Reklama

Niedziela Częstochowska

Jesteśmy sobie potrzebni

Jesteśmy tutaj, aby rozpocząć wspólną drogę synodu partykularnego. Nie jesteśmy na tej drodze sami. Jest z nami Duch Święty, abyśmy z Jego pomocą podążali za Chrystusem, porządkując nasze ludzkie myślenie i nasze słowa według woli Boga – mówił w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie abp Wacław Depo.

Niedziela częstochowska 45/2021, str. IV

[ TEMATY ]

synod2021

Synod w Arch. Częstochowskiej

Karol Porwich/Niedziela

Synod to czas wspólnej drogi i troski – mówił abp Depo

Synod to czas wspólnej drogi i troski – mówił abp Depo

W rocznicę konsekracji bazyliki archikatedralnej 29 października odbyło się uroczyste rozpoczęcie etapu diecezjalnego prac synodu w archidiecezji częstochowskiej. Na uroczystości przybyli wierni, kapłani, przedstawiciele parafialnych rad duszpasterskich oraz ruchów, wspólnot i stowarzyszeń, a także osoby życia konsekrowanego.

Kim jesteś?

W homilii abp Depo podkreślił, że od początku zaistnienia Kościoła obok pytania, w którym momencie narodził się Kościół, pojawiło się również pytanie: Kościele święty, kim jesteś i co mówisz o sobie samym? – W Ewangelii usłyszeliśmy o wspólnocie, która wciąż się stawała i która dzisiaj się wciąż staje. Tajemnica istnienia i działania Kościoła jest wyjątkowym rodzajem zespolenia się osób wokół i na fundamencie Jezusa Chrystusa – zaznaczył abp Depo.

Wybór, a nie zniewolenie

Reklama

Metropolita częstochowski wskazał, że to „zespolenie się osób wokół Jezusa Chrystusa jest z jednej strony faktem historycznym mającym już ponad dwutysiącletnią historię, a z drugiej strony jest zadaniem, które obejmuje również nas”. – Nie należymy już tylko do siebie, ale to nie jest zniewolenie, to jest wybór, który najpierw dokonuje się z inicjatywy samego Boga, a my zgadzamy się wejść w przestrzeń Jego odkupieńczej miłości – podkreślił.

Pilna potrzeba

Odnosząc się do czasów współczesnych, zacytował słowa św. Jana Pawła II z 4 czerwca 1997 r.: „Żyjemy w czasach duchowego chaosu, zagubienia i zamętu, w których do głosu dochodzą różne tendencje liberalne i laickie, często w sposób otwarty wykreśla się Boga z życia społecznego, wiarę chce się zredukować do sfery czysto prywatnej, a w postępowanie moralne ludzi wsącza się szkodliwy relatywizm. Szerzy się obojętność religijna. Nowa ewangelizacja jest pilną potrzebą chwili także w ochrzczonym przed tysiącem lat narodzie polskim. Kościół w pierwszym rzędzie oczekuje od was, że poświęcicie wszystkie siły, aby głosić prawdę o krzyżu i zmartwychwstaniu Chrystusa współczesnemu pokoleniu Polaków i przeciwstawić się największej pokusie naszych czasów – odrzucenia Boga-Miłości”.

Czas drogi i troski

Za papieżem Franciszkiem abp Depo przypomniał, że „jeśli nie ma Ducha Świętego, nie ma synodu”. – Synod nie polega na prowadzeniu badań socjologicznych, jak niektórzy sądzą. Synod nie jest parlamentem ani nie polega na reformowaniu Kościoła w świetle ich wyników. Chodzi o wsłuchiwanie się w głos Ducha Świętego – kontynuował i dodał: – Chodzi o umocnienie jedności wiary i moralności Kościoła. Jesteśmy sobie potrzebni. To czas wspólnej drogi i troski.

Metropolita częstochowski wręczył dekrety członkom zespołu synodalnego. Wręczył również „Medal Świętej Rodziny – Zasłużony dla Archidiecezji Częstochowskiej” dla dr Wandy Terleckiej.

2021-11-03 07:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Więcej życia

Niedziela toruńska 49/2021, str. VI

[ TEMATY ]

wywiad

synod2021

Ks. Paweł Borowski/Niedziela

Ks. dr Artur Szymczyk

Ks. dr Artur Szymczyk

Rozpoczęła się droga synodalna w naszej diecezji. Wiele parafii i wspólnot oraz osób indywidualnych już pochyliło się nad zagadnieniami przygotowanymi przez papieża Franciszka. O nadziejach i obawach z tym związanych oraz o poszukiwaniu wspólnej drogi opowiada ks. Artur Szymczyk, delegat ds. Synodu, w rozmowie z ks. Pawłem Borowskim.

Ks. Paweł Borowski: Z różnych stron i z różnych ust, zarówno osób świeckich, jak i duchownych, słyszę jedno pytanie: Po co ten synod?

Ks. Artur Szymczyk: Synod, który ogłosił i do którego zaprosił nas papież Franciszek, ma nie tylko służyć zebraniu myśli, refleksji, natchnień Ducha Świętego i przeżyć osób, które w nim uczestniczą, ale także ma na celu doświadczenie wspólnoty tych, którzy się gromadzą i uczestniczą w spotkaniach synodalnych. Możemy mówić o dwóch wymiarach. Jednym z nich jest wspólnota, która rozeznaje drogę, kierunek, trudności i wyzwania duszpasterskie, a także narzędzia i metody, którymi może się posługiwać. Z drugiej strony chodzi o słuchanie siebie nawzajem, tego, co w głębi serca jest ukryte, co pozwala na wspólne rozeznawanie tej drogi.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Dzień Judaizmu

2022-01-16 19:11

KUL

Hasłem pierwszego Dnia Judaizmu były słowa "Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm", a wyznawcy judaizmu to nasi starsi bracia w wierze - przypomina ks. dr Tomasz Adamczyk, pracownik naukowy KUL i dyrektor Archidiecezjalnego Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego w Lublinie. - Jeśli chrześcijanie chcą pogłębiać swoją religijność, to odkryją bogactwo tradycji judaistycznej - dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję