Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Pragnienie serca spełniłeś Panie

W Myśliborskiej Kolegiacie św. Jana Chrzciciela złożono głęboki hołd dziękczynienia za 70 lat kapłaństwa najstarszego księdza naszej archidiecezji ks. prał. Aleksandra Jaszczura.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 42/2022, str. IV

[ TEMATY ]

70‑lecie kapłaństwa

Ks. Robert Gołębiowski

Uroczystej Eucharystii przewodniczył Dostojny Jubilat

Uroczystej Eucharystii przewodniczył Dostojny Jubilat

Piękno ludzkiego serca szczególnie realizowane jest w promieniowaniu szlachetnością charakteru i obdarzania swoją dobrocią wszystkich ludzi. W niezwykły sposób realizowany jest ten charyzmat w powołaniu kapłańskim. Dziękujemy Dobremu Bogu za tyle wrażliwych serc, które pozytywnie odpowiedziały na zaproszenie do wyłącznej służby Bogu i człowiekowi.

Z Podlasia nad Odrę i Bałtyk

Myśliborska uroczystość wpisała się w Jubileusz 50-lecia diecezji, 30-lecia metropolii, a w tym miejscu także 30-lecia Myśliborskiej Kapituły Kolegiackiej. Serca wszystkich biły jednak tego dnia dla ks. prał. Aleksandra. To on zjednoczył wszystkich w pochyleniu się nad „darem i tajemnicą” jak uczył św. Jan Paweł II.

Siedemdziesiąt lat to błogosławiony czas wytrwałej, pełnej poświęcenia posługi kapłańskiej. Miałem zaszczyt pięć lat temu wsłuchać się w historię życia jubilata podczas spotkania w klasztorze Sióstr Jezusa Miłosiernego. Przypomnijmy więc sobie najważniejsze wątki życia ks. prałata. Ksiądz Aleksander Jaszczur urodził się 19 lutego 1930 r. Przybył na ziemie zachodnie z miejscowości Liw, niedaleko Węgrowa, na Mazowszu, z diecezji siedleckiej. Swoją kapłańską wędrówkę rozpoczął tuż po wojnie, kończąc najpierw Niższe Seminarium Duchowne, a później studiując w Seminarium Duchownym w Gorzowie Wlkp. Święcenia kapłańskie przyjął 5 października 1952 r. Był wikariuszem w katedrze gorzowskiej (1952-55), potem prefektem w Niższym Seminarium Duchownym we Wschowie (1955-56). Następnie powołany został na proboszcza w Białogórzynie k. Koszalina (1957-62). Później przybył do Cedyni, gdzie duszpasterzował przez 12 lat. Od 1974 r. do 1985 r. był proboszczem parafii w Łobzie i dziekanem tego dekanatu. Ostatnią parafią, w której pełnił funkcję proboszczowską, był Kierzków dokąd przybył 1 października 1985 r. Od pójścia w stan senioratu czyli od 1 września 2009 r. pełni z niezwykłą ofiarnością funkcję kapelana sióstr oraz spowiednika w obydwu myśliborskich parafiach. Ksiądz prałat urzeka skromnością, pokorą, dużym poczuciem humoru, a nade wszystko duchem wielkiej modlitwy i pracowitości w służbie Bożej. Jubileuszowe dziękczynienie

Reklama

W maryjną sobotę 1 października w kolegiacie myśliborskiej wokół ks. prał. Aleksandra zgromadzili się niezwykli goście, aby towarzyszyć wyśpiewaniu dziękczynnego Te Deum laudamus za siedem dekad prowadzenia wiernych do Boga. Początkiem świętowania było spotkanie kapituły, podczas którego s. Teresa Szałkowska ZSJM zaprezentowała i przekazała pierwszy egzemplarz książki o ks. prał. Aleksandrze Jaszczurze. Piękne i wzruszające były to słowa: – Wypada dziękować Bożej Opatrzności za to, że dane nam jest spotykać tego kapłana na naszej drodze życia a Jemu za to, jakim jest człowiekiem. (...) Jest wśród nas kapłan wrażliwy, skromny, wierny dzień po dniu umacniający swe powołanie w modlitewnym zjednoczeniu z Sercem Jezusa.

Następnie w świątyni kolegiackiej wszyscy zgromadzeni zasłuchali się w głęboką w swojej treści prelekcję ks. dr hab. Grzegorza Wejmana, prof. US, który przybliżył historię Kościoła na Pomorzu Zachodnim, ze szczególnym uwzględnieniem historii diecezji i metropolii szczecińsko-kamieńskiej oraz tutejszej Myśliborskiej Kapituły Kolegiackiej.

Bardzo miłym akcentem było wystąpienie burmistrza Myśliborza Piotra Sobolewskiego oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Antczaka, którzy ogłosili decyzję Rady Miejskiej w Myśliborzu o nadaniu ks. prałatowi tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Myślibórz”. Osobne inskrypcje od władz samorządowych otrzymali również abp Andrzej Dzięga oraz prepozyt Kapituły ks. kan. Jerzy Tobiasz. Ważnym akcentem uroczystości była obecność siostry ks. prałata Jadwigi Domicewicz oraz kapłanów z rodzinnej parafii z Liwia ks. proboszcza Henryka Sączka wraz z ks. Zenonem Czumajem – wykładowcą w seminarium w Drohiczynie. Obecni byli także znamienici goście ziemi myśliborskiej, przedstawiciele wszystkich kapituł z archidiecezji, siostry zakonne, a także delegacje z poprzednich parafii z Łobza, Cedyni i Kierzkowa.

Reklama

Uroczystej dziękczynnej, koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył dostojny jubilat. Słowo Boże wygłosił metropolita szczecińsko-kamieński, który nawiązując do wątków jubileuszu diecezji skupił się na Chrystusowym kapłaństwie akcentując bogactwo życia ks. prał. Aleksandra: –Nasz jubilat to człowiek i kapłan o szczególnej duchowości i nadzwyczajny w swej zwyczajności. Prawdziwy święty i specjalista od pozornie małych rzeczy, to po prostu Kapłan Jezusa Chrystusa, Prezbiter Świętego Kościoła Rzymskokatolickiego. Patrząc na niego chciałoby się sercem śpiewać: Ecce Sacerdos Magnus! Kapłaństwo ks. prałata, choć początki ma na ziemi podlaskiej, zakorzeniło się i wyrosło nad Odrą i Bałtykiem. To jest kapłaństwo niezwykłe stabilnie wpisane od początku w tę ziemię. Wybrał ją i pokochał ją. To kapłaństwo jest znakiem ciszy i rozmodlenia serca, ale jednocześnie praktycznego i skutecznego działania. Jednocześnie to kapłaństwo, choć łagodne, jest pełne mocy. To moc przepowiadania prawdy, to moc Ewangelii. Dziękujemy Bogu za ks. prałata. Dziękujemy za kapłaństwo sercem przyjęte i pełnym sercem przeżywane. Niech trwa ta posługa. Niech trwa świadectwo kapłańskiego życia jeszcze przez długie lata!. Po zakończeniu Mszy św. dokonano na placu kościelnym poświęcenia figury Matki Bożej Różańcowej ufundowanej przez dzieci I komunijne, bierzmowanych oraz kapłanów myśliborskich.

Długa procesja delegacji, które składały później życzenia Czcigodnemu Jubilatowi ukazała jak ogromna jest wdzięczność wiernych za pełną heroizmu i poświęcenia kapłańską posługę. W imieniu czytelników Niedzieli i Redakcji życzymy ks. prał. Aleksandrowi Jaszczurowi asystencji Ducha Świętego, wstawiennictwa Matki Najświętszej oraz jak najlepszego zdrowia by przez kolejne lata z miłością służył Bogu i ludziom!

2022-10-11 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz biskupa Kazimierza Romaniuka

[ TEMATY ]

bp Kazimierz Romaniuk

70‑lecie kapłaństwa

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Kardynał Kazimierz Nycz przewodniczył w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Mszy św. dziękczynnej z okazji 70. rocznicy święceń kapłańskich bp. Kazimierza Romaniuka, pierwszego ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej.

Eucharystię, którą odprawiał w koncelebrze dostojny jubilat, koncelebrowali również: bp Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski, bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, bp Piotr Jarecki i bp Rafał Markowski, biskupi pomocniczy archidiecezji warszawskiej, bp Andrzej F. Dziuba, ordynariusz łowicki, bp Piotr Sawczuk i bp Antoni P. Dydycz z Drohiczyna oraz bp Kazimierz Gurda, ordynariusz diecezji siedleckiej i liczne grono kapłanów diecezji siedleckiej, drohiczyńskiej, łowickiej oraz obu diecezji warszawskich.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: wierzę, że dzięki naszemu wspólnemu wsparciu Ukraina zwycięży

2023-01-31 17:16

[ TEMATY ]

Ukraina

Andrzej Duda

PAP/Andrzej Lange

Polska i Łotwa świetnie współpracują we wspieraniu Ukrainy, wierzę głęboko, że dzięki wspólnemu wsparciu Ukraina pokona wroga. Chcielibyśmy żyć z Rosją i Rosjanami w pokoju, ale niestety, jak widać nie da się, bo napadają, rabują, chcą odebrać wolność - powiedział w Rydze prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się we wtorek z Polakami mieszkającymi na Łotwie. Podczas uroczystości prezydent wręczył odznaczenia państwowe: Srebrne i Złote Krzyże Odrodzenia Polski oraz polskie flagi. "To są odznaczenia (...) za ciężką, wieloletnią pracę, za ogromny wkład państwa w codzienne umacnianie po pierwsze polsko-łotewskich relacji, po drugi - za podtrzymywanie tu, na Łotwie polskiej tradycji, kultury" - podkreślił prezydent, zwracając się do odznaczonych.

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję