Wierni z tej parafii obchodzili 100-lecie konsekracji świątyni. 2 października, we wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów, uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski. Świętowanie poprzedziły misje głoszone przez ks. prał. Dariusza Gącika, który wprowadził wiernych w duchowy klimat 100-lecia konsekracji kościoła.
Wraz z Biskupem przy ołtarzu modlili się m.in. proboszcz parafii ks. Janusz Marzec, dziekan ks. Zygmunt Kwieciński, ks. Dariusz Gącik, a także kapłani związani z parafią. Biskupa Jana powitali przedstawiciele, parafii mówiąc, że ta świątynia jest znakiem „ich wiary i wspólnym domem, w którym Bóg wysłuchuje ich modlitw”. Prosili Biskupa o przewodniczenie Eucharystii sprawowanej w intencji parafian.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Świadectwo wiary
W homilii bp Piotrowski nawiązał do historii powstania wspólnoty. – Historia waszej parafii jest wystarczająco długa i tak wiele mówi o wierze waszych ojców i wierze ostatnich pokoleń również i waszego. Mówi o miłości do Boga ludzi z tutejszej parafii – dodał. Zauważył, że parafia Ćmińsk jest jedną z kilku w regionie Gór Świętokrzyskich, które podejmowały wysiłek rozbudowy świątyni, „a przecież tamte czasy nie były wcale lepsze niż te obecne, w panującym ubóstwie w wychodzeniu z tej dziejowej pogardy jaką zgotowali Polsce i tej ziemi również zaborcy”. Biskup przypomniał, że sto lat temu miała miejsce ponowna konsekracja kościoła, której dokonał biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Paweł Kubicki. Gratulował parafianom prac, które przez lata były wykonywane w kościele. Bp Piotrowski zachęcał, aby przyjrzeć się sobie i zapytać: Kim jestem i jakim jestem chrześcijaninem? – To Bóg, który jest miłością jest najlepszym zwierciadłem, które pozwala nam dostrzec nasze braki i niedoskonałości, choćby były nie wiadomo jak głęboko w nas ukryte – mówił Biskup. Homilię zakończył apelem Ojca Świętego Franciszka, aby rodzina była miejscem akceptacji i zrozumienia. Po Mszy św. odmówiono Różaniec, a następnie odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem.
Włoscy fundatorzy
Kościół został ufundowany był przez Włocha Bernarda Servallego w latach 1646-49. Konsekrował go bp Andrzej Trzebicki w 1658 r. Bryła kościoła ulegała przekształceniom podczas rozbudowy w latach 1914-22. Wówczas w 1922 r. odbyła się ponowna konsekracja kościoła przez sufragana sandomierskiego bp. Pawła Kubickiego. W latach powojennych założono witraże w starej części, a w latach 1965-67 w nawie – została wykonana polichromia wg projektu Barbary Pawłowskiej. Świątynia cały czas jest upiększana.