Reklama

MÓJ KOMENTARZ

Co to jest "strona żydowska"?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odkąd kłamliwa książka J.T.Grossa wywołała "sprawę Jedwabnego" - do dziś nierozstrzygnięte zostaje pytanie: ilu Żydów zamordowano w Jedwabnem? Wydawałoby się, że nic prostszego jak podjąć próbę odpowiedzi na to pytanie poprzez dokonanie ekshumacji zwłok, jak to czyni się wedle polskiego prawa w podobnych przypadkach. A rozbieżności w podawanych liczbach są ogromne: są historycy mówiący o kilkudziesięciu osobach spalonych w stodole, inni mówią o ponad tysiącu... Przynajmniej ta sprawa może zostać wyjaśniona i to stosunkowo łatwo - niestety, na przeprowadzenie ekshumacji zwłok nie zgadza się "strona żydowska" .

W wywiadzie dla KAI z 15 maja br. Ksiądz Prymas Józef Glemp powiedział m.in.: "Uważam, że należałoby odkryć ten zbiorowy grób, jaki istnieje nieopodal spalonej stodoły w Jedwabnem, i przekonać się, ilu jest pomordowanych. Do tego mamy pełne prawo - tak przewiduje polskie prawo o cmentarzach. Sądzę, że nie jest to nietakt, gdyż postępujemy zgodnie z obowiązującym prawem. Zostało to jednak zawieszone na życzenie ´strony żydowskiej´, choć w Polsce nie obowiązuje prawo żydowskie. Ludzkie szczątki można przecież uszanować, przekładając je i znów układając z czcią w to samo miejsce. Tak było w wielu miejscach i w takim postępowaniu nie może być mowy o profanacji".

Właściwie nic dodać, nic ująć, może tylko prócz kilku jeszcze słów.

Jeśli akurat ta działka zostanie przekazana "stronie żydowskiej" na cmentarz przed dokonaniem ekshumacji - prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się, ile ofiar naprawdę tam spoczywa. A może o to właśnie chodzi "stronie żydowskiej"?

I - co to jest właściwie ta "strona żydowska"?

Partnerem dla rządu polskiego nie jest jakaś enigmatyczna " strona żydowska", ale rząd państwa Izrael. Akurat rząd państwa Izrael w tej sprawie oficjalnie nie wypowiedział się. "Stroną żydowską" byłyby więc pewne organizacje żydowskie, działające w różnych krajach, ale które nie są podmiotami prawa międzynarodowego, więc nie są partnerem dla rządu polskiego. W międzynarodowym rozproszeniu działają też rozmaite organizacje Irlandczyków, Włochów, Chińczyków itp., ale nie one są partnerami do rozmów dla rządu polskiego, ale rządy krajów, w których ci Irlandczycy, Włosi, Chińczycy itp. żyją.

Kilka lat temu przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych powołano nawet pełnomocnika ministra ds. kontaktów z diasporą żydowską.

Wzbudziło to falę uzasadnionej krytyki (o ile sobie przypominam, nie było wówczas nawet pełnomocnika ds. kontaktów z Polonią!): diaspora żydowska i rozmaite organizacje żydowskie rozsiane po różnych krajach świata nie są podmiotami prawa międzynarodowego i nie są partnerami do rozmów dla rządu polskiego. Utworzenie takiego stanowiska w polskim MSZ stworzyło niebezpieczny precedens: organizacje te mogą odtąd żądać oficjalnych rozmów z państwem polskim, z jego rządem...

Czy rząd premiera Buzka (do nowych wyborów jest jeszcze trochę czasu...) podejmie inicjatywę, by zlikwidować ten kuriozalny w skali światowej urząd (w żadnym państwie UE np. nie ma swego odpowiednika..)? Bo, jak widać, nie tylko nie przyczynia się on do wzmacniania "strony polskiej" wobec "strony żydowskiej", ale jakby "stronę polską" osłabia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patronowie Dnia: Święci Kosma i Damian – święci ekumeniczni

[ TEMATY ]

Święci Kosma i Damian

Materiał vaticannews.va/pl

„Święci ekumeniczni”, ostatni święci dołączeni do kanonu rzymskiego – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 26 września wspominamy św. Kosmę i św. Damiana, męczenników. Prawdopodobnie byli bliźniakami. Urodzili się w drugiej połowie III wieku, zmarli w 303 roku w Cyrze na terenie obecnej Turcji. Ich relikwie znajdują się w Rzymie w kościele im poświęconym. Są patronami lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów oraz chorych.

Według różnych tradycji, św. Kosma i św. Damian mieli być bliźniakami, urodzonymi na Bliskim Wschodzie. Jako lekarze doskonalili swoje umiejętności w różnych miastach Cesarstwa Rzymskiego. Po przyjęciu wiary chrześcijańskiej w radykalny sposób zaczęli wypełniać Chrystusową zachętę: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych i wypędzajcie złe duchy! Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie! Nie zdobywajcie złota ani srebra, ani miedzi do swych trzosów” (Mt 10,8-9). Za swoją pracę nie pobierali więc żadnego wynagrodzenia. Takich jak oni, nazywano wówczas „anargytami”, od greckiego słowa anárgyroi, czyli „wrogowie pieniądza”, albo „ci, którzy nie przyjmują srebra”. Dla biednych, pozbawionych w tamtym czasie jakiejkolwiek opieki medycznej, byli jak dar z nieba.
CZYTAJ DALEJ

Czy Chopin był ateistą? Co o kościelnych legendach może powiedzieć historyk?

2025-09-26 13:42

[ TEMATY ]

"Niedziela. Magazyn"

Adobe Stock

Fryderyk Chopin

Fryderyk Chopin

Ateista, a może człowiek głębokiej wiary – kim naprawdę był Fryderyk Chopin? W najnowszym numerze „Niedziela. Magazyn” (nr 10 – październik-grudzień 2025) staramy się rozwikłać tę jedną z największych tajemnic historii muzyki. Odpowiedź na nią może na nowo zdefiniować nasze wyobrażenie o Chopinie.

W „Magazynie” nr 10 znajduje się więcej sensacyjnych artykułów. Przyglądamy się np. celibatowi na przestrzeni dziejów, pytając o to, kto i dlaczego wymyślił celibat. Znane powiedzenie głosi, że w każdej legendzie znajduje się ziarenko prawdy. Idąc za tą myślą Grzegorz Gadacz okiem historyka spogląda na kościelne legendy, które legły u podstaw naszej tożsamości narodowej. Jasna Góra jest wciąż niezgłębioną tajemnicą, a jednym z jej słabo zbadanych sekretów jest funkcja więzienia, którą klasztor pełnił w minionych wiekach. Kto i dlaczego był więziony na Jasnej Górze? Na to pytanie odpowiada Ireneusz Korpyś. Profesor Grzegorz Kucharczyk demaskuje mit założycielski reformacji, a Bogdan Kędziora rozprawia się z czarną legendą krucjat. Matka Boża z Guadalupe wciąż rozpala wyobraźnię wiernych na całym świecie, ale co tak naprawdę wiemy o Jej objawieniach? Pogłębionej analizy tego, jak doszło do objawień maryjnych w Meksyku i jak przebiegały, podejmuje się Grzegorz Kaczorowski.
CZYTAJ DALEJ

Parlament Słowacji: nie ma innych płci niż męska oraz żeńska

2025-09-27 07:23

[ TEMATY ]

Słowacja

Adobe Stock

Słowaccy parlamentarzyści przyjęli w piątek zmiany w konstytucji, które wzmacniają wartości konserwatywne. Do ustawy zasadniczej wprowadzono regulację o nadrzędności prawa krajowego w kwestiach „tożsamości narodowej”. Dotyczy to m.in. uznania wyłącznie dwóch płci.

Konstytucja Słowacji uznaje wyłącznie biologiczną płeć mężczyzny i kobiety. Jedną z poprawek wprowadzonych w trakcie debaty parlamentarnej jest artykuł, zgodnie z którym kraj gwarantuje równość między mężczyznami i kobietami w zakresie wynagrodzenia za wykonaną pracę. Wprowadzono zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Uznano też, że edukacja dzieci w kwestiach seksualnych będzie podlegać nadzorowi rodziców.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję