznej pielgrzymce uczestniczyło blisko 180 pielgrzymów.
O istocie i znaczeniu rekolekcji wielkopostnych z bp. Janem Niemcem, głoszącym nauki na Podkarpaciu, rozmawia Natalia Janowiec.
Niedziela sandomierska
Czas Wielkiego Postu to okres, kiedy Kościół przypomina jak wielka jest Miłość Boga. Uświadamiamy sobie to szczególnie w kontekście naszej grzeszności i ograniczoności.
Muzeum Diecezjalne i Okręgowe w Sandomierzu uczciło 600. rocznicę urodzin Jana Długosza (1415-80), duchownego, wielkiego kronikarza, obok św. Jana Pawła II – w roku 2015 patrona Polski.
W dniu 27 lutego w Cholewianej Górze odbył się V Przegląd Teatrzyków Szkolnych im. Jerzego Wasyliszyna.
Niedziela sosnowiecka
W czwartek 12 marca młodzież klas maturalnych z diecezji sosnowieckiej uczestniczyła w dorocznej pielgrzymce na Jasną Górę. Maturzyści wraz z kapłanami, rodzicami, katechetami, nauczycielami i dyrektorami szkół przybyli, by prosić Maryję Jasnogórską o pomyślne zdanie egzaminów i dobre życiowe wybory.
Rekolekcje można przeżyć w różny sposób, nieraz siedząc w ostatniej ławce zatłoczonego kościoła możemy nawet nie słyszeć słów rekolekcjonisty. Ale można rekolekcyjne dni wykorzystać i przeżyć inaczej niż tradycyjnie, zyskując nowe impulsy do nawrócenia.
Z dr Magdaleną Kielską – dyrektor Uniwersyteckiego Zespołu Szkół Katolickich „Kana” w Sosnowcu i Jaworznie – rozmawia Piotr Lorenc.
Niedziela świdnicka
To już jedenasty rok naszej świdnickiej wspólnoty diecezjalnej. Przez ten czas wiele dobrego wydarzyło się poprzez różnego rodzaju przedsięwzięcia duszpasterskie.
Wróćmy do pytania o nasze obowiązki wobec krzyża. Pierwszym obowiązkiem jest oddawanie mu czci i otaczanie go szacunkiem. Kto oddaje cześć krzyżowi, nie pójdzie na potępienie, znajdzie Boże miłosierdzie.
Biegi Pamięci „Tropem Wilczym”, które odbyły się 1 marca w wielu polskich miastach, przywracają naszej narodowej zbiorowości pamięć o żołnierzach polskiego antykomunistycznego i antysowieckiego podziemia z lat 1945-1963.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Tegoroczne rekolekcje kapłańskie miały bardzo nietypowy charakter. Prowadzone były przez znanych w naszej archidiecezji kapłanów ze Wspólnoty „Przymierze Miłosierdzia”, ojców Antonello Cadeddu i Enrique Porcu z Brazylii.
W ramach Wielkiej Nowenny Fatimskiej od 28 lutego do 7 marca w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bełcznie odbyła się pierwsza w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Misja Fatimska pod hasłem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.
Pełno tego w mieście, z daleka widoczne plakaty i billboardy. Fioletowe, wielkopostne tło, a na nim ręka trzymająca złoty krzyżyk. I jeszcze kilka złotych gwiazdek, jakiś napis. Liczba najrozmaitszych reklam w przestrzeni publicznej uodporniła mnie skutecznie na ich treść i przesłanie.
Niedziela toruńska
W 700-letniej parafii w Brzoziu, na styku ziem chełmińskiej i lubawskiej, od 4 wieków obdarza łaskami, przyciąga do Boga i skłania wiernych do modlitwy różańcowej Maryja wyobrażona z Synem w cudownym obrazie.
Moje Camino to droga, w którą wyruszam codziennie. To moja rodzina, moje proste i codzienne czynności. Poranne pobudki, posiłki, codzienna praca, spotkani ludzie i czas odpoczynku. Moje Camino to droga do Boga.
Wraz z końcem lutego młodzież z diecezji toruńskiej wzięła udział w międzynarodowym Projekcie Countdown realizowanym przez Stowarzyszenie GPS Kalwaria.
Niedziela warszawska
Św. Józef jako wzór? Nie ma lepszego. W Warszawie działa już kilka grup Mężczyzn św. Józefa, wkrótce mają powstać następne.
Diecezjalne i parafialne. Ekumeniczna i z żołnierzami. A w Wielki Piątek – tradycyjnie ogólnowarszawska.
Z dr. Bartoszem Izbickim, muzykologiem, organistą w kościele św. Jana Chrzciciela w Brochowie k. Sochaczewa, rozmawia Wojciech Dudkiewicz.
Niedziela wrocławska
„Jaś w każdej szkole” – to autorski, edukacyjny program skierowany do uczniów, którego celem jest zapoznanie młodzieży z rozwojem człowieka w okresie prenatalnym. – Chcielibyśmy rozbudzić w młodych ludziach wrażliwość pro-life – mówią organizatorzy akcji z Fundacji „Głos dla Życia”.
Jest skromną, zwyczajna nastolatką, chodzi do wrocławskiego liceum, a zdążyła już założyć na Facebooku profil „Młodzi pro life”, który lubi ponad 18 tysięcy osób.
O walce o życie, tworzeniu przepaści i zaskakujących pomysłach Pana Boga z s. Ewą Jędrzejak, boromeuszką, prezesem Fundacji Evangelium Vitae, rozmawia Adrianna Sierocińska.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Jesienią ubiegłego roku przy drodze z Horyńca-Zdroju do Radruża stanął kamienny krzyż.
W piątek 27 marca z kościoła św. Józefa w Tomaszowie Lubelskim wyruszy druga Ekstremalna Droga Krzyżowa w diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Aneta Kwaśniewska rozmawia z ks. Witoldem Bednarzem, koordynatorem przedsięwzięcia.
Żyjemy w czasach, w których niemal każdego dnia ktoś proponuje nam receptę na udane, szczęśliwe życie. Tych zachęt są tysiące, więc trzeba czymś się wyróżnić, aby przykuć naszą uwagę.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W sobotę 14 marca w Domu Biskupim w Gorzowie odbyła się II sesja plenarna Synodu Metropolitalnego Szczecińsko-Kamieńskiej Prowincji Kościelnej.
„Oddam serce w czyste ręce” – to hasło tegorocznego Festiwalu Życia. Od 23 marca przez cały tydzień w Zielonej Górze trwać będą pokazy, wspólne modlitwy, szkolenia i występy. A wszystko zwieńczy tradycyjnie Marsz Życia – radosna manifestacja ludzi cieszących się tym, że po prostu są.
Z ks. Arturem Nebelskim rozmawia ks. Adrian Put.