Reklama

Maltańska Służba Medyczna

W służbie dla Kościoła i miasta

Maltańska Służba Medyczna powstała w Łagowie zaledwie pół roku temu, 6 grudnia 2003 r. Jej celem jest niesienie pomocy drugiemu człowiekowi. Pomoc ta polega na zabezpieczaniu przedmedycznym imprez, pielgrzymek i festiwali. Już w pierwszych dniach po powstaniu zabezpieczała wigilię dla samotnych, zorganizowaną przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Łagowie.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 28/2004

Jako organizacja katolicka postanowiła aktywnie uczestniczyć w uroczystościach kościelnych na terenie parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Łagowie. Przejawem tej działalności była zorganizowana przez oddział MSM warta przy ciemnicy w Wielki Piątek. Ubrani w mundury ratownicy i kadeci MSM cały dzień pełnili wartę, stojąc w modlitwie i skupieniu przy ciemnicy. Następnie cała jednostka uczestniczyła w nabożeństwie wielkopiątkowym, przy okazji udzielając pomocy ludziom obecnym w kościele, którzy zasłabli w czasie nabożeństwa. Na koniec we współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży z Łagowa aktywnie uczestniczyli w wieczornym czuwaniu przy Bożym Grobie, które miało postać spektaklu słowno-muzycznego. MSM aktywnie uczestniczyła również we Mszy rezurekcyjnej w Niedzielę Wielkanocną, niosąc w czasie procesji i trzymając w czasie Mszy św. sztandar kościelny św. Dominika.
Była to pierwsza, ale nie ostatnia uroczystość kościelna, w której aktywnie uczestniczyła MSM z Łagowa.
13 maja młodzi maltańczycy uczestniczyli w procesji zorganizowanej przez ks. Norberta Nowaka z okazji święta Matki Bożej Fatimskiej. Uroczystość zaczęła się w domu rekolekcyjnym w Łagowie, gdzie mieści się kaplica Matki Bożej Fatimskiej. Uroczysta procesja przeszła ulicami Łagowa i dotarła do kościoła parafialnego. Reprezentacja MSM ubrana w stroje maltańskie niosła figurę Matki Bożej Fatimskiej. Wzięła następnie aktywny udział we Mszy św., która odprawiona została w kościele parafialnym.
Jednostka Maltańskiej Służby Medycznej w Łagowie została poproszona przez rodziców dzieci pierwszokomunijnych o zabezpieczenie Mszy św. 30 maja, podczas której dzieci klas drugich naszej parafii przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej. Młodzi maltańczycy służą swoją pomocą także na licznych festynach i zabawach. Tak było na festynie europejskim zorganizowanym w dniach 1 i 2 maja przez Urząd Gminy w Łagowie oraz na międzynarodowym festynie drwali w Niedźwiedzi.
Maltańska Służba Medyczna jest organizacją młodą, ale bardzo prężnie do tej pory działającą. Jestem pełen podziwu i pełen wdzięczności dla tych młodych ludzi, którzy wstąpili w maltańskie szeregi. To oni poświęcają bezinteresownie bardzo dużo swojego wolnego czasu po to, aby pogłębiać swoje umiejętności w niesieniu pierwszej pomocy i później praktycznie wykorzystywać je w czasie zabezpieczania różnych akcji. Równie ważna jest też pomoc różnych osób, którzy wyposażają nas w sprzęt medyczny, środki opatrunkowe, strój maltański i materiały treningowe. Bez nich nasza jednostka nie mogłaby tak funkcjonować.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krakowskie ŚDM we wspomnieniach włoskiego dziennikarza

2021-07-28 08:28

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Archiwum Paolo Fucili

Fucili Paolo

Fucili Paolo

Paolo Fucili od zawsze był zafascynowany Światowymi Dniami Młodzieży. Jako dziennikarz uczestniczył po raz pierwszy w historycznym ŚDM, który miał miejsce w Rzymie w czasie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Dla telewizji włoskiego Episkopatu TV2000 relacjonował ŚDM w Krakowie. W międzyczasie napisał książkę o historii Dni Młodzieży. Z okazji piątej rocznicy spotkania Franciszka z młodzieżą świata w Krakowie przeprowadziłem z nim krótką rozmowę.

Włodzimierz Rędzioch: - Co oznaczało dla Ciebie uczestnictwo w ŚDM w Krakowie?

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: tylko wiara wyzwala człowieka z ograniczeń i ciasnoty jego czasów

2021-07-27 14:45

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

O swojej drodze kapłańskiej i doświadczeniach duszpasterskich opowiedział papież-senior Benedykt XVI w wywiadzie udzielonym pisemnie Tobiasowi Winstelowi z okazji 70. rocznicy swoich święceń kapłańskich, a który ukazał się na łamach niemieckiego miesięcznika katolickiego „Herder Korrespondenz”.

Oto całość rozmowy Tobiasa Winstela z Benedyktem XVI w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Ekumeniczny pochówek dawnych mieszkańców Wrocławia

2021-07-28 18:55

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Na Cmentarzu Kiełczowskim pochowano szczątki dawnych Wrocławian. Kości zostały odkryte przy budowie nowego torowiska na ul. Złotoryjskiej.

W ekumenicznej ceremonii powtórnego pochówku wzięli udział ks. Rafał Kowalski przedstawiciel Kościoła Rzymskokatolickiego oraz sekretarz biskupa ewangelickiego Waldemara Pytla, ks. Paweł Meler z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję