Reklama

Głos z Torunia

Toruń: prezentacja książki bp. Suskiego „Sakramentarze. Przewodnik po rękopisach”

„Sakramentarze. Przewodnik po rękopisach” to najnowsza książka biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego, która zaprezentowana została w czwartek, 5 grudnia w Auli Magna Wydziału Teologicznego. Autorowi wręczono mu Księgę Pamiątkową z okazji 75. rocznicy urodzin.

[ TEMATY ]

bp Andrzej Suski

Wiesław Ochotny

Laudację otwierającą uroczystość wygłosił dziekan Wydziału teologicznego UMK ks. prof. dr hab. Dariusz Kotecki. Dziekan wydziału przedstawił sylwetkę i dorobek naukowy bpa Suskiego oraz jego zasługi dla Kościoła powszechnego i lokalnego. - Księże Biskupie Andrzeju trudno wyrazić słowami to, co uczyniłeś dla Kościoła, diecezji, Torunia, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika,biblistyki i całego świata nauki. Niech Cię Bóg prowadzi – zakończył ks. prof. Kotecki.

Następnie ks. prof. dr hab. Dariusz Zagórski, rektor toruńskiego seminarium duchownego przedstawił książkę opracowaną przez bpa Andrzeja Suskiego „Sakramentarze. Przewodnik po rękopisach”. To wyjątkowe dzieło stanowi przede wszystkim pomoc dla osób zainteresowanych liturgią łacińską i księgami liturgicznymi w średniowieczu. Składa się z 1179 jednostek opisanych sakramentarzy i ich fragmentów, również tych pochodzących z ksiąg powstałych przed XIII wiekiem. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa „Adam Marszałek” w ramach serii Fontes Scrutari, której pomysłodawcą jest właśnie biskup toruński Andrzej Suski.

Po prezentacji książki bpa Andrzeja zaprezentowano Księgę Pamiątkową. Prezentacji dokonał ks. prof. Waldemar Chrostowski. W swoim wystąpieniu ks. prof. Chrostowski zaznaczył, że w darze wdzięczności dajemy księdzu biskupowi owoce naszych umysłów. W książce dominują dwa środowiska naukowe: Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Warszawy oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Torunia. - Ksiądz biskup uczył nas wielkiej pokory, a pokora, jak mówił Benedykt XVI, jest imieniem Boga. Dziękujemy księdzu biskupowi za tę lekcję – mówił ks. prof. Chrostowski.

Reklama

Po wręczeniu Księgi Pamiątkowej oraz kwiatów jubilatowi głos zabrali zaproszeni goście, którzy wyrażali swoje uznanie i wdzięczność za dar posługi bp. Suskiego dla Kościoła i lokalnej społeczności.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. biskup pomocniczy diecezji toruńskiej Józef Szamocki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski, prof. dr hab. Andrzej Tretyn, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, ks. dr Mariusz Kuciński, dyrektor Centrum Studiów Ratzingera w Bydgoszczy, ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski, członkowie Stowarzyszenia Biblistów Polskich: ks. prof. Waldemar Chrostowski, ks. prof. Bogdan Poniży, ks. prof. Roman Bartnicki, którzy są redaktorami Księgi Pamiątkowej. Obecni byli także pracownicy i studenci Wydziału Teologicznego oraz zaproszeni goście.

2016-12-15 19:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Suski: Odpoczynek to nie luksus, lecz obowiązek moralny

[ TEMATY ]

bp Andrzej Suski

Joanna Kruczyńska

- Odpoczynek to nie przywilej, czy luksus. To ważny obowiązek moralny – powiedział bp Andrzej Suski podczas Mszy św. sprawowanej w toruńskiej katedrze z okazji centralnych obchodów „Barbórki” Polskiej Spółki Gazownictwa.

W homilii bp Andrzej Suski podkreślił wartość ludzkiej pracy.

CZYTAJ DALEJ

Wypatrzeni przez Maryję - Dzień Życia Konsekrowanego na Jasnej Górze

2023-02-02 10:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Jasna Góra to dla wielu osób konsekrowanych miejsce ich powołania, dziękczynienia i zawierzenia swej służby Bogu na wzór Maryi. W obchodzony dziś Światowy Dzień Życia Konsekrowanego także tutaj trwa modlitwa pielgrzymów za siostry, ojców, braci i świeckich żyjących według rad ewangelicznych.

- Mamy w sercu Kościoła, na jego zapleczu takie osoby, które poświęcają swoje życie. Nie zakładają domów, nie robią kariery, żyją w czystości, ubóstwie i pokorze, ale podejmują wiele dzieł miłosierdzia i są takimi prostymi osobami, ale z wielkim duchowym zapleczem - tak o osobach konsekrowanych mówił w rozmowie z @JasnaGóraNews bp Andrzej Przybylski delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań.

CZYTAJ DALEJ

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

2023-02-03 07:26

[ TEMATY ]

depresja

bp Edward Dajczak

EDK

Bp Edward Dajczak zakończył swoją posługę biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego na rok przed koniecznością złożenia urzędu wynikającą z ukończenia 75 lat. W wywiadzie zrealizowanym dla diecezjalnej telewizji internetowej Dobre Media przyznał, że zdecydował się na rezygnację z powodu problemów zdrowotnych - zmagań z depresją oraz atakami stanów lękowych.

Bp Dajczak powiedział, że są to skutki przebytych trzech zakażeń wirusem powodującym COVID.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję