Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Jędraszewski: kapłan jako spowiednik staje się bramą miłosierdzia

Kapłan poprzez swoją posługę jako spowiednik staje się bramą miłosierdzia dla ludzi – powiedział abp Marek Jędraszewski, który wraz z biskupami i prezbiterami archidiecezji łódzkiej celebrował Mszę świętą Krzyżma.

[ TEMATY ]

kapłan

abp Marek Jędraszewski

Łukasz Głowacki

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

We wstępie do Mszy św. metropolita łódzki powiedział do zgromadzonych księży, że jubileuszowy rok 1050. rocznicy Chrztu Polski jest szczególnym zobowiązaniem właśnie dla kapłanów, by byli wierni postanowieniom chrzcielnym i je wypełniali.

Abp Jędraszewski w słowie skierowanym do kapłanów mówił o spowiedzi i o szczególnej posłudze spowiedników, jaką są zobowiązani nieść swoim wiernym. - Jesteśmy sługami przebaczenia Bożego – mówił metropolita łódzki.

Reklama

- Spowiednik powinien przyjmować skruszonych jak ojciec, który wita marnotrawnego syna. Spowiednicy są wezwani do tego, aby być znakiem prymatu miłosierdzia. Jak wielka na nas spoczywa odpowiedzialność, by nie tamować drogi Bożemu miłosierdziu - mówił abp Jędraszewski. - Nie wolno nam ludzi od tego zdroju miłosierdzia Bożego oddzielać - dodał.

Metropolita łódzki nawiązał także do zbliżającej się 75. rocznicy aresztowania i wywiezienia ponad 150 kapłanów archidiecezji łódzkiej przez nazistów do obozu przejściowego w Konstantynowie Łódzkim, a następnie do obozu koncentracyjnego w Dachau.

Dla upamiętnienia tej rocznicy kapłani podczas Wielkiego Postu składali jałmużnę wielkopostną, która zostanie przeznaczona na budowę pomnika łódzkich kapłanów męczenników. Za te ofiary serca metropolita łódzki podziękował duchowieństwu.

Reklama

W uroczystości wziął udział o. Bulos Grei, archimandryta Kościoła greckokatolickiego w Kairze, który opiekuje się chrześcijańskimi rodzinami syryjskimi. Wyraził on wdzięczność za wsparcie i pomoc Kościoła łódzkiego dla prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

Podczas Mszy Św. kapłani odnowili przyrzeczenia złożone w dniu święceń kapłańskich. Został pobłogosławiony również olej Krzyżma, którym namaszcza się nowo ochrzczonych i naznacza się bierzmowanych oraz olej chorych przeznaczony dla pokrzepienia tych, którym brakuje zdrowia. Po Eucharystii oleje zostały przekazane dekanatom archidiecezji łódzkiej.

2016-03-24 14:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dusza Polsko-Słowacka

Niedziela Ogólnopolska 41/2016, str. 16

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

O. Mirosław Chmielewski CSsR

Ksiądz profesor Tadeusz Zasępa (1946 – 2016)

Ksiądz profesor
Tadeusz Zasępa
(1946 – 2016)

Odszedł polski ksiądz, który przez ostatnie lata cieszył się dużym autorytetem publicznym na Słowacji

W Rużomberoku na Słowacji 18 września 2016 r. zmarł ks. Tadeusz Zasępa. Żył 70 lat, ale wiedział, że 37 z nich zostało mu podarowanych.

CZYTAJ DALEJ

Gdyby św. ojciec Kolbe przeżył wojnę, to zbudowałby imperium medialne

2021-07-23 09:10

[ TEMATY ]

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Wielu biografów czy publicystów, którzy piszą o ojcu Maksymilianie, mówi o jego ofierze za współwięźnia i męczeńskiej śmierci w Auschwitz. Zbliża się 80. rocznica tego wydarzenia. Natomiast po dziś dzień nie w pełni doceniana jest działalność, którą wykonywał wcześniej. Można odnieść wrażenie, że za samą tę działalność godziłoby się uznać heroiczność jego cnót i doprowadzić do procesu beatyfikacyjnego.

Tak też opisuje życie i postawę o. Maksymiliana jego biograf, Czesław Ryszka:

CZYTAJ DALEJ

Na Święto Policji – rowerem z Lubelszczyzny na Jasną Górę

2021-07-24 09:39

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

policja

Jasna Góra News

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Za wszystkich przedstawicieli służb mundurowych wspierających budowanie ładu i bezpieczeństwa w Ojczyźnie i za poległych na służbie w obchodzone dziś Święto Policji modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 8. Rowerowej Pielgrzymki Policjantów Lubelszczyzny.

Przy pamiątkowej tablicy złożono hołd funkcjonariuszom Policji Państwowej II Rzeczypospolitej zamordowanym na Kresach Wschodnich przez Sowietów po 17 września 1939 r. Dokładnie 102 lata temu, 24 lipca 1919 r. Sejm powołał Policje Państwową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję