Reklama

Rozkład pielgrzymkowy

2018-11-14 11:43

Ks. Adam Stachowicz
Edycja sandomierska 46/2018, str. IV

Ks. Adam Stachowicz
Gimnazjaliści klas trzecich podczas ubiegłorocznej pielgrzymki na Święty Krzyż

Kreśląc kalendarz imprez diecezjalnych, nie możemy zapomnieć o wspólnych spotkaniach w poszczególnych stanach czy wspólnotach. Spójrzmy na różnorakie pielgrzymki, spotkania oraz zloty. Przedstawię dziś również inne propozycje, jakie duszpasterstwa diecezjalne nam proponują

Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

Z uwagi na liczny udział uczniów klas maturalnych organizatorzy już od kilku lat przewidują dwa terminy spotkania młodzieży u tronu Czarnej Madonny – w tym roku szkolnym jest to 11 i 12 kwietnia 2019 r. W pierwszym terminie zaproszeni są uczniowie ze szkół znajdujących się na terenie dekanatów: Rudnik nad Sanem, Sandomierz, Stalowa Wola, Nowa Dęba, Tarnobrzeg, Zaklików i Zawichost. Natomiast 12 kwietnia 2019 r. zapraszamy młodzież ze szkół znajdujących się na terenie dekanatów: Gorzyce, Janów Lubelski, Klimontów, Koprzywnica, Modliborzyce, Nisko, Opatów, Ostrowiec Świętokrzyski, Ożarów, Połaniec oraz Staszów.

Pielgrzymka w obu dniach ma podobny przebieg. Spotkanie rozpoczyna się o godz. 10.30 na placu przed Domem Pielgrzyma. Opiekunowie grup dokonują rejestracji pielgrzymów i otrzymują kartę do rejestracji, a także „pakiet pielgrzyma” dla każdego uczestnika w cenie 6 zł. Część formacyjna rozpocznie się o godz. 11.30 spotkaniem z „ciekawym człowiekiem” w Sali Ojca Kordeckiego. Następnie o godz. 13 jest Różaniec w kaplicy Cudownego Obrazu, a o godz. 14 Msza św. Organizatorzy grup maturzystów udających się na pielgrzymkę proszeni są o zgłoszenie orientacyjnej liczby uczestników do 8 kwietnia 2019 r. na adres e-mailowy: duszpasterstwo.mlodziezy@vp.pl .

Pielgrzymka gimnazjalistów klas trzecich na Święty Krzyż

Spotkanie uczniów gimnazjum przewidziane jest u Ojców Oblatów w sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego 24 maja 2019 r. Spotkanie rozpocznie się w Nowej Słupi u stóp Świętego Krzyża o godz. 9.30. Stamtąd każda grupa indywidualnie przeżywa Drogę Krzyżową. Na górze po powitaniu pielgrzymów od godz. 11.45 trwać będzie spotkanie z „ciekawym człowiekiem”. Po wspólnym przygotowaniu liturgii o godz. 13 przewidywana jest Msza św., a po niej czas na posiłek. Całość spotkania o godz. 15 zakończy się Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Reklama

Przy wejściu na szlak opiekun grupy otrzyma kartę do rejestracji, tekst Drogi Krzyżowej, a także „pakiet pielgrzyma” dla każdego uczestnika. Cena pakietu to 6 zł. Organizatorzy grup gimnazjalistów udających się na pielgrzymkę do 17 maja 2019 r. zgłaszają e-mailowo: duszpasterstwo.mlodziezy@vp.pl orientacyjną liczbę uczestników dla przygotowania pakietów.

Pielgrzymka dzieci komunijnych do sanktuarium w Janowie Lubelskim

Tradycją staje się doroczne spotkanie dzieci komunijnych w Janowie Lubelskim. Najbliższe odbędzie się 25 maja 2019 r. Pielgrzymka rozpocznie się o godz. 10 powitaniem dzieci, ich rodziców, opiekunów oraz nauczycieli i zawiązaniem wspólnoty.

Głównym punktem dnia jest Eucharystia o godz. 10.30, a po niej poczęstunek. Zwieńczeniem spotkania będzie wspólne nabożeństwo majowe w samo południe. Organizatorzy grup proszeni są o wcześniejsze zgłoszenia pod nr. telefonu (15) 8720111. Termin zgłoszeń upływa 24 maja 2019 r.

W diecezji poza jej granicami

Z inicjatyw diecezjalnych przywołajmy Niedzielę Palmową 14 kwietnia 2019 r. i tradycyjny Diecezjalny Konkurs Palm w Sandomierzu. Niewątpliwie ważnym wydarzeniem będzie 12 czerwca 2019 r. i obchodzona w tym dniu 20. rocznica pielgrzymki Jana Pawła II do Sandomierza.

W inicjatyw ponaddiecezjalnych dla młodzieży na uwagę zasługuje przypomnienie o Światowych Dniach Młodzieży w Panamie, które odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 r. oraz XXIII Spotkanie Młodych na Lednicy w dniu 1 czerwca 2019 r. Odnośnie tego wydarzenia to warto zajrzeć po szczegóły na stronę: www.lednica2000.pl .

Zwieńczeniem diecezjalnego pielgrzymowania jest doroczna pielgrzymka piesza na Jasną Górę, która odbywa się od 4 do 12 sierpnia 2019 r. i pielgrzymi wychodzą z Sandomierza, Stalowej Woli oraz Ostrowca Świętokrzyskiego. Natomiast już dwa dni wcześniej ruszają pątnicy z Janowa Lubelskiego.

Pozostałe propozycje

Na koniec prześledźmy również różne inne propozycje diecezjalne. Warto zauważyć ofertę Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, które zaprasza w swoje mury chętnych na rekolekcje powołaniowe. Pierwsza taka tura spotkań odbędzie się od 30 listopada do 2 grudnia. W murach uczelni kształcącej nowych kapłanów odbędzie się również druga część spotkania dla Liturgicznej Służby Ołtarza 18 kwietnia 2019 r. w Wielki Czwartek po Mszy Krzyżma.

Od niedawna zauważyliśmy powołanie w naszej diecezji kilkudziesięciu mężczyzn posługujących jako Nadzwyczajni Szafarze Komunii św. Ich zadaniem jest posługa chorym szczególnie poprzez przynoszenie im w każdą niedzielę Komunii św. do domu. Odpowiedzialni za ich formację proponują kilka spotkań formacyjnych w nadchodzącym roku. I tak spotkania odbywać się będą: 24 listopada i 30 grudnia 2018 r., 16 marca i 8 czerwca 2019 r. Wszystkie będą miały miejsce w Sandomierzu i rozpoczynać się będą o godz. 9.30.

Przyjrzyjmy się również Kolędnikom Misyjnym i Grupom Misyjnym, które zaproszone są na spotkanie do Radomyśla nad Sanem 13 stycznia 2019 r. o godz. 10.30.

Popularnością od kilku lat cieszą się również „Ferie z wartościami” odbywające się w Radomyślu nad Sanem. Tegoroczne terminy to: 12-17 stycznia 2019 r., 19-24 stycznia 2019 r., 9-14 lutego 2019 r. oraz 16-21 lutego 2019 r. Początek każdego zjazdu będzie o godz. 17. Jeśli piszemy już o Radomyślu nad Sanem, to warto może przywołać inicjatywę piknikową dla dzieci „Strzał w 10”, która odbędzie się 26 maja 2019 r.

Tagi:
pielgrzymki

Reklama

Poszukiwacze złotych muszli

2019-11-05 13:08

Renata Czerwińska
Edycja toruńska 45/2019, str. 6

Można je zobaczyć przy zamku krzyżackim w Brodnicy, przy małym, XIV-wiecznym kościele w Kaszczorku, przy malowniczej gotyckiej świątyni pw. św. Jakuba w Toruniu. Złote muszle na niebieskim tle wskazują szlak, którym można powędrować daleko, aż do samej Hiszpanii. Tam właśnie, do katedry pw. św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela, od tysiąca lat zmierzają pielgrzymi z całego świata

Renata Czerwińska
Czas konferencji to także dzielenie się doświadczeniem

Uczestnicy międzynarodowej konferencji „Camino de Santiago – nowe szanse, stare wyzwania. Chrześcijański sens pielgrzymowania w historii, sztuce i teologii”, która 19 października odbyła się na Wydziale Teologicznym UMK i w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu, zostali zaproszeni do niezwykłej przygody.

Podróż w czasie

Wyobraźmy sobie średniowiecznego pielgrzyma (z pomocą przychodzi tutaj obrazowy wykład mediewistki Adeline Rucquoi) – to najczęściej pokutnik lub osoba pragnąca ożywić swoje życie duchowe. Wraca zwykle inną drogą, ma czas na przemyślenia, podjęcie konkretnych decyzji. Czasem są bardzo radykalne, jak u Andrzeja z Osnowa (wieś niedaleko Chełmna), który po pielgrzymce do Rzymu, Bari i Composteli postanowił, za zgodą żony, wieść żywot pustelniczy (postać tę przybliżył prof. Waldemar Rozynkowski).

Czasy jednak bardzo się zmieniły. Podczas konferencji pada termin „pielgrzym ewoluujący”. Wśród 325 tys. pielgrzymów, którzy nawiedzili katedrę w 2018 r., wiele osób nie miało w ogóle motywacji religijnej, traktując camino raczej jako wyzwanie fizyczne. O. Roman Bielecki OP wspomina, że spotkał tam ludzi, którzy po raz pierwszy w życiu widzieli księdza – i nie byli to tylko muzułmanie.

Poszukiwany

Jak dotrzeć do nich z Dobrą Nowiną o Chrystusie, by przejście Szlaku św. Jakuba nie było li tylko trekkingiem? Tym bardziej, że często są to osoby poszukujące, ale dystansujące się do różnych tradycji (stąd Judith King z Uniwersytetu w Limerick proponuje, by zamiast terminu „sekularyzacja” używać słowa „detradycjonalizacja”). W sukurs przychodzi tutaj Vedran Prazen z chorwackiego Bractwa św. Jakuba. Zaznacza, że wiele schronisk, z których mogą skorzystać wędrujący drogą, zaprasza swoich gości do udziału w rozmowach, wspólnym śpiewie, wreszcie – w krótkich nabożeństwach połączonych z błogosławieństwem. Ważnym doświadczeniem dla pątników jest to, że ktoś może nieść ich intencje (zostawione nie tylko w albergach, lecz także w mediach społecznościowych). Chorwackie bractwo rozdaje na camino papierowe muszle z wersetami biblijnymi, przypominającymi wędrownikom, że są stworzeni przez miłującego Boga. Jak przypomina ks. Eamon Conway, „możemy znaleźć Boga tylko dlatego, że On aktywnie szuka nas”.

Droga w głąb

A jednak, jak mówi o. Bielecki, „pielgrzymka nie jest przepisem na świętość i rozwiązywanie problemów, ale jak w soczewce pokazuje nam to, z czym mamy problem na co dzień”. Przejście camino pokazuje prawdę o człowieku. Uczy też ciszy, zatrzymania się, skupienia, prostoty, życia tu i teraz. Stąd wiele publikacji wspomnieniowych, w których autorzy dzielą się życiowymi przemyśleniami. Podczas konferencji nie zabrakło spotkań autorskich – uczestnicy mogli porozmawiać z Grzegorzem Polakiewiczem i Dariuszem Lipińskim, mogli też obejrzeć wystawę fotografii Jana Gaca, zaopatrzyć się w książki i czasopisma dotyczące szlaku, a nawet w kawę św. Jakuba. Był to ważny czas dla tych, którzy nie chcą zatracić „doświadczenia camino, którego i tak nie da się do końca wypowiedzieć”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

2017-11-21 07:52

malk/brewiarz.pl, katolik.pl, Adonai.pl/pch24

21 listopada w tradycji katolickiej przypada święto, na temat którego większość wiernych nie wie zbyt wiele. Inne święta i uroczystości związane z Matką Bożą są nawet przeciętnie zorientowanym dość dobrze znane – przeważnie wiemy bowiem, czym było Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny, Jej Wniebowzięcie, Niepokalane Poczęcie czy Zwiastowanie Pańskie, ale gdy słyszymy o ofiarowaniu, niejeden spośród wiernych ma problem ze zdefiniowaniem istoty tego święta. Przypomnijmy więc czym ono jest.

Wikimedia Commons
Prezentacja Marii w świątyni obraz Tycjana. By Titian [Public domain], via Wikimedia Commons

1. Czym było ofiarowanie w tradycji żydowskiej?

Zgodnie ze starotestamentowym zwyczajem Żydzi, zanim ich dziecko ukończyło piąty rok życia, zabierali swe dziecko do jerozolimskiej świątyni i oddawali kapłanowi, by ofiarował je Panu. Był to rytuał podobny w swej ziemskiej wymowie do ustawionego oczywiście później – już wśród chrześcijan – chrztu. Podobnie jak to przez wieki w późniejszej tradycji katolickiej, tak i wśród żydów niektóre matki, w związku ze szczególnymi dla siebie wydarzeniami, niektóre spośród swoich dzieci decydowały się, tuż po urodzeniu, oddać na służbę Bogu. To także odbywało się podczas obrzędu ofiarowania.

2. Dlaczego Maryja została ofiarowana Bogu?

Rodzice Najświętszej Maryi Panny, jak przekazuje nam Tradycja, przez wiele lat nie mogli mieć dzieci. Święta Anna, mimo tego nigdy nie utraciła wiary, że Bóg pobłogosławi ją potomstwem. Złożyła więc obietnicę, że jeśli urodzi dziecko, odda je na służbę Bogu. Jej modlitwy zostały wysłuchane – urodziła dziecko, córkę, której dała na imię Maria. Poświęciła więc na służbę Bogu swe jedyne, długo oczekiwane i wymodlone dziecko.

3. Kto ofiarował Maryję Bogu?

Święci Joachim i Anna, rodzice Maryi, udali się do świątyni, by ofiarować córkę Bogu prawdopodobnie gdy była w wieku około trzech lat. Kapłanem, który dokonał obrzędu był święty Zachariasz – ten sam, którego pamiętamy z Ewangelii głównie z roli ojca świętego Jana Chrzciciela. Według niektórych pism wczesnochrześcijańskich, Maryja mogła pozostawać w świątyni nawet przez kolejnych dwanaście lat.

4. Czym jest paralelizm świąt związanych z Maryją i Panem Jezusem?

O ustanowieniu kolejnego święta ku czci Najświętszej Maryi Panny zdecydowały nie tylko przekazy pisemne wynikające wprost z Tradycji, ale i inny owej Tradycji kontekst. Wśród katolików istnieje bowiem bardzo silny kult Maryi, przez niektórych nazywana jest nawet Współodkupicielką. Nie może więc dziwić, że skoro obchodzimy uroczyście Poczęcie Jezusa (25 III) i Poczęcie Maryi (8 XII), Narodzenie Jezusa (25 XII) i Narodzenie Maryi (8 IX), Wniebowstąpienie Jezusa i Wniebowzięcie Maryi (15 VIII), katolicy chcieli obchodzić także obok święta ofiarowania Chrystusa (2 II) także święto ofiarowania Jego Matki.

5. Kto szczególnie świętuje w dniu wspomnienia Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny?

W Kościele katolickim wspomnienie Ofiarowania NMP jest świętem patronalnym Sióstr Prezentek, a także dniem szczególnej pamięci o mniszkach klauzurowych. Przypominał o tym między innymi święty Jan Paweł II pisząc z okazji tego święta: „Maryja jawi się nam w tym dniu jako świątynia, w której Bóg złożył swoje zbawienie, i jako służebnica bez reszty oddana swemu Panu. Z okazji tego święta społeczność Kościoła na całym świecie pamięta o mniszkach klauzurowych, które wybrały życie całkowicie skupione na kontemplacji i utrzymują się z tego, czego dostarczy im Opatrzność, posługująca się hojnością wiernych”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Poznań: zmarł ks. prof. Jan Kanty Pytel

2019-11-21 17:47

ms / Poznań (KAI)

W Poznaniu zmarł ks. prof. dr hab. Jan Kanty Pytel, biblista, tłumacz ksiąg biblijnych, propagator twórczości literackiej Romana Brandstaettera. Miał 91 lat.


ks.prof. Jan Kanty Pytel

„Najwięcej cieszę się, kiedy celebruję liturgię wielkosobotnią i błogosławię wodę chrzcielną. Cały rok czekam na Wielkanoc! To jest moje święto!” – pisał ks. Pytel w swej autobiografii.

„Był wspaniałym profesorem, studenci chętnie słuchali jego wykładów prowadzonych z polotem i ubarwionych gestykulacją. Miał ogromną wiedzę, którą umiał się dzielić, a przy tym był bardzo skromnym i pobożnym kapłanem” – mówi ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik archidiecezji poznańskiej.

Jan Kanty Pytel urodził się w 1928 r. w Budzyniu w Wielkopolsce. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1954 r. z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego. Po studiach na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim doktoryzował się w 1961 r.

Od 1960 r. był prefektem, a następnie wicerektorem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu oraz wykładowcą teologii biblijnej i egzegezy Nowego Testamentu.

W 1975 r. habilitował się na ATK na podstawie monografii o gościnności w Piśmie Świętym. Był profesorem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Poznaniu, a także jego dziekanem. Jeszcze w czasach PRL-u prowadził wykłady na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza z wybranych zagadnień biblijnych w literaturze.

Autor licznych prac naukowych, do Biblii Poznańskiej tłumaczył listy więzienne św. Pawła. Przez dużą część życia ks. Pytel był związany z parafią św. Jana Kantego w Poznaniu. Liczył na beatyfikację tamtejszego proboszcza, ks. Aleksandra Woźnego, którego proces jest w toku.

Był członkiem zwyczajnym Rady Naukowej Episkopatu Polski, założycielem i prezesem Stowarzyszenia im. Romana Brandstaettera.

W 2019 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu odznakę honorową „Zasłużonego dla Kultury Polskiej”. Ks. Pytel był członkiem Związku Literatów Polskich.

Uroczystościom pogrzebowym śp. ks. prof. Pytla w katedrze poznańskiej będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem