Reklama

Niedziela Podlaska

Wielkie rzeczy czyni tu Wszechmocny

Wielu ludzi dziś szuka ciszy i pyta, jak zachować harmonię między pracą a modlitwą? Jak budować relację z Bogiem w codzienności, w natłoku pracy i ogromu obowiązków?

Niedziela podlaska 15/2021, str. I

[ TEMATY ]

pustelnia

Archiwum ks. Roberta Grzybowskiego

W Poletyłach świętowano 4. rocznicę funkcjonowania Pustelni Zwiastowania

W Poletyłach świętowano 4. rocznicę funkcjonowania Pustelni Zwiastowania

Jak wznieść się ponad przepaść między miastem a pustynią? Jednak przepaść ta nie istnieje, ponieważ pustynia nie jest związana z nieobecnością ludzi, lecz obecnością Boga. Doświadczyliśmy tego 27 marca, kiedy to uroczyście świętowaliśmy 4. rocznicę funkcjonowania Pustelni Zwiastowania w Poletyłach.

Uczta dla ducha

Niewątpliwie był to czas łaski i wielkiej radości dla gospodarza miejsca ks. Roberta Grzybowskiego oraz wszystkich zaproszonych gości. Byli wśród nich bp. Piotr Sawczuk, bracia i siostry z Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich, przedstawiciele Szkoły Nowej Ewangelizacji oraz osoby będące w tym czasie na osobistym skupieniu.

Pustelnia jest domem otwartym dla każdego, kto jest spragniony Słowa.

Podziel się cytatem

Reklama

Na początku liturgii bp Sawczuk wyraził radość i wdzięczność za zaproszenie na uroczystość i za możliwość przewodniczenia Eucharystii. Z ust Ekscelencji wybrzmiało, że w Poletyłach – w Pustelni Zwiastowania, nieustannie powinniśmy powtarzać słowa Archanioła Gabriela: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” i być otwarci i ufni Słowu, które Bóg do nas mówi, odpowiadając z pełną pokorą: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego”. Na zakończenie Eucharystii, ksiądz biskup udzielił obecnym uroczystego błogosławieństwa. Po uczcie dla ducha wspólnie w jedności posililiśmy nasze ciała obiadem i pysznym deserem, a później w kaplicy uroczyście odśpiewaliśmy Akatyst na cześć Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia w całej Pustelni radośnie rozbrzmiewały dzwony, ogłaszając wesoło, że wielkie rzeczy czyni tu Wszechmocny.

Znaleźć życiodajną wodę

Pustelnia Zwiastowania nie jest miejscem zamkniętym, ale przestrzenią Boga i Kościoła, otwartą dla ludzi. Jest miejscem, gdzie przyjeżdżają zarówno osoby duchowne, jak i świeckie. Daje ona wytchnienie ludziom umęczonym, zabieganym w zbyt aktywnym życiu, ale też chroni przed pokusą lenistwa, zapraszając, by dzień przeżywać w duchu wartości Ora et labora. Pustelnia jest domem otwartym dla każdego, kto jest spragniony Słowa. Jest to miejsce, gdzie bardzo dba się o gościnność, by każdy mógł poczuć się przyjęty jak w domu.

Nawet jak za oknem będą zawieruchy, nawet jak świat będzie opanowany przez wirusa, nawet jak ludzie będą zamknięci w pustelniach swoich domów, Pustelnia Zwiastowania zawsze pozostanie oazą, gdzie tętni to prawdziwe życie, gdzie ludzie mogą przyjść i znaleźć życiodajną wodę, bo tu zawsze jest poranek zmartwychwstania, który zapowiada nowy dzień i pociąga do nowego życia z Chrystusem Zmartwychwstałym. Tego doświadczyli uczestnicy obecni na świętowaniu 4. rocznicy funkcjonowania Pustelni Zwiastowania, ale też doświadcza tego każdy, kto przyjeżdża tu, by w cichości z Panem spędzić czas i zasłuchać się w Jego Słowo.

2021-04-06 13:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ustanowienie Pustelni Zwiastowania w Poletyłach

Niedziela podlaska 15/2017, str. 1

[ TEMATY ]

pustelnia

Paulina Podgórska

„Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych” (Mt 4,4) – tymi słowami bp Tadeusz Pikus rozpoczął uroczystość ustanowienia Pustelni Zwiastowania, która odbyła się 25 marca o godz. 15.00 w niewielkiej wsi Poletyły, znajdującej się koło Brańska

Przed Mszą św., która była centralnym punktem tego dnia, ks. Tadeusz Syczewski odczytał dekret o ustanowieniu Pustelni Zwiastowania. To był wyjątkowy dzień, zwłaszcza dla wszystkich osób zaangażowanych od kilku lat w powstawanie tego miejsca – dziesiątki czy może setki osób poświęcały swój czas i modlitwę, ofiarowały swoje talenty, pomoc materialną, w tym najcenniejszą – ręce gotowe do pracy. To właśnie wspólnota ludzi, która zawiązała się przy pustelni, jest potwierdzeniem, że to Boże dzieło prowadzone przez Ducha. Mowa tu zarówno o tych, którzy projektowali i wznosili budynek ku niebu, o tych, którzy przez ostatnie 5 lat przyjeżdżali tu z różnych stron Polski, a także o Monastycznych Wspólnotach Jerozolimskich. W uroczystość Zwiastowania Pańskiego na skraju lasu zgromadzili się także mieszkańcy Poletył, czym dali znak, że traktują to miejsce jako swoje.

CZYTAJ DALEJ

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności w diecezji toruńskiej

2021-09-26 14:21

[ TEMATY ]

Toruń

diecezja toruńska

Ewa Melerska

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności nawiedził diecezję toruńską. Mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu rozpoczęła się peregrynacja, która potrwa do 2 października.

Wizerunek Matki Bożej powitał w świątyni diecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prał. Józef Nowakowski w asyście pocztów sztandarowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję