Reklama

Niedziela Sandomierska

Nowi kapłani w diecezji

Niedziela sandomierska 26/2016, str. 1

[ TEMATY ]

święcenia

Archiwum

Nowi kapłani

Nowi kapłani

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Biskup Krzysztof Nitkiewicz wyświęcił 19 czerwca sześciu nowych kapłanów. We Mszy św. sprawowanej w bazylice katedralnej w Sandomierzu uczestniczył bp Edward Frankowski, kapłani, alumni, siostry zakonne, rodziny oraz bliscy kandydatów do kapłaństwa. Po odczytaniu słów Ewangelii kandydatów do święceń przedstawił rektor seminarium, ks. Jan Biedroń, zaświadczając o odpowiednim ich przygotowaniu do pełnienia posługi prezbitera. W homilii Ksiądz Biskup wyraził nadzieję, że gorące pragnienie służenia Chrystusowi przez przyszłych kapłanów będzie się umacniało i nie zostanie zdominowane przez inne pasje. Biskup wspomniał o przypadkach podchodzenia do posługiwania kapłańskiego jak do kolejnych umów o dzieło. – Każdy duchowny ma swoje prawa i słuszne racje. Kapłaństwo nie jest jednak umową o pracę, w której ktoś stara się wytargować najkorzystniejsze dla siebie warunki. My umówiliśmy się z Chrystusem na całe życie i to On, głosem przełożonych, Ojca Świętego i biskupów powierza nam konkretne zadania – podkreślał bp K. Nitkiewicz. Hierarcha zacytował encyklikę „Evangelii Gaudium”, w której papież Franciszek, ostrzega kapłanów przed próbami „zachowania swojej przestrzeni autonomii, tak jakby zadanie ewangelizacji było niebezpieczną trucizną, a nie radosną odpowiedzią na miłość Boga”. W tym kontekście, biskup zwracając się do diakonów mówił: – Ja jednak wierzę w szczerość waszych intencji. Wierzę i proszę: Nie uciekajcie nigdy od krzyża, a jeśli was ukrzyżują gwoździami odrzucenia, pogardy i niewdzięczności, zaakceptujcie to szczególne wywyższenie. Każdy z nas kapłanów, nie ma różnicy biskup, proboszcz czy wikariusz parafialny doświadcza tego niejednokrotnie, także od osób którym udzielił wsparcia, wyróżnił. Taki jest nasz kapłański krzyż. Jednak właśnie wtedy jesteśmy najbliżej Chrystusa i możemy powtarzać razem z Nim słowa wypowiedziane podczas konania: „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego”. – Na tym polega prawdziwa miłość. Kapłan, składający in persona Christi, Najświętszą Ofiarę, musi być gotowy poświęcić całkowicie swoje życie tym, którzy zostali mu powierzeni. Ma je ofiarować również za nieprzyjaciół oraz za obcych, spotkanych gdzieś na drogach świata. W waszej posłudze zwróćcie szczególną uwagę na osoby żyjące na peryferiach Kościoła i społeczności ludzkiej. Bądźcie blisko ubogich, uzależnionych od nałogów i więźniów. Mówcie o Chrystusie, a przede wszystkim ukazujcie Go przez własne życie niewierzącym i wątpiącym. Oni są spragnieni Dobrej Nowiny nawet jeśli odnoszą się w sposób agresywny do Kościoła i do kapłanów – mówił Kaznodzieja.

Ordynariusz sandomierski zaapelował do księży, aby skupiali się na posłudze, nie zaś na sobie samych. – Dobrze jest mieć własne plany, gdyż to porządkuje życie, ale należy poddawać je weryfikacji Ducha Świętego. Bądźcie posłuszni Bogu i Przełożonym, przez których, pomimo różnorodnych słabości, On przemawia. Pozostańcie wierni ideałom, pielęgnujcie wartości wyniesione z domu i z seminarium duchownego. Chrystus jest i będzie z wami, aż do końca świata – apelował biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po homilii kandydaci do święceń złożyli ślub posłuszeństwa biskupowi. Przed gestem nałożenia rąk oraz modlitwą konsekracyjną, które były najważniejszymi momentami święceń kapłańskich, wezwano orędownictwa Wszystkich Świętych. Nałożenie stuły i ornatu, obrzęd namaszczenia rąk, przekazanie kielicha i pateny do sprawowania Eucharystii oraz pocałunek pokoju dopełniły obrzędu święceń.

* * *

Nowi kapłani to:

ks. Piotr Wilk z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Majdanie Królewskim,
ks. Łukasz Kołodziej z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jeżowem,
ks. Krystian Kałuża z parafii św. Mikołaja w Szewnej,
ks. Dominik Żelazko z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli,
ks. Mariusz Wasil z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Andrzejowie,
ks. Daniel Sajdak z parafii św. Stanisława w Modliborzycach

2016-06-23 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi diakoni

Czternastu diakonów wyświęcił biskup Roman Pindel w bielskiej katedrze św. Mikołaja w liturgiczną uroczystość św. Stanisława Biskupa, 8 maja. Razem z Biskupem naszej diecezji przy ołtarzu stanął biskup pomocniczy Piotr Greger, proboszczowie rodzinnych parafii nowych diakonów oraz wychowawcy Seminarium Duchownego.
CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: w październiku międzynarodowy kongres nt. domniemanych objawień w Garabandal

2025-09-30 14:31

[ TEMATY ]

Hiszpania

objawienia

Garabandal

commons.wikimedia.org

Kapliczka w miejscu objawień

Kapliczka w miejscu objawień

Od 17 do 19 października br. w miejscowości San Sebastián de Garabandal, zwanym potocznie Garabandal, na północy Hiszpanii, odbędzie się drugi międzynarodowy kongres dotyczący tych domniemanych objawień maryjnych z lat 1961-1965. Związane z trzydniowym kongresem wydarzenia, jak przekazali organizatorzy, odbędą się zarówno w Garabandal, jak i w położonych w pobliżu miejscowościach Puentenansa oraz Santo Toribio de Liébana, które jest popularnym miejscem pielgrzymkowym.

W komitecie organizacyjnym październikowego wydarzenia są zarówno osoby duchowne, jak i świeccy, w tym były minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Jorge Fernández Díaz, a także osoby pochodzące ze Stanów Zjednoczonych, Argentyny, Meksyku, Urugwaju, Portoryko, Peru, Kolumbii oraz Hiszpanii.
CZYTAJ DALEJ

Nowe informacje o życiu siostry Łucji, uczestniczki objawień fatimskich

2025-09-30 19:10

[ TEMATY ]

objawienia fatimskie

nowe informacje

siostra Łucja

Coimbra – Muzeum S. Łucji/ zdjęcia: Grażyna Kołek

Na rynku wydawniczym w Portugalii pojawiły się dwie publikacje zawierające wspomnienia siostry Łucji dos Santos, karmelitanki bosej, która była jedną z trojga uczestników objawień maryjnych w Fatimie trwających pomiędzy 13 maja i 13 października 1917 roku.

Jedną z nowości jest książka autorstwa siostry Ângeli Coelho, wicepostulatorki procesu beatyfikacyjnego portugalskiej wizjonerki, zatytułowana „Viver na Luz de Deus” (Żyjąc w Bożym świetle). Publikacja, której współautorem jest francuski karmelita bosy o. François Marie Léthel, została wydana przez Edições Carmelo. Rzuca ona nowe światło na życie siostry Łucji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję