Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Rajcza – szczęśliwcy losu

Jesteście szczęśliwcami losu. Mało jest parafii w Polsce, do których powstania przyłożył palec król Polski – powiedział kard. Kazimierz Nycz w Rajczy. Metropolita warszawski wprowadził do sanktuarium relikwie błogosławionych kard. Stefana Wyszyńskiego i Jerzego Popiełuszki.

Niedziela bielsko-żywiecka 29/2022, str. I

[ TEMATY ]

kard. Kazimierz Nycz

wprowadzenie relikwii

Marian Szpak

Kard. Nycz razem z młodymi parafianami z Rajczy

Kard. Nycz razem z młodymi parafianami z Rajczy

Eucharystia celebrowana przez gościa z Warszawy rozpoczęła świętowanie Pikniku Królewskiego, upamiętniającego 353. rocznicę darowania obrazu Matki Bożej góralom przez króla Jana Kazimierza oraz 5. rocznicę koronacji wizerunku Madonny.

W homilii, wspominając swoje wizyty w Rajczy z czasów biskupstwa w Krakowie, kard. Nycz podkreślił, że Żywiecczyzna zawsze była symbolem stabilnej religijności oraz zapleczem licznych powołań kapłańskich i zakonnych. – Tej stabilności bycia z Kościołem chciałem wam życzyć – stwierdził. Kaznodzieja odniósł się do historycznych początków parafii Wawrzyńca DM i św. Kazimierza Królewicza w Rajczy, sięgających 1669 r. Wskazał również na śluby maryjne króla Jana Kazimierza, do których nawiązał prymas Stefan Wyszyński w Jasnogórskich Ślubach, ułożonych w Komańczy w trudnym okresie dziejów Polski.

Kardynał wyraził swą radość z możliwości wprowadzenia relikwii błogosławionych. – To jest radość archidiecezji warszawskiej, która wydała tych dwóch nowych błogosławionych, ale to jest też radość całej Polski, że kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, i ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan Solidarności, są znani i przekazywani do kultu także młodemu pokoleniu, które już ich nie zna – zauważył purpurat, podkreślając, że w kulcie błogosławionych najważniejsza jest prośba i modlitwa oraz ich naśladowanie. – Błogosławieni wstawiają się za nami, są naszymi patronami na nasze trudne czasy – i pandemii, i wojny na Ukrainie. Potrzebujemy patronów mocnych – zaznaczył. I przypomniał, że jednym z najważniejszych rysów nauczania bł. kard. Wyszyńskiego było głoszenie przykazania miłości, aż do miłości nieprzyjaciół, a zasadą życia bł. ks. Jerzego stały się słowa św. Pawła: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Liturgię zwieńczyło pobłogosławienie wiernych nowymi relikwiami.

Po zakończonej Eucharystii w pobliskim amfiteatrze odbył się Piknik Królewski. Zaprezentowały się zespoły muzyczne, a teatr „Effatha” przedstawił scenę przekazania przez króla kopii obrazu Pani Jasnogórskiej rajczańskim góralom. Dochód z pikniku przeznaczono na remont kościelnych organów.

2022-07-12 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz w Święto Miłosierdzia: Polska potrzebuje jedności ducha

[ TEMATY ]

kard. Kazimierz Nycz

Stelmasiak Artur

Polska potrzebuje jedności ducha, która jest owocem Bożego Miłosierdzia– powiedział dziś kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy sprawowanej przy posągu Jezusa Miłosiernego w stołecznym Parku Moczydło. "Modlitwa o jedność nas, Polaków wokół wszystkich, ważnych a czasem bardzo trudnych spraw jest szczególną intencją w czasie święta Bożego Miłosierdzia" – podkreślił hierarcha.

Nawiązując do ogłoszonej wczoraj papieskiej bulli zapowiadającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia kard. Nycz podkreślił, że współczesnemu światu bardzo potrzebny jest kult miłosierdzia. "Kościół musi być miłosierny tak, jak jest miłosierny Jezus Chrystus, ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan" – mówił metropolita warszawski. Przypomniał też zawarte w bulli słowa świętego papieża Jana XXIII, iż Kościół musi być jak matka: cierpliwa, łaskawa i pełna miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Anglia i Walia: mniej niż połowa mieszkańców to chrześcijanie

2022-11-29 16:01

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

Karol Porwich/Niedziela

Chrześcijanie stanowią dziś mniej niż połowę mieszkańców Anglii i Walii. Wzrasta natomiast liczba wyznawców innych religii i osób bez przynależności religijnej – wynika z danych zebranych podczas spisu powszechnego w 2021 roku, które opublikował brytyjski krajowy urząd statystyczny.

Po raz pierwszy w historii liczba osób deklarujących się jako chrześcijanie spadła poniżej 50 proc. i wyniosła 46,2 proc., czyli 27,5 mln. Oznacza to spadek o 13,1 proc. w stosunku do 2011 roku, gdy za chrześcijan uznało się 59,3 proc. mieszkańców Anglii i Walii, czyli 33,3 mln.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: prawdziwe pocieszenie potwierdza, że pełnimy wolę Boga

2022-11-30 09:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek zna młodych, bo lubi ich słuchać. Na zdjęciu spotkanie podczas audiencji generalnej, czerwiec 2021 r.

Franciszek zna młodych, bo lubi ich słuchać. Na zdjęciu spotkanie podczas
audiencji generalnej, czerwiec 2021 r.

„Prawdziwe pocieszenie jest swoistym potwierdzeniem, że czynimy to, czego chce od nas Bóg” – stwierdził Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież kontynuując cykl katechez na temat rozeznania poruszył dzisiaj kwestię autentycznego pocieszenia.

Szukając odpowiedzi na pytanie o kryteria prawdziwego pocieszenia Franciszek odwołał się do św. Ignacego z Loyoli, który stwierdza, że „Jeśli w naszych myślach początek, środek i koniec jest całkowicie dobry, zmierzający do tego, co jest w pełni dobre, jest to znak dobrego anioła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję