Reklama

Jubileuszowa radość jaworznickiego KIK-u

„(…) Ruch Klubów Inteligencji Katolickiej ma i dzisiaj do odegrania ważną misję, na niektórych zwłaszcza obszarach chrześcijańskiej i obywatelskiej aktywności” - tak o KIK-ach powiedział kiedyś Jan Paweł II. W diecezji sosnowieckiej na uwagę zasługuje działalność KIK-u w Jaworznie. 4 listopada minęła 20. rocznica zarejestrowania go, choć należy zaznaczyć, iż jaworznicki KIK rozpoczął działalność nieformalną już w 1981 r. Jubileusz Klubu skłania do refleksji na temat historii, teraźniejszości i planów na przyszłość.

Niedziela sosnowiecka 47/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agnieszka Lorek: - Wybór metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski i powstanie Solidarności były początkiem polskiego odrodzenia duchowego i narodowego. Spowodowało to również ożywienie ruchu KIK-ów w Polsce. A w jaki sposób doszło do tego w Jaworznie?

Reklama

Tadeusz Mercik: - W okresie po przełomie sierpniowym, od jesieni 1980 do 13 grudnia 1981 w wielu miastach powstały nowe Kluby Inteligencji Katolickiej, zarejestrowane przez ówczesne władze. Również i w Jaworznie początki KIK-u sięgają czasu tego niezapomnianego zrywu wolnościowego. Pierwsze spotkania grupy założycielskiej Klubu w Jaworznie miały miejsce przy parafii św. Wojciecha i św. Katarzyny, u proboszcza, ks. Juliana Bajera, który był bardzo przychylny tej inicjatywie. Ich efektem było spotkanie tworzącego się środowiska inteligencji katolickiej z biskupem sufraganem krakowskim Stanisławem Smoleńskim oraz zorganizowanie Tygodnia Wykładów poświęconego społecznemu nauczaniu kościoła. Prelegentami byli duchowni krakowscy. Spotkania odbywały się przy szczelnie wypełnionej sali dolnego kościoła.
Przebywający w Jaworznie 14-20 listopada 1981 z wizytacją kanoniczną metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski, spotkał się z członkami rodzącego się KIK-u oraz przedstawicielami Solidarności.
Niestety, wprowadzenie stanu wojennego uniemożliwiło formalną rejestrację Klubu, aż do 1987 r. Pomimo tak niesprzyjających warunków środowisko klubowe trwało nadal. Nieformalne spotkania pełne ciepła i serdeczności odbywały się w salkach kościoła. W tych trudnych czasach były one oazą wolnej myśli, emanujące nadzieją. Szczególnie licznie uczestniczyli w nich nauczyciele, inżynierowie, lekarze, ludzie wielu innych zawodów, członkowie Solidarności.

- Wiadomo, że 1987 r. był rokiem przełomowym w historii KIK-u w Jaworznie...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Zdecydowanie tak, spotkania środowiska nabrały intensywności: władze PRL stojące przed ogromnymi problemami politycznymi, społecznymi i ekonomicznymi wykazywały oznaki ograniczonego „liberalizmu” w stosunku do stowarzyszeń, a zbliżająca się pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny w czerwcu 1987 r. stwarzała dużą szansę na pozytywne załatwienie wniosku o rejestrację. Środowisko klubowe zdecydowało się na wystąpienie do władz o legalizację stowarzyszenia. 4 listopada 1987 zapadła decyzja o wpisaniu do rejestru stowarzyszeń Klubu Inteligencji Katolickiej pod nr 22/87. Klub uzyskał osobowość prawną i rozpoczął oficjalną działalność statutową. Pierwszym prezesem został Antoni Urban. 8 października 1989 r. KIK w Jaworznie przystąpił do Ogólnopolskiego Porozumienia Klubów - organu doradczego, skupiającego przedstawicieli największych Klubów.

- Jakie cele wyznaczył sobie jaworznicki KIK?

- Jest ich wiele, ale wymienię te najważniejsze: pogłębienie wiary i uczenie się odpowiedzialności za Kościół i kształt współczesnego chrześcijaństwa, rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, podejmowanie działań zapobiegającym zjawiskom patologii społecznej oraz pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej.

Reklama

- Przez szereg lat Klub wypracował już podstawowe formy działalności. Jakie to formy?

- W naszym Klubie nie ma miejsca na nudę, cały czas coś się dzieje, cały czas jesteśmy zajęci i zaangażowani, do pracy motywujemy siebie i innych. Na przestrzeni tych lat kolejni prezesi w porozumieniu z Zarządem wypracowali pewne formy, które zdają egzamin do dzisiaj. Przeżywamy wspólne rekolekcje i nabożeństwa służące formacji religijnej naszych członków, uczestniczymy w wykładach i spotkaniach poświęconym nauczaniu Kościoła i problemom życia społecznego, organizujemy spotkania autorskie, wystawy i koncerty, a także razem podróżujemy do miejsc świętych w Polsce i za granicą.

- Jaworznicki KIK swoją troską obejmuje zwłaszcza dzieci i młodzież. Na czym polega ta pomoc?

- Dużym zagrożeniem dla rodzin i młodych ludzi jest działalność sekt, szczególnie grup destrukcyjnych, a wśród nich satanistycznych, które pojawiły się w Jaworznie. Te przyczyny skłoniły nas do podjęcia profilaktyki antysektowej. Programem objęta została cała młodzież szkół gimnazjalnych w Jaworznie, łącznie ponad 4,5 tys. osób w roku szkolnym.

- Osobny temat dotyczy pomocy rodzinie…

Reklama

- W początkach 2002 r. Zarząd KIK podjął próbę powołania do życia ośrodka ukierunkowanego na niesienie pomocy rodzinie, która we współczesnym świecie stoi wobec wielorakich zagrożeń. Zainspirowani sugestiami dyrektora MOPS-u naszego kolegi Czesława Smalcerza podjęliśmy, wraz z parafią św. Wojciecha i Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich, nową inicjatywę - organizacji ośrodka profilaktyczno-terapeutycznego dla dzieci i rodzin. Lokal na ten cel przekazała parafia św. Wojciecha i św. Katarzyny. Wymagał on jednak remontu i wyposażenia, a więc pokaźnych środków finansowych. Z planami budowy ośrodka zapoznaliśmy bp. Adama Smigielskiego, otrzymując jego błogosławieństwo. Po zakończeniu robót i złożeniu wymaganych dokumentów uzyskaliśmy decyzję, na mocy, której nasz Klub, jako gospodarz, uzyskał zezwolenie na użytkowanie lokalu. Lokal został wyposażony w meble, sprzęt biurowy, wyposażenie dydaktyczne - w tym pracownię komputerową oraz materiały potrzebne do prowadzenia zajęć z dziećmi.
Uroczystego otwarcia ośrodka, któremu nadano nazwę: Ośrodek dla Rodziny „Pod Kolegiatą” dokonał prezydent Jaworzna Paweł Silbert, a poświęcenia biskup ordynariusz sosnowiecki Adam Śmigielski 14 grudnia 2003 r.

- Powszechnie wiadomo, iż był Pan „spiritus movens” całego przedsięwzięcia.

- Ośrodek dla Rodziny „Pod Kolegiatą” - to dzieło wielu ludzi dobrej woli, ale jest to przede wszystkim dzieło i dar Opatrzności Bożej. Nie da się czym innym wytłumaczyć tak wielu pozytywnych zdarzeń i okoliczności, które wpłynęły na szczęśliwe zakończenie zadania. Osobiście, wszystko zawierzyłem Matce Bożej, a ośrodek jest owocem tego zawierzenia i blisko 8 lat mojej pracy w KIK-u.

- Czym na co dzień zajmuje się Ośrodek „Pod Kolegiatą”?

Reklama

- Wspieramy rodziny niewydolne wychowawczo - dotknięte bezrobociem, ubóstwem, uzależnieniem, życiową bezradnością. Uczymy je samodzielnego rozwiązywania trudności życiowych i radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Jedną z podstawowych form naszego działania są zajęcia świetlicowe. W godz. 13-18, od poniedziałku do piątku, do 40 osób w wieku od 7 do 15 lat korzysta z pomocy w odrabianiu lekcji, ma możliwość zjedzenia podwieczorka, a następnie uczestniczenia w zajęciach plastycznych, muzycznych, sportowych, modelarskich, informatycznych, zabawach integracyjnych z wykorzystaniem pedagogiki zabawy, w zajęciach korekcyjno-wyrównawczych, muzyko-terapeutycznych. W okresach wolnych od nauki szkolnej organizujemy dla dzieci: w czasie wakacji - obozy, kolonie i półkolonie, a podczas ferii zimowych - zimowisko w mieście. W miarę możliwości finansowych wyjeżdżamy z dziećmi na różne wycieczki turystyczno-krajoznawcze, poznając najbliższe okolice. Dużą wagę przykładamy do rozwoju duchowego naszych podopiecznych.

- Pomoc obejmuje jednak nie tylko dzieci, ale także ich rodziny…

- Każdego roku centralnymi punktami planu pracy w naszym ośrodku są: Dzień Rodziny oraz Weekend Rodzinny. Całe rodziny, nawet trzypokoleniowe, wyjeżdżają poza miasto i tam owocnie realizują opracowane dla nich programy. Oprócz tego rodzice są częstymi gośćmi ośrodka, biorąc udział w zebraniach, warsztatach, spotkaniach okolicznościowych, jak np. śniadanie wielkanocne czy wigilia z prezentami i wspólnym kolędowaniem.
Przy ośrodku działa również bezpłatne poradnictwo rodzinne. Nie sposób pominąć znaczenia pracy stażystów, po studiach pedagogicznych, kierowanych do ośrodka na staże przez PUP, a także wypróbowanych wolontariuszy, których pracę wysoko sobie cenimy. Należy tu wymienić chociaż kilka osób: Bożena - znakomita plastyczka, która ucząc dzieci umiejętności plastycznych upiększa równocześnie plastycznie pomieszczenia ośrodka, Magda Bułka - niezawodna, wiele umiejąca, zawsze chętna do pracy, Natalia Zborowska - zawsze uśmiechnięta, chętna do pracy, przyjaźnie usposobiona, Renata Gacek, która prowadzi zajęcia muzyczne z dziećmi oraz przygotowuje programy artystyczne wzbogacające różne okazjonalne uroczystości.

- Czym jeszcze poszczycić się może jaworznicki KIK?

Reklama

- Od listopada 2005 r. do maja 2007 r. funkcjonował w Ośrodku, w oparciu o zawartą umowę z PUP, tzw. Punkt Pomocy Koleżeńskiej, gdzie udzielana była konkretna pomoc osobom długotrwale bezrobotnym. Rok 2005 był kolejnym rokiem poszerzania naszej działalności na polu społecznym miasta i Kościoła. Staliśmy się inspiratorami Roku Jana Pawła II w Jaworznie.
Zarząd KIK był inicjatorem przyznania proboszczowi, ks. J. Bajerowi, z okazji 25-lecia pełnienia przez niego funkcji proboszcza w naszej parafii, honorowej odznaki „Zasłużony dla miasta Jaworzna”. Dużym dorobkiem Klubu jest również szeroka i bardzo dobrze układająca się współpraca z wieloma podmiotami miejskimi, jak: Prezydentem Miasta, Radą Miejską, Urzędem Miejskim, Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Powiatowym Urzędem Pracy, Miejskim Centrum Kultury i Sportu, wieloma szkołami, a szczególnie z naszą parafią i proboszczem, ks. kan. Cebulskim, którą bardzo sobie cenimy.

- W Jaworznie od 4 do 10 listopada odbywał się Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, który tym razem połączony był z obchodami jubileuszu 20-lecia KIK-u. Co dominowało podczas tegorocznej imprezy?

- Tydzień Kultury był bardzo bogaty, nie zabrakło przede wszystkim potrzebnej wszystkim modlitwy. Wysłuchaliśmy pięknego koncertu Ewy Urygi z kwartetem smyczkowym, a także cyklu niezwykle ciekawych wykładów dr. Jana Olbrychta, ks. dr. Stanisława Szczepańca, ks. dr. Lucjana Bielasa, ks. dr. Jarosława Międzybrodzkiego oraz ks. dr. hab. Józefa Kozyry. W naszej siedzibie spotkaliśmy się także z ordynariuszem sosnowieckim bp. Adamem Śmigielskim SDB. Na zakończenie Tygodnia w tutejszej kolegiacie Ksiądz Biskup odprawił uroczystą Eucharystię.

- Jakie są plany na najbliższą przyszłość?

- Pragniemy utrzymać to, co posiadamy, to, co osiągnęliśmy przez wszystkie lata. Nie zamierzamy jednak na tym zatrzymać się, chcemy iść dalej, jeszcze bardziej rozwijać swoją działalność w wielu kierunkach i otwierać się na nowe.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny za to, co mówię!

2024-11-14 13:56

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Na pozór wydaje się nam, że słowo posiada mniejszą wartość niż konkretna rzecz, towar, dobro materialne. Lecz tak nie jest. Rzeczy przemijają, lecz nie słowa, one trwają. Ileż wielkich budowli rozsypało się, rozpadały się monarchie i zmieniały się granice państw, a słowa wieszczów trwają, nie przemijają. Tym bardziej odnosi się to do słów Jezusa. Jego słowo stwarza nowe rzeczywistości, przywraca do życia, leczy ślepych, podnosi upadłych, rodzi nadzieję i wiarę.

Jezus powiedział do swoich uczniów: «W owe dni, po wielkim ucisku, „słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku. Gwiazdy będą spadać z nieba i moce na niebie” zostaną wstrząśnięte. Wówczas ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego w obłokach z wielką mocą i chwałą. Wtedy pośle On aniołów i „zgromadzi swoich wybranych z czterech stron świata, od krańca ziemi po kraniec nieba”. A od figowca uczcie się przez podobieństwo. Kiedy już jego gałąź nabrzmiewa sokami i wypuszcza liście, poznajecie, że blisko jest lato. Tak i wy, gdy ujrzycie te wydarzenia, wiedzcie, że to blisko jest, u drzwi. Zaprawdę, powiadam wam: Nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie. Niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą. Lecz o dniu owym lub godzinie nikt nie wie, ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec».
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: Bóg jest bogaty w miłosierdzie i w ubóstwo!

2024-11-17 17:12

[ TEMATY ]

archidicezja łódzka

ks. Paweł Kłys

8. Światowy Dzień Ubogich w Łodzi

8. Światowy Dzień Ubogich w Łodzi

- Nie jest tylko tak, że Jezus Chrystus we Wcieleniu, w swoim pierwszym przyjściu, ukazał się ubogim. Jest tak, że Bóg jest bogaty w miłosierdzie i w ubóstwo, a nie w pieniądze i nie w majątek. Bóg jest odwiecznie ubogi, bo cały się nam daje i wszystko nam daje. On niczego nie zachowuje dla siebie. Bóg jest ubogi we Wcieleniu, ale Bóg jest ubogi w wieczności. Jest jeden i ten sam! Jezus nie wyrzeka się swoich ran, zachował je na sobie. On się nie zmienia! – mówił kardynał Grzegorz Ryś.

Już po raz ósmy Archidiecezja Łódzka włączyła się w obchody 8. Światowego Dnia Ubogich, który został zainaugurowany z inicjatywy Ojca Świętego Franciszka w 2017 roku. Centralne obchody odbyły się w niedzielę 17 listopada, a poprzedzone zostały wieloma inicjatywami towarzyszącymi, które skierowane były do wszystkich najbardziej potrzebujących mieszkańców Łodzi.
CZYTAJ DALEJ

Biskupi podsumują Synod i spotkają się ze skrzywdzonymi w Kościele

2024-11-18 10:51

[ TEMATY ]

Jasna Góra

synod

Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

skrzywdzeni w Kościele

Episkopat.pl

Zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Podsumowanie XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów będzie głównym tematem 399. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się na Jasnej Górze w dniach 18-19 listopada. Biskupi spotkają się również ze przedstawicielami osób skrzywdzonych w Kościele. We wtorek wieczorem rozpoczną się doroczne rekolekcje biskupów, które poprowadzi znany teolog, dominikanin o. Jarosław Kupczak.

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Marczak poinformował, że podsumowanie drugiej rzymskiej sesji Synodu o synodalności oraz w całości XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, który odbywał się w latach 2021-2024, będzie wiodącym zagadnieniem 399. zebrania plenarnego KEP
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję