Mówi prezes Daniela Pajnowska: „W naszej parafii Oddział powstał 24 marca 2004 r. W ramach działalności, jaką jest misja ewangelizacyjna Kościoła i obowiązek przekształcania świata w duchu wartości objawionych przez Jezusa Chrystusa, nasz Oddział zajmuje się m.in. pomocą ludziom potrzebującym, a szczególnie pozostającym bez pracy”.
Aby skuteczniej przebiegała formacja, dialog i realizacja zadań pomocowych, członkowie Oddziału podzielili się na kilka grup, np. w zależności od zainteresowań społecznych czy wykonywanych zawodów. Są to grupy: modlitewna; wizualno-medialna; ekonomiczno-prawna; poszukująca nowych miejsc pracy; szkoleniowo-propagandowa; pomagająca dzieciom i młodzieży; ludziom chorym; rodzinie.
Grupy bardzo ściśle ze sobą współpracują, a służy temu m.in. autentyczne zaangażowanie ze strony Księdza Proboszcza i Wikariuszy, którzy służą swoją pomocą i fachowością. „Kluczowym zadaniem Akcji Katolickiej jest przygotowanie jednostek i społeczeństwa do przyjęcia współodpowiedzialności za drugiego człowieka i urządzenia świata - twierdzi D. Pajnowska. - Z uwagi na dzieło ewangelizacji, w które Akcja Katolicka włącza się bezpośrednio, jej dialog i jej praca stanowi ważną odpowiedź na wezwania Ojca Świętego”.
Choć trudno byłoby opiniować skalę ważności ośmiu grup składających się na całokształt tej konkretnej parafialnej Akcji Katolickiej, obecnie, w czasach tragicznych następstw bezrobocia, ten aspekt pracy oddziału przynosi bardzo wymierne efekty. Angażuje się w tę pracę większość członków AK. Zostały np. opracowane specjalne kwestionariusze dla poszukujących pracy, kierowane do pracodawców, prowadzone są negocjacje w sprawach zatrudnienia - a często bywają to rozmowy trudne, wymagające determinacji i fachowości. D. Pajnowska ocenia, że zrealizowano ponad 100 interwencji o pracę, a ponad 20 osób dzięki temu znalazło zatrudnienie. W parafialnych informacjach można przeczytać m.in., że oddział „pomaga w kojarzeniu potencjalnych pracodawców, tj. ludzi potrzebujących doraźnej, odpłatnej pomocy w wykonywaniu drobnych prac domowych, np. sprzątanie, mycie okien, trzepanie dywanów, pranie, pieczenie, gotowanie, robienie zakupów, opieka nad dziećmi, osobami chorymi, niepełnosprawnymi itp., a także inne usługi specjalistyczne, jak: plastyczna dekoracja pomieszczeń i sal balowych, przepisywanie na komputerze i jego naprawa”. Rodzaj ofiarowanych usług wciąż się poszerza, a o skali problemu może świadczyć, że obecnie Zarząd AK ma pod opieką także ponad 50 osób z wyższym wykształceniem, dotąd bezskutecznie poszukujących pracy. O popularności tego odcinka pracy Oddziału może świadczyć napływ osób spoza parafii, a nawet z miejscowości dość odległych od Kielc. „Każdą sprawę rozpatrujemy, nikogo nie odsyłamy z kwitkiem” - zapewnia Pani Prezes.
Z jej doświadczeń wynika także, że tego typu praca społeczna daje dużo satysfakcji i radości. „W ludziach tkwi potężny potencjał działania, chęć niesienia innym pomocy, trzeba tylko dobrze ją ukierunkować” - wyjaśnia, mając osobiste doświadczenie w różnych sferach pracy społecznej.
Wypracowując własne sposoby walki z bezrobociem, parafialny Oddział AK przeprowadził szkolenia dla bezrobotnych (m.in. w zakresie przygotowania cv, listu motywacyjnego, pierwszego kontaktu z pracodawcą), a także nieodpłatny kurs języka hiszpańskiego (w planie inne języki, szkolenie w zakresie poszukiwanych na rynku zawodach, być może powołanie klubu pracodawcy).
Wątek przeciwdziałania bezrobociu podejmie także ogólnopolskie sympozjum zaplanowane na 21-23 kwietnia 2005 r. (Kielce, Skorzeszyce) pod hasłem Promocja regionu i jej wpływ na zatrudnienie. W sympozjum wezmą udział m.in. specjaliści problematyki z Kielecczyzny i niektórych ośrodków akademickich w kraju, asystenci Akcji Katolickiej, kapłani, ludzie biznesu, odpowiedzialni za rynek pracy. Patronat obejmie bp Kazimierz Ryczan. Treści programowe są tak skonstruowane, aby pomogły we wdrażaniu do własnej działalności i przedsiębiorczości oraz do pozyskiwania funduszy strukturalnych i unijnych (szczegóły przedstawimy w numerze poprzedzającym sympozjum). Zwieńczeniem sympozjum być może będą warsztaty, zaplanowane na czerwiec - lipiec.
Każda z ośmiu grup Oddziału Akcji Katolickiej w parafii może się włączyć (i włącza) w ten samodzielnie wypracowany schemat przeciwdziałania bezrobociu. Ponadto podczas blisko rocznej działalności udało się przeprowadzić kilka innych, udanych akcji. Była to np. zbiórka używanych podręczników szkolnych, z których skorzystało sporo dzieci (część zachowano nawet na przyszły rok), zbiórka funduszy na Papieskie Dzieło Nowego Tysiąclecia. W ramach Forum Papieskiego grupa kilku osób z Akcji Katolickiej przygotowała prezentację dotyczącą powołania ludzi świeckich w Kościele. Powoli jest uruchamiana pomoc dzieciom niepełnosprawnym, np. w dotarciu do kościoła. Dobrze wypadło patronalne święto Akcji Katolickiej w uroczystość Chrystusa Króla - we wspólnej modlitwie licznie uczestniczyły inne grupy parafialne. W każdą trzecią niedzielę miesiąca członkowie Oddziału przygotowują oprawę liturgiczną Mszy św. o godz. 11.00. W piątki grupa modlitewna zaprasza na spotkania z Pismem Świętym. W czerwcu ub.r. była ogólnopolska pielgrzymka AK, a w minionym okresie świątecznym prawdziwie rodzinna, integrująca atmosfera towarzyszyła spotkaniom opłatkowym.
Słowem, życie tego parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej nie sprowadza się tylko do kilku okazjonalnych, zdawkowych spotkań i papierowych sprawozdań. Przykład ze św. Józefa pokazuje, że naprawdę można zrobić coś z niczego, nawet w dobie korupcji i rozkradania społecznych pieniędzy. Z „niczego” - bo nie dysponując bazą finansową, w pełni charytatywnie. Nieodzowne jest jednak w tej pracy ważne „coś”: motywacja i serce.
Wszyscy zainteresowani współpracą z parafialnym Oddziałem Akcji Katolickiej mogą zgłaszać się osobiście podczas dyżuru w Domu Parafialnym w parafii św. Józefa w każdy poniedziałek w godz. 15.30-17.00 (lub do kancelarii parafialnej bądź zakrystii).
Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie internetowej parafii: www.jozef.kielce.glt.pl oraz telefonicznie: 331 90 45, tel. koleżeński: 345 00 44, 331 93 76.
Pomóż w rozwoju naszego portalu