Reklama

Niedziela Przemyska

Św. Antoni Przeworski, módl się za nami!

Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Stolicy Apostolskiej wydała dekret zatwierdzający św. Antoniego z Padwy Patronem u Boga miasta Przeworska

Niedziela przemyska 26/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

patron

miasto

św. Antoni

Wojciech Kapusta

Uroczystości ku czci św. Antoniego w przeworskim kościele Ojców Bernardynów

Uroczystości ku czci św. Antoniego w przeworskim kościele Ojców
Bernardynów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bernardyni przeworscy i licznie zgromadzeni wierni w dniach 10-13 czerwca świętowali odpust ku czci św. Antoniego z Padwy. W tym roku obchody miały szczególny charakter. 8 kwietnia 2016 r. Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów działając na mocy uprawnień udzielonych jej przez Papieża Franciszka wydała dekret zatwierdzający św. Antoniego z Padwy Patronem u Boga Miasta Przeworska. Jest to efekt prośby abp. Józefa Michalika, który zaaprobował wybór św. Antoniego na patrona miasta, dokonany przez radnych 26 marca 2015 r. Na mocy dekretu Kongregacji, dzień św. Antoniego, 13 czerwca, obchodzony będzie na terenie całego Przeworska jako uroczystość.

Bernardyni w tym roku nawiązali do staropolskich tradycji i po raz pierwszy od wielu lat uroczystości odpustowe trwały cztery dni. Oprócz uroczystych liturgii gromadzących poszczególne grupy wiernych (dzieci, młodzież, seniorzy, motocykliści), obejmowały poświęcenie wirydarza z figurą Świętego, procesję antoniańską czy prelekcję nt. historii kultu św. Antoniego w Przeworsku. Codzienne homilie wygłaszał o. Marceli Gęśla OFM, gwardian i proboszcz, misjonarz miłosierdzia. Aby zrozumieć fenomen św. Antoniego w Przeworsku, należy przyjrzeć się dziejom jego kultu w tym mieście.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kult św. Antoniego

Historia kultu św. Antoniego w Przeworsku sięga czasów przybycia do miasta Ojców Bernardynów w 1465 r. Z pewnością w pierwotnym wyposażeniu klasztornej świątyni znalazł się ołtarz poświęcony Świętemu z Padwy. Obecnie czczony w bernardyńskim kościele wizerunek jest dziełem o. Franciszka Lekszyckiego, zakonnego malarza, a powstał w roku 1645 r. Wkrótce umieszczono go w okazałym ołtarzu fundacji pana Tomisławskiego, dobrodzieja klasztoru.

Rokrocznie 13 czerwca, we wspomnienie św. Antoniego kościół przeworskich bernardynów był tłumnie odwiedzany przez czcicieli Świętego z racji obchodzonego tu odpustu. W 1687 r. z pielgrzymką do łaskami słynącego wizerunku przybył król Jan III Sobieski. Najstarsza zachowana wzmianka o łasce za wstawiennictwem Świętego doznanej w Przeworsku pochodzi z 1718 r. Zanotowano wówczas informację o uzdrowieniu niejakiego Mateusza ze Studziana, który od wielu tygodni cierpiał na chorobę głowy. Wrócił do zdrowia po modlitwie przed wizerunkiem św. Antoniego w Przeworsku, co sam oficjalnie potwierdził. Wpis ten jest istotny również z innego powodu – przy okazji tego wpisu pojawia się po raz pierwszy określenie cudowny obraz, zastosowane względem przeworskiego wizerunku św. Antoniego. Tak więc tradycja cudowności przeworskiego obrazu liczy już niemal 300 lat.

Reklama

Unikalnym świadectwem kultu z XVIII wieku jest kazanie wygłoszone podczas jednego z odpustów przez ks. Józefa Ignacego Kocieńskiego, kanonika przemyskiego, a następnie wydane drukiem w 1754 r. we Lwowie pt. „Wielka bez miary chwała Wielkiego Cudotwórcy Świętego Antoniego z Padwy”. Tematyka kazania związana z motywem cudu potwierdza, że czci oddawanej św. Antoniemu w Przeworsku towarzyszyły cudowne wydarzenia. Prawda o tym, że „nie masz takiego ani słychać, ktoby się na Antoniego opiece zawiódł”, odnosi się do skuteczności modlitw za wstawiennictwem Padewczyka, odzwierciedlając doświadczenia przeworskich czcicieli Świętego. Dowodem wdzięczności za doznawane na tym miejscu łaski stały się również składane wota. Przykładowo w 1771 r. wotum w kształcie księżyca z promieniami przekazała niejaka pani Korycka, administratorowa mirocińska

Okazją do ożywienia kultu stał się obchodzony w latach 1894-1895 jubileusz 700-lecia urodzin św. Antoniego. Z tej okazji przeworszczanin Antoni Rarogiewicz wykonał neorokokowy ołtarz dla cudownego wizerunku, który umieszczono w południowej nawie kościoła. Od końca XIX stulecia aktywnie działało przy kościele przeworskich bernardynów Pobożne Stowarzyszenie Świętego Antoniego. Głównym celem tej organizacji było uwielbianie Boga za osobę Świętego Cudotwórcy oraz działalność ewangelizacyjna i charytatywna. Do 1938 r. do stowarzyszenia zapisało się ponad 1500 osób z Przeworska i okolicznych miejscowości, m.in. Gorliczyny, Grodziska, Kosiny, Markowej, Siedleczki, Ubieszyna, Żurawiczek.

Reklama

Relikwie, wota

W 1925 r. o. Tadeusz Ukleja, gwardian klasztoru, sprowadził do Przeworska certyfikowaną cząstkę relikwii św. Antoniego. Równocześnie rozpoczęto spisywanie informacji o cudach doznanych za jego wstawiennictwem; z okresu 1852-1931 pochodzi 15 wpisów dotyczących nadzwyczajnych łask doznanych przez mieszczan przeworskich. Dotyczą one przede wszystkim uzdrowień, choć znajdujemy wśród nich także podziękowania za ocalenie podczas I wojny światowej, odnalezienie ukradzionych przedmiotów czy uratowanie z pożaru. W 1931 r. uroczyście świętowano w Przeworsku jubileusz 700-lecia śmierci Świętego.

W 1962 r. ołtarz św. Antoniego przeniesiono do kaplicy przylegającej do nawy północnej. Do tego czasu przebywał tam cudowny wizerunek Matki Bożej Pocieszenia, intronizowany wówczas do głównego ołtarza. Następnie podjęto restaurację kaplicy, a w 1969 r. odbyło się jej uroczyste poświęcenie.

Na różne sposoby oddawano cześć św. Antoniemu. W 1974 r. przy okazji wykonywania nowych dzwonów dla klasztoru przeworskiego, jeden z nich o masie 825 kg poświęcono Świętemu z Padwy. Św. Antoni patronuje ponadto jednej z róż różańcowych w parafii oraz grupie charytatywnej.

Czcicieli Świętego zawsze licznie gromadziło i gromadzi nadal nabożeństwo odprawiane w każdy wtorek. Śpiewane jest wówczas responsorium „Si quaeris miracula”, czyli „Jeśli szukasz cudów” autorstwa o. Juliana ze Spiry, opiewające ogrom łask doznawanych za wstawiennictwem św. Antoniego. Wierni składają kartki z prośbami i podziękowaniami, których każdego tygodnia jest około 100.

Dwa cudowne wizerunki

Z inicjatywy o. Marcelego Gęśli, gwardiana przeworskiego, przeprowadzono w latach 2012-2015 gruntowną renowację kaplicy św. Antoniego. Odkryte zostały freski ornamentalne z XVIII wieku, restauracji poddano XIX-wieczne freski maryjno-franciszkańskie, witraże, ołtarz i cudowny obraz.

Reklama

Warto wspomnieć również zeszłoroczne uroczystości odpustowe, podczas których poświęcenia kaplicy dokonał abp Piotr Herkulan Malczuk, ordynariusz kijowsko-żytomierski. W liturgii uczestniczył również o. Eugeniusz Augustyn, opat cysterski z Wąchocka, O. Jarosław Kania, minister prowincjalny bernardyńskiej Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP z Krakowa, duchowieństwo diecezjalne, osoby życia konsekrowanego i rzesze wiernych świeckich. Wraz z wiadomością o śmierci ojca Arcybiskupa w Grodnie, 26 maja br. wspomnienia tego dnia na nowo ożyły wśród uczestników liturgii.

Przeworski kościół Ojców Bernardynów jest wyjątkową świątynią ze względu na obecność dwóch cudownych obrazów: Matki Bożej Pocieszenia i św. Antoniego. Czczona jest także św. Barbara jako patronka kościoła i parafii. Wszystkie te kulty nawzajem się przeplatają i uzupełniają. Potwierdzeniem tego faktu jest wspaniała historia, jak i żywa wiara czcicieli.

2016-06-23 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Marcin sprowadzony przez Lanckorońskich

Niedziela kielecka 47/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

patron

św. Marcin

TD

Kościół w Wodzisławiu z oryginalnym zegarem słonecznym

Kościół w Wodzisławiu z oryginalnym zegarem słonecznym

Kościołowi w Wodzisławiu patronuje św. Marcin, wyobrażony w obrazie sprowadzonym przez Lanckorońskich, którzy dbali o należące do nich przez wieki miasto i fundowany przez ich rodzinę kościół. – Uroczystość odpustową łączymy z wątkami patriotycznymi – mówi ks. Lucjan Słota, proboszcz w Wodzisławiu

Na św. Marcina... najlepsza gęsina – to jedno z przysłów, które wiąże się ze wspomnieniem tego popularnego w Polsce i m.in. we Francji listopadowego świętego. Inne to np.: Jeśli na Marcina sucho, to Gody z pluchą; Gdy marcinowa gęś po wodzie, Boże Narodzenie po lodzie; Od św. Marcina zima się zaczyna; Młoda, jak po Marcinie jagoda... Przysłowia odwołują się głównie do pór roku, gdy w naszym klimacie zima w połowie listopada już lubiła dać znać o sobie, choć pogoda ostatnich lat potwierdza raczej tezy o ociepleniu klimatu. – W tym roku uroczystościom odpustowym przewodniczył ks. dr Karol Zegan, dyrektor Wydziału Katechetycznego. Była to zarazem Msza św. za Ojczyznę z racji święta Niepodległości, mówimy więc wtedy i o św. Marcinie, i o sprawach Polski – mówi Ksiądz Proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Droga nawrócenia św. Augustyna

Benedykt XVI w jednym ze swoich rozważań przytoczył wiernym niezwykłą historię nawrócenia św. Augustyna, którego wspomnienie w Kościele obchodzimy 28 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

[ TEMATY ]

Lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego zostały wpisane:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję