Reklama

Ojcze Święty, będziemy pamiętać!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Festiwal Religijny w hołdzie Janowi Pawłowi II, organizowany już po raz trzeci przez Szkołę Podstawową i Gimnazjum im. św. Jana de La Salle w Częstochowie, zakończył się uroczystym koncertem galowym 15 kwietnia br., w Święto Miłosierdzia Bożego. Gala finałowa odbyła się w Auli im. Jana Pawła II na Jasnej Górze, a poprowadził ją Dariusz Ciszewski. Na Jasnej Górze zaprezentowali się laureaci konkursu piosenki religijnej, a także konkursu literackiego i plastycznego, bo właśnie o te dwa konkursy wzbogacono w tym roku festiwal. Koncert zaszczycił swoją obecnością abp Stanisław Nowak, który podzielił się z zebranym wspomnieniami ze spotkań z Janem Pawłem II, a także wicekurator Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach Alicja Janowska i Jacek Kościelny, przewodniczący Rady Miejskiej w Blachowni. Gości powitał brat Wojciech Golonka, dyrektor Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. św. Jana de La Salle i zarazem prowincjał Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich.
Zdobywcami grand prix festiwalu piosenki został zespół „Boże Skowronki” z Kępna. Dzieci są podopiecznymi Przedszkola Sióstr Boromeuszek. Autorem tekstu i muzyki jest prowadząca zespół s. Wanda Garbaciok. Jurorzy: Karol Ostalski - dyrektor Miejskiego Domu Kulltury w Blachowni, muzyk; Robert Gliński - muzyk, Renata Zaraś - redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, muzyk, docenili poetycki tekst oraz muzykę. Kompozycja tak bardzo przypadła do gustu jurorom i organizatorom, że zaproponowali, aby pieśń stała się hymnem festiwalu.
Wiele emocji dostarczają widzom zawsze występy najmłodszych uczestników. Do festiwalowych zmagań przystąpiły nawet 6-letnie dzieci, mimo że w konkursie wyznaczono kategorię 7-9 lat. Wśród solistów najpiękniej zaśpiewał Michał Sikora ze Szkoły Podstawowej w Konieczkach (I miejsce), przygotowany przez Kalinę Kmiecik i Dorotę Sikorę, spodobał się także występ Julii Frach ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Częstochowie, którą przygotowała katechetka Anna Rybowicz, oraz Szymona Zygonia ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana de La Salle w Częstochowie (ex aequo II miejsce) uczącego się pod kierunkiem Darii Lasoń i Agnieszki Nejman. III miejsce zdobyła Daria Jagodzińska z parafii pw. św. Antoniego w Częstochowie, dziewczynkę do występu przygotował ks. Rafał Jasiński. W tej kategorii wiekowej występowały także duety. Tu bezkonkurencyjne okazały się siostry Aleksandra i Julia Lach z Publicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie. Szkołę reprezentowała także zdobywczyni pierwszego miejsca w kategorii solistów 13-15 lat Magdalena Topolska. Dzieci zostały przygotowane przez Magdalenę Girek, nauczycielkę muzyki. II miejsce zdobyła solistka reprezentująca Gimnazjum im. św. Jana de La Salle Justyna Kosela, przygotowana przez Darię Lasoń i Agnieszkę Nejman. Hanna Stach, także ze szkoły Braci Szkolnych, przygotowana przez Lidię Pospieszalską, zdobyła miejsce III. Wyróżniono Martynę Krzemińską.
W kategorii zespoły wokalne 7-9 lat piosenką „Hej, Baco” I miejsce wyśpiewał zespół wokalny ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego w Częstochowie, pod kierunkiem Izabeli Markowskiej. II miejsce zdobył zespół ze Szkoły Podstawowej nr 19 przygotowany przez Ewę Lach i Lucynę Broncel.
Wśród dzieci w wieku 10-12 lat na I miejsce zasłużył zespół „Santa Maria Gratia” ze Szkoły Podstawowej nr 47, zaś wyróżnienie schola z parafii św. Antoniego w Częstochowie, którą prowadzi ks. Rafał Jasiński.
Wysoki poziom zaprezentowały dzieci z Lgoty Górnej i Koziegłówek prowadzone przez instruktora Mariusza Torbusa. Jurorzy docenili piękne głosy i wrażliwość, nagradzając małych wykonawców występujących w wielu kategoriach. Aleksandra Machura ze Szkoły Podstawowej w Koziegłówkach zdobyła pierwsze miejsce w kategorii solista 10-12 lat, II miejsce zdobyła solistka Klaudia Watentekę; w kategorii zespołów wokalnych 13-15 lat pierwsze miejsce zdobył Kwartet „Miseri Cordias” z parafii pw. św. Antoniego w Koziegłówkach, a wyróżnienie w kategorii solistów lat 7-9 lat jurorzy przyznali Annie Mordalskiej z Zespołu Szkół w Lgocie Górnej.
Jako solista 10-12 lat III miejsce wyśpiewał Mateusz Zygmunciak, reprezentant szkoły Braci Szkolnych, zaś wyróżnienie - Anna Kępa ze Szkoły Podstawowej w Konieczkach.
Na konkurs do Polski przyjechały także dzieci ze Szkoły Podstawowej Braci Szkolnych z Bratysławy, wyróżniając się spośród wykonawców nie tylko wykonaniem pieśni w innym języku, ale także spontanicznością. Dzieci, przygotowane przez brata Jacka Chacińskiego, obok śpiewu zaprezentowały także taniec oraz krótki układ choreograficzny, zdobywając II miejsce w kategorii zespoły wokalne. Duet Juraj Mittler i Alexandre Bucykova wyśpiewał natomiast pierwsze miejsce w kategorii duetów 10-12 lat. W tej kategorii przyznano także dwa wyróżnienia. Otrzymały je duet Magdalena i Kinga Towarek ze Szkoły Podstawowej nr w Częstochowie oraz Natalia Borecka i Aneta Kuliberda ze Szkoły Podstawowej w Konieczkach. W kategorii duety 13-15 lat I miejsce zdobyły Kinga i Izabela Oracz z Gimnazjum nr 3 w Częstochowie, przygotowane przez mamę Edytę Oracz.
Wśród zespołów wokalnych wyróżniały się także: Zespół „Contra” z Gimnazjum nr 3 w Częstochowie (III miejsce) oraz zespół wokalny z Gimnazjum w Czarnym Lesie (wyróżnienie). Zespół „Dominanta” ze Szkoły Podstawowej nr 52 prowadzony przez Lidię Jeziorowską zdobył I miejsce w kategorii zespól wokalno-instrumentalny wiek 7-9 lat, a wśród starszych dzieci (13-15 lat) na uwagę zasłużyły zespoły: „Ademus Dei” z parafii św. Stanisława BM w Myszkowie (I miejsce), Zespół wokalno-instrumentalny z parafii Marii Magdaleny w Koziegłówkach (II miejsce) i „Grupa Agi” z Zespołu Szkół w Libidzy (wyróżnienie).
Jurorzy konkursu literackiego: Jolanta Marszałek - redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, oraz Katarzyna Jezierska z Muzeum Częstochowskiego - wyłonili zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych. Do udziału w konkursie zgłoszono prace 63 dzieci. Wśród najmłodszych (7-9 lat) zwyciężył Mateusz Pieszczek ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Częstochowie, II miejsce zdobyła Weronika Krzyszkowska ze Szkoły Podstawowej nr 36 w Częstochowie, zaś III - Klaudia Podlaska ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Częstochowie. Wyróżniono Karolinę Kamińską ze Szkoły Podstawowej we Wrzosowej oraz Agatę Hutną z Zespołu Szkół w Libidzy. W kategorii 10-12 lat nagrody otrzymali: I miejsce Alicja Grudzińska (Szkoła Podstawowa nr 2 w Częstochowie), II miejsce ex aeguo - Przemysław Wieckowski (Szkoła Podstawowa nr 8 w Częstochowie) oraz Angelina Gruca z Zespołu Szkół w Starokrzepicach, III miejsce zdobyła Anna Tasarz ze Szkoły Podstawowej nr 36 w Częstochowie, zaś wyróżnienie - Adrianna Pala ze Szkoły Podstawowej w Poraju.
Alicji Cierniak z Gimnazjum im. św. Jana de La Salle w Częstochowie przyznano pierwszą nagrodę w kategorii wiekowej 13-15 lat. II miejsce zdobył Bartłomiej Kuc z Prywatnego Gimnazjum Lingwistycznego w Częstochowie, III miejsce - Anna Thol z Gimnazjum nr 9 w Częstochowie. Jurorzy przyznali także trzy wyróżnienia dla: Moniki Galas z Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Myszkowie, Anny Pryki z tej samej szkoły i Małgorzaty Dyderskiej z Gimnazjum nr 5 w Częstochowie.
W Auli o. Kordeckiego zaprezentowano także nagrodzone prace uczestników konkursu plastycznego pt. „Jan Paweł II - wzór moralny dla młodego pokolenia”. Jury obradowało w składzie: Grażyna Kołek z Tygodnika Katolickiego „Niedziela” oraz Katarzyna Sucharkiewicz z Muzeum Częstochowskiego i spośród 100 nadesłanych prac wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach. Najwięcej nagród w kategorii dzieci najmłodszych powędrowało do reprezentantów Szkoły Podstawowej nr 1 w Częstochowie (instruktorki Małgorzata Domańska i Lidia Grzyb). Julia Skwara zdobyła I miejsce, Szymon Przybyłowicz - II; Magdalena Ambicka - III miejsce, zaś wyróżnienia - Julia Kalinowska, Dominika Konieczna, Natalia Sławuta, oraz Aleksandra Tyrała z Zespołu Szkół w Starokrzepicach. W kategorii 10-12 lat nagrody zdobyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Częstochowie, pracujące pod kierunkiem Anny Rybowicz: I miejsce - Martyna Knapczyk, II miejsce - Sebastian Heluszka. III miejsce i wyróżnienie zdobyły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Libidzy - Marta Klecha i Katarzyna Ledwoń, podopieczne Urszuli Brożek. Wyróżniono także Karolinę Maciejak ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Częstochowie.
W kategorii 13-15 lat bezkonkurencyjne były dzieci z Gimnazjum im. św. Jana de La Salle, których instruktorką jest Małgorzata Radomiak. Nagrody otrzymały: I miejsce - Jagoda Moczarska, II - Agnieszka Sokołowska, III - Savanah Posyłek.
Festiwal w hołdzie Ojcu Świętemu odbywał się dzięki pracy i nauczycielek Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. św. Jana de La Salle w Częstochowie Darii Lasoń, Agnieszce Nejman i Alinie Bilińskiej.
„Myślą przewodnią festiwalu jest pamięć i hołd dla Jana Pawła II - mówi organizatorka festiwalu Daria Lasoń - ale także uwrażliwienie na piękno, obcowanie ze sztuką, integracja środowiska lokalnego, zwiększenie religijnej oferty kulturalnej regionu”.
„Jest nam niezmiernie miło, że nasz festiwal cieszy się tak dużym zainteresowaniem. W tym roku do konkursów muzycznego, literackiego i plastycznego przystąpiło ponad 200 dzieci z Częstochowy i najodleglejszych jej okolic. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zgłosi się jeszcze więcej chętnych dzieci” - mówi Agnieszka Nejman.
Jako członek Jury pozwolę sobie na krótki komentarz: w konkursie muzycznym takich talentów było wiele. Wszyscy śpiewali pięknie, ale na szczególną uwagę zasługuje 12-letnia Ola Machura, która mimo młodego wieku wyróżnia się nieprzeciętną wrażliwością. Na pewno jeszcze nie raz o niej usłyszymy. Wyjątkowe były też występy duetów. Juraj Mittler i Alexandre Bucykova z Bratysławy oraz Kinga i Izabela Oracz to dzieci śpiewające na dwa głosy, czysto i pięknie brzmiące. Na uznanie i szacunek zasługuje także praca nauczycieli i zaangażowanie rodziców.
W organizację festiwalu włączyli się: Tygodnik Katolicki „Niedziela”, Radio Jasna Góra, Miejski Ośrodek Kultury w Blachowni oraz Muzeum Częstochowskie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pięć telewizji zainteresowanych transmisją debaty Trzaskowski - Nawrocki

2025-04-09 14:43

[ TEMATY ]

debata

debata prezydencka

Adobe Stock

TVP, TVN24, Polsat News, TV Republika i telewizja wPolsce24 chcą transmitować w piątek debatę między prowadzącymi w sondażach kandydatami na prezydenta: Rafałem Trzaskowskim a Karolem Nawrockim.

Debatę, która miałaby się odbyć w najbliższy piątek 11 kwietnia o godz. 20 w Końskich (Świętokrzyskie), zaproponował w środę kandydat KO Rafał Trzaskowski popieranemu przez PiS Karolowi Nawrockiemu.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek: smutek bogactw przeszkodą w pójściu za Jezusem

2025-04-09 12:14

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican Media

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Na przeszkodę jaką może być smutek bogactwa w pójściu za Jezusem wskazał Ojciec Święty w swojej kolejnej katechezie mówiącej o spotkaniach Jezusa. Jej tekst opublikowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Papież nawiązał do opisanego w Ewangelii św. Marka (Mk 10, 17-22) spotkania Pana Jezusa z człowiekiem mającym wiele posiadłości, których nie potrafił się wyzbyć, aby pójść za Jezusem. Zauważył, że chodzi o mężczyznę, który od młodości przestrzegał przykazań, ale mimo to nie odnalazł jeszcze sensu swojego życia. Spotykając Jezusa pyta, co ma czynić, aby osiągnąć życie wieczne?. Franciszek zwrócił uwagę, że dla owego człowieka czymś obcym jest bezinteresowność. „Życie wieczne jest dla niego dziedzictwem, czymś, co otrzymuje się na mocy prawa, poprzez skrupulatne przestrzeganie zobowiązań” - zauważył. Podkreślił, że Jezus spojrzał do wnętrza tego człowieka. Czyni to także wobec każdego z nas, widząc naszą słabość, ale także nasze pragnienie bycia kochanymi takimi, jakimi jesteśmy.
CZYTAJ DALEJ

Święta Faustyna. Ciche serce wielkiej misji

2025-04-09 17:28

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Nie miała wykształcenia. Nie miała znajomości. Co oczywiste, nie miała smartfona, zasięgów w mediach społecznościowych czy po prostu platformy, dzięki której przebiłaby się ze swoim przekazem. A jednak. To właśnie jej - Helenie Kowalskiej, prostej dziewczynie z ziemi łęczyckiej, późniejszej siostrze Faustynie, Jezus powierzył jedną z najważniejszych misji XX wieku. Misję Bożego Miłosierdzia.

Już 26 kwietnia odbędzie się wielkie wydarzenie artystyczno-modlitewne Symfonia Miłosierdzia. Z nowoczesnej sceny usytuowanej niedaleko Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach popłynie na świat w 16 językach utwór, wykonywany przez około 200 artystów, w pełni złożony ze słów siostry Faustyny i sławiący Boże Miłosierdzie. Będzie to nie tylko modlitwa o Miłosierdzie, ale też wielkie wołanie o pokój, które za pośrednictwem telemostu jednocześnie będzie płynąć z sześciu kontynentów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję