Reklama

Niedziela Sandomierska

Rozkład pielgrzymkowy

Kreśląc kalendarz imprez diecezjalnych, nie możemy zapomnieć o wspólnych spotkaniach w poszczególnych stanach czy wspólnotach. Spójrzmy na różnorakie pielgrzymki, spotkania oraz zloty. Przedstawię dziś również inne propozycje, jakie duszpasterstwa diecezjalne nam proponują

Niedziela sandomierska 46/2018, str. IV

[ TEMATY ]

pielgrzymki

Ks. Adam Stachowicz

Gimnazjaliści klas trzecich podczas ubiegłorocznej pielgrzymki na Święty Krzyż

Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

Z uwagi na liczny udział uczniów klas maturalnych organizatorzy już od kilku lat przewidują dwa terminy spotkania młodzieży u tronu Czarnej Madonny – w tym roku szkolnym jest to 11 i 12 kwietnia 2019 r. W pierwszym terminie zaproszeni są uczniowie ze szkół znajdujących się na terenie dekanatów: Rudnik nad Sanem, Sandomierz, Stalowa Wola, Nowa Dęba, Tarnobrzeg, Zaklików i Zawichost. Natomiast 12 kwietnia 2019 r. zapraszamy młodzież ze szkół znajdujących się na terenie dekanatów: Gorzyce, Janów Lubelski, Klimontów, Koprzywnica, Modliborzyce, Nisko, Opatów, Ostrowiec Świętokrzyski, Ożarów, Połaniec oraz Staszów.

Pielgrzymka w obu dniach ma podobny przebieg. Spotkanie rozpoczyna się o godz. 10.30 na placu przed Domem Pielgrzyma. Opiekunowie grup dokonują rejestracji pielgrzymów i otrzymują kartę do rejestracji, a także „pakiet pielgrzyma” dla każdego uczestnika w cenie 6 zł. Część formacyjna rozpocznie się o godz. 11.30 spotkaniem z „ciekawym człowiekiem” w Sali Ojca Kordeckiego. Następnie o godz. 13 jest Różaniec w kaplicy Cudownego Obrazu, a o godz. 14 Msza św. Organizatorzy grup maturzystów udających się na pielgrzymkę proszeni są o zgłoszenie orientacyjnej liczby uczestników do 8 kwietnia 2019 r. na adres e-mailowy: duszpasterstwo.mlodziezy@vp.pl .

Pielgrzymka gimnazjalistów klas trzecich na Święty Krzyż

Spotkanie uczniów gimnazjum przewidziane jest u Ojców Oblatów w sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego 24 maja 2019 r. Spotkanie rozpocznie się w Nowej Słupi u stóp Świętego Krzyża o godz. 9.30. Stamtąd każda grupa indywidualnie przeżywa Drogę Krzyżową. Na górze po powitaniu pielgrzymów od godz. 11.45 trwać będzie spotkanie z „ciekawym człowiekiem”. Po wspólnym przygotowaniu liturgii o godz. 13 przewidywana jest Msza św., a po niej czas na posiłek. Całość spotkania o godz. 15 zakończy się Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Reklama

Przy wejściu na szlak opiekun grupy otrzyma kartę do rejestracji, tekst Drogi Krzyżowej, a także „pakiet pielgrzyma” dla każdego uczestnika. Cena pakietu to 6 zł. Organizatorzy grup gimnazjalistów udających się na pielgrzymkę do 17 maja 2019 r. zgłaszają e-mailowo: duszpasterstwo.mlodziezy@vp.pl orientacyjną liczbę uczestników dla przygotowania pakietów.

Pielgrzymka dzieci komunijnych do sanktuarium w Janowie Lubelskim

Tradycją staje się doroczne spotkanie dzieci komunijnych w Janowie Lubelskim. Najbliższe odbędzie się 25 maja 2019 r. Pielgrzymka rozpocznie się o godz. 10 powitaniem dzieci, ich rodziców, opiekunów oraz nauczycieli i zawiązaniem wspólnoty.

Głównym punktem dnia jest Eucharystia o godz. 10.30, a po niej poczęstunek. Zwieńczeniem spotkania będzie wspólne nabożeństwo majowe w samo południe. Organizatorzy grup proszeni są o wcześniejsze zgłoszenia pod nr. telefonu (15) 8720111. Termin zgłoszeń upływa 24 maja 2019 r.

Reklama

W diecezji poza jej granicami

Z inicjatyw diecezjalnych przywołajmy Niedzielę Palmową 14 kwietnia 2019 r. i tradycyjny Diecezjalny Konkurs Palm w Sandomierzu. Niewątpliwie ważnym wydarzeniem będzie 12 czerwca 2019 r. i obchodzona w tym dniu 20. rocznica pielgrzymki Jana Pawła II do Sandomierza.

W inicjatyw ponaddiecezjalnych dla młodzieży na uwagę zasługuje przypomnienie o Światowych Dniach Młodzieży w Panamie, które odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 r. oraz XXIII Spotkanie Młodych na Lednicy w dniu 1 czerwca 2019 r. Odnośnie tego wydarzenia to warto zajrzeć po szczegóły na stronę: www.lednica2000.pl .

Zwieńczeniem diecezjalnego pielgrzymowania jest doroczna pielgrzymka piesza na Jasną Górę, która odbywa się od 4 do 12 sierpnia 2019 r. i pielgrzymi wychodzą z Sandomierza, Stalowej Woli oraz Ostrowca Świętokrzyskiego. Natomiast już dwa dni wcześniej ruszają pątnicy z Janowa Lubelskiego.

Pozostałe propozycje

Na koniec prześledźmy również różne inne propozycje diecezjalne. Warto zauważyć ofertę Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, które zaprasza w swoje mury chętnych na rekolekcje powołaniowe. Pierwsza taka tura spotkań odbędzie się od 30 listopada do 2 grudnia. W murach uczelni kształcącej nowych kapłanów odbędzie się również druga część spotkania dla Liturgicznej Służby Ołtarza 18 kwietnia 2019 r. w Wielki Czwartek po Mszy Krzyżma.

Od niedawna zauważyliśmy powołanie w naszej diecezji kilkudziesięciu mężczyzn posługujących jako Nadzwyczajni Szafarze Komunii św. Ich zadaniem jest posługa chorym szczególnie poprzez przynoszenie im w każdą niedzielę Komunii św. do domu. Odpowiedzialni za ich formację proponują kilka spotkań formacyjnych w nadchodzącym roku. I tak spotkania odbywać się będą: 24 listopada i 30 grudnia 2018 r., 16 marca i 8 czerwca 2019 r. Wszystkie będą miały miejsce w Sandomierzu i rozpoczynać się będą o godz. 9.30.

Przyjrzyjmy się również Kolędnikom Misyjnym i Grupom Misyjnym, które zaproszone są na spotkanie do Radomyśla nad Sanem 13 stycznia 2019 r. o godz. 10.30.

Popularnością od kilku lat cieszą się również „Ferie z wartościami” odbywające się w Radomyślu nad Sanem. Tegoroczne terminy to: 12-17 stycznia 2019 r., 19-24 stycznia 2019 r., 9-14 lutego 2019 r. oraz 16-21 lutego 2019 r. Początek każdego zjazdu będzie o godz. 17. Jeśli piszemy już o Radomyślu nad Sanem, to warto może przywołać inicjatywę piknikową dla dzieci „Strzał w 10”, która odbędzie się 26 maja 2019 r.

2018-11-14 11:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa przygotowuje się do sezonu pielgrzymkowego

2020-07-03 19:23

[ TEMATY ]

Częstochowa

pielgrzymki

pielgrzymi

GIS

Archiwum pielgrzymki

Pątnicy z Olkusza na szlaku w 2019 r.

Do wakacyjnego sezonu pielgrzymkowego przygotowuje się Częstochowa. Miasto wskazuje, że choć pątników będzie w tym roku mniej niż zazwyczaj, służby muszą zadbać o bezpieczeństwo i porządek m.in. w czasie ich przejścia przez miasto.

W ostatnich dniach częstochowski samorząd podał, że w tamtejszym magistracie formalnie zgłoszono nadejście w lipcu 16 zorganizowanych grup pielgrzymkowych, łącznie z ok. 1,4 tys. osób. W lipcu ub. roku zgłoszono przybycie na Jasną Górę 42 zorganizowanych grup pielgrzymów, liczących łącznie ponad 10 tys. osób.

W piątek miasto przypomniało, że w tym roku pielgrzymki powinny być organizowane i przebiegać zgodnie z wytycznymi głównego inspektora sanitarnego. Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pątników i osób postronnych oraz utrzymanie sprawnej logistyki – z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego.

"Instrukcje GIS zalecają stosowanie się do takich rekomendacji, jak: zapewnienie higienicznych warunków organizacji pielgrzymki, stosowanie procedur ograniczających rozprzestrzenienie się koronawirusa oraz w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem u pątników" – przypomniał częstochowski magistrat.

Jak uściślił, oznacza to m.in., że w pielgrzymkach mogą uczestniczyć wyłącznie osoby zdrowe, wszyscy pielgrzymi muszą mieć zapewniony dostęp do środków higienicznych i punktów sanitarnych; muszą być też wyposażeni w maseczki, środki do dezynfekcji, często myć i odkażać ręce oraz utrzymywać bezpieczną odległość od rozmówców i współpielgrzymujących.

W razie wystąpienia u pątnika niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odizolować go od pozostałych członków grupy i powiadomić odpowiednie służby sanitarne i medyczne. W przypadku potwierdzenia zakażenia wszyscy uczestnicy pielgrzymki zostają poddani kwarantannie instytucjonalnej.

"Miasto, ale także częstochowska policja i przedstawiciele Jasnej Góry, apelują do tegorocznych pielgrzymów – bez względu na formę pielgrzymowania – o rozsądek i stosowanie odpowiedniego reżimu sanitarnego" – napisano w piątkowej informacji.

Przypomniano, że na zabezpieczenie przejścia przez Częstochowę i wejścia na Jasną Górę, mogą liczyć tylko oficjalnie zgłoszone grupy piesze. Pielgrzymki niemające zgody diecezjalnych władz kościelnych nie będą – według zapowiedzi Jasnej Góry – oficjalnie witane i przyjmowane w sanktuarium (w tym roku nie powinny być organizowane grupy pielgrzymkowe z miejsc, które zostały dotknięte większą liczbą zachorowań lub pojawiły się tam niedawno nowe ogniska koronawirusa).

Oprócz zabezpieczenia wejść pieszych pielgrzymek miasto będzie – jak co roku – przygotowywać i realizować plan zabezpieczenia większych zgromadzeń na błoniach jasnogórskich, organizowanych w czasie świąt maryjnych i dużych pielgrzymek środowiskowych lub branżowych.

Najbliższym takim zgromadzeniem będzie pielgrzymka Radia Maryja 11 lipca. Dzień wcześniej pod Jasną Górą mają pojawić się też rowerzyści: zgłoszenie tego rowerowego zlotu pielgrzymkowego (rowerzyści przyjadą z różnych stron) otrzymały Jasna Góra i częstochowska policja.

Inne większe zgromadzenia będą się wiązały z odpustem Matki Bożej Szkaplerznej 15-16 lipca, pieszymi pielgrzymkami w związku ze świętem Wniebowzięcia NMP (31 lipca-15 sierpnia), pieszymi pielgrzymkami związanymi ze świętem Matki Bożej Jasnogórskiej (23-25 sierpnia); procesją maryjną z archikatedry na Jasną Górę 25 sierpnia i uroczystością Matki Bożej Jasnogórskiej 26 sierpnia, a także Pielgrzymką Rolników (5-6 września) i Ogólnopolską Pielgrzymką Ludzi Pracy (19-20 września).

Urząd miasta zapewnił w piątek, że służby miejskie przygotowały plan zabezpieczenia, zgodnie z którym m.in. dyżurują szpitale i ratownictwo medyczne, a także inne pomocne pielgrzymom służby.(PAP)

Autor: Mateusz Babak

mtb/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Śpiew podczas ślubu musi mieć charakter sakralny

2020-07-03 14:12

[ TEMATY ]

muzyka

ślub

muzyka sakralna

Adobe Stock

W diecezji płockiej zorganizowany zostanie kurs dla osób, które wykonują śpiewy podczas Mszy św. z sakramentem małżeństwa. Ma to zapobiec sytuacjom, w których w repertuarze znajdują się utwory świeckie, nie oddające religijnego charakteru uroczystości.

Od przyszłego roku osoby i zespoły muzyczne biorące udział w ceremonii ślubu będą zobowiązane do posiadania zaświadczenia o ukończeniu takiego kursu.

Osoby zawierające ślub w kościele oraz ci, którzy w trakcie takiej Mszy św. wykonują śpiewy powinny mieć świadomość, że jest to sakrament, czyli spotkanie z Jezusem Chrystusem w liturgii. W związku z tym śpiewy muszą mieć charakter religijny, a nie świecki. W diecezji płockiej sprawy te reguluje instrukcja Biskupa Płockiego o przygotowaniu i sprawowaniu sakramentu małżeństwa, odnosząca się m. in. do kwestii muzyki i śpiewu w czasie Mszy św. z udzielaniem ślubu.

Ks. Marcin Sadowski, diecezjalny referent ds. muzyki kościelnej i dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej „Musicum” im. Ks. Eugeniusza Gruberskiego w Płocku stwierdza, że osoby wykonujące śpiewy podczas Mszy św. z sakramentem małżeństwa miewają problem z doborem repertuaru, niekiedy wybierają utwory zaczerpnięte ze świeckiej muzyki rozrywkowej.

„Często wynika to z niewiedzy czy braku przygotowania do tego, aby poprawnie dobierać śpiewy na taką liturgię. Z tego powodu będziemy organizować kurs liturgiczny dla takich osób: żeby zrozumiały czym jest liturgia, jak ona przebiega, jakie śpiewy mogą być podczas niej wykonywane” – informuje ks. Marcin Sadowski.

Dyrektor „Musicum” dodaje też, że często mówi się, że na ślub przygotowuje się „oprawę muzyczną”, tymczasem nie jest to najlepsze określenie: „Muzyka jest integralną częścią liturgii, podczas której udzielany jest sakrament małżeństwa. Ona musi był w pełni włączona w liturgię eucharystyczną, będącą pamiątką męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, dlatego też śpiewy nie mogą być wtedy świeckie, ale dostosowane do tego, co dzieje się w czasie liturgii” – akcentuje diecezjalny referent ds. muzyki kościelnej.

Kurs dla osób zainteresowanych zaplanowano 17 października i 7 listopada w Płocku. W ramach kursu będą prowadzone zajęcia wyjaśniające sens liturgii, przebieg i znaczenie liturgii sakramentu małżeństwa, zasady poprawnego doboru repertuaru na Mszę św. połączoną z udzieleniem sakramentu małżeństwa. Uczestnicy zapoznają się też z prawodawstwem liturgicznym oraz zaleceniami Biskupa Płockiego i Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej.

Od przyszłego roku osoby i zespoły muzyczne biorące udział w ceremonii ślubu będą zobowiązane do posiadania zaświadczenia o ukończeniu takiego kursu.

Informacje i zapisy: www.musicum.pl

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej „Musicum” im. Ks. Eugeniusza Gruberskiego w Płocku został powołany przez biskupa płockiego Piotra Liberę. Celem działalności instytutu jest troska o kształcenie oraz formację duchową i liturgiczną wszystkich muzyków kościelnych: organistów, dyrygentów chórów parafialnych, animatorów scholi dziecięcych i zespołów młodzieżowych, kantorów, psałterzystów, a także członków scholi, zespołów młodzieżowych, chórów oraz zespołów instrumentalnych, które posługują w kościołach diecezji podczas liturgii.

Instytut realizuje te cele poprzez organizowanie kształcenia muzyków kościelnych, na pierwszym miejscu prowadząc studium organistowskie, ale także różnego rodzaju kursy, szkolenia i warsztaty dla wymienionych osób lub grup. Zadaniem instytutu „Musicum” jest także prowadzenie formacji muzyków kościelnych, a więc organizowanie rekolekcji i dni skupienia dla organistów, scholi, zespołów, chórów itd. Instytut włącza się także działalność artystyczną, organizując lub pomagając w organizacji koncertów muzyki religijnej, zarówno dawnej, jak i współczesnej. Dyrektorem „Musicum” jest ks. mgr Marcin Sadowski.

CZYTAJ DALEJ

Relikwie bł. ks. Jerzego w Miliczu

2020-07-04 12:30

ks. Łukasz Romańczuk

Instalacja relikwii

W parafii pw. św. Michała Archanioła w Miliczu nastąpiła instalacja relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz poświęcono sztandar NSZZ “Solidarność” Emerytów i Rencistów Ziemi Milickiej. Na tej uroczystości obecny jest brat bł. ks. Jerzego, Józef Popiełuszko wraz z małżonką. Mszy św. przewodniczy ks. Jan Przytocki, proboszcz parafii.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej uroczystości.

Więcej o tej uroczystości niebawem na naszej stronie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję