Księża Pallotyni zapraszają do wspólnego świętowania całe rodziny. O godz. 12 odprawiona zostanie Msza św., a po niej odbędą się pokazy motorowe enduro, pokazy i prezentacja policji i straży pożarnej, grill, konkursy, gry i zabawy.
O godz. 18 kolejna Msza św. i po niej finał dnia: modlitwa z dużej sceny w formie Koncertu Uwielbienia, którą poprowadzi Grupa Chwały i Przyjaciele.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Sanktuarium Świętości Życia
Księża Pallotyni obecni byli w Łodzi już przed II wojną światową. Otrzymali na własność działkę o powierzchni 30 tys. metrów kwadratowych na terenie dzielnicy Łódź-Radogoszcz z przeznaczeniem wybudowania kościoła. Ofiarodawczynią była p. Rzewska, właścicielka gruntów łagiewnickich.
W wyznaczonym miejscu znajdował się cmentarz żołnierzy poległych w walkach podczas I wojny światowej. W późniejszym czasie przeprowadzono tu ekshumację, a wolny od grobów plac powoli przekształcał się w wysypisko śmieci.
Po 1945 r. Księża Pallotyni podjęli nowe starania, by realizować wolę ofiarodawczyni, tzn. wybudować świątynię. Ówczesne władze odrzucały jednak wszystkie projekty. W tej sytuacji duchowni wraz z okoliczną ludnością postanowili szukać pomocy u Matki Bożej. Dokładnie 6 maja 1989 r. w święto Królowej Apostołów – patronki Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego – prowincjał ks. Czesław Parzyszek SAC w obecności kapłanów i wiernych uroczyście zawierzył Maryi sprawę budowy kościoła.
Reklama
Już 2 lata później abp Władysław Ziółek erygował parafię pw. św. Wincentego Pallottiego. 13 lat po tym rozpoczęła się budowa świątyni – Sanktuarium Świętości Życia. 17 września 2006r., podczas Uroczystości Fatimskich, w obecności duchowieństwa i wiernych dokonano poświęcenia placu pod budowę upragnionego od wielu już lat Sanktuarium Świętości Życia. Następnego dnia na Łagiewnickim Wzgórzu rozpoczęły się prace budowlane.
Cieszą się wierni „u Pallotynów na Górce”, jak zwykło się mówić, i duszpasterze z tego dzieła. Bo, jak podkreślają: – Poprzez nie chcemy uwrażliwić łodzian, Polaków, mieszkańców innych krajów na niezwykłą wartość ludzkiego życia, gdyż mamy świadomość, że jego droga od poczęcia do naturalnej śmierci jest we współczesnych czasach szczególnie zagrożona. Kościół jest jeszcze w trakcie budowy.
Patronka nienarodzonych
W świątyni znajdują się obrazy Matki Bożej Nienarodzonych, św. Joanny Beretti Molli i św. Jana Pawła II. Św. Joanna Molla to Włoszka, lekarka, matka czworga dzieci, która nie zgodziła się na zabieg aborcji i zmarła po urodzeniu 4 dziecka. Kanonizowana została przez św. Jana Pawła II 16 maja 2004 r.
W tym niezwykłym miejscu można odczuć szczególną troskę o życie, o ochronę dzieci nienarodzonych, ale też ludzi starszych i chorych, których niejednokrotnie spycha się na margines życia. To niewątpliwie zasługa zakonników, ale też życzliwych i wrażliwych na ludzkie życie parafian.
Na terenie kościelnym znajduje się Droga Życia. Obok piętnastej stacji drogi krzyżowej umieszczono szereg małych krzyży symbolizujących życie dzieci poczętych. Są też inne krzyże – wyrazy zwycięstwa życia nad śmiercią: krzyże męczenników za wiarę, pomordowanych w obozach śmierci, w powstaniach narodowych. Uczestnicząc w Drodze Życia, parafianie modlą się o jego dar dla każdego człowieka.