Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Podążać za pozostawionym dziedzictwem

Choć 95. rocznicę założenia swojego Zgromadzenia siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus będą wspominać przez cały rok, to jednak odbyły się już dwie ważne uroczystości przypominające o tym fakcie

Biskup Grzegorz Kaszak 31 grudnia ub.r. poświęcił i otworzył Muzeum Domu Macierzystego. Zaś 14 styczna br. w klasztorze Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus odbyła się uroczystość dziękczynna za wszystkich, którzy przyczynili się do remontu i powstania Muzeum. Dziękczynnej Eucharystii przewodniczył ks. Tomasz Zmarzły, dyrektor Archiwum diecezji sosnowieckiej, a zarazem redaktor prowadzący „Niedzielę Sosnowiecką”. Wspólnie z nim liturgię koncelebrował ks. Jarosław Boral – proboszcz parafii św. Barbary w Wieluniu, na terenie której znajduje się dom Kierocińskich, w którym urodziła się Janina Kierocińska – współzałożycielka Zgromadzenia.

– Msza św. sprawowana była w dwóch intencjach: dziękczynnej i błagalnej. Dziękowaliśmy Bogu za wszystkich przyjaciół Karmelu Dzieciątka Jezus, którzy wspomagali nas podczas remontu i organizacji Muzeum Domu Macierzystego. Druga intencja – prosiliśmy Boga, by nawiedzający Muzeum, poznając życie i posługę Sług Bożych – o. Anzelma Gądka i matki Teresy Kierocińskiej oraz duchowość Zgromadzenia, umacniali swoją wiarę i oddawali chwałę Bogu przez swe piękne życie – poinformowała s. Bogdana Batog CSCIJ.

Reklama

Na uroczystości przybyli członkowie rodziny Czcigodnej Sługi Bożej Matki Teresy Kierocińskiej z Sieradza, Wielunia, Łodzi, Częstochowy, Radomska, Sosnowca, Karkowa i Gliwic. Radością była obecność najstarszego członka Rodziny – bratanka Matki Teresy, Wojciecha Kierocińskiego wraz z małżonką. Obecni byli także świadkowie życia Matki Teresy oraz przedstawiciele firm, które przez ofiarną pracę dokonały remontu i modernizacji pierwszego domu Zgromadzenia. – Gościliśmy Józefa Karkoszkę z Sosnowca, który projektował aranżację wnętrz Muzeum oraz Bogdana Łukasika, który pomagał w realizacji oraz wykonał konserwację mebli i wielu eksponatów (prace przy wyposażaniu Muzeum trwały od października 2014 do grudnia 2016 r.). Na spotkanie przyjechali też członkowie Stowarzyszenia „Razem możemy więcej” im. Matki Teresy Kierocińskiej przy parafii św. Barbary w Wieluniu wraz z prezesem, oraz dobroczyńcy, którzy wspierali finansowo powstanie Muzeum, by wspomnieć tylko niektórych – s. Batog.

W homilii ks. Zmarzły przywołał postać św. Brata Alberta – patrona naszej diecezji, oraz Matki Teresy od św. Józefa Janiny Kierocińskiej. – Od takich osób powinniśmy się uczyć jak żyć, jak działać. Zarówno Brat Albert, jak i Matka Teresa żyli w bardzo trudnych czasach, w których aby coś zdobyć trzeba było włożyć wiele wysiłku. Ale ich dzieło przetrwało. Jesteśmy spadkobiercami ich tradycji. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko podążać drogami, które oni wytyczyli – powiedział ks. Zmarzły. Po Mszy św. nastąpiła druga część uroczystości. Zgromadzeni zobaczyli film o Matce Kierocińskiej pt. „Ona nigdy nie była sama” i zwiedzili sale muzealne.

Muzeum Domu Macierzystego Zgromadzenia mieści się w wyremontowanym budynku, który Matka Teresa kupiła w 1925 r. Od samego początku istnienia Zgromadzenia siostry prowadziły w nim życie modlitwy i pracy, m.in. ochronkę, szkołę, przedszkole, kursy haftu i szycia. Podczas II wojny chroniły dziewczęta przed wywiezieniem do Niemiec oraz udzielały pomocy urywającym się żołnierzom AK. W domu siostry prowadziły tajne nauczanie, kuchnię dla biednych i sierociniec, ratowały dzieci żydowskie i organizowały pomoc dla więźniów w Oświęcimiu. W związku z rozwojem Zgromadzenia, na początku lat 30. XX w. siostry dobudowały kaplicę i chór, a w 1936 rozpoczęły budowę 3-piętrowego domu. Do wybuchu wojny budynek był w stanie surowym. Budowę dokończono w latach 50. Natomiast 1 października 2005 r. doczesne szczątki Matki Kierocińskiej zostały przeniesione do krypty w nowo wybudowanym kościele zakonnym Najświętszego Oblicza Pana Jezusa mieszczącym się obok Domu Macierzystego.

Zwiedzanie Muzeum Domu Macierzystego jest możliwe w poniedziałki i wtorki w godz. 9-12, w środy w godz. 15-18. Grupy zorganizowane oraz zajęcia edukacyjne należy zgłaszać telefonicznie – 784-033-621. Natomiast każdego 12. dnia miesiąca siostry zapraszają na wspólną Eucharystię w intencji o łaskę beatyfikacji Matki Teresy Kierocińskiej. Po Mszy św. odczytywane są prośby i podziękowania składane na sarkofagu Sługi Bożej. Intencje można podać telefonicznie lub na: karmelitanki@karmelitanki.pl.

2017-01-25 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: prawie 5 tys. osób zakonnych stracił w ostatnich 4 latach Kościół katolicki

[ TEMATY ]

Hiszpania

zakony

zgony

BOŻENA SZTAJNER

W ciągu ostatnich czterech lat Kościół w Hiszpanii stracił prawie 5 tys. osób zakonnych, czyli średnio ok. 1,2 tys. rocznie. Zdecydowana większość tych ubytków jest wynikiem zgonów, w ostatnim czasie, przede wszystkim z powodu Covid-19, ale także wskutek podeszłego wieku wielu zakonników i zakonnic. Te i wiele innych danych ujawnił w rozmowie z portalem Europa Press sekretarz generalny Hiszpańskiej Konferencji Osób Zakonnych (CONFER) o. Jesús Miguel Zamora z okazji obchodzonego 2 lutego Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

Wskazał, że na podstawie materiałów, nadesłanych przez poszczególne zakony i zgromadzenia, do września 2020 w Hiszpanii zmarły 403 osoby zakonne tylko z powodu zakażenia koronawirusem. Jednocześnie zauważył, że zwykle na jesiennym zgromadzeniu CONFER, które odbywało się w listopadzie, przedstawiano najnowsze i najpełniejsze liczby dotyczące m.in. zgonów, ale z powodu pandemii trzeba było przełożyć je na czerwiec br. i dopiero wtedy będą znane bieżące statystyki.

CZYTAJ DALEJ

Potrzeba nam świętych i trzeźwych ojców

2021-07-27 10:33

[ TEMATY ]

trzeźwość

ojciec

pixabay.com

Na potrzebę trzeźwości we wszystkich obszarach życia społecznego, zwłaszcza w rodzinach zwracał uwagę bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej i przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przy Konferencji Episkopatu Polski. Wygłosił on homilię podczas 17. Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu. Szczególną rolę w wychowaniu do trzeźwości – jak mówił kaznodzieja – mają ojcowie.

Kaznodzieja wielokrotnie odnosił się do słów bł. ks. Bronisława Markiewicza „Polska będzie trzeźwa, albo jej wcale nie będzie”. Podkreślił, że w tym stwierdzeniu wcale nie ma przesady.

CZYTAJ DALEJ

Czas odmierzał miłością

Przy Skwerze ks. Jana Twardowskiego, tuż obok pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu otwarto wystawę „Czas to miłość” poświęconą Prymasowi Tysiąclecia.

Wystawa składa się z dziesięciu plansz, na których przedstawione zostały najważniejsze słowa kard. Wyszyńskiego z kolejnych dekad jego życia. Zaprezentowano także archiwalne fotografie oraz istotne punkty biografii prymasa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję