Reklama

Niedziela Świdnicka

Zdrowa rodzina to dobre relacje

W piątą rocznicę ogłoszenia adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia o pięknie i radości miłości w rodzinie bp Marek Mendyk zainaugurował w diecezji świdnickiej Rok Rodziny, który zakończy się 26 czerwca 2022 r.

Niedziela świdnicka 14/2021, str. VI

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Ks. Mirosław Benedyk

Bp Marek Mendyk tłumaczył, co oznacza szczęśliwe życie w rodzinie

Bp Marek Mendyk tłumaczył, co oznacza szczęśliwe życie w rodzinie

W atmosferze radosnego przeżywania uroczystości św. Józefa, który jest szczególnym patronem tego roku, za wskazaniem Ojca Świętego Franciszka pochylamy się nad rodziną, której Rok ogłosił obecny papież. – Kiedy patrzymy na Świętą Rodzinę z Nazaretu, uświadamiamy sobie, że oto Bóg wcielony – Jezus Chrystus wybrał ludzką rodzinę, aby przyjść do każdego człowieka i nauczyć go kochać – mówił przewodniczący liturgii biskup świdnicki.

Ludzie przestają wierzyć

Biskup Mendyk w wygłoszonej w tym dniu homilii przypominał, że rodzina, która bierze swój początek w sakramencie małżeństwa jest ciągle dla wielu młodych największym pragnieniem ich życia. Pasterz diecezji wyraził jednak niepokój i ból związany ze wzrostem liczby związków niesakramentalnych wśród katolików, którzy nie mają żadnych przeszkód do zawarcia sakramentalnego małżeństwa. – Tak jakby ten sakramentalny znak nie stanowił już żadnej wartości. A co to oznacza? To oznacza brak wiary, brak zaufania do Boga, wiary w to, że zapraszając Boga do swojego małżeńskiego i rodzinnego domu może On stać się takim jednoczącym centrum prawdziwie pięknego i szczęśliwego życia. Ludzie przestają wierzyć, że Bóg może mieć wpływa na ich życie – zwłaszcza w rodzinie – mówił biskup, dodając, że konieczne jest wytworzenie w rodzinie atmosfery bliskości i wzajemnego zaufania. – Ta atmosfera rodzi się tylko wtedy, kiedy rodzice mają czas, aby porozmawiać ze swoimi dziećmi, posłuchać o ich codziennych problemach – podkreślał.

Ważne są relacje

Reklama

Nawiązując do patrona dnia – św. Józefa – hierarcha stwierdził, że dziś szczególnie potrzeba odważnych, mądrych i ufnych wobec działania Pana Boga ojców; takich, którzy przejmą się swoim powołaniem do bycia ojcem, opiekunem. Przejmą się ochroną swoich dzieci, kształtowaniem ich osobowości; przejmą się rolą ich wychowania. – To czego doświadczy dziecko do 7. roku życia – to zostaje na całe życie. Warto pytać mądrych i doświadczonych rodziców, dobrych pedagogów i psychologów, jak ważne są relacje pomiędzy ojcem i matką; jak ważne są relacje ojca i matki z synem czy córką; jak ważną rolę ma ojciec w wychowaniu syna albo matka w wychowaniu córki – podkreślał biskup.

Pytania do młodzieży

Biskup Mendyk przytoczył także wyniki raportu na temat młodzieży, z których wynika, że 98% badanych stwierdza, że najważniejszą wartością dla nich w ich życiu jest rodzina, a 66% respondentów z całej listy celów i dążeń życiowych na pierwszym miejscu stawia trwałą miłość i przyjaźń, zaraz potem szczęśliwe życie rodzinne. – Co to wszystko oznacza? – pytał biskup. – Oznacza jedno: rodzice, matka i ojciec muszą koniecznie dbać o dobre relacje w rodzinie; klimat wzajemnego zaufania, szacunku, życzliwości, miłości. Pamiętajmy: najlepszą szkołą wychowania jest zdrowa rodzina i właściwie budowane w niej relacje. I o takie rodziny modlimy się dzisiaj – o takie będziemy wołać stale – zapewniał.

Na zakończenie Mszy św. bp Marek Mendyk kolejny raz zawierzył całą diecezję św. Józefowi.

2021-03-30 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katecheza znakiem Bożej Opatrzności

Tegoroczny odpust ku czci świętych Dzieci Fatimskich celebrował w sanktuarium na os. Kasztanowym w Szczecinie bp Marek Mendyk, od niedawna ordynariusz diecezji świdnickiej, który w strukturze Episkopatu Polski odpowiada za całą sferę katechetyczną. W rozmowie z ks. Robertem Gołębiowskim ksiądz biskup podzielił się z naszymi czytelnikami refleksjami na temat wychowania katolickiego.

Ks. Robert Gołębiowski: Gratuluję Księdzu Biskupowi objęcia diecezji świdnickiej. Przypomnijmy, jak ważne miejsce w dziele ewangelizacji zajmuje katecheza.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję