Reklama

Jasna Góra

Zaniosą Twoją intencję na Jasną Górę

Wesprzyj bezdomnych pielgrzymów!

Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego razem z braćmi kapucynami już po raz kolejny organizują pielgrzymkę bezdomnych na Jasną Górę. Pielgrzymi będą nieść na swoich barkach nie tylko pielgrzymie plecaki, ale także spory ciężar historii swojego życia.

Bezdomni, wspierani przez wolontariuszy z Fundacji Kapucyńskiej, wyruszą z Warszawy 5 sierpnia br. W wędrówce ku Jasnej Górze wielu z nich widzi dla siebie szansę na odzyskanie normalnego życia – chce zawierzyć swoje życie Maryi, widząc w Niej tzw. ostatnią deskę ratunku.

Wydarzenie to jest o tyle niezwykłe, że grupa bezdomnych z Fundacji Kapucyńskiej będzie szła razem z kamiliańską grupą niepełnosprawnych. Podczas całej trasy bezdomni będą się opiekować niepełnosprawnymi, dając tym samym wielkie świadectwo człowieczeństwa i postaw chrześcijańskich. Sytuacja ta ma niemal terapeutyczne działanie – pozwoli bezdomnym poczuć się potrzebnymi innym, sprawi, że nie będą oni osamotnieni w swoim cierpieniu, co nie zdarza im się na co dzień.

Reklama

Jednak, aby ta pielgrzymka mogła się odbyć, Fundacja Kapucyńska potrzebuje pomocy dobrych ludzi. Potrzebne są konkretne rzeczy niezbędne ubogim i bezdomnym pątnikom, by mogli wyruszyć w drogę ku Jasnej Górze.

Zbiórka wymienionych niżej rzeczy potrwa do 31 lipca br. Można je przysyłać do Fundacji Kapucyńskiej (ul. Kapucyńska 4, 00-245 Warszawa), można je też przynosić tam osobiście codziennie w godz. od 8 do 20 (przerwa od 17.15 do 18.30). Prowadzona jest też zbiórka pieniędzy na: https://zrzutka.pl/re3987.

W zamian za otrzymaną pomoc bezdomni pielgrzymi obiecują modlitwę. W drodze codziennie będą się modlić w intencjach darczyńców – intencje modlitewne, które poniosą na Jasną Górę, można składać razem z darami rzeczowymi lub przesłać drogą e-mailową na adres: biuro@fundacja-kapucynska.org.

Reklama

Ubodzy pątnicy potrzebują rzeczy nowych lub używanych, ale w dobrym stanie:

• na nocleg: namioty szybkorozstawialne, śpiwory, karimaty, ręczniki kąpielowe, plecaki duże i średnie oraz kubki termiczne, latarki czołówki, baterie AAA;

• męskie ubrania: sandały i buty sportowe (rozm. 40-47), poncza przeciwdeszczowe, czapki z daszkiem, koszulki z krótkim rękawem (rozm. M-XXL), bluzy z kapturem, majtki, skarpety, letnie spodnie – krótkie i długie;

• kosmetyki: kremy z filtrem, kremy tłuste, lusterka, grzebienie, obcinaczki do paznokci, środki na komary.

Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem e-mail: biuro@fundacja-kapucynska.org, lub telefonicznie – 797 907 148.

2019-07-16 11:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: III ogólnopolska pielgrzymka seniorów

2020-09-19 18:40

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

seniorzy

Biuro Prasowe Jasnje Góry

Po raz trzeci na Jasnej Górze odbyła się ogólnopolska pielgrzymka seniorów. Ze względu na epidemię spotkanie miało w tym roku formę hybrydową, a więc mieszaną - do sanktuarium przybyli reprezentanci różnych wspólnot i instytucji, zrzeszających osoby w podeszłym wieku, zaś większość łączyła się duchowo przez transmisje. Organizatorem pielgrzymki jest Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej.

- Seniorzy to bardzo ważna grupa społeczna, a jeśli naród ma trwać, to sztafeta pokoleń musi być zachowana - podkreśla dr Bogusław Rogalski, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, doradca międzynarodowy w Parlamencie Europejskim. - Pamiętajmy, że my również będziemy seniorami i traktujmy tak seniorów, jakbyśmy chcieli być traktowani w przyszłości, przez nasze dzieci i wnuki - podkreśla pielgrzymkowy prelegent.

- Pielgrzymowanie seniorów jest, jak najbardziej, potrzebne - zauważa Artur Dąbrowski, członek Rady ds. Polityki Senioralnej przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i prezes Akcji Katolickiej archidiecezji częstochowskiej. Podkreśla, że „dla Pana Boga wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi bez względu na wiek”. - Na pierwszej pielgrzymce mieliśmy 700 uczestników, na drugiej 1300. W tym roku koronawirus pokrzyżował plany. Są czerwone i żółte strefy, więc są tutaj tylko nieliczne delegacje - powiedział inicjator pielgrzymki.

Artur Dąbrowski zaznaczył, że poprzez swoją działalność Akcja Katolicka chce też zaktywizować seniorów. - Prowadzimy w Częstochowie Klub Seniora, aktywizujemy tych ludzi i chcemy im dać również pierwiastek religijny.

Chcemy odwdzięczyć się tym ludziom, bo oni budowali Polskę i Kościół. Chcemy po prostu ten dług wdzięczności im spłacić. Dzięki temu też tu jesteśmy, bo ich wiara poruszała serca nasze i naszych rodziców – podkreślił prezes.

Najważniejszym punktem pielgrzymki była Msza św. celebrowana w bazylice. - Wszyscy chcemy iść do nieba, a boimy się umierać - zauważył w homilii bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej. Podkreślił, że „to jest nasza nadzieja, że idziemy do domu lepszego niż ten nasz ziemski, który czasem tak bardzo boimy się opuścić”. Jak zaznaczył, słowo Boże pokazuje nam, że „przyszłość nasza i dla nas, którzy wierzymy i kochamy, jest piękna, i dlatego warto wszystko zrobić, żeby przejść do szczęścia wiecznego, które jest przy Bogu”.

Ks. Radosław Rychlik, asystent Akcji Katolickiej archidiecezji częstochowskiej podkreśla, że Kościół powinien wychodzić do ludzi starszych i być dla nich oparciem, nie tylko w czasie zagrożenia koronawirusem.

- Jesteśmy w takim wieku, że coraz bliżej nam do spotkania z Bogiem Ojcem, dlatego powinniśmy coraz bardziej przylgnąć do Maryi, która jest naszą przewodniczką do Nieba - mówi o uczestnictwie w pielgrzymce Janina Kawecka. Częstochowianka dodaje, że pielgrzymki, kluby seniora sprawiają, że osobom starszym chce się wyjść z domu i pokonać ograniczenia związane z wiekiem.

W programie pielgrzymki obok Mszy św. i Drogi Krzyżowej znalazł się także koncert patriotyczno-religijny w wykonaniu chóru „Con Amore” oraz panel senioralny w Sali Papieskiej. Konferencje wygłosili: bp Ignacy Dec, były przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich KEP, ks. dr Sławomir Augustynowicz, asystent Akcji Katolickiej diecezji świdnickiej, ks. Ryszard Halwa, redaktor naczelny miesięcznika „Moja Rodzina” i portalu prawy.pl, oraz dr Bogusław Rogalski, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

CZYTAJ DALEJ

Premier Morawiecki potępił odebranie dziecka białoruskim aktywistom

2020-09-19 12:27

[ TEMATY ]

Białoruś

Mateusz Morawiecki

KPRM

Premier Mateusz Morawiecki wyraził oburzenie faktem odebrania przez władze białoruskie dziecka dwójce białoruskich opozycjonistów i skierowania go do ośrodka opieki. "To barbarzyństwo musi się skończyć" - napisał szef rządu w sobotę na Twitterze.

Premier polskiego rządu nie krył oburzenia, że białoruskie władze uciekają się do praktyk znanych z przeszłości. "Jestem zszokowany i zbulwersowany doniesieniami, że białoruskie władze znowu wykorzystują dzieci jako zakładników politycznych. To barbarzyństwo musi się skończyć!" - oświadczył w sobotę.

W napisanym po angielsku tweecie premier polskiego rządu wezwał białoruskie władze do oddania sześcioletniego Arcioma jego rodzicom - Alenie Łazarczyk i Siarhiejowi Mackojciowi, białoruskim działaczom demokratycznym.

O tym, że syn aktywistów Europejskiej Białorusi, Aleny Łazarczyk i Siarhieja Mackojcia od 17 września znajduje się w ośrodku opieki, poinformowały telewizja Biełsat i Radio Swaboda.

Alena Łazarczyk powiedziała Radiu Swaboda, że 17 września została zatrzymana w celu sprawdzenia dokumentów. Milicja odebrała jej telefon i zabrała na komisariat, przetrzymując tam do późnego wieczora. W związku z tym, że nie odebrała dziecka ze szkoły przed godz. 18, nauczyciele wezwali służby socjalne i sześcioletni Arciom został odwieziony do placówki państwowej w jednej z mińskich dzielnic.

Telewizja Biełsat poinformowała na komunikatorze Telegram, że w piątek do domu Łazarczyk przyszli przedstawiciele służb socjalnych, by sprawdzić warunki, w jakich mieszka rodzina.

Do piątku wieczorem rodzicom nie pozwolono zobaczyć dziecka, ani zabrać go do domu. Alena Łazarczyk poinformowała media, że w sobotę ma ponownie udać się ośrodka opieki w sprawie syna. (PAP)

just/ mars/ mrr/

CZYTAJ DALEJ

Wspomnienie pielgrzyma #8

2020-09-20 12:00

www.14-stka.pl

Zapraszamy na 8. część pielgrzymkowych wspomnień Bogumiły Cichockiej z gr. 14, Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Dziś prezentujemy drugą część kartki z kroniki z 3 sierpnia 2005 roku.

Oleśnica - Lubska

10:45 - Odpoczynek w Bierutowie i Msza św.

Świadomość Eucharystii jest coraz większa. Życie przeżywamy bardziej z Bogiem. Niech nasza postawa będzie godna. Chrystus jest najważniejszy. Pomyśl z jaką intencją przychodzisz na Eucharystię.

Momenty Mszy św:

Czytanie Ewangelii - czynimy znak krzyża trzy razy:

Czoło - przyjąć umysłem - zrozumieć

Usta - przyjąć słowo - głosić

Serce - przyjąć do serca - uwielbienie

Kapłan całuje ewangeliarz, a my dziękujemy, Bogu za tę Ewangelię. Rozważamy w czasie pielgrzymki tajemnice miłości Chrystusowej.

Najdoskonalsze przyjęcie - Chrystus zmienia chleb w swoje ciało i wino w swoją krew.

………………….

Dzień poświęcony dzieciom. Błogosławieństwo rodziców dla dzieci. W czasie Mszy św., Sakrament Bierzmowania przyjmą Magdalena i Zemys.

Czytanie:

Szemranie Izraelitów przeciwko Panu. Pan powiedział: - Ci nie wejdą do obiecanego kraju. 40 lat będą pokutować za winy buntu. 40 dni zamienione na 40 lat. Tu zostaną i pomrą.

Psalm:

Przebacz o Panie swojemu ludowi

Ewangelia wg św. Mateusza:

Kobieta kananejska prosi Jezusa o uleczenie jej chorej córki na złego ducha. Jezus - nie godzi się zabierać chleb ludziom i dawać psom.

Kobieta - ale psy mogą zjadać okruszyny, które spadły ze stołu.

Jezus - niewiasto - wielka jest twoja wiata. Twoja córka jest uleczona.

Homilia:

W trzeci dzień pielgrzymowania przynosimy Ci dzieci Panie. Pamiętamy Twoje słowa: “Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie”. Wypełniamy Twoją prośbę.

Dominikanin zauważył Jezusa stojącego w kącie. Wspaniały mężczyzna z brodą. Był tak atrakcyjny, że dominikanin zostawił swój majątek i poszedł za Jezusem. Dominikanin przestał się lamparcić. Orzech przestał się “kundlić”, gdy poszedł na księdza.

Jeśli przyjmiesz Chrystusa z wiarą, to Chrystus z Ojcem dadzą nam Ducha Świętego.

Orzech ma pozwolenie od bpa na udzielenie bierzmowania. Nie przyśnił mu się pastorał przed bierzmowaniem. Orzech w służbie Chrystusowi już 40 lat. Gałązki pod którymi przechodziła procesja oznaczały zielone świątki - Zesłanie Ducha Świętego.

Rozeznanie ludzkich serc - jak długo mam znosić szemranie Izraelitów. Trupy wasze zalegną tę pustynię. Ci co szemrali nie wejdą do Królestwa Niebieskiego. Broń Boże, żeby na pielgrzymce ktoś zaczął szemrać. Zła zgraja - zła pielgrzymka.

Postawa szemrania przeciw Bogu.

Pójście za swoimi wygodami, poglądami. Pan Bóg mówi o młodości poniżej 20 lat. Izraelici szemrający powyżej 20 lat.

Młodych nie dotknął bakcyl nienawiści, nie szemrali, nie złorzeczyli

Gdy naród na zginąć, zaczyna od dzieci, starych i chorych.

Najpierw aborcja, eutanazji i Polski nie będzie

Pomóżcie dzieciom przyjść do Boga. Pozwólcie wszystkim dzieciom się urodzić. Trzeba mu pomóc przyjść na świat. Piąte czy dziesiąte.

Podać dzieciom pierwsze informacje o Jezusie przez rodziców. Nauczyć dzieci powrotów do Chrystusa.

Jak wrócić do Jezusa? Pamiętaj o pierwszych piątkach miesiąca.

Mówienie dzieciom o Bogu. To musi być wprowadzane przez Matkę - rodziców. W tym dniu szczególnie pamiętajmy nie tylko o cukierkach ale także o Bogu. Żebyśmy nie byli zgrają, ale dziećmi Boga. Przeprośmy Boga za krzywdy wyrządzane dzieciom. Przemoc nad małymi dziećmi, przemoc seksualna, kazirodztwo, haniebne sponiewieranie dzieci.

Jak wielką władzę mają rodzice w jedną lub drugą stronę.

Jedne dzieci pójdą lekko przez świat, a inne skrzywdzone na całe życie.

“Biada człowiekowi, który grzeszy. Lepiej wejść do Nieba z jednym okiem, niż do piekła z dwoma. Lepiej być chromym w Niebie niż zdrowym w piekle.

Podjąć akt przepraszania. Podjąć wstrzemięźliwość. Dzieci krzywdzone są przede wszystkim po alkoholu - abstynencja konieczna.

Adopcja duchowa dziecka - zadośćuczynienie

Dziecko jest święte, bo jest Boga.

Chrystus zawsze jest gotowy działać na naszą korzyść. Jeśli coś się nie udaje to tylko z naszej winy.

Bierzmowanie Orzecha - był przygotowany, że bp uderzy go w twarz, a został muśnięty ręką biskupa. Długo zastanawiał się, czy bierzmowanie było ważne. Orzech mówi o sobie, że od dziecka był miągwą - usta w dół od rana do wieczora. Młody , przystojny, ale miągwa nieszczęśliwy. Po 40 latach odzyskał dar radości.

Odnowa w Duchu Świętym - jest to bardzo dobra odmiana człowieka. To jest radość, umiłowanie Boga przez modlitwę, śmiech, taniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję