Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Zawierzyć Bożemu miłosierdziu

Pan Bóg splótł losy tych dwojga świętych, s. Faustyny Kowalskiej i bł. ks. Michała Sopoćki, i posłużył się nimi, by pokazać światu swoje miłosierdzie.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 15/2021, str. I

[ TEMATY ]

Myślibórz

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Ks. inf. dr Edmund Cybulski

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu

W 1938 r. w swoim Dzienniczku Siostra Faustyna Kowalska zanotowała słowa Pana Jezusa „W Starym zakonie wysyłałem proroków do ludu z gromami. Dziś wysyłam ciebie do całej ludzkości z Moim Miłosierdziem. Nie chcę karać zbolałej ludzkości, ale pragnę ją uleczyć przytulając ją do Swego Miłosiernego Serca. Kar używam kiedy Mnie sami zmuszają do tego, ręka Moja niechętnie bierze za miecz sprawiedliwości: przed dniem sprawiedliwości posyłam dzień miłosierdzia” (Dz. 1588).

Misja Siostry Faustyny i ks. Sopoćki

Ksiądz Sopoćko, przekonany o misji, która została powierzona Siostrze Faustynie przez Miłosiernego Boga, zaangażował się w nią całkowicie. Polecił jej spisywać objawienia, a szczególnie to, co mówił do niej Pan Jezus. Podjął się spełnienia poleceń Pana Jezusa przekazanych świętej: namalowania obrazu Jezusa Miłosiernego, rozpowszechniania obrazków i Koronki do Miłosierdzia Bożego. Pisał liczne artykuły o Bożym Miłosierdziu, zabiegał o ustanowienie święta Miłosierdzia Bożego i o powołanie nowego zgromadzenia.

W służbie Miłosiernemu

Reklama

Latem 1941 r. zgłosiła się do ks. Sopoćki Jadwiga Osińska i oświadczyła, że „postanowiła poświęcić się służbie Najmiłosierniejszego Zbawiciela...”. Dołączyła do niej Izabela Naborowska, a rok później cztery kolejne kobiety. W sierpniu 1946 r. siostry opuściły Wilno i udały się na Zachód. Przybyły do Gorzowa Wielkopolskiego do ks. administratora apostolskiego, inf. Edmunda Nowickiego, by tutaj na ziemiach przez wieki przesiąkniętych protestantyzmem, głosić orędzie Bożego Miłosierdzia.

Ksiadz infułat skierował je do Myśliborza. 25 sierpnia 1947 r. siostry rozpoczęły tutaj życie wspólnotowe. Ksiądz Sopoćko, który odwiedził je w Myśliborzu 24 września 1947 r. zanotował „Poszedłem nasamprzód do kościoła i spostrzegłem w nawie ołtarzowej okno z nieco uszkodzonym witrażem... Siostra Faustyna mówiła mi o takim kościółku i witrażu, przy którym będzie siedziba pierwszego domu nowego zgromadzenia”.

2 sierpnia 1955 r. ks. inf. Zygmunt Szelążek zatwierdził nowe zgromadzenie na prawie diecezjalnym. Od 1 sierpnia 1993 r. w Myśliborzu istnieje sanktuarium Miłosierdzia Bożego, które w sposób czynny realizuje prośby Pana Jezusa przekazane Apostołce Miłosierdzia.

Reklama

Tak jak św. Maksymilian Maria Kolbe zawierzył dobro naszej Ojczyzny i świata Maryi, tak bł. Michał Sopoćko wraz z św. Faustyną Kowalską, to samo dobro zawierzyli Jezusowi Miłosiernemu.

Pan Jezus, mówiąc o ks. Sopoćce, wypowiedział znamienne słowa: „Nie za pomyślny wynik nagradzam, ale za cierpliwość i trud dla mnie podjęty”. Świat dzisiaj, tylko pierwszą cześć tych słów wziął do siebie. Ludzie natomiast nie chcą ponosić trudu dla Boga. Rodzi się pytanie: Czy dobrą idą drogą? Święta Faustyna Kowalska i bł. Michał Spoćko ufając Bogu – nie zawiedli się! Przed ludzkością stoi wielkie zadanie, powrotu do Boga i zwierzeniu się Jego miłosierdziu.

2021-04-06 13:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Coraz więcej ludzi odkrywa w miłosierdziu Boga szczęście i pokój dla świata

2021-08-22 11:00

[ TEMATY ]

Boże Miłosierdzie

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Episkopat.news

W niedzielę odbywa się VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia do Łagiewnik. Z ks. Zbigniewem Bielasem, rektorem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, rozmawiamy o tym, dlaczego to pielgrzymowanie jest tak istotne i czemu kult miłości miłosiernej Boga cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród wierzących.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego coroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia jest tak ważna?

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za beatyfikację

2021-09-18 20:54

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Kalwaria Rokitniańska

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Katarzyna Krawcewicz

Pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję” odbyło się 18 września nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. W jego trakcie dziękowano za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wspólna modlitwa rozpoczęła się Godziną Miłosierdzia w Bazylice Rokitniańskiej. Po Mszy świętej pątnicy przewiezieni zostali do pierwszej stacji „Wieczernik” i rozpoczęło się nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. Rozważania poprowadził ks. Damian Drop, diecezjalny duszpasterz powołań. Na zakończenie pątnicy odśpiewali Apel Maryjny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję