Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Rajcza – szczęśliwcy losu

Jesteście szczęśliwcami losu. Mało jest parafii w Polsce, do których powstania przyłożył palec król Polski – powiedział kard. Kazimierz Nycz w Rajczy. Metropolita warszawski wprowadził do sanktuarium relikwie błogosławionych kard. Stefana Wyszyńskiego i Jerzego Popiełuszki.

Niedziela bielsko-żywiecka 29/2022, str. I

[ TEMATY ]

kard. Kazimierz Nycz

wprowadzenie relikwii

Marian Szpak

Kard. Nycz razem z młodymi parafianami z Rajczy

Kard. Nycz razem z młodymi parafianami z Rajczy

Eucharystia celebrowana przez gościa z Warszawy rozpoczęła świętowanie Pikniku Królewskiego, upamiętniającego 353. rocznicę darowania obrazu Matki Bożej góralom przez króla Jana Kazimierza oraz 5. rocznicę koronacji wizerunku Madonny.

W homilii, wspominając swoje wizyty w Rajczy z czasów biskupstwa w Krakowie, kard. Nycz podkreślił, że Żywiecczyzna zawsze była symbolem stabilnej religijności oraz zapleczem licznych powołań kapłańskich i zakonnych. – Tej stabilności bycia z Kościołem chciałem wam życzyć – stwierdził. Kaznodzieja odniósł się do historycznych początków parafii Wawrzyńca DM i św. Kazimierza Królewicza w Rajczy, sięgających 1669 r. Wskazał również na śluby maryjne króla Jana Kazimierza, do których nawiązał prymas Stefan Wyszyński w Jasnogórskich Ślubach, ułożonych w Komańczy w trudnym okresie dziejów Polski.

Kardynał wyraził swą radość z możliwości wprowadzenia relikwii błogosławionych. – To jest radość archidiecezji warszawskiej, która wydała tych dwóch nowych błogosławionych, ale to jest też radość całej Polski, że kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, i ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan Solidarności, są znani i przekazywani do kultu także młodemu pokoleniu, które już ich nie zna – zauważył purpurat, podkreślając, że w kulcie błogosławionych najważniejsza jest prośba i modlitwa oraz ich naśladowanie. – Błogosławieni wstawiają się za nami, są naszymi patronami na nasze trudne czasy – i pandemii, i wojny na Ukrainie. Potrzebujemy patronów mocnych – zaznaczył. I przypomniał, że jednym z najważniejszych rysów nauczania bł. kard. Wyszyńskiego było głoszenie przykazania miłości, aż do miłości nieprzyjaciół, a zasadą życia bł. ks. Jerzego stały się słowa św. Pawła: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Liturgię zwieńczyło pobłogosławienie wiernych nowymi relikwiami.

Po zakończonej Eucharystii w pobliskim amfiteatrze odbył się Piknik Królewski. Zaprezentowały się zespoły muzyczne, a teatr „Effatha” przedstawił scenę przekazania przez króla kopii obrazu Pani Jasnogórskiej rajczańskim góralom. Dochód z pikniku przeznaczono na remont kościelnych organów.

2022-07-12 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron już z nami!

Niedziela szczecińsko-kamieńska 20/2022, str. III

[ TEMATY ]

św. Wojciech

wprowadzenie relikwii

J. Andrzejewski

Relikwie patrona odebraliśmy w Gnieźnie z rąk abp. Wojciecha Polaka

Relikwie patrona odebraliśmy w Gnieźnie z rąk abp. Wojciecha Polaka

We wspólnocie parafialnej w Barlinku przeżywaliśmy historyczne wydarzenie.

Podczas uroczystej Mszy św. odpustowej 24 kwietnia, której przewodniczył abp Andrzej Dzięga, wprowadziliśmy i zainstalowaliśmy na stałe w świątyni relikwie naszego Świętego Patrona – św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Przed rozpoczęciem Mszy św. arcybiskup poświęcił nowy relikwiarz i miejsce stałego przechowywania cząstki relikwii – relikwiarium.

CZYTAJ DALEJ

Czy staram się być dla Boga godnym mieszkaniem?

2023-01-07 14:43

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 2, 22-32.

Czwartek, 2 lutego 2023. Ofiarowanie Pańskie, święto. Dzień Życia Konsekrowanego

CZYTAJ DALEJ

Ekspert: przewlekłej choroby nerek lekarze powinni szukać aktywnie, jak nowotworów

2023-02-02 07:12

[ TEMATY ]

zdrowie

Adobe Stock

Lekarze powinni prowadzić aktywne badania w kierunku wykrywania przewlekłej choroby nerek, tak jak to ma miejsce w przypadku niektórych chorób nowotworowych – raka piersi, czy raka jelita grubego – ocenia prof. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii.

"Na nerki choruje w Polsce już niemal pięć milionów Polaków. To osoby, które już mają przewlekłą chorobę nerek, a więc na tyle upośledzoną filtrację kłębuszkową, że straciły już jedną nerkę, albo w moczu obecny jest nieprawidłowy składnik. Jedna z tych dwóch sytuacji, trwających ponad trzy miesiące, wystarczy, żeby rozpoznać przewlekłą chorobę nerek" – przypomina prof. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii. Według niego aż 95 proc. Polaków z przewlekłą choroba nerek nie zdaje sobie z niej sprawy i nie leczy się.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję