Reklama

Polska

Odsłonięto obelisk poświęcony śp. ks. Romanowi Indrzejczykowi

Żył cicho, dyskretnie i niezwykle skromnie, ale promieniował wielkością i mocą ducha – tak mówili o ks. Romanie Indrzejczyku mieszkańcy warszawskiego Żoliborza, uczestnicy odsłonięcia kamiennego obelisku poświęconego duszpasterzowi młodzieży, poecie i kapelanowi prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który wraz z nim zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Odsłonięcie pamiątkowego kamienia odbyło się dziś na stołecznym Placu Inwalidów.

[ TEMATY ]

prezydent

kapelan

Mateusz Wyrwich

Ks. Roman Indrzejczyk, kapelan „Solidarności” i Prezydenta RP

Ks. Roman Indrzejczyk,
kapelan „Solidarności”
i Prezydenta RP

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z inicjatywą upamiętnienia kapłana wystąpili sami mieszkańcy Żoliborza. Zyskało ono formę steli, czyli kamiennej płyty wykonywanej zwykle z inskrypcją lub płaskorzeźbioną dekoracją.

W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz Żoliborza z jego burmistrzem Krzysztofem Buglą oraz Maciej Łopiński, minister w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy (a wcześniej śp. Lecha Kaczyńskiego) i mieszkańcy dzielnicy, a także parafianie pobliskiego kościoła pw. Dzieciątka Jezus, którego proboszczem w latach 1986-2004 był właśnie ks. Roman Indrzejczyk. Obecni byli ponadto członkowie rodziny ks. Indrzejczyka, w tym jego siostry Anna Pawlak i Lucyna Gulazdowska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odsłonięcia obelisku dokonali: ks. Michał Skibiński, wieloletni przyjaciel ks. Indrzejczyka, siostry śp. kapłana oraz Konrad Tarnopolski reprezentujący inicjatorów upamiętnienia. Inskrypcja na obelisku głosi:

"Pamięci księdza Romana Indrzejczyka (1931-2010)

Za jego mądrość, zrozumienie, tolerancję i miłość do ludzi naszych dusz pasterzowi Żoliborzanie

Nie bój się być dobrym, szlachetnym człowiekiem nawet, gdy dookoła samo zło się toczy

x. Roman Indrzejczyk"

Swoim wspomnieniem o śp. ks. Indrzejczyku podzielił się z zebranymi Andrzej Kawka, rzecznik prasowy dzielnicy Żoliborz.

„Żył cicho, dyskretnie i niezwykle skromnie, ale promieniował wielkością i mocą ducha” – mówił o kapłanie. - Był uosobieniem tego, co z człowieka czyni chrześcijanina. Z miłości bliźniego uczynił życiowe credo, a z „...jako i my odpuszczamy naszym winowajcom” – fundament kapłańskiego powołania – podkreślił Andrzej Kawka.

Zaznaczył też, że ks. Indrzejczyk „nie był złotoustym kaznodzieją, ale jego kazań słuchaliśmy z niesłabnącą uwagą”. - Nie przemawiał, nie straszył, nigdy nie podnosił głosu. Mówił tak, jakbyśmy przed chwilą spotkali się na ulicy i prowadzili zwyczajną rozmowę. W jego ustach Pismo Święte stawało się czymś codziennym, łatwo przyswajalnym, opowieścią nie sprzed 2 tysięcy lat, ale o dniu dzisiejszym – dodał.

Reklama

Poświęcenia postumentu dokonał ks. Paweł Piotrowski, obecny proboszcz kościoła pw. Dzieciątka Jezus. W krótkiej modlitwie wspomniał o posłudze kapłańskiej ks. Indrzejczyka wśród mieszkańców Żoliborza, a także o jego „służbie jako jednego z wielu kapłanów Solidarności w walce o wolną Polskę”, „służbie Ojczyźnie jako osobistego kapelana prezydenta Polski śp. prof. Lecha Kaczyńskiego” i „jego męczeńskiej śmierci na lotnisku w Smoleńsku wraz z pozostałymi 95 osobami, które tam niewinnie zginęły”.

Maciej Łopiński odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników uroczystości. Prezydent nazwał ks. Indrzejczyka „kapłanem łączącym głęboką mądrość i wielkie serce”, którego znał osobiście jako pracownik Kancelarii Prezydenta RP w czasie prezydentury Lecha Kaczyńskiego. „W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej składam mu hołd, a jako człowiek po ludzku za nim tęsknię” – dodał Andrzej Duda.

Ks. Roman Indrzejczyk (1931-2010) święcenia kapłańskie przyjął w 1956 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Był najpierw wikariuszem parafii w Drwalewie i Grodzisku Mazowickiem, następnie w kilku parafiach warszawskich.

Dwukrotnie był krajowym duszpasterzem służby zdrowia: w latach 1961-1976, a następnie 1989-1994. W latach 1987-1989 był duszpasterzem służby zdrowia w Warszawie.

Przed 13 grudnia 1981 r. organizował wieczory poetycko-muzyczne w parafii w Tworkach (był duszpasterzem tamtejszego szpitala psychiatrycznego). Założył i prowadził (1981-86) zespół młodzieżowy.

Od grudnia 1982 prowadził spotkania kolędowe i wieczory poetyckie. Sam też pisał wiersze, które wydał w kilku tomikach. Wiele z nich zostało wydanych przez jego przyjaciół, nie tylko w języku polskim.

Reklama

W czerwcu 1986 r. w parafii Dzieciątka Jezus zorganizował tzw. Parafialne Studium Religijno-Społeczne, w ramach którego prowadzono wykłady historyczne oraz wieczory poetycko - muzyczne. W latach 1981-89 kolportował pisma podziemne oraz książki wielu wydawnictw podziemnych i emigracyjnych. Tu kontynuował także swoją pomoc działaczom opozycji.

Ks. Indrzejczyk udzielał się także aktywnie w ruchu ekumenicznym i dialogu międzyreligijnym. Był m.in. wiceprzewodniczącym ze strony chrześcijańskiej Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. W kościele Dzieciątka Jezus, gdzie był proboszczem, wielokrotnie odbywały się nabożeństwa ekumeniczne oraz spotkania z okazji żydowskiego święta Simchat Tora (Radość Tory), w których uczestniczyli też goście z zagranicy. Przy parafii gromadziły się też osoby związane z międzynarodowym ruchem Pax Christi, którego koordynatorem w kraju był ks. Indrzejczyk.

Przez dziesiątki lat był czynnym katechetą. Kochał pracę z młodzieżą. Patronował we współpracy z Ordynariatem Polowym Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół im. ks. płk Tadeusza Dłubacza, które skupiało młodzież i kadrę nauczycielską szkół podstawowych i gimnazjów z Podkarpacia, których założycielem był wojskowy kapelan.

Ks. Indrzejczyk był ponadto czynnym członkiem Klubu Przewodników Górskich.

Od grudnia 2005 r. pełnił funkcję kapelana prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz rektora kaplic prezydenckich.

Zginął w katastrofie samolotu rządowego pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Pośmiertnie został honorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia.

Kapłaństwu, twórczości poetyckiej i działalności publicznej ks. Romana Indrzejczyka poświęcona jest strona www.ksiadzroman.pl Działa też upamiętniający jego życie profil "Żwykły Ksiądz" na Facebooku.

2015-10-05 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Jerzy żyje wśród nas

Od kilku dni zdigitalizowane zasoby archiwum Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki, mieszczącego się w dawnym mieszkaniu kapelana „Solidarności”, zawierające kilkadziesiąt tysięcy dokumentów, gromadzonych głównie w związku z jego procesem beatyfikacyjnym, są dostępne dla wszystkich zainteresowanych. W zbiorach znajdziemy bezcenne rękopisy autorstwa ks. Jerzego, jego zdjęcia, nagrywane w latach 80-tych filmy, kasety, na których zarejestrowano wszystkie Msze za Ojczyznę z udziałem Męczennika.

Ponad 80 tys. stron dokumentów, w tym zdjęcia, filmy i nagrania dźwiękowe zostało zdigitalizowanych i profesjonalnie opisanych. Stworzono wirtualne muzeum, poświęcone bł. ks. Jerzemu. – Wartość historyczna tego archiwum jest ogromna. Zgromadzone tu dokumenty w bardzo szerokim rozumieniu – zarówno akta pisane, materiały dźwiękowe, filmy - dotyczą nie tylko bezpośrednio Męczennika, ale stanowią także zapis dużego fragmentu historii Polski lat 1980-1990 i dużego fragmentu życia Kościoła, zwłaszcza warszawskiego. Dzięki tym materiałom mamy wiedzę o tym, jak żyła Polska i Kościół przez te 35 lat – powiedział prof. Paweł Skibiński z UW, który był głównym konsultantem projektu digitalizacji Ośrodka Dokumentacji. W jego ocenie żoliborskie archiwum, dzięki niezwykle starannej dokumentacji wszystkiego, co działo się przy grobie ks. Jerzego, jest ewenementem nie tylko w skali Polski, ale także Europy.

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

2024-05-10 13:22

[ TEMATY ]

Raymond Nader

Karol Porwich/Niedziela

Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

W Duszpasterstwie Akademickim Emaus w Częstochowie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Raymond Nader, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Szarbel, podzielił się swoim świadectwem.

Raymond Nader jest chrześcijaninem maronitą, ojcem trójki dzieci, który doświadczył widzeń św. Szarbela. Na początku spotkania Raymond Nader podzielił się historią swojego życia. – Przed rozpoczęciem studiów byłem żołnierzem, walczyłem na wojnie. Zdecydowałem o rozpoczęciu studiów, by tam zrozumieć istotę istnienia świata. Uzyskałem dyplom z inżynierii elektromechanicznej. Po studiach wyjechałem z Libanu do Wielkiej Brytanii, by tam specjalizować się w fizyce jądrowej – tak zaczął swoją opowieść Libańczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję