Reklama

Niedziela Podlaska

PORT. Punkt Obsługi Ruchu Turystycznego

PORT, czyli Punkt Obsługi Ruchu Turystycznego to operacja, której podstawowym celem jest stworzenie profesjonalnego punktu kompleksowej obsługi ruchu turystycznego na terenie miasta i gminy Drohiczyn. Jest to coś, czego do tej pory nie było w Drohiczynie

Niedziela podlaska 29/2018, str. IV

[ TEMATY ]

turystyka

Drohiczyn

M. Rząca

W tle WSD w Drohiczynie

W tle WSD w Drohiczynie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Promocja miasta

Punkt Obsługi Ruchu Turystycznego powstał w ramach działalności spółki Orły z Podlasia, a jego założeniem jest promocja miasta Drohiczyn, jego piękna, zabytków, walorów sakralnych i kulturalnych. Jednym z jego pomysłodawców jest ks. dr Andrzej Lubowicki – generalny asystent KSM w Polsce. PORT nad Bugiem został dofinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”.

Poświęcenie PORT-u

18 czerwca br. miała miejsce uroczysta inauguracja Punktu Obsługi Ruchu Turystycznego w Drohiczynie, której dokonał bp Tadeusz Pikus.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zebranych gości powitał Mateusz Stefaniuk – prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Następnie ks. Andrzej Lubowicki, generalny asystent KSM, przybliżył historię powstania PORT-u. Nawiązał również do wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w sercu Podlasia, która była inspiracją powstania projektu kompleksowej obsługi ruchu turystycznego.

Ekscelencja wyraził radość z podjętych działań i życzył, aby PORT służył dobru wszystkich osób korzystających z oferty. Uroczystym momentem było przecięcie wstęgi na znak rozpoczęcia działalności PORT-u. Bp Tadeusz Pikus odmówił modlitwę błogosławieństwa i poświęcił pojazdy oraz sprzęt służący w Punkcie Obsługi Ruchu Turystycznego.

Reklama

Na uroczystość poświęcenia przybyły poszczególne oddziały KSM wraz z duszpasterzami, pracownicy Kurii Diecezjalnej, Wyższego Seminarium Duchownego, Sądu Biskupiego oraz zaproszeni goście. Obecni byli również: Agnieszka Wojtkowska – prezes stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Tygiel Doliny Bugu, Radosław Konobrodzki – sekretarz Rady Miasta Drohiczyn, Monika Pietraszko – prezes spółki Orły z Podlasia. Na zakończenie spotkania uczestnicy skorzystali z przejażdżki meleksami po Drohiczynie.

Bogata oferta

PORT oferuje wycieczki pojazdami elektrycznymi wolnobieżnymi, zwanymi meleksami, po trzynastu najważniejszych punktach miasta, podczas których poznaje się ich bogatą historię, a także wypożyczalnię kajaków, rowerów, rowerów wodnych, paintballa laserowego, hulajnogi elektrycznej oraz plenerowych gier planszowych, takich jak szachy, kółko i krzyżyk czy krykiet. Oprócz tego w PORCIE można wypożyczyć audioprzewodnik, który zabierze nas w historyczny spacer po Drohiczynie. Nie ominiemy wtedy żadnego wartego zobaczenia miejsca, m.in. katedry drohiczyńskiej czy Góry Zamkowej. W ramach świadczonych usług PORT zapewnia przewodnika miejskiego. Każdy, kto odwiedzi Punkt Obsługi Ruchu Turystycznego, będzie mógł zabrać ze sobą mapę po mieście i gminie Drohiczyn oraz otrzymać certyfikat zdobycia grodu Drohiczyn. PORT oferuje także nocleg na polu namiotowym nad Bugiem.

Punkt Obsługi Ruchu Turystycznego składa się z dwóch punktów na terenie Drohiczyna: PORT Informacja – w centrum Drohiczyna (pl. Kościuszki) oraz PORT Wypożyczalnia i Centrum Obsługi – przy ul. Sportowej 1 (przy przeprawie promowej). Każdy zainteresowany wyruszeniem w historyczną podróż po Drohiczynie, poznaniem jego uroków bądź przeżyciem niezapomnianej przygody na szlaku rowerowym i kajakowym powinien udać się do Parku Miejskiego, na plażę oraz na pole namiotowe, gdzie znajdzie wszelkie informacje.

Reklama

– PORT zbiera wszystkie atrakcje miasta i gminy Drohiczyn oraz miejsca, w których można np. coś zjeść czy zatrzymać się na kilka dni. Oferujemy różnego rodzaju sposoby na aktywne spędzenie wolnego czasu, m.in. rowerowe wycieczki, spływy kajakowe rzeką Bug, przejażdżki elektryczną hulajnogą. Każdy znajdzie coś dla siebie – mówi Ewelina Trusiak, zastępca prezesa spółki Orły z Podlasia. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.portnadbugiem.pl oraz pod nr tel. 731 206 020.

Walory przyrodniczo-architektoniczne

Drohiczyn jest miastem chętnie odwiedzanym przez turystów ze względu na siedzibę diecezji, miejsce pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II oraz walory przyrodniczo-architektoniczne. Usytuowanie miasta nad rzeką Bug pozwala przybyłym podziwiać piękno flory i fauny, a także zachwycać się zapierającymi dech w piersiach widokami. Na mapie miejsc koniecznych do zobaczenia znajduje się m.in.: kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kościół katedralny Trójcy Przenajświętszej i zabudowania poklasztorne, Muzeum Diecezjalne, Cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy, Góra Zamkowa, sowiecki schron bojowy, obelisk na lądowisku, usytuowany w miejscu lądowania śmigłowca przewożącego Jana Pawła II w 1999 r., Nadbużański Park Historyczno-Kulturowy przy pl. Kopernika, Kopiec Pamięci Podlasia, powstały na pamiątkę 10. rocznicy pielgrzymki Papieża Polaka do Drohiczyna.

Drohiczyn jest odwiedzany przede wszystkim w miesiącach letnich i wiosennych. – Atrakcje, które oferuje PORT powodują, że będzie można odwiedzać to miasto przez cały rok – zaznacza Ewelina Trusiak. Do tej pory od weekendu majowego, który był początkiem działalności PORT-u, z jego usług skorzystało już ponad 2000 osób.

– Warto skorzystać z oferty PORT-u, gdyż oferujemy w nim coś, czego jeszcze nie było w naszej okolicy, ani nawet w województwie. Każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli. Aktywne spędzanie wolnego czasu połączone z lekcją historii i pięknymi krajobrazami zapewni Punkt Obsługi Ruchu Turystycznego podczas pobytu w Drohiczynie – podkreśla wiceprezes spółki Orły z Podlasia Ewelina Trusiak.

2018-07-17 13:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stara Sól woła o pomoc

Niedziela zamojsko-lubaczowska 36/2013, str. 7

[ TEMATY ]

turystyka

Krzysztof Wojciechowski

Droga od przejścia granicznego z Ukrainą w Krościenku do Starego Sambora to jedna z najbardziej koszmarnych nawierzchni w tym wielkim kraju. Nie da się nią jechać z szybkością większą niż 30 km na godzinę. Po drodze jednak towarzyszy nam piękny krajobraz Gór Sanocko-Turczańskich i nie mniej malownicza dolina Strwiąża. Nie brak także atrakcji historycznych. Bez wątpienia jedną z najciekawszych jest kościół w Starej Soli. To miejscowość z prawie 800-letnim rodowodem. Prawa miejskie otrzymała jeszcze za czasów Kazimierza Wielkiego. Już od średniowiecza Sól (bo tak się wtedy nazywała) była znanym ośrodkiem pozyskiwania tego ówczesnego „białego złota”. Choć - jak twierdzą historycy - był on wydobywany na tych terenach już od czasów przedhistorycznych. Sól zatem solą i na soli stała. Sól z Soli w XVI wieku wędrowała na Litwę, do Mołdawii, na Wołyń, a nawet do Gdańska. W średniowieczu istniał tutaj klasztor bazylianów, któremu już w II połowie XIV wieku król Kazimierz wydzierżawił żupę solną, zaś dochody uzyskane z tego tytułu przeznaczył na budowę pierwszej rzymskokatolickiej świątyni w tym mieście - kaplicy św. Anny. Do niej z czasem dobudowano drewniany kościół, zaś parafia została oficjalnie utworzona w XV wieku. Wiek wojen - XVII - był dla Soli wiekiem zastoju gospodarczego, miasto było bowiem ustawicznie niszczone przez najazdy tak obcych, jak i „swoich” (rokoszanie). To jednak w II połowie XVII wieku - w miejsce drewnianego - wybudowano w Soli murowany kościół, który w zmienionej bryle przetrwał do dziś. Na owe zmiany miały wpływ czasy późniejsze: kolejna rozbudowa w okresie międzywojennym oraz „gospodarowanie” w kościele władzy sowieckiej. W latach 60. XX wieku w kościele, będącym wówczas składem konopi, wybuchł pożar. Gaszono go oczywiście wodą, tyle że z dużą zawartością soli, która niszczyła zdobienia ścian i same mury. Kościół w Soli przetrwał jednak te dziejowe zawieruchy i w końcu XX wieku wrócił na nowo w posiadanie katolików, którymi w Soli są dziś nieliczni Polacy.
CZYTAJ DALEJ

Papież o hipokryzji i autodestrukcji świata pogrążonego w wojnach

2024-12-20 19:14

[ TEMATY ]

wywiad

papież Franciszek

hipokryzja

Vatican News

Papieski wywiad dla argentyńskiej telewizji Orbe 21

Papieski wywiad dla argentyńskiej telewizji Orbe 21

W rozmowie z argentyńską telewizją Orbe 21 Papież Franciszek podejmuje m.in. temat zbliżającego się Roku Jubileuszowego. Wyraża zaniepokojenie „powszechną tendencją do samozniszczenia poprzez wojnę” i wskazuje na potrzebę dialogu i szacunku w wielu kontekstach życia politycznego i duchowego.

Kanał Orbe 21 został założony przez obecnego Papieża jako diecezjalna telewizja, w czasach, gdy był on arcybiskupem Buenos Aires. Trwający ponad trzy kwadranse wywiad, który przeprowadziła z nim Maria Bernarda Llorente, został zarejestrowany w Domu św. Marty kilka dni po zakończeniu tegorocznego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.
CZYTAJ DALEJ

Razem z potrzebującymi

2024-12-20 21:04

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W tradycję Królewskiego Miasta Sandomierza na stałe wpisała się „żywa szopka”, której inauguracja dokonuje się kilka dni przed Bożym Narodzeniem, a znajduje się ona przy Schronisku dl Bezdomnych Mężczyzn na ul. Trześniowskiej.

W jej inauguracji 20 grudnia wieczorem uczestniczyli: biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, pan Marcin Piwnik, starosta sandomierski, pan podinsp. Grzegorz Jaworski, p.o. komendanta powiatowego policji, pan Adam Piskor, komendant Straży Miejskiej, bezdomni, którzy pomagali przy budowie stajenki oraz zaproszeni goście.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję