Reklama

Polska

Abp Migliore poważnym kandydatem na sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej

[ TEMATY ]

abp Celestino Migliore

Al. Mateusz Tschech

Abp Celestino Migliore w bazylice św. Jakuba Ap. w Szczecinie

Abp Celestino Migliore w bazylice św. Jakuba Ap. w Szczecinie

Nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore jest poważnym kandydatem na nowego watykańskiego sekretarza stanu – twierdzi emerytowany watykanista „La Stampy”, Marco Tosatti. Na łamach portalu vaticaninsider przypuszcza on, że wkrótce po Wielkanocy poznamy nazwisko następcy kard. Tarcisio Bertone, który w grudniu ukończy 79 lat i całkiem zrozumiała byłaby zmiana na tym kluczowym stanowisku w Kurii Rzymskiej. Tosatti przypomina, że papież Franciszek zatwierdził na swych urzędach jedynie prowizorycznie wszystkich szefów dykasterii. Jego zdaniem wszystko wskazuje na to, że zgodnie z dotychczasową praktyką papież-obcokrajowiec dobierał sobie jako sekretarza stanu Włocha. Wśród potencjalnych kandydatów na to stanowisko wymienia on między innymi obecnego nuncjusza apostolskiego w Wenezueli, abp Piero Parolina oraz przedstawiciela Ojca Świętego w Warszawie, abp. Celestino Migliore. Jednocześnie przypomina, że przed przybyciem do stolicy Polski papieski dyplomata reprezentował Stolicę Apostolską w centrali ONZ w Nowym Jorku.

Abp Celestino Migliore urodził się 1 lipca 1952 r. w Cuneo w Piemoncie, na północy Włoch. Święcenia kapłańskie przyjął w Cuneo 25 czerwca 1977 r. i należy do prezbiterium tej diecezji. Uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. W 1980 r. po ukończeniu Papieskiej Akademii Kościelnej podjął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej.

W latach 1980-84 był attaché i drugim sekretarzem Delegatury Apostolskiej w Angoli, następnie pracował w nuncjaturze w USA, w 1988 – w Egipcie, a w latach 1989-1992 w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie. 14 kwietnia 1992 r. został specjalnym wysłannikiem Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy w Strasburgu.

21 grudnia 1995 r. Jan Paweł II mianował go podsekretarzem do spraw relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami. W tym charakterze ks. prał. Migilore zajmował się m. in. promowaniem relacji z państwami nie utrzymującymi stosunków dyplomatycznych z Watykanem. Był odpowiedzialny za utrzymywanie kontaktów z krajami azjatyckimi, które nie miały jeszcze stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Przewodniczył delegacjom Stolicy Apostolskiej na rozmowy z władzami Chin, Wietnamu, Korei Północnej, a także uczestniczył w szeregu konferencji organizowanych przez ONZ. Był też wykładowcą dyplomacji kościelnej na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim.

Reklama

W dniach 9-20 lipca 2001 w Nowym Jorku, abp Migliore przewodniczył delegacji Stolicy Apostolskiej na konferencję Narodów Zjednoczonych w sprawie nielegalnego handlu ręczną i lekka bronią palną we wszystkich jego aspektach. Reprezentował również Stolicę Apostolską w różnych europejskich stolicach podczas licznych konferencji związanych ze Światową Organizacją Handlu, Europejską Komisją Ekonomiczną, Unią Europejską i Bliskim Wschodem.

30 października 2002 r. Jan Paweł II mianował ks. prałata Migliore Nuncjuszem Apostolskim, Stałym Obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku i jednocześnie wyniósł do godności arcybiskupa. Sakrę przyjął z rąk Ojca Świętego, 6 stycznia 2003 r. Abp Migliore był czwartym Stałym Obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Nowym Jorku. Przed nim funkcję tę pełnili: prał. Giovanetti, kard. Cheli i kard. Martino.

Abp Migliore organizował m. in. wizytę Benedykta XVI w ONZ 18 kwietnia 2008 r.

30 czerwca 2010 roku został ustanowiony przez papieża Benedykta XVI nuncjuszem apostolskim w Polsce. Oprócz włoskiego zna francuski, angielski, hiszpański, portugalski i polski.

Marco Tosatti uważa, że wśród kandydatów na nowego watykańskiego sekretarza stanu są także obecny nuncjusz apostolski w Paryżu, abp Luigi Ventura, czy sekretarz Kongregcji ds. Biskup w i Kolegium Kardynalskiego, abp Lorenzo Baldisseri.

2013-03-21 07:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie za błogosławioną Celinę Borzęcką

Nuncjusz apostolski w Polsce, arcybiskup Celestino Migliore przewodniczył 27 października w Kętach uroczystościom 100. rocznicy śmierci błogosławionej Celiny Borzęckiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek

W kościele pw. św. Małgorzaty i św. Katarzyny w Kętach Liturgię razem z włoskim Hierarchą celebrowali pasterze naszej diecezji, biskup ordynariusz Tadeusz Rakoczy i biskup pomocniczy Piotr Greger, a także licznie zgromadzeni duchowni, m.in. przybyli z różnych miejsc Polski członkowie Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców. Do kęckiej świątyni, gdzie umieszczone są sarkofagi z relikwiami błogosławionej Celiny Borzęckiej i doczesnymi szczątkami jej córki, sługi Bożej Matki Jadwigi, współzałożycielki Zgromadzenia, pielgrzymowali wierni m.in. z Białorusi oraz różnych zakątków kraju. Podczas uroczystości arcybiskup Celestino Migliore poświęcił nowy, umieszczony w nawie głównej kościoła obraz Błogosławionej Celiny i jej córki wykonany przez artystę Wacława Sobieraja.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego się modlimy?

2023-02-02 08:08

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Dlaczego modlimy się? Z czego to wynika? Co wspólnego ma z tym wszystkim Izrael? S. Magdalena Radko CHR opowiada o swojej osobistej drodze do Boga. O tym jak to się stało, że trafiła do Niego. Siostra nakierowuje na nową perspektywę postrzegania modlitwy.

Pragnienie jest początkiem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję