Reklama

Niedziela Kielecka

Inauguracja w Wyższym Seminarium Duchowym

Niedziela kielecka 45/2015, str. 1, 6

[ TEMATY ]

seminarium

TD

Alumni I roku WSD składają uroczyste ślubowanie

Alumni I roku WSD składają
uroczyste ślubowanie

Zajęcia w Seminarium trwają tak jak w każdej uczelni, od października, ale uroczysta inauguracja miała miejsce 21 października w Auli im. bp. Czesława Kaczmarka w gmachu WSD. Tradycyjnie rozpoczęto od Mszy św. w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej, której przewodniczył bp Jan Piotrowski.

W ramach inauguracji odbyło się ślubowanie pierwszego rocznika, miały miejsce podsumowania naukowe, przemówienia Księdza Biskupa, rektorów, profesorów, wicewojewody, prezydenta miasta i marszałka województwa. 75 alumnów, w tym 15 z pierwszego roku, uroczystym ślubowaniem zainaugurowało rok akademicki 2015/2016 i przynależność do kleryckiej rodziny.

Reklama

Miniony rok podsumował ks. dr Paweł Tambor, rektor WSD, określając m.in. związki kieleckiej uczelni z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, przypominając różne formy zaangażowania alumnów, także te najnowsze, osadzone w biblistyce i filozofii („Studnia”, Szkoła Biblijna), działalność charytatywną alumnów, wydawniczą, sympozja i konferencje naukowe. – Seminarium to uczelnia wyższa, dom formacji i studiów (...), liczebnie nieporównywalnie mniejsza jednostka od innych uczelni, ale dzięki temu może stawać się istotną wspólnotą – mówił Ksiądz Rektor. Wspomniał zmarłego historyka Kościoła – ks. Daniela Olszewskiego, dziękował odchodzącym z uczelni profesorom, m.in. ks. prof. Janowi Śledzianowskiemu i ks. prof. Janowi Piątkowi. Grono wykładowców zasilą w tym roku ks. dr Karol Starczewski, ks. dr Mariusz Rak i ojciec duchowny – ks. Marceli Frączek.

Ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski z Wydziału Teologii KUL zauważył, że kieleccy alumni poszerzyli 14-tysięczną „rodzinę studentów KUL”. Na jego ręce ślubowanie złożyło 15 studentów pierwszego rocznika, indeksy wręczył im bp Jan Piotrowski.

Wśród studentów pierwszego roku jest dwóch braci bliźniaków – to Łukasz i Tomasz Chowaniec z parafii Trójcy Świętej w Jędrzejowie. Pozostali klerycy pochodzą m.in. z parafii Tczyca (dwóch), Jasionna, Dobrzeszów, Pierzchnica, Chmielnik, Koniecpol, Szaniec oraz trzech z diecezji tarnowskiej, a także z parafii kieleckich: św. Jadwigi Królowej, św. Wojciecha i Miłosierdzia Bożego.

Reklama

Przemawiający w imieniu alumnów dk. Dominik Terczyński przypomniał postaci świętych i błogosławionych związanych z kieleckim Seminarium, m.in. rektora bł. Józefa Pawłowskiego – męczennika Dachau, a także biskupa Wilna – bł. Jerzego Matulewicza. – Współczesna Polska potrzebuje kapłanów zapatrzonych w Boga i zasłuchanych w Boże słowo – mówił, zachęcając kolegów do oparcia życia o modlitwę, pracę, naukę.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski zauważył konieczność przywracania „rzymskości Europy” i misji kapłanów w zachowaniu jej chrześcijańskiej i historycznej tożsamości; Adam Jarubas – marszałek województwa świętokrzyskiego zwrócił uwagę na rolę księży w pielęgnowaniu „wspaniałych miejsc dziedzictwa kulturowego w naszym regionie”.

Problematyka soborowa znalazła się w wykładzie inauguracyjnym ks. dr. Rafała Dudały „Declaratio de libertate religiosa jako kontrapunkt dla dyskusji wokół percepcji II Soboru Watykańskiego”. Ks. Dudała omówił m.in. kwestie recepcji, charakteru i hermeneutyki, charakteryzując bezprecedensową w historii doniosłość Soboru Watykańskiego II. Słowa Biskupa Kieleckiego skierowane do środowiska Seminarium oraz śpiew „Gaudeamus igitur” w wykonaniu Chóru Wyższego Seminarium Duchownego zakończyły oficjalną część inauguracji.

WSD w Kielcach zostało erygowane przez biskupa krakowskiego Felicjana Konstantego Szaniawskiego w 1726 r. Obecnie studia w WSD dydaktycznie związane są z Wydziałem Teologii KUL. Kończą się uzyskaniem tytułu magistra teologii.

2015-11-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyszli alumni już w Seminarium

2020-09-23 09:47

Niedziela kielecka 39/2020, str. I

[ TEMATY ]

seminarium

seminarzyści

Arch.

Poznawali się także na górskim szlaku

Poznawali się także na górskim szlaku

Od siódmego września uczestniczą w kursie przygotowawczym, który pomaga im w poznaniu uczelni i wykładowców i czekają na immatrykulację.

Klerycy wraz z ks. Kamilem Banasikiem i ks. Michałem Olejarczykiem – opiekunem pierwszego rocznika uczestniczyli w wyjeździe do Rabki. Ten pobyt służył integracji. – Chcieliśmy, aby klerycy poznali się. Zaplanowaliśmy wędrówki po górach i codzienną Eucharystię. Odwiedziliśmy sanktuarium w Łagiewnikach, a w drodze powrotnej do Kielc wstąpiliśmy do sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie – mówił ks. Kamil.

CZYTAJ DALEJ

Amerykańscy biskupi przeciwni przywróceniu kary śmierci

2020-09-25 16:39

[ TEMATY ]

USA

biskupi

kara śmierci

Vatican News

Amerykańcy biskupi zaapelowali o natychmiastowe odejście od kary śmierci. Wykonywanie najwyższego wymiaru kary przez federalny wymiar sprawiedliwości wznowiono w Stanach Zjednoczonych po 17 latach przerwy. Tylko wciągu ostatnich dwóch miesięcy doszło do pięciu egzekucji. Kolejne dwie są zaplanowane w najbliższych dniach.

Dwaj przewodniczący działających przy amerykańskim episkopacie komitetów odpowiednio ds. sprawiedliwości i ochrony życia przypominają, że w ciągu minionych 60 lat w Stanach Zjednoczonych wykonano zaledwie cztery federalne wyroki śmierci. W obecnym roku wykonano ich już pięć, czyli więcej niż w każdym roku minionego stulecia. Na egzekucje czeka jeszcze 55 przestępców.

„Dość! Zatrzymajcie egzekucje” – piszą arcybiskupi Paul S. Coakley i Joseph F. Naumann w specjalnym apelu adresowanym do prezydenta Donalda Trumpa i prokuratora generalnego Williama Barra.

Obydwaj hierarchowie podkreślają, że trzeba powstrzymać karę śmierci, ale zarazem też objąć większą opieką ofiary oraz zintensyfikować działania na rzecz resocjalizacji skazanych. Przypominają też, że dwa lata temu Papież Franciszek zmienił paragraf Katechizmu Kościoła Katolickiego na temat najwyższego wymiaru kary. Stwierdza on obecnie, że „Kościół w świetle Ewangelii naucza, że kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby, i z determinacją angażuje się na rzecz jej zniesienia na całym świecie”.

CZYTAJ DALEJ

W rocznicę powstania PPP

2020-09-26 10:22

plakat/ organizatorzy

Na najbliższą niedzielę - 27 września, w 81. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego (PPP), zostały zaplanowane wydarzenia upamiętniające żołnierzy i cywilów tworzących tajne struktury państwa polskiego podczas II wojny światowej.

Uroczystości – organizowane przez wojewodę małopolskiego Łukasz Kmitę, dyrektora krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr. hab. Filipa Musiała oraz Wojewódzką Radę Kombatancką rozpoczną się o godz. 10.00 Mszą św. w katedrze na Wawelu. Na godz. 11. 15 zaplanowano wręczenie odznaczeń: Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Odznak Honorowych ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej” i medali „Pro Patria” dla kombatantów w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie (ul. Basztowa 22, sala 201). Oficjalne zakończenie uroczystości rozpocznie się o godz. 12. 00 przy Grobie Nieznanego Żołnierza (na placu Matejki), gdzie wystąpią przedstawicieli władz państwowych i organizatorów. W tym miejscu również – tradycyjnie - będzie miał miejsce apel pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów przez delegacje organizacji uczestniczących w wydarzeniu.

Warto wybrać się na patriotyczne wydarzenie, zwłaszcza z dziećmi ( szczególnie takimi w wieku szkolnym), dla których będzie to cenna lekcja historii Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję