Reklama

Niedziela Rzeszowska

Muzyczny zapis duchowej historii

Od 3 do 8 kwietnia br. trwała wielka Pielgrzymka Chórów i Orkiestr z Podkarpacia do Rzymu. Te dni zapadły w serca i umysły uczestników. Finał pielgrzymki nastąpi w niedzielę 18 maja w katedrze rzeszowskiej, gdzie będziemy świętować 105. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II i 25. rocznicę sakry biskupiej biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby. O pielgrzymce i o przygotowaniach do majowych jubileuszy z prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie – dr hab. Anną Marek-Kamińską, prof. UR, rozmawia ks. Józef Kula.

Niedziela rzeszowska 19/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Diecezja rzeszowska

Bartosz Kamiński

Msza św. i koncert w Bazylice Matki Bożej Anielskiej w Asyżu

Msza św. i koncert w Bazylice Matki Bożej Anielskiej w Asyżu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Józef Kula: Jesteśmy po pięknej i bardzo udanej pod każdym względem pielgrzymce chórów i orkiestr do Rzymu. Jak zrodził się pomysł pielgrzymowania w okazji Roku Jubileuszowego?

Anna Marek-Kamińska: Pytanie wydaje się proste, lecz w istocie należy do najtrudniejszych, jakie mi zadano. Sama do końca nie potrafię odpowiedzieć, w którym momencie zrodziła się ta idea. Z całą pewnością było wiele racjonalnych przesłanek – potrzeba integracji środowisk artystycznych, chęć oddania hołdu Papieżowi Polakowi, potrzeba wspólnotowego przeżycia muzyki i wiary. Ale ostatecznie jestem przekonana, że bez tchnienia Ducha Świętego ten projekt nigdy by się nie narodził. Od pierwszego momentu czułam – i nadal czuję – głęboką obecność Boga na każdym jego etapie.

Wierzę również, że nad wszystkim czuwał św. Jan Paweł II. W chwilach trudności wielokrotnie się do niego zwracałam i zawsze przychodziło ukojenie i rozwiązanie. 20. rocznica jego śmierci oraz potrzeba zachowania pamięci o tym wielkim Polaku były dla mnie silnymi impulsami do zainicjowania tego przedsięwzięcia. Bo przecież – jak mówi łacińska sentencja Non omnis moriar – „Nie wszystek umrę” – śmierć nie kończy wszystkiego. Przeciwnie – może stać się początkiem czegoś nowego, pięknego i trwałego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Warto zaznaczyć, że Polski Związek Chórów i Orkiestr, Oddział w Rzeszowie, którego mam zaszczyt być prezesem, od lat działa na rzecz jednoczenia środowisk muzycznych Podkarpacia. Projekt ten wpisał się w naszą misję w sposób wzorcowy. Udało się połączyć zespoły z różnych zakątków regionu i wspólnie pokonaliśmy nie tylko ponad 4000 kilometrów, ale także zmęczenie, pośpiech, logistyczne trudności. To była wspólna droga – fizyczna i duchowa – która przyniosła owoc w postaci niezapomnianego dzieła wspólnoty.

Prawie 600 osób, jedenaście autokarów – to olbrzymi logistyczny wysiłek. Jak wyglądały przygotowania i z czym były największe trudności?

Do projektu zaprosiłam wszystkie zespoły, które współpracują z naszym oddziałem PZCHiO. Spodziewałam się zainteresowania, ale rzeczywistość przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Ostatecznie dołączyły nie tylko zespoły z całego Podkarpacia, ale także trzy z diecezji tarnowskiej. Łącznie reprezentowaliśmy aż 28 miejscowości, z 32 chórami i 9 orkiestrami – to ogromna siła artystyczna, duchowa i ludzka.

Wyzwania logistyczne były rzeczywiście niebagatelne. Jednak dzięki współpracy z wieloma oddanymi osobami udało się stworzyć mechanizm organizacyjny, który, mimo swej złożoności, działał. Szczególne podziękowania kieruję do bp. Jana Wątroby – jego osobiste wsparcie umożliwiło realizację koncertów w najpiękniejszych świątyniach Rzymu. Nad stroną turystyczną i transportową czuwało profesjonalnie biuro El Holiday, zaś cały ciężar organizacyjny wzięli na siebie członkowie Zarządu PZCHiO.

Reklama

Ważnym momentem było dołączenie do projektu Województwa Podkarpackiego z marszałkiem Władysławem Ortylem. Dzięki tej szerokiej współpracy niemożliwe stało się możliwe. Pokonaliśmy 4000 kilometrów, było 11 autokarów, 11 przewodników, 11 duchownych. Przez rok wspólnie budowaliśmy tę podróż – i udało się. Jestem ogromnie wdzięczna wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób się zaangażowali.

Nie sposób nie wspomnieć, że koncerty zabrzmiały tak fenomenalnie dzięki pracy wielu wspaniałych muzyków, którzy wspierali mnie na każdym etapie. Z serca dziękuję wszystkim kapelmistrzom, a w szczególności Krzysztofowi Ogorzelcowi, za jego profesjonalizm, pasję i zaangażowanie. Dziękuję również Jarosławowi Pelcowi za piękną muzykę organową, która dodawała każdemu koncertowi majestatu i głębi. Ogromne podziękowania kieruję do wszystkich dyrygentów, którzy wspomagali przygotowania – rozśpiewanie chórów, prowadzenie prób. Ich rola była absolutnie nieoceniona. Dziękuję także sopranistce Annie Marii Balawender za przejmujące, pełne emocji sola w Hymnie Jubileuszowym – jej głos poruszał serca słuchaczy.

Na koniec – choć równie ważne – dziękuję wszystkim chórzystom, muzykom orkiestrowym oraz dyrygentom zespołów. Dzięki Wam Wszystkim mogliśmy stworzyć wspólnotę, która wybrzmiała w muzyce – pięknej, podniosłej i głęboko duchowej. Rok przygotowań zaowocował sukcesem, który przyniósł nam wiele wzruszeń i dumy.

W ramach pielgrzymki był realizowany projekt muzyczny „Podkarpacie śladami Jana Pawła II wśród tradycji, kultury i muzyki”. Jaki był dobór repertuaru i jak udało się ten projekt zrealizować w niełatwych przecież warunkach pielgrzymkowych?

Reklama

Od początku wiedziałam, że ten projekt musi mieć wymiar nie tylko artystyczny, ale i duchowy, tożsamościowy. Zależało mi, aby w repertuarze znalazły się utwory odwołujące się do nauczania św. Jana Pawła II, jego wrażliwości i duchowości, a zarazem dzieła, które ukażą piękno i bogactwo muzyczne naszego regionu – Podkarpacia.

Dlatego poprosiłam wybitnych kompozytorów o stworzenie utworów specjalnie na tę okazję. Tak powstała wzruszająca pieśń Totus Tuus do słów Papieża, z muzyką Sebastiana Szymańskiego. To kompozycja pełna emocji, siły i modlitwy, która towarzyszyła nam przez całą pielgrzymkę – i z całą pewnością na trwałe wpisze się w repertuar naszych zespołów.

Powstała także Msza Podkarpacka Dominika Lasoty – dzieło oparte na motywach ludowych, zaczerpniętych z twórczości regionu rzeszowskiego. Dzięki niej mieliśmy zaszczyt zaprezentować naszą muzyczną tożsamość na arenie międzynarodowej.

Nie zabrakło również Hymnu do Błogosławionej Rodziny Ulmów – autorstwa Marty Stącel i Tomasza Piątka. To utwór symboliczny – opowiadający o odwadze, poświęceniu, o wartościach, które są dla nas nie tylko historią, ale i żywym drogowskazem.

Repertuar uzupełniły pieśni bliskie sercu Jana Pawła II – jak Czarna Madonna, Barka, utwory sakralne, patriotyczne. Każdy koncert kończył się majestatycznym wykonaniem Hymnu Polski – jako wyraz naszej narodowej dumy i wdzięczności.

W niedzielę 18 maja w katedrze rzeszowskiej odbędzie się finał pielgrzymki do Rzymu – Msza święta i koncert z okazji 105. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II oraz 25-lecia sakry bp. Jana Wątroby. Jak wyglądają przygotowania?

Reklama

Uroczystość w rzeszowskiej katedrze będzie zwieńczeniem całego projektu i jednocześnie wielkim świętem duchowości, wspólnoty i kultury. Msza św. i koncert z okazji 105. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II oraz 25-lecia sakry biskupiej bp. Jana Wątroby mają dla nas wyjątkowy wymiar – osobisty i wspólnotowy.

Tym razem dołączą także ci, którzy nie mogli uczestniczyć w pielgrzymce. Wspólnie – blisko 2000 osób – wykonamy pieśni, które zabrzmiały w Watykanie. To będzie monumentalne i głęboko poruszające wydarzenie.

W programie znajdą się wszystkie najważniejsze utwory, w tym Totus Tuus, Msza Podkarpacka, Hymn do Błogosławionej Rodziny Ulmów oraz pieśni patriotyczne i sakralne. Będzie to swoisty tryumf wiary, wspólnego działania i miłości do Ojczyzny oraz Kościoła. Z całego serca zapraszam wszystkich – mieszkańców Rzeszowa, Podkarpacia i nie tylko. Takie wydarzenia są niepowtarzalne. To nie tylko koncert. To zapis duchowej historii, która już na zawsze pozostanie w naszych sercach.

2025-05-06 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pół wieku tradycji

Niedziela rzeszowska 21/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Diecezja rzeszowska

Adam Bukowiński

Parafię w Wyżnem erygowano 13 lutego 1975 r.

Parafię w Wyżnem erygowano 13 lutego 1975 r.

Parafia Wyżne jest jedną z czterech, które na przestrzeni lat wyłoniły się z istniejącej od wieków parafii Czudec.

Jej powstanie to wyraz wiary i determinacji mieszkańców wsi. W 1958 r. pochodzący z Wyżnego ks. Aleksander Ziobro urządził kaplicę w swoim rodzinnym domu. Było to jego wotum wdzięczności za otrzymane łaski. Po wyjeździe ks. Ziobro w kaplicy nadal odprawiano Msze święte. Było to możliwe dzięki obecności w Wyżnem tutejszych rodaków, księży salezjanów – ks. Józefa Turczyna, a następnie ks. Juliana Rykały, który przebywał w Wyżnem na rekonwalescencji. Po jego wyjeździe kaplica została zamknięta. W 1971 r. ks. Julian Rykała powrócił do Wyżnego, ale nie mógł odprawiać Mszy św. w kaplicy ze względu na zakaz ze strony władz komunistycznych. Wielokrotnie kaplica była zamykana, drzwi blokowano, ksiądz był wzywany na posterunek milicji i do siedziby Powiatowej Rady Narodowej. Posunięto się nawet do kar finansowych. Na nic zdały się petycje mieszkańców kierowane do władz. Kaplicy nie pozwalano otworzyć, a na piszących sypały się kary i byli poddawani różnym szykanom.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2025 r.

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Producent „Lalki”: podziękowałem TVP za ofertę, ale postanowiłem jej nie przyjmować

2025-07-22 16:15

[ TEMATY ]

kino

Teaserowy plakat "Lalki" / Materiały prasowe / Gigant Films

Podziękowałem TVP za ofertę i po przeanalizowaniu postanowiłem jej nie przyjmować. Motywacja była wyłącznie biznesowa, myślę, że dostarczę do projektu koproducenta lub koproducentów na lepszych warunkach - wyjaśnił producent i scenarzysta nowej filmowej adaptacji „Lalki” Radosław Drabik.

- Dzisiaj padł pierwszy klaps do filmu „Lalka”. Rozpoczęliśmy w centrum Warszawy. Oficjalna informacja pojawi się jeszcze dzisiaj - poinformował PAP współwlaściciel firmy Gigant Films. Wyjaśnił, że w pierwszym dniu zdjęciowym na planie pojawili się m. in. Kamila Urzędowska grająca Izabelę Łęcką i Andrzej Seweryn, który kreuje postać hrabiego Tomasza Łęckiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję