Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Smaczki diecezji

Szkoła dla szkoły

Przyzwyczailiśmy się do świata, który nas otacza i czasami trudno nam sobie wyobrazić, że gdzieś są ludzie, którzy żyją zupełnie inaczej niż my.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 49/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

szkoła

Madagaskar

Archiwum ks. Mariusza Skakuja

Dzięki zbiórce pieniężnej powstała szkoła na Madagaskarze

Dzięki zbiórce pieniężnej powstała szkoła na Madagaskarze

Jak nauczyć młode pokolenia troski o innych i przekazać im najważniejsze wartości? O to trzeba byłoby zapytać dyrektora i nauczycieli Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Ojca Pio w Zamościu. Każdego roku szkoła wdraża program nauczania i wychowania, jak wszystkie placówki oświatowe w kraju. Ponadto pedagodzy starają się przekazywać wartości bliskie nie tylko chrześcijaństwu, ale każdemu człowiekowi. Wspieranie siebie nawzajem, akcje charytatywne i modlitewne uczą młodych ludzi rozwijania sfery tak intelektualnej, jak i duchowej. Podnoszona jest wielokrotnie tematyka nauczania św. Jana Pawła II oraz piękno duchowości św. Ojca Pio.

Szansa na przyszłość

Wielką wagę przywiązuje się do tematu misji i osób potrzebujących. Z okazji 15-lecia istnienia szkoły, pojawił się pomysł, by wesprzeć dzieci w Afryce. Tym razem nie są to wyłącznie datki na ubrania czy też jedzenie. Tym razem jest to ofiarowanie szansy na lepszą przyszłość. Dyrektor szkoły, ks. Mariusz Skakuj wraz ze społecznością szkolną, parafią św. Brata Alberta oraz zaprzyjaźnionymi misjonarzami podjął decyzję o zorganizowaniu zbiórki pieniędzy, dzięki której mogłaby powstać szkoła i studnia na Madagaskarze. Akcja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, że w ciągu kilku miesięcy udało się, dzięki dobroczyńcom, wybudować na Madagaskarze szkołę, studnię i dom dla nauczyciela. Ponadto, zorganizowane zostały zbiórki na książki, wyposażenie szkoły a także jedzenie, które w dobie pandemii stało się towarem jeszcze bardziej luksusowym niż do tej pory.

W obecnych czasach do młodych ludzi coraz rzadziej przemawiają słowa. Ogromną wartość z kolei stanowią czyny miłosierdzia, które uczą, jak być dobrym człowiekiem.

Podziel się cytatem

Reklama

– Jest przeogromny entuzjazm w mieszkańcach Ankabatomeny, gdzie powstała szkoła. Ten rejon obejmuje około 130 dzieci nie potrafiących pisać i czytać. 80 z nich jest już zdeklarowanych do uczęszczania na lekcje. Niebawem otworzymy szkołę i dzieci wejdą w zupełnie nowe życie. Danie im szansy na edukację, to danie szansy odbicia się od dna. To procentuje. Chcemy pomóc im, by sami mogli zrobić coś konkretnego ze swoim życiem – powiedział dyrektor Katolickiej Szkoły im. Św. Ojca Pio w Zamościu, ks. Mariusz Skakuj.

To nie jest koniec zaangażowania szkoły w sprawy misji, ponieważ uczniowie i nauczyciel będą wspierani przez datki z Polski, by utrzymać szkołę oraz przygotować wyprawki szkolne. Kwota utrzymania może wynosić 10 tys. zł w ciągu roku. Dla Polski nie jest to kwota niebotyczna, a dzieciom z Madagaskaru otworzy drzwi do lepszej przyszłości.

Dalsze działania

Uczniowie „Katolika” wspierają swoich kolegów z Afryki nie tylko finansowo. W marcu tego roku pojawiła się akcja pod hasłem „Sztafeta serc”, polegająca na losowaniu przez uczniów raz w miesiącu karteczki z imieniem dziecka z Kinna i ofiarowaniu w jego intencji dowolnej modlitwy. W akcję zaangażowali się także nauczyciele, co stanowi dobry przykład dla uczniów szkoły.

W obecnych czasach do młodych ludzi coraz rzadziej przemawiają słowa. Ogromną wartość z kolei stanowią czyny miłosierdzia, które uczą, jak być dobrym człowiekiem. To jest smaczek naszej diecezji, który wychowuje młode pokolenia – do stania się kochającym jak Chrystus.

2020-12-02 10:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na świecie 60 mln dzieci i młodzieży uczęszcza do katolickich szkół

[ TEMATY ]

szkoła

candy1812/fotolia.com

Rodzice mają prawo do informacji dotyczącej tego, co się dzieje na terenie szkoły, do której uczęszczają ich dzieci, a także tego, co propagują organizacje pozarządowe

Rodzice mają prawo do informacji dotyczącej tego, co się dzieje na terenie szkoły, do której uczęszczają ich dzieci, a także tego, co propagują organizacje pozarządowe

Na całym świecie 60 milionów dzieci i młodzieży uczęszcza do szkół katolickich i ich liczba stale rośnie. Poinformowała o tym Christine Mann przewodniczącą Europejskiego Komitetu ds. Wychowania Katolickiego (CEEC) w wywiadzie dla wiedeńskiego tygodnika katolickiego "Der Sonntag". W samej Europie kształci się w katolickich placówkach ok. 8,5 miliona uczniów. Włączając w tę statystykę inne szkoły wyznaniowe, liczba dzieci sięga 10 mln.

Zwróciła uwagę, że po II wojnie światowej odrodziły się nie tylko szkoły katolickie, ale także protestanckie i żydowskie. "Ponadto w prawie wszystkich krajach europejskich powstały placówki edukacyjne prawosławne, muzułmańskie i tzw. wolnych Kościołów" - przypomniała Christine Mann podkreślając, że cały system szkolnictwa w Europie i na świecie był stopniowo wprowadzany i oparty na modelu katolickim. Największą stopę wzrostu w edukacji wyznaniowej odnotowuje się dzisiaj - choć nadal na niskim poziomie procentowym - w wolnych Kościołach (m.in. baptyści i wspólnoty ewangelikalne).

CZYTAJ DALEJ

Wotum muzyczne organisty i kompozytora Henryka Nawotki

2021-07-23 17:53

[ TEMATY ]

Jasna Góra

organista

kompozytor

wotum

BPJG

Dorobek całej swojej twórczości i pracy zawodowej w postaci zbioru nutowego złożył na Jasnej Górze uznany bydgoski organista, nauczyciel, dyrygent i kompozytor Henryk Nawotka.

Jak wyjaśniał Henryk Nawotka Jasna Góra jest dla niego wyjątkowym miejscem i dlatego tu pragnął ofiarować dorobek swojego zawodowego życia. - Chciałbym złożyć literaturę muzyczną, wyrażoną w nutach, która służyła mi ponad 55 lat mojej pracy zawodowej. Tych nut nazbierało się wiele. Wotum zawiera nie tylko literaturę muzyczną wysokich lotów: Beethovena, Mozarta, Haendla, ale również moje własne utwory - dodał artysta. Wyraził nadzieję, że w jasnogórskim sanktuarium będą należycie służyć innym.

CZYTAJ DALEJ

„Chodź i zobacz” tematem tegorocznego Exodusu Młodych

2021-07-23 20:58

[ TEMATY ]

młodzi

spotkania

Adobe.Stock

Pod hasłem „Chodź i zobacz” przebiegać będzie tegoroczne, 11. Spotkanie Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej - Exodus Młodych. Ewangelizacyjno-kulturalne wydarzenie odbędzie się w dniach 17-19 sierpnia na terenie parafii Sanktuarium św. Stanisława Biskupa w Górecku Kościelnym. Wśród gości są m.in. ks. Krzysztof Porosło, „Misiek” Koterski oraz zespoły Gospel Rain, Rap Brothers, niemaGotu.

Uczestnicy przez 3 dni biorą udział w nabożeństwach, koncertach, warsztatach, różnych formach rozrywki, oraz spotkaniach z gośćmi, którzy dzielą się świadectwem wiary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję