Reklama

Niedziela Kielecka

Budujemy wrażliwość misyjną

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W diecezji kieleckiej przybywa projektów misyjnych, z których korzystają mieszkańcy krajów misyjnych, i to nie tylko tych, w których pracują nasi misjonarze i nasze misjonarki. To dobro rodzi sprzężenie zwrotne – ci wszyscy, którzy choćby najmniejszym darem wsparli misje, stają się lepsi, wrażliwsi. Zbieramy makulaturę, elektrośmieci, a w pierwsze piątki miesiąca w naszych kościołach zbierane są ofiary na tacę, jak i trwa bezcenna modlitwa. Angażujemy się w doposażenie misjonarzy w niezbędny sprzęt i dewocjonalia.

Ogólnopolskie wydarzenie na św. Krzysztofa

W tym roku Kielce zostały wybrane przez MIVA Polska, by inaugurować Tydzień św. Krzysztofa. 22 lipca w niedzielę przy bazylice katedralnej w Kielcach będzie miało miejsce to niecodzienne wydarzenie, na które, w imieniu organizatorów, zapraszamy. Przewidziany jest udział m.in. biskupa z Wybrzeża Kości Słoniowej, zespołu z Peru, będą świadectwa misjonarzy, występ Italian Music Show i mnóstwo atrakcji dla grup w każdym wieku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

MIVA Polska wraz z Krajowym Duszpasterstwem Kierowców oraz Misyjnym Dziełem Diecezji Kieleckiej pod patronatem bp. Jana Piotrowskiego organizuje Ogólnopolski Misyjny Festyn św. Krzysztofa. Inauguruje on obchody 19. Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa i zarazem Tygodnia Bezpiecznego Kierowcy.

Jednym z głównych celów festynu, obok promocji akcji „św. Krzysztof – 1 gr za 1 km”, na rzecz pomocy polskim misjonarzom w zakupie środków transportu, jest troska o poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Wśród wielu swoich działań MIVA propaguje „Dekalog Kierowcy” z rachunkiem sumienia kierowcy oraz „Odblaski Życia” dla pieszych, organizuje pielgrzymkę kierowców na Jasną Górę, niedzielę modlitw za kierowców czy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Ambasadorami MIVA Polska i Akcji „św. Krzysztof” są m.in. rajdowi kierowcy z Team Orlenu: Jacek Czachor i Marek Dąbrowski.

W programie lipcowego spotkania są m.in: błogosławieństwo kierowców i poświęcenie pojazdów po każdej Mszy św.; stoiska misyjne, antykwariat misyjny oraz stoisko św. Krzysztofa po każdej Mszy św.; świadectwa misjonarzy podczas każdej Mszy św.; zwiedzanie dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach oraz Ogrodów Włoskich (Muzeum Narodowe).

Reklama

Msze św. z modlitwą za kierowców i misjonarzy oraz poświęceniem pojazdów z błogosławieństwem kierowców będą zaplanowane w porządku niedzielnym parafii. Podczas poświęcenia będą rozdawane breloczki, „Dekalog kierowcy” i inne gadżety oraz promowana będzie Akcja „św. Krzysztof – 1 grosz za 1 km” na pojazdy misyjne.

– Szczególnie zachęcam do ofiarności dla naszego misjonarza z Wybrzeża Kości Słoniowej, ks. Andrzeja Zawadzkiego, którego samochód jest w stanie nieużywalnym i pilnie gromadzimy środki na zakup nowego – mówi ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor Papieskich Dzieł Misynych Diecezji Kieleckiej.

Wszelkie dodatkowe atrakcje o festynie będą dostępne w godz. 12.15-17.45.

I tak w godz. 12.15-12.45 – występ zespołu indiańskiego z Peru – Los Companieros (cz. 1); 14.00-14.45 – teatrzyk dla dzieci „Podróże Profesora Kalafiora – Afryka”; 14.45-15.15 – świadectwa misjonarzy, Koronka do Miłosierdzia Bożego w językach świata; 15.15-15.45 – występ zespołu Los Companieros (cz. 2).

O godz. 16.00-17.15 – główna Msza św. w intencji kierowców i dobroczyńców MIVA Polska pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego oraz bp. Jean-Jacques Koffi Oi Koffi – ordynariusza diecezji San Pedro-en-Côte d’Ivoire na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Po poświęceniu pojazdów (godz. 17.30-17.45) nastąpi wręczenie nagród ufundowanych przez gości dla uczestników festynu, a o godz. 17.45 zaplanowano koncert Italian Music Show – Roberto Zucaro.

Ponadto Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach zachęca do oddania krwi w mobilnym punkcie poboru krwi. Ambulans stanie na placu przy bazylice katedralnej.

Reklama

Można będzie także podjąć próby na symulatorach dachowania i zderzeń, odwiedzić stoiska i wystawy misyjne, spróbować potraw misyjnych. Przewidziana jest prezentacja sprzętu policyjnego, straży pożarnej, ratownictwa medycznego, wojska, będzie miasteczko ruchu drogowego, pokaz pierwszej pomocy czy pokazy pojazdów zabytkowych oraz sportowych.

Bierzmowani dla misji

Akcja odbyła się po raz czwarty, ale – co należy podkreślić – jest to prekursorska inicjatywa diecezji kieleckiej. Chodzi o przekazywanie rzeczowych darów dla misjonarzy na całym świecie od młodzieży, która w zakończonym roku szkolnym przystąpiła do sakramentu bierzmowania.

W sumie diecezja kielecka przekazała ostatnio 50 ornatów, 8 tys. różańców, kilka alb, komży, obrusów ołtarzowych, naczyń liturgicznych, krzyży, które trafiły do rąk misjonarzy i misjonarek z całej Polski, zebranych w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

Podczas uroczystości sakramentu bierzmowania duszpasterze i rodzice bierzmowanej młodzieży ofiarowywali te dary na ręce bp. Jana Piotrowskiego, m.in. ornaty, różańce, naczynia liturgiczne, medaliki i inne dewocjonalia. Część tych przedmiotów trafiła do Centrum Formacji Misyjnej, część bp Jan Piotrowski bezpośrednio przekazywał misjonarzom, którzy akurat gościli w diecezji. – Posługujący na misjach misjonarze i misjonarki wyrażają radość i wdzięczność. Gdy przekazywałem te dary do Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie prosili, aby podziękować bp. Janowi Piotrowskiemu, kapłanom, a w szczególny sposób młodzieży i ich rodzicom – mówi ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej.

Jego zdaniem, „jako diecezja możemy być dumni, a dzięki hojności i otwartości naszej młodzieży do krajów całego świata zostanie zaniesione światło pokoju i dobroci. Mamy także nadzieję, że otrzymane różańce i szaty liturgiczne będą uwielbieniem Boga na wszystkich kontynentach świata”.

Reklama

Sprawa nas wszystkich

– Niech Pan obdarzy swoim błogosławieństwem wszystkich, którzy przyjęli słowa Chrystusa „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody…”. Niech nasza diecezja nieustannie mnoży dobro i miłość – dodaje ks. Zygmunt.

Misje to nie tylko sprawa osób konsekrowanych – każdy powinien czuć się odpowiedzialny za Kościół, zaczynając od dawania świadectwa w rodzinie, w miejscu pracy, w parafii, przez zaangażowanie we wspólnoty. Bo czyż misje nie zaczynają się od naszego zaangażowania?

Obecnie z diecezji kieleckiej 6 księży pracuje na misjach Ad gentes. Są to: ks. Marek Bzinkowski – od 1998 r. (Jamajka), ks. Tomasz Cieniuch – od 2014 r. (Peru), ks. Grzegorz Pańczyk – od 2009 r. (Peru), ks. Piotr Pochopień – od 2011 r. (Brazylia), ks. Antoni Sokołowski – od 2016 r. (Wybrzeże Kości Słoniowej), ks. Andrzej Zawadzki – od 2007 r. (Wybrzeże Kości Słoniowej). W lipcu br. ks. Wojciech Skorupa zakończył trwającą od 2011 r. posługę w Kazachstanie i rozpoczął pracę w WSD w Kielcach.

Ponadto dziewięciu księży z diecezji to kapłani ewangelizujący w innych krajach, np. w USA (w Teksasie), w Kustodii Ziemi Świętej, w Irlandii, a także jako wędrowni katechiści. Na misjach pracuje także ok. 30 osób spoza duchowieństwa kieleckiego, pochodzących z diecezji kieleckiej.

Czy wiesz, że…
Dzięki realizowanej w diecezji kieleckiej od kilku lat zbiórce makulatury, a od tego roku także elektrośmieci – udało się zrealizować kilka dużych misyjnych projektów, m. in. budowę czterech studni w Afryce, wyposażenie kilku szkół, sierocińców, domów dla niepełnosprawnych, gdzie posługują misjonarze i misjonarki z diecezji.

2018-07-10 14:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śląsk: Spotkania z siostrą zamordowanej w Boliwii Heleny Kmieć

[ TEMATY ]

misje

misjonarze

Helena Kmieć

facebook/Helena Kmieć

W Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach, w Pszczynie oraz Tychach gościła Teresa Kmieć, siostra zamordowanej w Boliwii misjonarki Heleny. Podczas spotkań dzieliła się swoim odkrywaniem relacji z Chrystusem.

– To nie jest tak, że ja chcę kontynuować misję Helenki – mówiła Teresa Kmieć podczas spotkań. – Każda z nas ma swoją „misję”. Helenki była inna, moja jest inna – stwierdziła.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Organizatorem uroczystości jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II, w której ksiądz Ptasznik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej. Już w 2005 roku, podczas pogrzebu Papieża rozległy się okrzyki „santo subito". „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji" - podkreślił ksiądz Ptasznik. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił Papież Franciszek" - dodał. Rozmówca Radia Watykańskiego - Vatican News zaznaczył, że fundacja zgodnie z wolą Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów, a także decyzją jej władz dokumentuje pontyfikat i prowadzi studium nauczania Papieża Polaka. W Rzymie pod jej auspicjami działa też Dom Polski dla pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Siedlce: Pogrzeb dzieci utraconych

2024-04-26 18:01

[ TEMATY ]

pogrzeb

dzieci utracone

Siedlce

Magdalena Pijewska

- Jeśli rodzicami byliście przez pięć czy dziesięć minut, to rodzicami zostaliście na wieczność - wskazał ks. kanonik Jacek Sereda podczas Mszy św. w katedrze siedleckiej. Dziś odbył się pogrzeb 20 dzieci. Podczas liturgii modlono się dar pokoju i nadziei dla rodziców przeżywających ból po stracie dziecka.

Ks. Jacek Sereda, w nawiązaniu do odczytanej Ewangelii, wskazał, że bardzo ważne jest przeżycie okres żałoby, smutku. - To jest czas na nasz żal i łzy; ale Pan Jezus mówi do nas „nie trwóż się”. To mówi Ten, który Zmartwychwstał, jest zwycięzcą nad śmiercią - wskazał ks. Sereda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję