Reklama

Niedziela plus

Koszalin

Iskierka pamięci

Do troski o zaniedbane, zapomniane dziecięce groby zachęcali Rycerze Kolumba z parafii św. Wojciecha.

Niedziela Plus 44/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Koszalin

Karol Porwich/Niedziela

Po raz kolejny na koszalińskim cmentarzu 15 października pojawili się Rycerze Kolumba. Przystąpili do porządkowania mogił dzieci spoczywających na tutejszej nekropolii. – Wymieniliśmy 30 krzyży, wysprzątaliśmy miejsca pochówku w sektorze, który wcześniej zaplanowaliśmy. Akcję organizujemy dwa razy w roku, wczesną wiosną i właśnie jesienią – powiedział Zdzisław Bagnucki, jeden z organizatorów.

Wydarzenie, organizowane od 2019 r. nosi nazwę „Iskierka pamięci”. Inicjatywa tej religijnej organizacji ma na celu nie tylko dbałość o zapomniane miejsca pochówku, ale również podkreślanie szacunku do historii i ludzi, którzy ją tworzyli. W akcję z roku na rok włącza się coraz więcej osób. Takiego odnowienia potrzebuje jeszcze kilkaset dziecięcych mogił. Inicjatorzy podkreślają, że odwiedzając groby swoich bliskich, każdy z nas ma możliwość „zaadoptowania” dziecięcego grobu, którym nikt się nie opiekuje.

W ostatnią niedzielę przed 1 listopada w kościele św. Wojciecha w Koszalinie odbędą się kwesta i sprzedaż zniczy ze znakiem „Iskierka pamięci”. Zebrane środki pieniężne zostaną przeznaczone na odnowienie dziecięcych mogił.

2022-10-25 14:10

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bezpieczna inicjatywa

Niedziela Plus 42/2022, str. V

[ TEMATY ]

Koszalin

Archiwum organizatorów

Odblaskowe opaski były rozdawane do wyczerpania zapasów

Odblaskowe opaski były rozdawane do wyczerpania zapasów

Działająca w parafii św. Wojciecha grupa Rycerzy Kolumba po każdej Mszy św. rozdawała odblaskowe opaski. Chętnie sięgali po nie młodsi i starsi.

Świadomi zagrożeń czyhających na pieszych, spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wcześnie zapadającym zmrokiem, Rycerze Kolumba zachęcali koszalinian do noszenia elementów odblaskowych – nie tylko ze względu na obowiązujące przepisy, ale też z poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych. W związku z powyższym w pierwszą niedzielę października po każdej Mszy św. rozdawali specjalne opaski wszystkim chętnym, którzy przybyli do parafii św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ W wieku 100 lat zmarł prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności

2023-01-27 20:33

[ TEMATY ]

Kraków

zmarły

prof. Aleksander Krawczuk

Wikipedia/autor: Ladislav Luppa na licencji Creative Commons

prof. Aleksander Krawczuk

prof. Aleksander Krawczuk

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

O śmierci prof. Aleksandra Krawczuka poinformował w piątek Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w mediach społecznościowych. Wiadomość tę potwierdził również PAP w rozmowie telefonicznej pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ DALEJ

Przyjdź, zobacz, zostań, jeżeli chcesz!

2023-01-28 13:25

Marzena Cyfert

Ks. Marek Chrzanowski

Ks. Marek Chrzanowski

Trwa spotkanie dla kobiet, zorganizowane przez Orioński Instytut Świecki. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., którą w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim sprawował ks. Marek Chrzanowski, kapłan, poeta, ceniony rekolekcjonista i kierownik duchowy.

Na spotkaniu obecne były członkinie Instytutu z Łodzi, Wrocławia i zaproszeni goście. W homilii ks. Chrzanowski zauważył, że są takie chwile i wydarzenia w naszym życiu, które są niepowtarzalne, a które Bóg daje nam po to, żebyśmy je głęboko przeżyli i żebyśmy potrafili w nich zobaczyć coś wyjątkowego; coś takiego, co pozostanie w sercach na długo, albo nawet na zawsze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję