Reklama

Archiwum

Niedziela 42/2022

Spis treści

Obserwator

Obserwator

Obserwator

6-7

liturgia tygodnia

Wytrwałość w modlitwie

Słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 18, 1-8)

Wytrwałość w modlitwie
Jak dobrze się przygotować do Mszy św.?
O. Oskar Michał Maciaczyk, franciszkanin

Msza św. zaczyna się wcześniej niż ustalona w parafii godzina. Często myślę o tej kwestii, kiedy na początku Eucharystii czynię znak krzyża i widzę jeszcze wchodzących do kościoła spóźnionych wiernych.

Jak dobrze się przygotować do Mszy św.?
Amalekici i moc modlitwy
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

O zwycięstwie decyduje nie siła oręża, ale wierność i zawierzenie Bogu – to wniosek z pierwszego czytania z Księgi Wyjścia, które opowiada o bitwie Izraela z Amalekitami.

Amalekici i moc modlitwy
Trwaj w tym, czego się nauczyłeś
Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Od 1978 r. każdy 16. dzień października ma dla Kościoła w Polsce i Polaków szczególne znaczenie. Przywołuje pamięć historycznego wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i zapoczątkowanie niezwykłego pontyfikatu – trzeciego co do długości w dziejach Kościoła. Pielgrzymowanie Polaków do Rzymu w skali, jakiej nigdy przedtem nie znano, osiem pielgrzymek Jana Pawła II do ojczyzny, tysiące audiencji i spotkań z rodakami, miliony fotografii, z którymi szczęśliwi i wzmocnieni wracaliśmy do swoich domów, rodzin i środowisk – wszystko to nie może jednak ograniczać się do wspomnień, bo stanowi wielki dar i zobowiązanie.

Trwaj w tym, czego się nauczyłeś
Profesor ubogich
Ireneusz Korpyś

Jest patronem wykładowców akademickich, studentów i szkół katolickich. Zasłynął z wielkiego miłosierdzia.

Profesor ubogich

15-18

Kącik dla dzieci

Kolorowanka

50-51

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Słuchała, rozumiała, kochała...
Magdalena Lewandowska

Elżbietańskie męczenniczki pokazują, jak trwać wiernie w miłości Jezusowej aż do śmierci – powiedział podczas Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację s. Edelburgis Kubitzki ordynariusz diecezji opolskiej.

Słuchała, rozumiała, kochała...
Mają zadanie
Przygotowała EDC

Przychodzimy do błogosławionych Męczenników z Pratulina po umocnienie w wierności Chrystusowi – powiedział bp Kazimierz Gurda.

Mają zadanie
Bezpieczna inicjatywa
Przygotowała EDC

Działająca w parafii św. Wojciecha grupa Rycerzy Kolumba po każdej Mszy św. rozdawała odblaskowe opaski. Chętnie sięgali po nie młodsi i starsi.

Bezpieczna inicjatywa
Witajcie na „Ławce”!
Oprac. Ewelina Dziewońska-Chudy na podstawie materiałów Duszpasterstwa Młodych „Ławka”

W Krakowie Franciszek zachęcał młodzież do wstania z kanapy, włożenia wygodnych butów i ruszenia w drogę. Aby podczas wędrówki nabrać sił, odpocząć, siada się na ławce, na której można też spotkać innych.<

Witajcie na „Ławce”!
Obecność
Iga Cierniak

Ponad 300 polskich miast nosi tytuł „miast papieskich”. Niektóre obrały św. Jana Pawła II za swojego patrona. Prezentujemy kilka z nich.

Obecność
Nominacja
Przygotowała EDC

W sobotę 29 października o godz. 11 w katedrze św. Wojciecha Biskupa i Męczennika odbędzie się uroczystość święceń biskupich biskupa nominata Dariusza Zalewskiego.

Nominacja
Wieczór płatków róż
Przygotowała EDC

W okolicach wspomnienia św. Teresy z Lisieux w kościele św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich odbył się Wieczór Świętej Tereski od Dzieciątka Jezus.

Wieczór płatków róż
Najważniejsza wartość
Przygotowała EDC

Kilkaset osób, głównie rodziny z dziećmi, przeszło ulicami miasta, by promować małżeństwo i rodzicielstwo.

Najważniejsza wartość
Jubileusz pokoleń
Przygotowała EDC

W kościele św. Andrzeja w Zabrzu modlono się za miasto w 100. rocznicę nadania mu praw miejskich.

Jubileusz pokoleń
Dobre, słuszne, prawdziwe
Przygotowała EDC

Biskup kaliski Damian Bryl przewodniczył Mszy św. w katedrze św. Mikołaja z okazji inauguracji duszpasterskiego roku akademickiego.

Dobre, słuszne, prawdziwe
W drodze z Jezusem
Przygotowała EDC

Motocykliści po raz dziesiąty podziękowali Bogu za bezpieczny sezon.

W drodze z Jezusem

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję