Reklama

Szlaki Jana Pawła II

Niedziela świdnicka 23/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Głupi z natury są wszyscy ludzie, którzy nie poznali Boga; z dóbr widzialnych nie zdołali poznać Tego, który jest, patrząc na dzieła nie poznali Twórcy (Mdr 13, 1). Pełen mądrości i świadomości tego, że jeśli chce się ludzi prowadzić do Boga, trzeba ich dobrze znać, był sługa Boży Jan Paweł II. Wspomnienia z tamtych dni są nadal żywe wśród ówczesnych studentów „Wujka”; dzieląc się nimi, mówią, że nigdy nie zapomną tej wspaniałej atmosfery, która wytwarzała się na szlaku, braterstwa, jedności we wspólnym pokonywaniu kolejnych kilometrów i metrów, niedogodności pogody czy własnych ograniczeń. Podkreślają szczególnie charakterystyczny rys każdego dnia, a nawet każdej chwili z Księdzem Karolem - twierdzą, że było to „nieustanne kroczenie w obecności Boga”. Dodają, że każdą najzwyklejszą sytuację Papież wykorzystywał do tego, aby kontakt z Bogiem i modlitwę uczynić czymś naturalnym i zarazem bardzo potrzebnym w życiu każdego z nich.
Papież Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca 2 kwietnia 2005 r. Z czasem odejdą również ci, którzy byli naocznymi świadkami słów, życia i świętości Jana Pawła II. Dlatego potrzeba takich sposobów przekazywania prawdy o jego życiu oraz propagowania jego nauczania, które będą nie tylko widoczne na zewnątrz (np. pomniki), ale które będą kształtowały serca i sumienia. Psalmista powie: „wielkich dzieł Boga nie zapominajmy” - dlatego nie zapominajmy, jak wielkie rzeczy uczynił nam Wszechmocny, dając nam, Polakom, tak wielkiego Rodaka, który Polskę rozsławił na cały świat i sprawił, że przestaliśmy być anonimowym i nieznanym narodem. Także cały świat poruszył swoją wiernością Bogu, zasłuchaniem w Boże słowo i umiejętnością głoszenia tego słowa „aż po krańce ziemi”.
Jednym ze sposobów przekazywania prawdy o Janie Pawle II, ale także słuchania jego słów i zastanowienia się nad tym, jak je wcielić w życie, są szlaki papieskie. Kard. Stanisław Dziwisz podczas spotkania z duszpasterzami ruchu pielgrzymkowo-turystycznego poszczególnych diecezji powiedział: „Szlaki Jana Pawła zawsze prowadziły do Boga. Zawsze były to szlaki, na których był przywracany naturalny porządek rzeczy - to znaczy taki, gdzie Bóg jest na pierwszym miejscu”.
Karol Wojtyła od najmłodszych lat wędrował ze swoim ojcem. Gdy został duszpasterzem akademickim w Krakowie, często zabierał studentów na wypady w góry, spływy kajakowe lub w inne piękne, a mniej znane miejsca Polski. W lipcu 1955 r. zawitał wraz ze swoimi uczniami do Kotliny Kłodzkiej i wspólnie z nimi kilka dni wędrował, modlił się i podziwiał piękno ziemi, która dziś jest częścią diecezji świdnickiej. Wydarzenia to opisał w swojej książce p. Jan Badecki, który był naocznym świadkiem tamtych dni. To głównie dzięki jego wspomnieniom udało się odtworzyć z dużą dokładnością szlak, którym przed laty kroczyła grupa młodych ludzi pod przewodnictwem tak zacnego kapłana, o którym prawdopodobnie nikt jeszcze wtedy nie przypuszczał, że kiedyś zasiądzie na Stolicy Piotrowej.
Szlak Jana Pawła II na ziemi kłodzkiej liczy ok. 110 km. Z tej racji podzielono go na trzy etapy, które od kilku lat pokonywane są w sposób zorganizowany. 29 kwietnia 2005 r. odbyła się uroczysta inauguracja pielgrzymowania tymi szlakami, której dokonał bp Ignacy Dec. Mimo iż śmierć Jana Pawła II i wszystkie przeżycia z nią związane były czymś niejako świeżym i głęboko tkwiącym w pamięci tamtego dnia, to już właśnie od tamtej chwili ordynariusz jednej z najmłodszych diecezji w Polsce dał impuls do kroczenia śladami Jana Pawła II, gdyż zapewne wierzył w to, iż ten wspaniały Papież po przejściu granicy śmierci będzie wypraszał pielgrzymom łaskę życia bardziej świętego, a przez to pięknego.
W tym roku wędrowanie szlakami Jana Pawła II zostało rozpoczęte 28 kwietnia. Już od pierwszych chwil spotkania pielgrzymów w kościele w parafii w Czermnej ks. Dariusz Sakaluk (odpowiedzialny za duszpasterstwo pielgrzymkowo-turystyczne diecezji świdnickiej) podkreślał główny cel spotkania: „pielgrzymowanie tymi szlakami jest próbą odkrywania i zapisywania na nowo w pamięci, w wyobraźni i w sercu słów Jana Pawła II, jego nauczania, ale także jest odkrywaniem walorów turystyki religijnej, miejsc rodzimych - tych w naszej diecezji”. W czasie całego dnia pierwszej części szlaku papieskiego na ziemi kłodzkiej sięgano w sposób szczególny do słów, które Jan Paweł II wypowiedział dziesięć lat temu, na zakończenie Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu.
Przed kościołem parafialnym pw. św. Bartłomieja w Kudowie-Zdroju - Czermnej został poświęcony krzyż, który przeniesiono do Pstrążnej - na miejsce, w którym w przyszłości ma stanąć kościół pw. Jana Pawła II. Wszyscy mieszkańcy tej górskiej wioski, z której bardzo trudno jest dotrzeć na każdą niedzielną Eucharystię w okresie zimowym, bardzo cieszą się z tego faktu i z głębokim przekonaniem powtarzają, że sługa Boży Jan Paweł II zostanie wyniesiony na ołtarze o wiele wcześniej, niż oni zdążą wybudować kościół. Ważne było nie tylko to, gdzie krzyż miał być zaniesiony; wielką przeżyciem dla wszystkich było uczestnictwo w niesieniu krzyża. Krzyż nieśli przedstawiciele różnych stanów i zawodów: kapłani, siostry zakonne, mężczyźni, kobiety, młodzież.
W Pstrążnej oprócz ustawienia krzyża miało miejsce centralne wydarzenie dnia, tzn. Eucharystia. Była ona celebrowana w Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Słowo Boże, które głosił ks. Dariusz Sakaluk, obfitowało w słowa samego Jana Pawła II. Ksiądz Dariusz wyraził podobną nadzieję do tej wyrażonej przez kard. Josepha Ratzingera w czasie Mszy św. pogrzebowej: „Ufam, że Sługa Boży - Pielgrzym Pokoju nie tylko stoi w oknie Domu Ojca i nam błogosławi; On kieruje do nas te słowa, które wypowiedział kiedyś”. A kiedyś, tzn. przed dziesięciu laty, Papież Polak mówił we Wrocławiu o „głodzie życia wiecznego, który przeżywa każdy zwyczajny człowiek”. Prosił również z wielką mocą o to, abyśmy nigdy nie zapominali o słowach Jezusa, który powiedział: „Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem”, a kto spożywa Ten Pokarm, będzie miał życie wieczne.
Po Mszy św. pielgrzymi zostali ugoszczeni smacznym i zdrowym posiłkiem: czerstwy, razowy chleb, smalec ze skwarkami, maślanka i inne proste potrawy wprawiły wędrowców w świetny nastrój. Czas na rozmowę ze starymi znajomymi i możliwość poznawania nowych osób to dar, którym Bóg nas nieustannie obdarza. Jednak w czasie spotkania, które odbywa się przy udziale kapłanów, poprzedzone zostało Eucharystią i kilkoma kilometrami wspólnie przebytej drogi jakoś łatwiej uwierzyć, że wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami, mamy tego samego Ojca i zmierzamy do Jego Domu.
Bukowina i fragment trasy wiodącej przez Narodowy Park Gór Stołowych to ostatnie etapy przed zakończeniem pielgrzymki w Karłowie. Właśnie tam, podczas nieco bardziej stromych podejść, ostrych kamieni, przy prażącym słońcu i pocie lejącym się z czoła można było podziwiać najpiękniejsze widoki. Najpiękniejsze widoku rozciągają się ze szczytu. Jeśli te widoki, które oglądamy tu, na ziemi, wprawiają nas w podziw, a często zamieramy z wdzięczności dla Stwórcy za to, że stworzył tak cudowne miejsca, to jakże pięknym miejscem musi być niebo i jakże cudownym doświadczeniem musi być wizja uszczęśliwiająca, która czeka na nas przygotowana przez Boga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół zjednoczony - Sobór w Nicei

2025-07-21 07:14

[ TEMATY ]

Sobór Nicejski

pl.wikipedia.org

Sobór nicejski. Ikona Michaela Damaskenosa z XVI wieku,

Sobór nicejski. Ikona Michaela Damaskenosa z XVI wieku,

Chociaż Sobór w Nicei odbył się bezpowrotnie 1700 lat temu wciąż trwa jego dziedzictwo. Działania na rzecz jedności chrześcijan, które przyświecały zebranym, wybrzmiewają także w nauczaniu papieża Leona XIV.

U świtu chrześcijaństwa, czyli w niedługim czasie po śmierci Chrystusa na krzyżu dało się dostrzec stały przyrost liczby wierzących- szacuje się, iż było to około 40 procent na pokolenie. Rozrost wiary, krzewionej zgodnie z poleceniem Zmartwychwstałego przez Apostołów, nie ustał mimo początkowych prześladowań. W Cesarstwie Rzymskim jednak nadal stanowili oni mniejszość. Dopiero wydanie edyktu mediolańskiego przez cesarzy Konstantyna oraz Licyniusza w 313 r., ustanawiającego swobodę kultu, a także nawrócenie tego pierwszego, poskutkowało gwałtownym wzrostem liczby wiernych. Na czele nowo organizowanych gmin stawali biskupi. Nie jest jednak tajemnicą, że ogrom terytorialny Cesarstwa wcale nie ułatwiał im spełniania swoich zadań. Stąd też tylko w jego 1/3 znajdowały się biskupstwa, co przy dużym rozproszeniu katolików i dość ograniczonym możliwościom komunikacyjnym tamtego czasu powodowało jeszcze więcej kłopotów administracyjnych.
CZYTAJ DALEJ

65. rocznica święceń kapłańskich ks. prał. Stanisława Kardasza

2025-07-20 12:09

Ewa Melerska

W kościele pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Toruniu wspólnota parafialna dziękowała za 65 lat kapłaństwa ks. prał. Stanisława Kardasza.

W homilii ks. kan. Dariusz Żurański, proboszcz parafii, nawiązał do liturgii Słowa i zauważył, że Bóg jest zawsze blisko człowieka. Wybór należy do nas – czy Go przyjmiemy czy nie, czy będzie On wyczekiwanym i chcianym czy może niepożądanym gościem w naszym życiu.
CZYTAJ DALEJ

Łódź: protest przeciwko masowej i nielegalnej imigracji

2025-07-21 08:20

[ TEMATY ]

Łódź

Piotr Drzewiecki

Pod hasłem „Stop imigracji” na ulicy Piotrkowskiej odbył się protest przeciwko masowej i nielegalnej imigracji. Towarzyszyły mu dwie kontrmanifestacje.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję