Reklama

Ks. Peszkowski - Jubilat rodem z Sanoka

Niedziela przemyska 28/2004

50. rocznicę kapłaństwa obchodził 13 czerwca br. w Sanoku ks. Zdzisław Peszkowski. Uroczystości miały miejsce w kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Mszy św. przewodniczył szkolny kolega Jubilata - ks. inf. Stanisław Turkowski, pracujący w archidiecezji wrocławskiej. Ks. Peszkowski nie był obecny na uroczystościach, ponieważ od pierwszych dni czerwca br. przebywa w szpitalu w Warszawie. Jego symboliczną obecność wyrażał bukiet pięćdziesięciu czerwonych róż spoczywających na pustym fotelu.
W kazaniu ks. Turkowski przedstawił sylwetkę swojego kolegi, podkreślając m.in., że „jego mocna osobowość została ukształtowana na trzech filarach. Te niepodważalne zasady, które szczególnie w czasach międzywojennych były podstawą wychowania w naszej Ojczyźnie, to rodzina, szkoła i Kościół. Ks. Peszkowski jest wspaniałym przykładem budowania życia na tym solidnym fundamencie”.
Licznie zebrani w kościele duchowni, wierni, przyjaciele i znajomi Jubilata, mogli usłyszeć jego głos. Poprzez łącze telefonicznie ks. Peszkowski podziękował swoim przyjaciołom i sanoczanom za obecność na uroczystościach. W krótkim przemówieniu nawiązał do lat młodości spędzonych w Sanoku, przypomniał miejsca i osoby, które go ukształtowały. Jubilat podziękował za nadanie mu tytułu Honorowego Obywatela Sanoka. Wspomniał także o Matce Bożej Pocieszenia z kościoła Franciszkanów, której nie tylko on wiele zawdzięcza. Jak powiedział - „mój przyjaciel, Ksiądz Prymas Stefan Wyszyński, został uwolniony z internowania w Komańczy w październiku 1956 r., miesiąc po ofiarowaniu mu przez franciszkanów kopii tego obrazu”.
„Jestem dumny z tego, że oprócz Ojca Świętego Jana Pawła II, Honorowymi Obywatelami Sanoka są dwaj moi koledzy z klasy. Pierwszy to prof. Marian Pankowski, dramaturg, pisarz, literaturoznawca i wieloletni kierownik katedry slawistyki na Uniwersytecie w Brukseli. Drugim jest oczywiście ks. Zdzisław Peszkowski” - powiedział ks. inf. Turkowski.
Ks. Zdzisław Peszkowski urodził się w 1918 r. w Sanoku, w szlacheckiej rodzinie herbu Jastrzębiec. Tu ukończył szkołę powszechną i gimnazjum. Jako oficer w 1939 r. został wzięty do niewoli i osadzony w obozach w Kozielsku, Pawliszczewie, Griazowcu i Katyniu. Po wojnie zamieszkał na Zachodzie. Studiował na Oxfordzie i Uniwersytecie w Detroit. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1954 r. w Detroit, jako kapłan archidiecezji przemyskiej. Dzięki jego inicjatywie powstał milenijny akt oddania Polski w niewolę Maryi, który został wydrukowany w Kanadzie, ofiarowany Księdzu Prymasowi Wyszyńskiemu i następnie umieszczony we wszystkich kościołach w Polsce. Jest doktorem filozofii. Był wieloletnim wykładowcą teologii, literatury i języka polskiego na uczelniach amerykańskich, jest autorem ponad stu pozycji wydawniczych z zakresu historii Polski, literatury, filozofii, dydaktyki, teologii i religii. Od roku 1994 ks. Peszkowski przebywa na stałe w Polsce. Zajmuje się głównie działalnością na rzecz upamiętniania męczeńskiej śmierci Polaków oraz historii i miejsc martyrologii narodu polskiego. Jest kapelanem Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życie pięknie dojrzałe

2021-07-14 12:11

Niedziela Ogólnopolska 29/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

senior

seniorzy

Maciej Krawcewicz

Papież zachęca, żebyśmy spojrzeli z uwagą i miłością na babcie i dziadków, na osoby starsze. Spójrzmy więc. Oto trzy historie.

Nie odpuszczają, ale wciąż dbają o to, na czym im zależy. Podejmują wyzwania. Chcą być potrzebni i tacy są. Porzucają marzenia, by mierzyć się z rzeczywistością. Kochają. Troszczą się. Uśmiechają –mimo trudności i upływu lat. Papież Franciszek wykazał się genialną intuicją: przypomniał, że bez względu na wiek stale jesteśmy wzywani do realizacji najlepszego planu – Bożego planu.

CZYTAJ DALEJ

Znak obecności Pana

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Słowo, które Pan daje nam na 17. niedzielę w ciągu roku, rozpoczyna się sceną zaczerpniętą z religijności Izraela Starego Testamentu. Nieznany z imienia człowiek z Baal-Szalisza przynosi prorokowi Elizeuszowi chleb z pierwocin tamtego roku: „dwadzieścia chlebów jęczmiennych i świeże zboże w worku”. Gdyby nie to, że chodzi o chleb pierwocinowy, można by przyjąć, że to tylko prezent złożony w celu zaspokojenia głodu. Bliższe wyjaśnienie sensu tego czynu podaje nam Katechizm Kościoła Katolickiego, przypominając, że w Starym Przymierzu taki dar ofiarowywano na znak wdzięczności wobec Stwórcy. W kontekście Wyjścia z Egiptu ten czyn otrzymał również nowe znaczenie: niekwaszony chleb, który Izraelici spożywają co roku w święto Paschy, upamiętnia pośpiech wyzwalającego wyjścia z Egiptu (por. n. 1334).

CZYTAJ DALEJ

Czekają na anioła. Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

2021-07-26 06:23

pl.freepik.com

Przyszłość świata znajduje się w tym przymierzu pomiędzy młodymi i starszymi

Przyszłość świata znajduje się w tym
przymierzu pomiędzy młodymi i starszymi

Największym darem dla ludzi w podeszłym wieku jest obecność innych osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję