Reklama

Relikwie bł. Jana Pawła II w diecezji rzeszowskiej

Niedziela rzeszowska 46/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jan Paweł II, papież odszedł do Domu Ojca 2 kwietnia 2005 r., a 1 maja br., papież Benedykt XVI dokonał beatyfikacji swojego Poprzednika. Przed beatyfikacją była ekshumacja, ale tylko trumny Jana Pawła II, natomiast ciało nie było ekshumowane, dlatego dziś relikwiami I stopnia jest krew bł. Jana Pawła II, zachowana przez ówczesnego sekretarza bp. Stanisława Dziwisza.
W naszej diecezji pierwsze relikwie bł. Jana Pawła II zostały przekazane przez kard. Stanisława Dziwisza dla bp. Kazimierza Górnego, w czasie Mszy św. przy katedrze rzeszowskiej sprawowanej 2 czerwca br. z okazji 20. rocznicy pobytu Jana Pawła II na ziemi rzeszowskiej. Tym relikwiom wierni mogli oddać cześć w czasie dożynek diecezjalnych przy katedrze rzeszowskiej oraz podczas koronacji obrazu Matki Bożej Szkaplerznej przy kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie.
Parafianie Januszkowic przeżywali 17 października radość przyjęcia relikwii bł. Jana Pawła II, którego dokonał abp Edward Nowak, były sekretarz Kongregacji ds. Świętych. W czasie uroczystości Ksiądz Arcybiskup dokonał też poświęcenia odnowionego dolnego kościoła. Na tę uroczystość przybyli również pielgrzymi z okolicznych parafii wraz ze swoimi kapłanami, ponieważ było to ważne wydarzenie dla całego dekanatu brzosteckiego i okolicy.
W liturgiczne wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki - 19 października, parafia Wola Zgłobieńska witała w progach swojej świątyni parafialnej relikwie bł. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Tej uroczystości także przewodniczył abp Edward Nowak z Rzymu, a świadkami tego wydarzenia byli wierni parafii, a szczególnie młodzież gimnazjalna, która przyjęła sakrament bierzmowania. Tutaj również przybyli pielgrzymi z okolic, wraz z przedstawicielami Koła Łowieckiego „Rogacz”. Ksiądz Arcybiskup zarówno w Januszkowicach, jak i w Woli Zgłobieńskiej przekazał pozdrowienia ze starożytnego Rzymu, ze Stolicy wszystkich chrześcijan, od grobu św. Piotra, św. Pawła, wielu świętych i błogosławionych, a przede wszystkim od szczególnego miejsca - grobu bł. Jana Pawła II. - Dziś bł. Jan Paweł II, mówił Arcybiskup, patrzy na nas z nieba, a odczuwamy tę bliskość poprzez te relikwie, które uroczyście wprowadzamy, i On nam błogosławi. Pragniemy dziś podziękować Panu Bogu za to, że Jan Paweł II został wyniesiony do chwały ołtarzy. Wspominając Jana Pawła za życia i po śmierci, Ksiądz Arcybiskup mówił, jak zanoszono i jak to czyni się ciągle, różne prośby i błagania oraz podziękowania, aby on - bł. Jan Paweł II zanosił je do Miłosiernego Boga. Pamiętamy, jak zawsze miał otwarte ramiona dla każdego człowieka, bo kochał ludzi. Jednocześnie modlił się za każdego spotkanego człowieka. On był wiarygodny, dlatego ludzie szli za nim. Po prostu był świadkiem - świadkiem zjednoczenia z Chrystusem. Dlatego winniśmy odpowiedzieć na wezwanie bł. Jana Pawła II i nie lękać się, bo z nami jest Chrystus. Otwórzmy tylko drzwi Chrystusowi w naszym życiu. Całe nasze życie oprzyjmy na trzech filarach: na wierze, na Chrystusie i na Matce Bożej - do tego wzywa nas bł. Jan Paweł II.
Ziemia sędziszowska przeżywała radość 21 października, gdy do nowego kościoła pw. Miłosierdzia Bożego wprowadzono relikwie bł. Jana Pawła II. Dokładnie w tym dniu pielgrzymka z Sędziszowa udała się do kard. Stanisława Dziwisza, który przekazał pielgrzymom relikwie bł. Jana Pawła II, a oni wraz z duszpasterzami przywieźli tę cenną relikwię do swoich na ziemi sędziszowskiej. Tej uroczystości przewodniczył bp Kazimierz Górny, który przypomniał słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II w Rzeszowie. Wtedy wołał Papież, aby budować na skale, którą jest sam Jezus Chrystus. Trzeba być prawdziwym chrześcijaninem, a nie na niby. Przyjmujemy tutaj jego relikwie, bo chcemy naśladować Chrystusa, idąc za wskazaniami Jana Pawła II. Owocem Waszego przywiązania do Chrystusa jest ta nowa świątynia, budowana przez Was z takim zapałem pod kierunkiem ks. Krzysztofa i z pomocą ks. prał. Stanisława. Analogicznie do budowy świątyni, którą tak szybko i ochotnie budowaliście, trzeba budować swoje życie rodzinne. Oby to spotkanie z bł. Janem Pawłem II przyczyniło się do doskonalszego podążania za Chrystusem, do podążania do świętości. Możemy to czynić poprzez umiłowanie modlitwy, tak jak to czynił Jan Paweł II.
Wymownym znakiem tej uroczystości było złożenie urny z ziemią sędziszowską przy relikwiach bł. Jana Pawła II. W ten sposób przypomniano, że Jan Paweł II całował naszą ziemię, na którą przybywał. Ten symbol podkreślił, że Jan Paweł II przybył tutaj, aby swoją obecnością uświęcić tę ziemię, ukazując drogę do Chrystusa. Relikwie złożono w bocznej kaplicy kościoła przy ołtarzu.
W liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II, 22 października, wprowadzono relikwie do kościołów w dwóch parafiach: Głogów - Niwa, gdzie przeżywano 5-lecie powstania parafii, oraz Ojców Bernardynów w Rzeszowie.
Przed uroczystością w Głogowie - Niwie dzieci i młodzież zaprezentowały program słowno-muzyczny, przypominający postać bł. Jana Pawła II.
Uroczystości przewodniczył bp Kazimierz Górny, biskup rzeszowski. W kazaniu przypomniał nauczanie Jana Pawła II z rzeszowskich błoni. Powiedział o potrzebie świętości w dzisiejszych czasach. Podkreślił, że „nie może to być karykatura świętości, ale prawdziwa świętość”.
Zwieńczeniem uroczystości wprowadzających relikwie bł. Jan Pawła II na ziemię rzeszowską była bazylika Ojców Bernardynów w Rzeszowie, sanktuarium Pani Rzeszowa. Tutaj, od czasu, kiedy stan zdrowia Jana Pawła II pogarszał się, każdego dnia wieczorem wierni gromadzili się na modlitwę. Od 2 kwietnia, czyli od chwili śmierci, każdego 2. dnia miesiąca trwały modlitwy o jego beatyfikację. O. Wiktor Tokarski, kustosz sanktuarium powiedział: „Przyjęcie relikwii bł. Jana Pawła II jest uwieńczeniem kilkuletnich modlitw o Jego beatyfikację”. Relikwie zostały umieszczone w ołtarzu poświęconym św. Józefowi. „To miejsce jest szczególne, jak zaznacza o. Wiktor, ponieważ Jan Paweł II pokazał nam, jak pięknie odchodzić z tego świata, a św. Józef jest patronem dobrej śmierci”. Uroczystościom wprowadzenia relikwii przewodniczył ks. dr Jerzy Buczek, kanclerz Kurii Rzeszowskiej, zaś przygotowanie do uroczystości przez 3 dni prowadził o. Azariasz Hess, rzeszowianin, aktualnie pracujący w Rzymie. Po uroczystości wierni ucałowali relikwie a następnie wysłuchali koncertu pieśni napisanych do poezji Karola Wojtyły, wykonanych przez Rafała Borkowskiego.
Bł. Janie Pawle, módl się za nami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Waszyngton podpisuje ustawę wymagającą od księży złamania tajemnicy spowiedzi

2025-05-04 18:18

[ TEMATY ]

spowiedź

tajemnica spowiedzi

Karol Porwich/Niedziela

Gubernator stanu Waszyngton Bob Ferguson podpisał w piątek kontrowersyjne prawo stanowe, które wymaga od księży zgłaszania przypadków molestowania dzieci władzom, nawet jeśli dowiedzą się o tym podczas spowiedzi.

Środek ten, wprowadzony w stanowym parlamencie na początku tego roku, dodaje duchownych do listy osób zobowiązanych do zgłaszania przypadków nadużyć w stanie, ale nie obejmuje zwolnienia z obowiązku informowania o informacjach uzyskanych w konfesjonale.
CZYTAJ DALEJ

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku

2025-05-01 16:30

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, kiedy myśli, że Go nie ma lub że umarł, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku. Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie. Oto wyryłem cię na obu dłoniach, twe mury są ustawicznie przede Mną (Iz 49, 15-16) – powie Bóg.

Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?» Odpowiedzieli Mu: «Nie». On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci. A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę. To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»
CZYTAJ DALEJ

Włochy: Przed konklawe kardynałowie odwiedzili swoje kościoły tytularne w Rzymie

2025-05-04 17:01

[ TEMATY ]

konklawe

PAP

Przed rozpoczynającym się w środę konklawe wielu kardynałów, także elektorzy, odwiedziło w niedzielę swoje kościoły tytularne w Rzymie. Odprawiali tam Msze św. i spotkali się z wiernymi. Każdy kardynał wraz z przyjęciem tej godności od papieża otrzymuje też kościół tytularny w Wiecznym Mieście.

W wielu parafiach na wieść o wizycie kardynałów zgromadziły się tłumy wiernych na odprawianych przez nich Mszach św. Tak było między innymi w kościele Matki Bożej z Guadalupe, do którego przybył metropolita Nowego Jorku kardynał Timothy Dolan. Zapytany, co sądzi o opublikowanym przez Biały Dom fotomontażu przedstawiającym prezydenta Donalda Trumpa jako papieża, odparł: "To nie było dobre. Mam nadzieję, że nie miał on z tym nic wspólnego".
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję