Reklama

Świat

Co się dzieje po wyborze nowego papieża?

[ TEMATY ]

konklawe

Franciszek

KATARZYNA ARTYMIAK

W chwili, kiedy po odczytaniu kart wyborczych stało się jasne, że osiągnięto większość wskazującą na dokonanie wyboru nowego papieża, ostatni na liście kardynałów – diakonów kard. James Harvey, zaprosił do Kaplicy Sykstyńskiej sekretarza Kolegium Kardynalskiego, abp Lorenzo Baldisseri i mistrza ceremonii papieskich, ks. prałata Guido Marini. W ich obecności Dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Angelo Sodano zadał wybranemu kandydatowi pytanie: "Czy przyjmujesz swój kanoniczny wybór na Stolicę Piotrową?" Teoretycznie odmowa wyboru jest możliwa, choć konstytucja apostolska "Universi Dominici Gregis" wyraźnie wzywa wybranego do przyjęcia wyboru.

Dziekan Kolegium zapytał następnie nowowybranego papieża o imię, jakie ów sobie wybiera. Otrzymawszy odpowiedź (wybór ten był wolny i niezależny od imion poprzedników), ceremoniarz papieski, pełniący funkcję notariusza, wraz z dwoma innymi ceremoniarzami w roli świadków, sporządził protokół potwierdzający przyjęcie wyboru i wyboru imienia. Dopiero wówczas z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej ukazał się biały dym potwierdzający wybór.

Reklama

Nowo wybrany papież udał się niezwłocznie, jedynie w towarzystwie kamerlinga Kościoła kard. Tarciso Bertonego i mistrza ceremonii, do przylegającego do Kaplicy Sykstyńskiej niewielkiego pomieszczenia, w którym, spędzi krótką chwilę i założy białą sutannę (trzy rozmiary papieskiej sutanny zostały przygotowane już przed konklawe). Sekretarz Kolegium Kardynalskiego nałoży nowowybranemu papieżowi, już w Kaplicy Sykstyńskiej, biała piuskę, otrzymując odeń w zamian kardynalskie nakrycie głowy.

Jak chce tradycja, sekretarz Kolegium będzie pomiędzy pierwszymi kardynałami mianowanymi przez nowego papieża.

W międzyczasie do Kaplicy Sykstyńskiej przybędzie już Prefekt Domu Papieskiego abp Georg Gänswein, substytut Sekretariatu Stanu, abp Angelo Becciu; sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami, abp Dominique Mamberti.

Reklama

Odczytany zostanie fragment Ewangelii św. Mateusza (16, 13-19), po czym nowowybrany papież odbierze od kardynałów - elektorów akt hołdu i posłuszeństwa. Nowy papież zaintonuje "Te Deum" i, poprzedzany przez kardynała protodiakona kard. Jean Luis Taurana, który ogłasza wybór wiernym słowami: Annuntio vobis gaudium magnum! Habemus papam: Eminentissimum ac Reverendissimum Dominum, Dominum N..., Sanctae Romanae Ecclesiae cardinalem N..., qui sibi nomen imposuit N... (Oznajmiam wam radość wielką: mamy Papieża - Najczcigodniejszego i Najprzewielebniejszego Pana Kardynała Świętego Kościoła Rzymskokatolickiego - tu wymienia imię i nazwisko rodowe wybranego - który przybrał sobie imię...).

Nowy papież ukaże się po raz pierwszy na Balkonie Błogosławieństw jako nowowybrany Biskup Rzymu i udzieli pierwszego błogosławieństwa "Urbi et Orbi" - miastu i światu.

2013-03-13 19:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: kardynałowie podzieleni w sprawie daty konklawe

[ TEMATY ]

Watykan

konklawe

MARGITA KOTAS

O dacie konklawe kardynałowie zadecydują dopiero po przybyciu do Rzymu wszystkich elektorów. Jak powiedział dziś dziennikarzom ks. Federico Lombardi SJ zdania pupuratów są podzielone. Jedni chcą szybkiego konklawe, inni wolą poczekać. Do tych, którzy nie spieszą się z wyborem nowego Papieża należy kard. Thomas Collins z Toronto.

CZYTAJ DALEJ

Sto lat księdza Franciszka

2021-07-23 07:47

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek jest obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Dziś, 23 lipca skończył 100 lat.

Na spotkanie z księdzem seniorem, udaliśmy się do Mielca, gdzie obecnie kapłan rezyduje. Podkarpacie to rodzinne strony ks. Franciszka, który w 1996 r. przechodząc na emeryturę, powrócił w to miejsce. – Początkowo ks. Hanek przebywał w swoim rodzinnym domu razem z bratem. Po jego śmierci został przyjęty w naszej parafii i razem z nami pełni posługę kapłańską. Jeżeli siły mu pozwalają, to spowiada, odprawia Mszę św. i uczestniczy w wydarzeniach parafialnych – mówi kustosz mieleckiej bazyliki, ks. Janusz Kłęczek.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję