Reklama

Niedziela Rzeszowska

Głogowska koronacyjna uwertura

Koronacja obrazu jak dobry, muzyczny utwór powinna być odpowiednio skomponowana. W Głogowie Małopolskim zastosowano się do tego założenia. Przed koncertem finałowym, czyli uroczystością koronacyjną, liczne role i zadania zostały rozdane. I efekty były widoczne na wiele dni przed historyczną chwilą. Przede wszystkim wizualnie zmieniło się sanktuarium i jego otoczenie, poza tym całe miasto, a zwłaszcza rynek, miejsce celebry. Przyroda dołączyła kwiatowe akcenty, zgodnie z naturalną koleją rzeczy, a żal z powodu szybkiego przekwitania jednych okazów przysłaniały następne.

Zmieniali się też parafianie, poprzez różne praktyki pobożne, nabożeństwa, modlitwy, nowenny ku czci Matki Bożej, rekolekcje, pielgrzymki.

O koronację na piśmie prosiło zwierzchników Kościoła ponad 4 tys. wiernych. Decyzja biskupa rzeszowskiego o nadaniu tytułu „Uzdrowienie Chorych” oparta była na wcześniejszym długoletnim kulcie i jego późniejszym odrodzenieu. Poświadczona była wieloma historiami doświadczanymi przy studzience „na Piasku” istniejącej do dzisiaj. Tam niektórzy chorzy mieli odzyskiwać wzrok i zdrowie, a potem w kościele przed obrazem namalowanym na wzór rzymskiej MB Śnieżnej mogli, na kolanach, dziękować za otrzymane łaski.

Reklama

Po ostatniej koronacji obraz zewnętrznie się zmienił, usunięto przemalowania. W konsekwencji wizerunek Maryi nabrał powagi. Wcześniej rozświetlony uśmiechem, teraz przepełniony smutkiem. Ksiądz proboszcz Adam Samel tłumaczy tę zmianę oczywistością, Maryję jak każdą matkę zasmuca widok ludzkiej choroby i każdego nieszczęścia, współbrzmi to z tytułem, który został jej teraz nadany. W przyszłości, na dzień sanktuaryjny mają być zapraszani chorzy i niepełnosprawni z dekanatu i diecezji.

Okolicznościowa konferencja naukowa przyniosła plon w postaci opracowań naukowych zebranych w książkę „Matka Boża Głogowska”.

Po sobotniej koronacji obrazu przez biskupa rzeszowskiego Jana Wątrobę, w niedzielę przewodniczący Komisji Koronacyjnej bp Edward Białogłowski podziękuje w imieniu uczestników uroczystości za ten dar.

2015-05-28 10:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski rekoronował figurę Wągrowieckiej Madonny

[ TEMATY ]

prymas Polski

koronacja

Episkopat.pl

W święto Wniebowzięcia NMP Prymas Polski abp Wojciech Polak nałożył papieskie korony, poświęcone przez Franciszka na Jasnej Górze, na gotycką figurę Wągrowieckiej Madonny. Akt ten – mówił – jest wyrazem naszej wiary w królowanie Maryi, oddaniem Jej czci jako Pani i Królowej.

Figura Madonny wróciła do wągrowieckiej parafii zarządzanej przez ojców paulinów po gruntownej konserwacji. Uroczystość jej rekoronacji odbyła się w łączności z odpustem parafialnym, miejscowej wspólnocie patronuje bowiem Wniebowzięta Matka Boża. I właśnie Ona – jak przypomniał w homilii abp Wojciech Polak – jest naszą bramą do nieba, wskazuje nam drogą, po której idziemy do Domu Ojca, drogę miłości, oddania i służby drugim.

CZYTAJ DALEJ

Wiara to pewność bliskości Boga

2023-01-05 11:41

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 21-43.

Wtorek, 31 stycznia 2023. Św. Jana Bosko, prezbitera, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Papież wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego

2023-01-31 07:07

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

We wtorek rano papież Franciszek wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego, dwóch afrykańskich krajów ciężko dotkniętych krwawymi konfliktami, kryzysem uchodźczym i głodem. Pielgrzymka, która potrwa do niedzieli, jest jego 40. zagraniczną podróżą w ciągu prawie 10 lat pontyfikatu.

Będzie to jedna z najtrudniejszych podróży z wielu względów; począwszy od tego, jakim jest wyzwaniem dla zdrowia 86-letniego papieża, a także z powodu bardzo skomplikowanej sytuacji w tych skrajnie biednych państwach oraz kwestii bezpieczeństwa i problemów logistycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję