Reklama

Niedziela Częstochowska

VIII Gminny Przegląd Kolęd „Śpiewajcie i grajcie Mu”

[ TEMATY ]

kolęda

Zofia Białas

Ksiądz Jan Twardowski pytał: „ Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?/Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?/ Dlaczego śpiewamy kolędy? I odpowiadał: „ Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa./ Dlatego, żeby podawać sobie ręce./ Dlatego, żeby uśmiechać się do siebie./ Dlatego, żeby sobie przebaczać”.

O tym wszystkim i o tym, że pan Jezus wyrzekając się ziemskich splendorów, nie wyrzekł się ziemskiej, ludzkiej miłości, matczynej miłości, troski św. Józefa, serdeczności pasterzy i mędrców, przypomnieli wykonawcy VIII Gminnego Przeglądu Kolęd w Ożarowie, przywołując wspomnienie Wigilii, łamanie się opłatkiem, Noc Bożego Narodzenia…

Miejscem VIII Przeglądu Kolęd, zorganizowanego w dniu 17 stycznia pod patronatem Urzędu Gminy Mokrsko przez Zespół Śpiewaczo- Obrzędowy z Ożarowa, Gminną Orkiestrę Dętą z Ożarowa ( w tym roku świętuje 100. lat istnienia), Zespół Szkoły i Przedszkola w Ożarowie oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Mokrsku, tradycyjnie był Dom Ludowo- Strażacki w Ożarowie.

Zgłoszenia wykonawców: dzieci, młodzież, dorośli, zespoły śpiewacze, soliści, chóry…, przyjmowała Gminna Biblioteka Publiczna w Mokrsku. Na liście znalazło się 270. wykonawców, reprezentujących miejscowości z Gminy Mokrsko, ale nie tylko. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili: zespół teatralny ze Skomlina z widowiskiem „Opowieść wigilijna” zrealizowanym na podstawie prozy K. Dickensa, przedszkolaki z Zespołu Szkoły i Przedszkola w Ożarowie z piosenką ”Jest taki dzień” i kolędami „Lulajże Jezuniu”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”), przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Krzyworzece z piosenką „Pada śnieg’ i „ Jasełkami z diabełkiem”, przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Mokrsku z kolędą „Nie płacz Jezuniu” i piosenkami o choince, uczniowie SP w Ożarowie z jasełkami - ilustracją do kolęd „ Nie było miejsca dla Ciebie”, „Bóg się rodzi”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Mizerna cicha…”, „Lulajże Jezuniu”, „Gdy śliczna Panna, „Przybieżeli do Betlejem”, „Dzisiaj w Betlejem”, z życzeniami i fragmentem kolędy „Podnieś rękę Boże Dziecię.

Reklama

Po występach zespołowych przed publicznością występowały zespoły ( z Komornik) i soliści ze szkół podstawowych w Mokrsku i Krzyworzece oraz z gimnazjum w Mokrsku, prezentując przepiękne kolędy: „Gwiazda nad stajenką”, „Kolęda domowa”, „ Mario, czy Ty wiesz?”, „Świeć gwiazdeczko i piosenki „Pada śnieg”, „Jadą kolędnicy, jadą”. W profesjonalnym wykonaniu Pauliny Jarząb uczestnicy Przeglądu wysłuchali” Kolędy dla nieobecnych” i „Cicho, cicho pastuszkowie”. Po popisach wokalnych i instrumentalnych solistów wystąpiła Gminna Orkiestra Dęta z Ożarowa, która pod dyrekcją Tomasza Majtyki zagrała „Lulajże Jezuniu”, „Mędrcy świata”, „Triumfy Króla niebieskiego” oraz „Kamień z napisem LOVE”.

Ostatnia część Przeglądu to popisy wokalne chóru parafialnego w Ożarowie pod kierunkiem Bogdana Wesołego i Zespołów Śpiewaczych. Wystąpiły „Dworzanki” z Mokrska, „Włościanie” z Chotowa, „Zespół Śpiewaczo- Obrzędowy” z Ożarowa i na zakończenie „Trębaczewianie”, utytułowany zespół folklorystyczny, Gość Specjalny Przeglądu. Wszystkie zespoły urzekły widzów strojem i przepiękną interpretacją kolęd i pastorałek.

O randze Przeglądu Kolęd „Śpiewajcie i grajcie Mu” świadczy obecność władz gminnych w osobach: Tomasz Kącki- wójt Gminy Mokrsko, Małgorzata Stanek- sekretarz Gminy Mokrsko, Marek Kieler- wicestarosta powiatu wieluńskiego, przygotowane przez organizatorów pamiątki z logo Gminy, wręczane zespołom i solistom oraz pełna sala słuchaczy.

Przeglądowi towarzyszyła wystawa rękodzieła artystycznego mieszkańców Ożarowa.

2016-01-21 10:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

6 stycznia, jak co roku, Trzej Królowie przybędą do betlejemskiej stajenki

Przyniosą ze sobą dary dla Syna Bożego. W polskiej tradycji nie ma zwyczaju przekazywania sobie w tym dniu prezentów, ale przecież ten rok jest szczególny. Dlatego mamy dla Was podarunek na ten wyjątkowy czas: bezpłatną płytę „Kolędowanie na Tysiące Głosów”.

Usłyszycie na niej najpiękniejsze kolędy i pieśni bożonarodzeniowe wykonane przez solistów sześciu edycji trasy koncertowej „Betlejem w Polsce”. Wśród 120-tysięcznego chóru złożonego z widzów tych koncertów być może rozpoznacie także własny głos?

CZYTAJ DALEJ

Papież do narodu ukraińskiego: w waszym cierpieniu ożywa krzyż samego Chrystusa

2022-11-25 19:08

[ TEMATY ]

papież

list

modlitwa za Ukrainę

PAP/FABIO FRUSTACI

Nie ma dnia, w którym nie byłbym blisko was i nie nosił was w moim sercu i mych modlitwach. Wasz ból jest moim bólem. Dziś widzę was na Chrystusowym krzyżu; was, którzy cierpicie z powodu terroru, rozpętanego przez tę agresję - pisze papież Franciszek w poruszającym liście do narodu ukraińskiego. Zapewnia w nim o nieustannej modlitwie, podziwie i bliskości, względem wszystkich, cierpiących z powodu trwającej wojny.

Publikujemy treść papieskiego listu:

CZYTAJ DALEJ

Co się wydarzy w archidiecezji wrocławskiej w dniach 26-27 listopada 2022 r.?

2022-11-25 20:46

Adobe Stock

W najbliższy weekend zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu archidiecezji wrocławskiej (26-27 listopada 2022)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję